Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakütesi Dekanlığı çıkarılan 5316 sayılı öğrenci affı yasasından "Sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok üç dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere; üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için üç sınav hakkı verilir. " hükmüne istinaden yararlanmak isteyenlere cevap olarak yazdığı 25.05.2005 tarih ve 3758 sayılı yazıda aynen şu ifadeleri kullanmaktadırlar:
" 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa geçici maddeler eklenmesine dair 5316sayılı kanun 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar kaydını sildirmiş olanlara yeniden üniversiteye kayıt hakkı tanımaktadır.
Konuyla ilgili Üniversite senatosunun 12.04.2005 tarih ve 5 nolu kararıyla belirlenen 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa geçici maddeler eklenmesine dair 5316 sayılı Kanunun Açıköğretim sistemiyle öğretim yapan fakülteler açısından uygulama esasları nın 4. maddesinde "5316 sayılı kanundan yararlanarak kayıt yaptıran ve yapılan intibak sonunda 3 dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyecek öğrencilerin üst sınıftaki dersleri de almaları" hükmü bulunmaktadır.
bu hükümlerden anlaşılacağı gibi 3 ders uygulaması sadece kaydı silinen ve 5316 sayılı kanundan yararlanarak yeniden kayıt yaptıran öğrenciler için uygulanmakta olup, halen öğrenimine devam etmekte olan öğrencilere uygulanması söz konusu değildir.
Yapılan inceleme sonunda sizin İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 2. sınıfında kayıtlı öğrenci olup, öğretime devam etmekte olduğunuz saptandığından ilgili kanun ve senato kararının uygulanması mümkün olmamaktadır.
Bilgilerinizi rica ederim""

Bu kararı alan Anadolu Üniversitesi Senatosu mu af kanunu anlayamıyor, yoksa bu af kanunun yukarıda yazılı hükmü gereğince öğrencilerini af kapsamında yararlandıracağını web sitelerinde duyuran İstanbul., Selçuk, Sakarya ve Akdeniz Üniversitesi senatoları mı?

Fakülteyi mahkemeye vermek istiyorum. Nereye ve nasıl başvuracağımı öğrenmek istiyorum. İtiraz süresi yanılmıyorsam bu ayın 25#8217;inde bitiyor. Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Cevde SOLMAZ
D.Bakır Def. Muhasebe Müdürlüğü

csolmaz2@muhasebat.gov.tr
cevdet_solmaz@yahoo.com
cevsaf@mynet.com

tel:0505 4503463