+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı?

6 sene önce üniversite öğrencisiyken arkadaşımla özel bir üniversitenin kütüphanesinde araştırma yapmaktaydık.Son senesini okuyan ve maddi imkansızlıklar nedeniyle bir dönem daha okuyamayacak olan arkadaşım aradığı çok önemli kaynağı bulmanın yarattığı bir anlık gafletle kitabı çantasına, sığdıramayınca da benim çantama koydu.o an yaşadığımız itiş kakış görevli tarafından farkedilerek hakkımızda tutanak hazırlandı.Savunmamada olayı bu şekilde açıkladıysam da kitap benim çantamda görüldüğü için şaibe doğdu ve ikimiz de birer yarı yıl uzaklaştırma cezası almış olduk.Öğrenmek istediğim bu tip bir disiplin suçu hırsızlık kapsamına girer mi? Memuriyet hakkı kazanmış bulunuyorum ve güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması esnasında okulumdan bu bilginin alınabileceğinden korkuyorum.Hakkımda herhangi bir adli kolluk kuvvetine bildirim yapılmadı adli bir soruşturma açılmadı.Acaba cezamın üzerinden beş yıl geçtiği için okuluma dilekçeyle başvurup zaman aşımından faydalanabilir miyim? Yoksa hiç haketmediğim bu kara leke memuriyetime engel olacak mı?

Hukuki NET Güncel Haber

Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı? konulu yargıtay kararı ara
    Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı?

sayın esra heper
    sebebi farklı olsa da universitede kopya sebebi ile ben de bir ay uzaklastırma cezası almıstım. ..
    su anda hakkımda devam etmekte olan bir tahkikat var ve acıkcası panikler icerisindeyim. acaba karsıma cıkar mı cıkmaz mı diye...
    internetten guvenlik arastırması arsiv kaydının ne oldugu konusunda bir arastırma yaptım.
    kamu yonetimi ve siyasal bilimler ogrencilerinin tezlerinden ya da seminer notlarından edindigim izlenimi direk dokumandan aktarayım size..

I. GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI
    Yön.m.4/f:“Arşiv Araştırması: Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasını ifade eder.”
    Yön.m.4/g:“Güvenlik Soruşturması: Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesini ifade eder.”
    Görüldüğü gibi güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasındaki hususları kapsamaktadır. Ayrıca ondan farklı olarak başka hususları da içermektedir. Ahlaki durumu ve sır saklama yeteneği gibi hususlar yerinden araştırılırken, kişinin ikamet ettiği yerde ve hatta nüfusa kayıtlı olduğu yerde soruşturma yapılmaktadır.
    Yönetmelikte yer alan arşiv araştırması tanımında, araştırılacak hususların saptanmasından bahsedilmektedir. Diğer taraftan güvenlik soruşturması uygulamasında ise hususların saptanmasından ve ayrıca değerlendirilmesinden söz edilmektedir. Güvenlik soruşturmasına konu olanhususların, idarenin isteğine bağlı olarak “sakıncalı” bulunup bulunmayacağını yönetmelik de baştan kabul etmiş görünüyor. Saptamanın yeterli olmayacağı ve idarenin zaman zaman keyfiliğe varabilecek değerlendirmesi gerekli görülmektedir. Örneğin sır saklama yeteneği konusunda yapılacak saptama ve değerlendirme hangi ölçütlere göre yapılabilir? Kişinin patavatsızlığı, değerlendirmeye esas teşkil edebilir mi? İnsanların temel haklarını kullanmaları konusunda kimi zaman engel teşkil eden güvenlik soruşturması uygulamasının, kişileri “sakıncalı” olarak damgalarken daha nesnel ölçütlerden yararlanması gerekmektedir.
    Güvenlik soruşturmasının tamamlayıcı parçaları olarak, sabıka kaydı ve fişleme faaliyetleri bulunmaktadır.
    Sabıka kaydı araştırması; kişi hakkında mahkemeler tarafından verilmiş hükümlülük kararının bulunup bulunmadığının ve kişinin mahkumiyetinin, cezasının infazı ile ilgili kayıtların araştırılmasıdır. Bu araştırma, adli sicil kayıtlarına başvurularak yapılmaktadır. Güvenlik soruşturması uygulaması, sabıka kaydı araştırmasını kapsamaktadır.
    Fişleme ise; kişiler hakkındaki bilgilerin, güvenlik ve istihbarat kuruluşları tarafından kendiliğinden toplanması ve depolanmasıdır. Güvenlik soruşturması, adli sicil kayıtları gibi fişlerden de yararlanılarak yapılmaktadır.
    Fişleme ve güvenlik soruşturması uygulamalarının ikisi de gizlilik içinde yürütülmektedir ve birbirlerini beslemektedirler. Ayrıldıkları bir nokta ise; fişlemede, güvenlik ve istihbarat kuruluşlarının kendiliklerinden bilgi toplamalarına rağmen güvenlik soruşturmasının yapılabilmesi için ilgili makamlardan gelen bir talep gerekmektedir.

--------------------------------------------------------------

kaynak
    T.C
    ANKARA ÜNİVERSİTESİ
    SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ
    KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ
    GÜVENLİK SORUŞTURMASI
    Türk İdaresinin Güncel Sorunları
    Seminer Çalışması
    Funda Kara
    Kamu Yönetimi 3 01080902
    Seminer Sorumlusu
    Dr. Onur Karahanoğulları
    Ankara-2005

benim anladıgım kadarı ile universitede verilen cezalar siyasi eylemlerden oturu degil ise inceleme kapsamına alınmıyor. sizin durumunuzun ne kadar aykırı bir durum oldugu hakkında bir fikrim yok. umarım hukukcu bir uye sizi de beni de bu konuda tam manası ile aydınlatır.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı?

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgiler benim için faydalı oldu.Özellikle Milli İstihbarat Teşkilatı nın bu soruşturmanın hangi aşamasında yer aldığını öğrenmiş oldum.Ancak yazıldığı gibi güvenilirliğimiz konusunda ikamet bölgesinde yapılacak araştırmaya kadar titiz davranılıyorsa okuldaki sicil dosyamıza ulaşmak ve böyle kötü bir izlenimde kalmak çok olası görünüyor.Sayın Hukukçulardan umarım bir cevap alabilirim.Özellikle zaman aşımı konusu kafamı kurcalıyor.Yapabileceğim şeyler varsa değerlendirmek isterim.Teşekkürler..

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar. Sorunun ne olduğunu tam olarak anlayamadım ancak yardımcı olabileceğim bir şey veya bir konu var mı bilmiyorum. Ayrıntı verirseniz belki yardımcı olabilirim.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Avukat Murat Çakal,

Yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim.Konunun özü gençlikte yapılmış bir yanlış arkadaşlık ve cahilliğin sonucu olarak aldığım disiplin cezasının memur olmama engel olup olmayacağıdır.Forumlarda okuduğum okul disiplin cezaları için tatmin edici cevaplar verilmiş ancak forum üyelerinin aldıkları cezalar hep kopya çekme suçundan olduğu için ben tereddütte kaldım.Benim suçum kütüphaneden izinsiz kitap alarak dışarı çıkarmaya çalışmaktı.Başka bir okulun kütüphanesinde işlenmiş bir suç olduğu için kendi okulumuzun itibarını da zedelediğimizden dolayı ağır bir ceza verildi yani bir yarı yıl uzaklaştırma cezası.Bunun haricinde adli kolluk kuvvetlerine bu suç bildirilmedi.Ben adliyede açılmış olan sınavları başarıyla geçerek memur olma hakkı kazandım.Hakkımda yapılacak Güvenlik ve arşiv araştırmalarında bu bilgiye ulaşacaklar mı?Ben buna engel olmak için okuluma başvurup bu cezanın sicilimden silinmesini isteyebilir miyim?6-7 yıl geçtiği için zaman aşımı geçerli midir?okulum başka bir şehirde olduğu için telefonda bilgi alamıyorum ve değerli tecrübelerinize çok ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    152
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herhangi bir adliyeye gidip "memur olmak için sabıka kaydı lazım" diyerek açıkça belirterek sabıka kaydınızı çıkartıp içinizi ferahlatabilirsiniz.

Disiplin kurulu ilgili okul tüzel kişiliği yönetmeliğine göre karar veren, verdikleri kararla yargı denetimine açık bulunan idari kurullardır. Verdikleri kararlar da idari işlem niteliğinde olduğundan adli sicil genel müdürlüğünün görev alanına girmemektedir. Kaldı ki mahkemeler tarafından verilen disiplin cezaları dahi adli sicile işlenmemekte.

ADLİ SİCİL KANUNU , Kanun Numarası : 5352
    ADLÎ SİCİLE KAYDEDİLMEYECEK BİLGİLER
    Madde 5 - (1) Türk mahkemeleri tarafından verilmiş olsa bile;
    a) Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri,
    b) Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,
    c) İdarî para cezasına ilişkin kararlar,
    Adlî sicile kaydedilmez.

Memuriyete alınmanız sırasında idarece güvenlik soruşturması yaptırılıp bu araştırma kapsamında işgüzarlık yapılıp üniversite dosyanız da istenseydi belki bu cezanın mülakattan elenmeniz için bir gerekçe olarak kullanılması ihtimali doğabilirdi. Ki böyle olsa bile hukuka uygun bir idari işlemden söz edilmezdi. Kaldı ki anladığıma göre siz o aşamaları da çoktan geçmişsiniz.
    Konu Av.Mehmet Toprak tarafından (06-07-2009 Saat 12:19:30 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Avukat Mehmet Toprak,
    Yanıtınız için çok teşekkür ederim.Daha önce sabıka kaydı almıştım.Orada temiz ibaresi var hiçbir sorun yok.Demek iş sadece söylediğiniz "işgüzarlık" meselesine kaldı.Çünkü uygulama sınavından ve mülakkattan geçtiği halde dosyası Adalet Bakanlığı' na gönderildikten sonra yapılan araştırma sonucu arşiv araştırmasındaki bir pürüz yüzünden ataması yapılmayan kişilerin dosyalarının geri döndüğünü internetten okumuştum.Ben üst düzey bir görev için atanmayacağım.Yapacağım görev zabıt katipliği.Umarım sonuç üzücü olmaz.Tekrar tekrar teşekkürler..
    Konu Esra Heper tarafından (06-07-2009 Saat 12:48:39 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yüksek öğretim kurumu disiplin cezası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında çıkar mı?

Yukarıda yazılan maddeleri okuyunca inanın ki icime su serpildi. ilgilenen hukukculara cok tesekkur ederim ...
    Esra hanım gibi ben de mulakat asamasından gectim. is sadece sorusturmaya kaldı.

bu sureci sayenizde içim kurtlanmadan rahat bir sekilde gecirecegim.

cok tesekkurler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

disiplin cezasi sicilde gozukurmu

uzaklaştırma ve güvenlik soruşturması

faturali hatta facebook mesajlari cikarmi

Forum