Okuyucuya Not : Peşin peşin söyleyeyim ben faşistim, ırkçıyım, darbeciyim, Ergenekoncuyum, kimi ilericilere?!!! göre gericiyim, statükocuyum, global değil yerel ve ulusalım, yükselen değil alçalan değerleri temsil ediyorum, liberal (kapitalist) değil modası geçmiş, duvarları başına yıkılmış solcuyum. Vallahi de billahi de bu yazı sonrası yaftalanacağım bu yakıştırmaların hepsinden gurur duyuyorum.Kimilerine göre stres sebebi bu yaftaların beynime bir zarar vermeyeceğini bildiğim için çok rahatım.

Bu nedenle sizi uyarıyorum ey Okur: Böyle bir adamın yazısını bu satırlardan sonra siz siz olun, bence okumayın.

Tek tipin sayısız yararları vardır ey Okur...

Şimdi; biraz akıllıysanız "hangi konularda tek tip" diye sorduğunuzu veya "aaa", "oooo", "çüş", "oha" nidalarıyla beni yaftalayacağınızı biliyorum. Bildiğim bir şey daha var ki; tek tip insan yaratmaya çalışmanın beyhudeliği...

İnsan ile sistemi bir ve aynı algılayıp, tek tip insan yaratmayı tek tip sistemin varlığı ile açıklamaya çalışırsanız çok, hem de çoook yanılırsınız.

Tek tip sistem iyidir, eşitlik yaratır.
Tek tip sistem iyidir, aidiyet yaratır.
Tek tip sistem iyidir, hoşgörü yaratır.
Tek tip sistem iyidir, ortak dil yaratır.
Tek tip sistem iyidir, demokrasi yaratır.
Tek tip sistem iyidir, ulus yaratır.

Tek tip sistem iyidir, tek tip insan yaratmaz. Çünkü insan düşünebilen hayvandır.

İşte bu yüzden tek tip eğitim sistemi (Tevhid-i Tedrisat veya günümüz Türkçesi ile Eğitim Birliği ilkesi) iyidir. Yukarıdakilerin hepsini sağladı, ancak insanları tek tipleştirmedi.

İşte bu yüzden tek tip yargı sistemi iyidir, insanları Din, ırk, dil, mezhep veya siyasi düşünce vb. ayrılıklarına rağmen eşit kabul etti. Bugün bu savın aksini demokrasi adına deneyen İngiltere, izin verdiği 5 şeriat Mahkemesi'nden sonra, yasadışı Mahkeme sayısının 135'e çıktığını farketmiş.:p

İşte bu yüzden tek tip yasama sistemi iyidir, Dünya üzerinde ne kadar federasyon varsa buna ABD de dahil, yasamayı birleştirmeye, ortak dil oluşturmaya çalışıyor. "We are one" boşuna bir slogan değildir ABD için...

Durum bu...

Biz ne yapıyoruz? Tek tip denilince beynimize yıllardır zerkedilen zehir aktif hale geliyor. Tek tip sistemle, tek tip insanı hemen özdeşleştirmeye kalkıyoruz. Bu zehiri bize zerkedenlere bakarsanız, siyasetçisinden, liberal demokrat eski solculara, bölücülere kadar geniş bir yelpaze görürsünüz. Onlar insanı mamul mal olarak görürler, düşünmesini istemezler.Onlar gibi düşünmeyenler faşisttir, gericidir, statükocudur. Oysa insan düşüncesini sınırlayamazsınız.

Tek tip faşizanmış, tek tip militaristmiş peh ki peh.. Bu düşünceye çeşitli saiklerle tamah eden liberal demokratlara sormak farz olur öyleyse;

Tamam tek tipe karşısınız da, İslam'da tek tipleştirilmemiş olan örtünme biçimleri arasında neden tek tip olan "Türban"a karşı değilsiniz?

Askerin üniformasına, öğrencinin önlüğüne karşısınız da, bantın rengi veya bağlama şekli ile hangi tarikata mensup olduğu açıkça belli olan türbanlı ile askerin yıldız sayısının aslında birbirlerinden farklı olmadığını anlamayacak kadar salak mısınız? Tarikatların (cemaatlerin) tek tip insan yaratmasına neden karşı değilsiniz?

Tek tipin Nimet'i, önlüğü ve formayı kaldıracağım derken, örnek aldığı Avrupa okullarında, ülkenin Milli Geliri en azından bizim 3-4 katımızken bile, serbest kıyafette marka giyinmenin yasak olduğunu bilir mi? Lastik terlikli öğrenciyle Nike'lı öğrenciyi birbirinden nefret ettirirse sosyal patlama tek tip mi olur, çok tip mi?

Tek tip sistem iyidir dostlar, tek tip düşünen insan kötüdür.

Tek tip sistemin Nimetleri ortadayken, yazdıklarıma itiraz edecek olan var mı?