+ Konuyu Yanıtla
50 / 55 Sayfa İlkİlk ... 10203040414243444546474849505152535455 SonSon
491 den 500´e kadar toplam 548 ileti bulundu.

Konu: Denetimli Serbestlik - Askeri Ceza Kanunu

Denetimli Serbestlik - Askeri Ceza Kanunu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Denetimli Serbestlik - Askeri Ceza Kanunu

BaharGokhan,

Niyetimiz burada dertlerimizi paylasmak degil. Niyetimiz bu formu bir ogrutlenme noktasi seklinde kullanip ortak hareket etmek. Soyledigin husus cok dogru bir tespit. Buradakiler %1 civarinda. Peki geri kalanlara nasil ulasiriz, onlari buraya nasil cagirabiliriz? Yapilacak seyler hakkinda, ki buna senin bahsettigin medya olayi da dahil olabilir, nasil hareket edilecek gibi konulari tartisip icraatlarimizi kararlastiracagimiz bir forum olmali burasi.

Benim bahsettigim konu hakkinda bilgi sahibi misin? Anayasa mahkemesinin bu karari yururluge girerse, aslinda 3 ncu yargi ile gerceklesmeyen husus Anayasa Mahkemesi ile gerceklesmis olacak. Bu cidden onemli bir haber diye dusunuyorum.

Diger bir husus 3 ncu yargi icin evet gec kalindi, ancak onumuzde 4 ncu yargi paketi var ve onun icin hic de gec degil diye dusunuyorum. 3 ncu yargida iptal olan maddenin bundan sonra meclisten gecme ihtimali cok dusuk gibi gozukuyor. O yuzden hedefi belki de 2008'de cikan affa benzer bir affin 4 ncu yargida yer almasini saglamak seklinde belirleyebiliriz.

Ama herseyden onemlisi bizim gibi durumda olan insanlari nasil buraya toplayacagiz? Bu cok onemli bir husus. Hepimiz cok degerli insanlariz, birimiz icin bile bu esitsizligin ortadan kalkmasi noktasinda en ufak endisem yok. Ancak ne yazik ki meclis seviyesinde kelle hesabi onem kazaniyor. O yuzden ne kadar cok kisi olarak adim atarsak o kadar dikkate alinma ihtimalimiz var. O yuzden bizim konumumuzdaki insanlara ulasabilmek hususu cidden cok onemli diye dusunuyorum. Buralarin eski mudavimi olarak sizlerin fikirleri cok onemli. Birkac koldan bu hareketi yurutmek gibi bir niyetimiz var. Biz burada amerikadakiler olarak orgutlendik. Telekonferanslar ile surekli neler yapabilecegimizi gorusuyoruz. Ve yapilacak en iyi hareketin birden fazla girisimi paralel olarak yurutmek gibi bir dusunceye sahibiz. Bunun icinde
    - Oktay Eksi gibi mecliste bu konu ile ilgili milletvekillerinin hepsine ulasmak,
    - butun milletvekillerine (BDP haric) ulasmak,
    - komisyonda bizim maddenin savunuculugunu yapan profesore ulasmak,
    - ortak avukat tutmak,
    - bizim durumumuzu daha once haber yapan bir gazeteci vardi, ona ulasip konuyu gundemde tutmak, ve diger medyanin da ilgisini cekmek icin girisimlerde bulunmak
    - anayasa mahkemesindeki son karara benzer sekilde baska Madde 66-1b disindaki bir maddeden hukum giyenlerin anayasa mahkemesine yine EK-10'un "ESITLIK" ilkesine ters dustugu yonunde ferdi basvurularda bulunmak,
    - Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'nde girisimlerde bulunmak.
    gibi bir takim fikirlerimiz var. Aklima gelmeyen de olabilir bu yazdiklarim arasinda. Bunlari 3-5 kisi yaparsa etkisi farkli, yuzlerce/binlerce (artik kac kisiysek) kisi ayni anda yaparsa etkisi farkli olacaktir. Bizim niyetimiz bu hareketi sesi guclu bir harekete donusturmek.

Ama yukarida da bahsettigim gibi start noktasi buraya bizim gibi olan herkesi cekmek, onlara ulasmak.

Alıntı bahargokhan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    frestbeas Paylaşım ve bilgiler için Çok te$ekkür ederiz...
    BizimLe bu Yolda olduğunuz içinde ayrıca te$ekkürler...Bu madde hakkında Türkiyede mağdur olan çok kişi var bu sitedekiler sadece %1 lik bir oran...Keşke daha önceden adımlar atılsaydıda 3.yargıda bu maddeyi halk olarak kabul ettirebilseydik...Biz sesimizi duyuramadık..Milletvekillerine gönderdiğimiz e-maillerin bile dikkate alınıp okunduğunu sanmıyorum...Ve böyle sitede bu konuları yorumlayarak sesimizi duyurtacağımızıda pek düşünmüyorum...Bu konuyu medya ile gündeme getirmek daha faydalı olacak sanırım...

Hukuki NET Güncel Haber

Denetimli Serbestlik - Askeri Ceza Kanunu konulu yargıtay kararı ara
    Denetimli Serbestlik - Askeri Ceza Kanunu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı frestbeas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Degerli arkadaslar, bir suredir, ozellikle meclisteki 3 ncu yargi surecinde bu forumu yakinda takip ettim, simdide uye olup sizlerle fikirlerimi paylasmak istedim. Oncelikle ben firar edip yurtdisinda yasayan bir subayim. Benim gibi Amerika'da yaklasik 20-30 kisilik bir ekibiz. Bazilarimiz 2008'de cikan aftan yararlandi, ancak buyuk bolumumuz hala ulkeye donemiyor (malum ACK Ek-8 ve Ek-10'dan dolayi). Bizler buradaki arkadaslarla birlikte bu esitsizlige karsi sizlerle beraber mucadele etmek istiyoruz. Bundan sonra yapilabilecek hususlar konusunda ileriki gunlerde dusuncelerimizi sizlerle paylasmak isteriz.

Oncelikle sizlere gecen gun gozume takilan bir haber hakkinda bilgi vermek istiyorum. 5 Mayis 2012 tarihinde, yani gecen persembe gunu Anayasa Mahkemesi toplanip Hava K. Askri Mahkemesinin Ek-8 iptali ile ilgili talebini gorusup asagida linkte yer alan karari almis. Kisaca bu karara gore Askeri Ceza Kanunu Madde 66-1b'de yer alan suclar Ek-10 kapsamina girmez diyor, yani hukmun aciklanmasinin geri birakilmasi izin tecavuzu diye adlandirdigi Madde 66-1b'ye uygulanir diyor. Bu 3 ncu yargida onaylanmayan bir husus. Ancak Anayasa Mahkemesi 3 ncu yargi kapsaminin disinda bir basvuru uzerine gorustugu ayni maddenin esitlik ilkesine aykiri oldugunu, o yuzden HAGB'nin ACK Madde 66-1b'de de uygulanmasi gerektiigini belirtiyor. Asagidaki linkten detayini okuyabilirsiniz.

http://www.anayasa.gov.tr/index.php?l=gundem&id=380

Bununla ilgili basinda da bir iki haber cikti yine dun sanirim. Mesela hurriyette konu ile ilgili haberin linki burada.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20949602.asp

Neden sadece Madde 66-1b diye soracak olursaniz, sanirim Anayasa Mahkemesine konu ile ilgili basvuru yapilan davanin hukmu Madde 66-1b. Baska birisi baska bir maddeden hukumlu ise ve anayasa mahkemesine basvurursa yine esitlik ilkesinden HAGB yonunde karar verilecegini dusunuyorum.

Diger bir husus da anayasa mahkemesinin karari resmi gazetede yayinlandiktan sonra sanirim 6 ay icerisinde meclisin ilgili maddeyi anayasaya uygun hale getirmesi gerekli. Eger getirmez ise anayasa mahkemesinin karari kesinlesmis oluyor ve yururluge giriyor. Dolayisiyla bu surede hukumet/meclis birsey yapmaz ise otomatikmen HAGB kabul edilmis olacak gibi gozukuyor.

Bunlar simdilik bizim konulari takip edip yaptigimiz yorumlar. Bu konu hakkinda forumda avukat ya da hukuk bilgisi yuksek arkadaslar mevcut ise onlarin fikirlerini de okumak isteriz. Ayrica sizin bu konuda bir bilginiz/girisiminiz mevcut mu? Dedigim gibi, ileride yine yapmak istedigimiz bir kac husus var, sizlerin de destegiyle bir takim seylerin daha isabetli, ses getirecek sekilde yapilabilecegini dusunuyoruz. Sonucta teroristlerin bile yararlanmaya basladigi bir maddeden ne yazikki yararlanamayan turunun son ornekleri olarak kaldik. Bu haksizligin da sonuna kadar pesini birakmamaya niyetliyiz.

Buradaki arkadaslarin destegini bekliyoruz. Lutfen dusuncelerinizi fikirlerinizi tecrubelerinizi bizlerle paylasin. Saygilarimla...
    Öncelikle çok güzel bir bilgiyi bizimle paylaşmışsınız bunun için teşekkürler.. Bende araştırdım Askeri mahkeme kendisi başvurarak izin tecavüzü suçu işleyenlerin HAGB kararı uygulanmamasını Anayasaya aykırı olduğunu net bir şekilde belirtmiş ve Anayasa Mahkemeside bu durumun esastan görüşülerek Anayasa ya aykırı olduğunu kabul etmiş ve izin tecavüzü yönünden iptal etmiş..

En net şekilde açıklama şu şekilde buldum sizlerle paylaşmak istedim..

Askerlikte izin tecavüzü suçunu işleyenler hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilecek.

Askerlikte izin tecavüzü suçunu işleyenler hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Davayı esastan görüşen Anayasa Mahkemesi heyeti, Askeri Ceza Kanunu'na, 5739 sayılı Kanun ile eklenen ek 10. maddesinin ikinci fıkrasının, "izin tecavüzü suçu" yönünden Anayasa'ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.

Askeri Ceza Kanunu'na eklenen madde ile kanunda yazılı suçlarla ilgili Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin hükümlerinin uygulanmayacağını öngörüyordu.

Yüksek Mahkeme, bu hükmü, Askeri Ceza Kanunu'ndaki, kıtasından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyerek izin tecavüzü suçunu işleyenler yönünden iptal etti.

Böylelikle, izin tecavüzü suçunu işleyip, iki yıl veya daha az süreli hapis cezası alanlar hakkında mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilecek.

Şimdi sormak istediğim şey şu.. Gerçi hiç bir Hukukçu ve Avukat arkadaşlarımız daha henüz bir fikir veya yönlendirme gibi bir yardımda bulunmadılar ama yinede sormak istiyorum.
    Ben izin tecavüzünden ceza aldım hemde firar dan bile daha yukarıda ceza kesildi 1 sene 14 gün ve kararı temyiz e gittim henüz temyiz den bir ses çıkmadı. Şimdi bu Anayasa Mahkemesinin kararı ile birlikte nasıl bir yol izlemeliyim? ekstra başvuru yapmam gerekiyormu yoksa temyize gittiğim bölüm bu alınan kararı hemen yorumluyormu?

Bahargökhan nişanlınız hala çıkmadımı bu arada?

Nerede
    xvcvfgc
    İletiler
    207
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size güzel Haberler Vereyim.Bugün tekirdağ açıkcezaevinden askeri suçtan tahliye olan bir kişi var..Tahliyeler başlamış...Savcılık tarafından incelenen dosyalar verilen denetimli serbestlik dilekçeleri ile mahkumlar serbest bırakılıyor...Bizde bu iyi haberi bekliyoruz...Allahın izniyle sayılı saatler kaldı...

- - - Updated - - -

Size güzel Haberler Vereyim.Bugün tekirdağ açıkcezaevinden askeri suçtan tahliye olan bir kişi var..Tahliyeler başlamış...Savcılık tarafından incelenen dosyalar verilen denetimli serbestlik dilekçeleri ile mahkumlar serbest bırakılıyor...Bizde bu iyi haberi bekliyoruz...Allahın izniyle sayılı saatler kaldı...

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hadi hayırlısı.. inşallah bu hafta sonuna kadar evine döner ve kavuşursunuz.. Bakalım inşallah bizde bu iptalle hiç girmeden hayatımıza devam ederiz ve tekerlekleri bi gözüküp bi kaybolan doblomuzu alırız hehehe

Nerede
    xvcvfgc
    İletiler
    207
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İn$allah Risinqson in$allah ...
    Senin son Durum nedir ?
    Vallaha bi tahliye olsun...İlk size Haber vericem Allahın izniyle...Açıkcezaevinde eskilerden fevzi abi diye biri var Adliyede tanıdıgı biri varmış...Saat 2 gibi adamı arayacaktı Dosyaları öne cekmek için...Haber bekliyorum inşallah biter artık...Bahsettiğim tahliye olan kişinin 7 tane firarı varmış...Bir avukat yardımıyla dün tahliye olmuş öncesinde denetimli serbestlik için başvuruda bulunmuş...Avukat dosyasını alıp savcılıga vermiş herkez öyle yapıyormuş yoksa nerde sıra gelicek anasını satım ....Sinir oldum gene yarın için umutluyuz anlayacagınız...Darısı sizlerin başına in$allah.

İletiler
    87
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende beklemedeyim henüz bir ses çıkmadı eğer bu son kararı uygularsa zaten artık hiç korkum kalmayacak.. Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek.. Çok sevindim senin adına.. Yarın inşallah evine döner ve bian önce kavuşursunuz bu çileyide sona erdirirsiniz..

Nerede
    xvcvfgc
    İletiler
    207
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İn$allah Risinqson in$allah ...
    Senin son Durum nedir ?
    Vallaha bi tahliye olsun...İlk size Haber vericem Allahın izniyle...Açıkcezaevinde eskilerden fevzi abi diye biri var Adliyede tanıdıgı biri varmış...Saat 2 gibi adamı arayacaktı Dosyaları öne cekmek için...Haber bekliyorum inşallah biter artık...Bahsettiğim tahliye olan kişinin 7 tane firarı varmış...Bir avukat yardımıyla dün tahliye olmuş öncesinde denetimli serbestlik için başvuruda bulunmuş...Avukat dosyasını alıp savcılıga vermiş herkez öyle yapıyormuş yoksa nerde sıra gelicek anasını satım ....Sinir oldum gene yarın için umutluyuz anlayacagınız...Darısı sizlerin başına in$allah.

Nerede
    xvcvfgc
    İletiler
    207
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Allahın izniyle Nişanlım TAHLİYE OLDU... Yaklaşık 30 dk önce Darısı gün sayanların başına...

Nerede
    HATAY
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yüzünüz güldü sonunda.. Geçmiş olsun..

Nerede
    xvcvfgc
    İletiler
    207
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tam 80 gün oldu Allah razı olsun offspring Kahrımı çeken abilerim oldu haklarını helal etsinler sizde umudunuzu kaybetmeyin.Dualarım sizinle Allah hepinizden Razı olsun...Zor günleri beraber geçirdik burda herşey için sağolun..

+ Konuyu Yanıtla
50 / 55 Sayfa İlkİlk ... 10203040414243444546474849505152535455 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

denetimli serbestlik asker olmaya engel mi

denetimli serbestlik askeri ceza kanunu

askeri cezalarda denetimli serbestlikuste fiili taarruz denetimli serbestlikaskeri suçlarda denetimli serbestlikaskeri ceza denetimli serbestlikdenetimli serbestlik askerlik zamanlaridenetimli serbestlik askeri cezalardaaskeri mahkeme denetimli selbestlik verirmidenetimli cezam var askerlik denetimli serbestlik askerlik durdurmadenetimli serbestlik askeri mahkemedenetimli serbestlik cezamdenetimli serbestlik askerlikaskeri personelde denetimliasker cezalarina denetimli serbestlik vururmaskeri mahkemede denetimlihttps:www.hukuki.netshowthread.php58210-Denetimli-Serbestlik-Askeri-Ceza-Kanunupage9Ben2xxxizin tecavuzu denetim serbestlikaskeri suclar denetimli serbestlik verirmiaskeri cezada denetimli serbestlik 2017denetim serbestlik asker olmaya engel miaskeri mahkemede denetimaskeri ceza kanunundan denetimli serbestlik almak
Forum