Merhaba, ben bir teşhis merkezinin vekilliğini yapıyorum. Merkez hastalara MR, Ultrason, sintigrafi gibi görüntüleme hizmetleri veriyor. sintigrafi çekimi denilen görüntüleme işleminde radyoaktif madde kullanılıyor, ancak endişe edilecek oranda değil. Zaten, her merkezde yapılabilecek rutin bir uygulama ve kalıcı bir etkisi de yok. Yine de çekim işlemi yapılmadan önce hastaya "hasta muvafakati" mahiyetinde bir belge imzalatılıyor. Tıp dilinde hasta bilgilendirme onay formu ya da aydınlatılmış onam formu deniyor. Ben bu belgenin hukuki geçerliliğni, içerik olarak nasıl düzenlenmesi gerektiğini araştıryorum. Özellikle yeni ceza yasasından ve malpraktis yasası çalışmalarından sonra sağlık sektöründe konuyla ilgili adeta bir panik var. Ancak, faydalı olabilecek kaynaklar bulmak çok zor, özellikle hasta muvafakati ile ilgili örnek olabilecek bir form bulmak mümkün değil.
Elinde konuyla ilgili örnek olabilecek, özellikle bu tip çekimler öncesi kullanılan, düzenlenmiş muvafakat formu olan arkadaşlardan yardım bekliyorum...
İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar...