Merhaba,

Bir konuda sizlerden bilgi almak için bu foruma yazıyorum. Bana yardım edebileceğinizi umuyorum.

Hemen konuya girmek istiyorum.

Şu anda 2007 yılında Emlak GYO ve TOKİ iştiraki ile Batı Ataşehir / İstanbul 'da yapılan bir sitede ikamet etmekteyim.
Sözleşme gereği sitemiz yapıldıktan sonra site yönetimi 3 sene boyunca mütheait firma tarafından idare edilecekti. Nitekim öyle de oldu ancak mütheait firma 2 sene sonra yönetimi site sakinlerine devrederek siteden ayrıldı.

Bu 2 senelik hizmet süreci içerisinde, mütheait firma sitemizin internet altyapısını (Türk Telekom haricindeki) özel bir firma adına hazırlayıp, o özel firmaya kullanması için devretmişler.

Ancak biz bazı site sakinleri olarak daha ekonomik ve hızlı olan başka bir internet firmasının hizmetini almak istedik ve yönetim değiştikten sonra bu isteğimiz ile ilgili girişimleri yaptık. Yeni yönetimimiz istediğimiz firma ile görüşüp anlaştı.

Bu görüşmeler esnasında, şu anda sitemizde bulunan diğer firma yeni yönetimimize gelip "Eski yönetiminiz bizimle sözleşme yaptı. Bu sözleşmede 49 yıllığına bizden başkası sitenizde bu hizmeti veremez." demiş.

Ancak eski yönetim yeni yönetimimize belge ve bilgileri eksik devrettiğinden bu sözleşmenin kopyası bizde bulunmuyor. Yönetimimiz ilgili firmadan sözleşme kopyasını istemiş ancak hala bizi oyalıyorlar ve göndermiyorlar.

Sormak istediğim şu,
3 senelik hizmet hakkı bulunan bir yönetim, sitemizin her hangi bir bölümünü, kendi kararı ile 49 yıllığına bir firmaya devredebilir mi ve bu madde ile başka firmaların girmesini engelleyebilir mi? Bu hukuki açıdan geçerli midir?

Cevaplarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.