merhaba,
Oncelike Turkce karakter kullanamadigim icin ozur dilerim fakat burada boyle bir sansim yok.

Direk konuya girerek durumumu kisaca ozetlemek istiyorum.19/04/2008 tarhinde Letonya vatandasi olan esim ile Turkiye'de evlendik(Ben Turk vatandasiyim),fakat ortada gecerli bir sebep olmadigi halde esim 13/03/2009 tarihinde bende evi terketmemi ve bosanmak istedigini soyledi(daha sonra anladigim ve ogrendigim uzere kendisi suan benden onceki esiyle birlikte yasiyor.).Yuksek sesli bir tartismanin ardindan ertesi gunun sabahi evi terkettim.Vizem normalde 13/06/2009 tarihinde dolmaktaydi ve zaten burada yapmayi planladigim yatirimlar dogrultusunda kendi firmami acmak amacli notere gittim,noter olan bayan vizemde tarih problemi oldugunu ama kendisinin pasaportu esas olarak onay verecegini soyledi.Hemen noterden sonra avukatim araciligiyla gocmenlik ofisini arayarak gozuken problemin bir yazim hatasi olup olmadigini ogrenmek istedim.Gocmenlik ofisi esimin sikayetci oldugunu ve oturma ve calisma iznimin iptal edildigini soyledi.24/04/2009 tarihinde deklare edilmis adresime tebilgatin gonderildigini ve kararin bana iletildigini soyledi.Bende benim herhangi birsey almadigimi ve imzalamadigimi soyledim fakat kesinlikle dinletemedim...isin ilginc tarafi esim sebep olarak benim evi terk ettigimi yazmis ve dilekcede belirtilen adresler ayni,yani esimin adresi ayni ve tebligat adresi ayni.bugun gocmenlik ofisine bizzat gittigimde pasaportuma damga vurmak istediler(15 gunluk ulkeyi terketme suresi).ben izin vermedim,suan Letonya'da yasadisi bulundugumu belirttiler bende avukatimla gorustukten sonra izin verebilecegimi belirterek oradan ayrildim.Turkiye Elciligi elinden geleni yapiyor bu konuda.

ek bilgiler u sabah isyerime bosanma davasi icin davetiye gelmis.Ayrica burada duzenli bir iste calisiyorum ve vergilerim duzenli odeniyor.Anladigim kadariyla kisa sure icerisinde ulkeden cikis yapmak zorunda kalicam,eger bu konuda zorluk cikarirsam yasakli listesine girebilirim.

1.)Eger ben yasadisi olarak bu ulkedeysem nasil olurda hakkimda yasal bir bosanma davasi acilabilir ve bu benim adresime teblig edilebilir?
2.)Benim imzalamadigim/almadigim bir tebligattan nasil sorumlu tutulabilirim.
3.)Sirket acmak icin yaptigim butun masraflar ve benzeri maddi kayiplarimi karsi taraftan talep etmek istiyorum,Cunku ortada tebligat adresi ile ilgili kesinlikle bir art niyet var.bu talebim bosanma davasiyla birlikte mi yurumeli?
4.)Burada ki mahkemede verilen karara Turkiye'den itiraz etme hakkim var mi?
Veya benim bir sekilde bu davayi Turkiye'de yurutme hakkim var mi?(bunu sormamim sebebi burada kesinlike karsi tarafin istedigi bir sonuc cikacak cunku kendi vatandaslarina karsi cok fazla korumaci tavir icindeler.)
5.)Burada ki karar kesinlestikten sonra Turkiye'deki mahkemenin esime ne gibi bir yaptirimi olabilir?

tesekkurler zamaniniz ve cevaplariniz icin...