+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: İşe iade davası / İşçi kabul etmezse

İşe iade davası / İşçi kabul etmezse Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İşe iade davası / İşçi kabul etmezse

Merhaba,

İşten haksız çıkarılmam sonucu , işe iade davası açtım ve kazanma ihtimalim çok yüksek ,

Ancak işyeri işe davet ederse , şu an başka biryerde çalışmam sebebi ile gidemeyeceğim;

Cevabını bulamadığım sorularım şunlardır;

A- İşe başlayamadığım için tazminat alma hakkım varmıdır ,
    bazı forumlarda işe başlamadığım için işverenin kıdem/ihbar tazminatını talep etme hakkı varmış demektedir.

B- işe başlamasamda 4 aylık tazminata hak kazanırmıyım...

bunlar ileilgili dava yada yargıtay kararları mevcutmudur.

Saygılarımla,

Hukuki NET Güncel Haber

İşe iade davası / İşçi kabul etmezse konulu yargıtay kararı ara
    İşe iade davası / İşçi kabul etmezse konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İşe iade davası /İşçi kabul etmezse

aslında ben sorunuzun cevabını biliyorum ama bunu hukukçu arkadaşlar size en iyi şekilde anlatırlar benimde eklemek istedigim bir kaç soru var işe iade davasında mahkeme işciyi işe iade eder ve işveren almazsa işci çıkarılırken kıdem ve ihbar tazminatı almamışsa bu tazminatlar çıkış tarihine göremi yoksa işe iade edildigi tarihe göremi hesaplanır

Nerede
    istanbul, küçükçekmece, Turkey.
    İletiler
    85
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı XOP rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,

İşten haksız çıkarılmam sonucu , işe iade davası açtım ve kazanma ihtimalim çok yüksek ,

Ancak işyeri işe davet ederse , şu an başka biryerde çalışmam sebebi ile gidemeyeceğim;

Cevabını bulamadığım sorularım şunlardır;

A- İşe başlayamadığım için tazminat alma hakkım varmıdır ,
    bazı forumlarda işe başlamadığım için işverenin kıdem/ihbar tazminatını talep etme hakkı varmış demektedir.

B- işe başlamasamda 4 aylık tazminata hak kazanırmıyım...

bunlar ileilgili dava yada yargıtay kararları mevcutmudur.

Saygılarımla,
    T.C. YARGITAY
    9.Hukuk Dairesi

Esas: 2005/32433
    Karar: 2006/10560
    Karar Tarihi: 18.04.2006

ÖZET: İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçlan ile sorumlu olur. Bu nedenle davacının kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının hüküm altına alınması gerekir.

(4857 S. K. m. 18, 21) (1475 S. K. m. 14)

Dava: Davacı, kıdem, ihbar tazminatı alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, davayı reddetmiştir.

Hüküm duruşmalı olarak süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş ise de; HUMK. nun 438.maddesi gereğince duruşma isteğinin miktardan reddine ve incelemenin evrak üzerinde yapılmasına karar verildikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Karar: Davacı, davalıya ait işyerinde avukat olarak çalışmakta iken iş akdinin feshi üzerine açtığı işe iade davası sonunda işe iadesine karar verildiğini, hükmün kesinleşmesine rağmen işçilik alacaklarının ödenmediği iddiası ile kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alacağının hüküm altına alınması istemiştir.

Davalı, işe iade kararının bu davada kesin hüküm olarak kabul edilemeyeceğini, davacının davalının müşteki olduğu kamu davasında sanık avukatlığını yaptığı için iş akdinin feshedildiğini, işe iade davasını kazandıktan sonra yasal süre içerisinde müracaat etmediğinden feshin geçersizliğinden söz edilemeyeceğini, isteklerin yerinde olmadığını ileri sürmüştür.

Mahkemece, davacının, davalının zararına hareket etmek sureti ile görevini kötüye kullanmaktan yargılanan sanıkların vekilliğini yapmış olması nedeni ile iş akdinin haklı olarak feshedildiği, davacının kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamayacağı gerekçesi ile taleplerin reddine karar verilmiştir.

Dosyadaki bilgi ve belgelerden, davacının daha önce açmış olduğu işe iade davası ile davalının yapmış olduğu feshin geçersiz olduğunun hüküm altına alındığı ve hükmün kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4857 Sayılı Yasanın 22/5 maddesinin "..İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçlan ile sorumlu olur..." hükmü uyarınca, işe iade davası sonunda feshin geçersizliğine karar verilmesine rağmen, işçinin işe başlamak için işverene başvurmaması sonucu fesih geçerli hale gelmiştir. Kaldı ki davacının feshe neden olan eylemi işe iade davasında tartışılmış ve fesih için geçerli neden teşkil etmediği sonucuna varılmıştır. Davacının süresinde işverene başvurmaması, geçerli neden teşkil etmeyen eylemin fesih için haklı neden sayılmasını gerektirmez. Bu nedenle davacının kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının hüküm altına alınması gerekirken, yazılı gerekçe ile reddine karar verilmesi hatalıdır.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 18.04.2006 gününde oybirliği ile karar verildi.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tekrar merhaba,

yargıtay kararı benim sorumla ilgili değil heralde , ben isten çıkarılırken kıdem/ihbar tazminatımı aldım.
    İşe iade davasında kazanma şansım yüksek ancak işveren işe başla derse başlayamayacağım (şu an çalıştığım için)

ama ben kazandığım tazminatlarıda (örneğin 4+4 maaş gibi) almak istiyorum bununla ilgili bilgisi olan yada bu şekilde bir davası olan bir arkadaşın yardımına ihtiyacım var .

Saygılarımla,

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşe iade davasını kazanmanız durumunda fesih geçersiz sayılacağından,ilk 4 aylık süre için ücretlerinizi (o dönemde çalışmış gibi) almaya hak kazanırsınız.
    +4(en çok 8 aya kadar olabilen) işe başlatmama tazminatını ise işverenin sizi davet edip başlamamanız durumunda alamazsınız.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

İşe iade kararı nedeniyle işçi işe yeninden başlamazsa fesih geçerli sayılır. İşe başlarsa alınan kıdem ihbar tazminatlarının iadesi gerekir. Ancak mahsubun nasıl yapılacağı kanunda yazılmaması önemli bir eksikliktir.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn Erdoğan kırcalı cevabınız içib teşekkür ederim.Ben şanslı olarak işten haksız olarak çıkarıldıktan sonra yeni bir işe daha düşük ücretle girebildim.Ancak firma işe davet ederse başlayamayacağım ve sadece 4 aylık ücrete hak kazanacağım bunun yanında , firma 03/2009 da tüm personeline 1 maaş performans ödemesi yaptı (işten çıkarılış tarihim 01/2009) bunlardan yararlanabilirmiyim.

Birde fazla mesai davası açacağım ama işe iade davası bittikten sonra açılabilir deniyor , işe iade davasından ayrı bir dava olarak açamazmıyız.

Eşimde aynı firmada çalışmakta eşimide işten çıkarırlarsa işeiade davasından farklı bir dava açılabilirmi.

teşekkür ederim

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Daha önce bu forumda işe iade davasının sonuçlarını bir kaç defa açıkladık. Ama tekrar açıklamakta yarar olduğu anlaşılıyor;

1) Kesinleşmiş işe iade kararı davacıya (işçiye veya avukatına) tebliğ edildikten sonra 10 işgünü içinde işverene başvuru yaması gerekir. Yargıtay kararlarına göre, 10 işgünü içinde işverene ulaşması gerekmez, önemli olan 10 işgünü içinde işçinini iradesini noter veya posta (veya başka bir yol) ile açıklaması gerekir.

2) Bu bildirimi alan işverenin, 30 gün içinde işçiyi işe başlatması gerekir.

3) İşe başlatırsa 4 aylık boşta geçen sürenin ücretini ve diğer ücret niteliğindeki haklarını (yan ödemeler, vs.) ödemelidir. Bu 4 aylık üsrenin sigorta primleri de işverence tahakkuk ettirlierek SGK'ya yatırılmaldır. Yani işçinin işine son verilmemiş gibi hakları 4 ay için geçerli olacaktır. Bu açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere, 4 aylık ücret giydirilmiş ücretin netidir. Yani ücret ve ekleri toplanacak ve vergi, sigorta primi kesildikten sonra neti işçiye ödenecektir.

4) Bu 4 aylık ücret ödenirken, şayet daha önceden işçiye fesih anında ihbar/kıdem tazminatı ödenmişse, işveren bu tazminatları geri istemek hakkına sahip olduğundan, 4 aylık ücret ile tazminat mahsup edilecek ve bakiye olarak kim alacaklı kalırsa bakiyeyi diğer taraftan isteyecektir.

5) İşveren işçiyi işe başlatmaz ise yukarıda izah ettiğimiz 4 aylık ücret ve diğer haklar yine ödenecektir. Buna ilave olarak 4-8 aylık işe başlatmama tazminatı da ödeyecektir. işe başlatmama tazminatı çıplak ücretin brütü üzerinden hesaplanacaktır. Yani yan ödemeler (ikramiye vs.) dahil edilmeyeck ve sadece kök ücret uygulanacak, ancak gelir vergisi kesilmeyecektir.

6) İşveren bunları (4 aylık ücret ve 4-8 aylık işe başlatmama tazminatını) ödemez ise bunlar ancak İLAMSIZ icaya konabilir. Çünkü bunlar eda hükmü değil, tespit hükmüdür. Zaten işe iade kararında bunların parasal toplamı (mebalağ) belirtilmiyor. Sadece kaç aylık tutar olduğu yazıldır.

7) İşe iade kararındaki avukatlık ücreti ve yargıalama gideri eda hükmünde olduğundan, bu kısımlar ilamlı icraya konu olabilir.

8) İşçi kesinleşmiş işe iade kararının tebliğinden itibaren 10 işgünü içinde işverene başvurmazsa veya başvurduktan sonra işverenin davetine rağmen işe başlamza ise fesih geçerli hake gelir ve işe iade davasından hiç bir hak elde edemez. Boşuna dava açmış ve boşuna masraf etmiş olur. (işçinin başvuru yaptıktan sonra işverenin davetine uymayarak işe başlamaması halinde 4 aylık ücreti ödemesi gerektiği yönünde 1 (bir) adet Yargıtay kararı var, ancak Yargıtay bu kararından dönmüş durumdadır ve yeni kararları ile bu eski görüşünden vazgeçmiştir).

9) Başvurudan sonra işçinin 30 gün içinde başlatılmaması halinde, önceki fesih ortadan kalkar ve otuzuncu gün yeni fesih yapılmış sayılır. Bu durumda işe başlatmama tazminatının, kıdem/ihbar tazminatının, varsa senelik izin ücretinin işe başlatmama tarihindeki (otuzuncu gündeki) ücret üzerinden hesaplanması gerekir.

10) Bazı işverenler, daha önce kıdem tazminatı ödemiş isler, sadece 4 aylık kısma ait tazminatı hesaplayarak farkı hesaplıyorlar, ki bu yanlıştır ve işçinin zararınadır. Doğrusu; işe başlatmama tarihindeki ücret üzerinden 4 aylık süre de dahil edilerek tüm sürenin kıdem tazminatı hesaplanır ve daha önceki ödenen düşülerek, bakiyesi işçiye ödenir. Kıdem tazminatı tavanı söz konusu ise; işe başlatmama tarihindeki tavandan hesaplama yapılır.

11) Ücreti ödenen 4 aylık sürenin daha önceki süreye eklenmesi halinde yeni bir senelik izin ücretinin doğması olasıdır. Yani önceden artık kalan süreye 4 ay eklendiğinde 12 ayı buluyorsa yeni bir senelik izin doğar ve bu da işe başlatmama tarihindeki ücretten ödenmelidir.

12) 4 aylık ücretin faizi (en yüksek mevduat faizi) işverene yapılan başvuru tarihinden başlar, işe başlatmama tazminatının faizi (yasal faiz) ise bundan 30 gün sonra (yani işe başlatmama tarihinde) başlar. Fakat Yargıtay bu konuya açıklık getirmek için bu tarihler itibariyle karşı tarafı temerrüde düşürmek gerektiğinden bahsediyor ve bu temerrüdü aslında işe başvuru yazısında yapmak mümkündür. Şöyle ki, işverene yapılan başvuruda; "beni işe başlatın, başlatmazsanız 4 aylık ücretmi ve işe başlatmama tazminatımı ödeyin" derseniz, işveren temerrüde düşmüş olur.

Özetlemeye çalıştım ve hatırlayabildiklerimi yazdım. Selamlar.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Yetkili,

Açıklamalarınız için teşekkürederim.yalnız bir tutarsızlık mevcuttur.benim durumum 8.madde de açıkladığınız gibi olucak, işveren işe iade için başvurucam ,çağırmazsa ne ala,ama çağırırsa işe başlayamayacağım ,

ancak siz 4 aylık boşta geçen süre tazminatınıda alamayacağımı ifade etmişsiniz, ancak diğer cevap veren yetkili erdoğan kırcalı ise ,boşta geçen süreyi davayı kazandığım için alabileceğimi yazmış bunun hukukçular arasında ortak bir notası yokmudur.

Birinin ak dediğine birisi kara demektedir.

Ben ,çevrem,ailem işveren haksız sebepten işten çıkardığı için MADDİ-MANEVİ sıkıntı çekeyim ,işe girdim ama çevremizdeki çoğu insan gibi giremiyebilirdim.Şu an girdiğim iş daha düşük ücretli ve işveren işe davet etse amacı çıkartmak bezdirmek olacaktır,ve forumlardada aynı örnekleri görülmektedir.

bence kanunun belirttiği boşta geçen süre (4 aylık) ödenmesi gerekir.

Kanunlar işverenin yanında olacaksa neden çıkartılıyorki

saygılarımla,

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın XOP;

Erdoğan Bey'in yazdığı konuda, daha önce biz de aynı şeyleri yazmıştık. Çünkü Yargıtay'ın o doğrultuda bir adet kararı vardı. Ama yeni kararlarında bu görüşünden dönmüş durumda. Bu nedenle yeni durum yeni yazdığım gibidir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

işe iade davasında işçi işe başlamazsa

işe iade davasını kazanan işçi işe başlamazsa

işçi geri iadeyi kabul etmezse tazminat alabilirmi

gerı donus makkemesını kasantımı alınıcak haklar

personele odenen fazla para iadesi www.hukuki.net

ise iadede isveren kabul etmezsz

ise iade davasi kazanmayan

toplu cikislarda ise iade davasi acilabilirmi

tazminatsiz isten cikarilmada mahkemeyi kazaninca issizlik parasi alabilirmi