+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Velayet davasında çocuğun istediği

Velayet davasında çocuğun istediği Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Velayet davasında çocuğun istediği

Velayet davasında çocuğun genellikle bazı istisnalar dışında anneye verileceği hususunda sormak istediğim bazı şeyler var.14 yaşında bir genç kızım,annemden ve dayımdan hakaret ve şidddet görüyorum.Annem ve babam ayrıldıktan sonra küçük olduğum için annemim velayeti altına girdim.Ancak kardeşimin bazı ruhsal bozuklukları olduğu için annem ona çok daha yakın.Bu sene SBS ye gireceğim,bu benim için çok önemli bir sınav.Tercihlerim konusunda annem bana baskı yapıyor,eğitimimi yatılı olarak İstanbulda devam ettirmek istiyorum,çünkü Sosyal bilimler liselerinin benim için uygun olduğunu düşünüyorum.Ancak sırf çevreye hava atabilmek için benim kararlarımı çiğneyip beni fen lisesine göndermekte ısrar ediyor.Kardeşim tarafından en ağır küfürlerle itham ediliyorum.Annem suçu yanlızca bana buluyor.Biliyorum bunlar sanki bir ergenin büyüttüğü ufak problemler gibi görünse de aslında tam olarak öyle değil.Mesela sınava çok az kala beni sırf kendi zevki için yazlığa götürüyor.Orada ona yardım etmemi istiyor.Küçük kuzenimin ve kardeşimin bakımını üstleniyorum.Şikayet ya da grev hakkım bile yokken,buna karşı çıktığımda çok ağır itham ve şiddetle susturuluyorum.Geçen hafta Türkiye çapında önemli bir sınav vardı,ancak annem beni dershaneye veya başka bir yere bırakabilecekken bırakmadı.Bu konuda ne kadar rahatsız olduğumu ve psikolojimin bozulduğunu umursamadı bile.Tek yaptığı otorite adına beni susturmak oldu.Kardeşlerine benden daha fazla önem veriyor,saatlerce onlarla telefonla konuşuyor, eşyalarıma hatta hayallerimi yazdığım posterlerime bile saldırarak kişiliğimi olumsuz etkiliyor.Bütün bu kaygıya rağmen sınava adapte olmaya çalışıyorum ancak bundan sonra hayatımı böyle devam ettirmek niyetinde değilim.Sınav sonrasından velayet davasıyla babamın velayetine geçmeyi planlıyorum,hem geleceğim adına hem de psikolojim adına çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.Ancak bunları mahkemede söylemem gerekli mi? Bir uzmanla konuşsam,bu geçerli olur mu?anlattığım gerekçeler babama velayet olarak verilmem de etkili olur mu? bir de yanlızca beni mi verirler yoksa kardeşimi de babama verirler mi?Kardeşim bence annemde gayet iyi,onu vermeleri onun açısından kötü olabilir diye düşünüyorum.Ayrıca velayet davası ne kadar sürer,bu konuda bir bilginiz var mı?çünkü babamın kanuni hakkı 1-15 Temmuz arasında ama ben bu sene tercihler yapılacağı için anneme daha erken gitmeyi talep edeceğim.Velayet davası sonuçlandıktan sonra eğer annemi görmek istemezsem(mesela bu sene) hakim bu kararımı dikkate alır mı? özellikle davadan sonra bu görüşmeler hoş olmayacağı gibi moralimi daha da bozacak,buna inanıyorum.Bunun dışında kardeşim tarafından tacize de uğradım ancak annem bunu üstünü kapattı.Bunu mahkemede belirtmek istemiyorum,ancak zorunlu kalırsam psikoloğa söylemem yeterli olur mu?Babam şu an evli ve bir kızı var,bu durum velayet davasını kötü etkiler mi?annem (mesela kardeşimin psikoloğu) bazı şahitlerle üvey annemin kardeşime kötü davrandığını söyleyebilir,ancak sözkonusu durum tamamen kardeşim tarafından geçerli bir şey,ben gayet iyi anlaşıyorum,bu durum beni etkiler mi?Şiddet ve baskı gördüğüme dair arkadaşlarımı(yaş 14) veya rehberlik öğretmenimi çağırsam kabul edilir mi? şahitim olmasa bile ğere ben istemezsem,annem bana iyi baktığına dair şahit bulursa bu durumda gene velayetim onda mı kalır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

Hukuki NET Güncel Haber

Velayet davasında çocuğun istediği konulu yargıtay kararı ara
    Velayet davasında çocuğun istediği konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Velayet davasında çocuğun istediği

Alıntı 333sila333 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Velayet davasında çocuğun genellikle bazı istisnalar dışında anneye verileceği hususunda sormak istediğim bazı şeyler var.14 yaşında bir genç kızım,annemden ve dayımdan hakaret ve şidddet görüyorum.Annem ve babam ayrıldıktan sonra küçük olduğum için annemim velayeti altına girdim.Ancak kardeşimin bazı ruhsal bozuklukları olduğu için annem ona çok daha yakın.Bu sene SBS ye gireceğim,bu benim için çok önemli bir sınav.Tercihlerim konusunda annem bana baskı yapıyor,eğitimimi yatılı olarak İstanbulda devam ettirmek istiyorum,çünkü Sosyal bilimler liselerinin benim için uygun olduğunu düşünüyorum.Ancak sırf çevreye hava atabilmek için benim kararlarımı çiğneyip beni fen lisesine göndermekte ısrar ediyor.Kardeşim tarafından en ağır küfürlerle itham ediliyorum.Annem suçu yanlızca bana buluyor.Biliyorum bunlar sanki bir ergenin büyüttüğü ufak problemler gibi görünse de aslında tam olarak öyle değil.Mesela sınava çok az kala beni sırf kendi zevki için yazlığa götürüyor.Orada ona yardım etmemi istiyor.Küçük kuzenimin ve kardeşimin bakımını üstleniyorum.Şikayet ya da grev hakkım bile yokken,buna karşı çıktığımda çok ağır itham ve şiddetle susturuluyorum.Geçen hafta Türkiye çapında önemli bir sınav vardı,ancak annem beni dershaneye veya başka bir yere bırakabilecekken bırakmadı.Bu konuda ne kadar rahatsız olduğumu ve psikolojimin bozulduğunu umursamadı bile.Tek yaptığı otorite adına beni susturmak oldu.Kardeşlerine benden daha fazla önem veriyor,saatlerce onlarla telefonla konuşuyor, eşyalarıma hatta hayallerimi yazdığım posterlerime bile saldırarak kişiliğimi olumsuz etkiliyor.Bütün bu kaygıya rağmen sınava adapte olmaya çalışıyorum ancak bundan sonra hayatımı böyle devam ettirmek niyetinde değilim.Sınav sonrasından velayet davasıyla babamın velayetine geçmeyi planlıyorum,hem geleceğim adına hem de psikolojim adına çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.Ancak bunları mahkemede söylemem gerekli mi? Bir uzmanla konuşsam,bu geçerli olur mu?anlattığım gerekçeler babama velayet olarak verilmem de etkili olur mu? bir de yanlızca beni mi verirler yoksa kardeşimi de babama verirler mi?Kardeşim bence annemde gayet iyi,onu vermeleri onun açısından kötü olabilir diye düşünüyorum.Ayrıca velayet davası ne kadar sürer,bu konuda bir bilginiz var mı?çünkü babamın kanuni hakkı 1-15 Temmuz arasında ama ben bu sene tercihler yapılacağı için anneme daha erken gitmeyi talep edeceğim.Velayet davası sonuçlandıktan sonra eğer annemi görmek istemezsem(mesela bu sene) hakim bu kararımı dikkate alır mı? özellikle davadan sonra bu görüşmeler hoş olmayacağı gibi moralimi daha da bozacak,buna inanıyorum.Bunun dışında kardeşim tarafından tacize de uğradım ancak annem bunu üstünü kapattı.Bunu mahkemede belirtmek istemiyorum,ancak zorunlu kalırsam psikoloğa söylemem yeterli olur mu?Babam şu an evli ve bir kızı var,bu durum velayet davasını kötü etkiler mi?annem (mesela kardeşimin psikoloğu) bazı şahitlerle üvey annemin kardeşime kötü davrandığını söyleyebilir,ancak sözkonusu durum tamamen kardeşim tarafından geçerli bir şey,ben gayet iyi anlaşıyorum,bu durum beni etkiler mi?Şiddet ve baskı gördüğüme dair arkadaşlarımı(yaş 14) veya rehberlik öğretmenimi çağırsam kabul edilir mi? şahitim olmasa bile ğere ben istemezsem,annem bana iyi baktığına dair şahit bulursa bu durumda gene velayetim onda mı kalır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim
    Sevgili üye.. Yazdıklarınızı üzüntü ve ibretle okudum. En kısa sürede babanızla bunları konuşun. Babanız bir avukatla görüşsün gereken kanuni tüm işlemleri başlatsınar. bulunduğun yaş ve içinde bulunduğun durum itibari ile o ortamdan uzaklaşman gerekiyor bence. Şahsi kanaatım olmakla birlikte yaşadıklarının senin üzerindeki etkisini ok iyi anlıyorum. Yaşadığın ne kadar olumsuzluk varsa bunları babanla hemen paylaş. Saklamadan gizlemeden. Hiç bir şey senin ruh ve beden sağlığından daha önemli değil unutma. Allah yardımcın olsun. Bizleride lütfen haberdar et gelişmelerden. Sevgiyle kal. Geçmiş olsun..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öcelikle çok geçmiş olsun... Problemlerin ergenlik deyip küçümsenecek cinsten değil. Bir kaç konuya takıldım detay yazmanı rica edeceğim.
    Kardeşin kaç yaşında?
    Yazdıklarından anlaşıldığına göre kardeşinin psikoloğu var, seninde var mı?
    Varsa bu sorunlarını ona anlattın mı?
    Babana olanları anlattın mı? Anlattıysan düşüncesi ne yönde?

Bazen yaşadıklarımız algılayışımıza göre biçimlenir. Büyük oğlumla (13 yaşında) geçen yaz çok ciddi sorunlarımız oldu. Babası aylarca gelmez aramaz sormaz bu onda yıkım yaratıyor. hayata küsüyor ders çalışmıyor umursamazlığa sığınıyor oysa içinde ne kadar kurduğunu ben anlıyorum. kardeşinden ve benden nefret eder hale geldi. Hırsını bizden alıyor, Yaşayamıyoruz, her zaman bana ve kardeşine saldıracak bişi buluyor, çaresizim. Psikoloğa gittik. Üniversitede doçent güvenilir biri. Sonuçta ilaç kullanması gerekiyor dendi ve sorunlarına sebep olarakta babasının tutarsız davranışlarının yarattığı travmadan kaynaklandığı belgelendi. Doktorun çabaları ve babasıyla konuşmasıda işe yaramadı. baba tutumunu değiştirmedi. Oğlum İlaç yutamıyor ( güvensizlik ve korku geliştirdiği için )sürekli tartışıyoruz. çözemiyorum.. Babama gideceğim onunla yaşayacağım burdan nefret ediyorum dedi.. Babasına söylesem almaz biliyorum. Sonunda konuşmak bahanesiyle babasını çağırdım oğlumun bavulunu kendi elimle hazırladım okula rapor verdim. Babası geldi. Arabanın kapısını açtım oğlumu öne oturttum müziği açmasını söyledim bavulunu arkaya koydum, babası şaşkın. İnermisin arabadan konuşmalıyız dedim. İlk sözüm şu oldu "gözün aydın bir oğlun oldu" onun yanlış tutumu bizi buraya getirmişti,şimdi yeni karısı ve üvey kızı oğlumu istemesede oğlunu yanına alacaktı mecburdu oğlum istemeden onu geri getirmeyeceksin diye terslenerek durumu anlattım,. Oğlumu öptüm istediği zaman armasını söyledim. Gittiler. Velayet bendeydi ama mahkemeye gerek yoktu. Önemli olan çocuğumun nerde mutlu olacağıydı. Benimle mutlu değilse ve babasıyla mutlu olacağına inanıyorsa gitmeliydi.. Tüm bu düşünceme rağmen 3 gün hasta yattım. 5. gün akşamı oğlum geri döndü.. Şu anda sorunlarından oldukça sıyrılmış durumda. İletişimimiz güçlü, konuşabiliyoruz, babası aynı, gelmiyor aramıyor ama oğlum bununla başa çıkmaya çalışıyor. Kardeşiyle arası iyi.

Anlattıklarımı senin durumunla kıyaslama tabiki seninki aynı değildir. Ancak Birilerinin daha, benzer sorunlar yaşadığını bilmek iyi gelebilir. Baban ve annenle konuş mahkeme şart değil. İkiside seni seviyordur emin ol. Ortam değişikliğine ihtiyacın olduğunu anlat. Baban anneni ikna edebilir belki.
    Çözümsüz hiçbirşey yoktur. Sadece savaşmak gerek. İnan bana hepsi geçecek..

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili 333sila333, çok aklı başında bir ergen olduğunuzu söylemek istiyorum öncelikle. Bu yaşta bu denli düzgün bir anlatım ve imla kurallarına uygun yazan biri çok aklı başında biri demektir.

Bu yazdıklarından dolayı yaşadıklarına çok üzüldüm hemcinsin olarak. Sayın dardayım üyemizin dediklerini aynen yapmanı tavsiye ediyorum bende. Çünkü bu anlattıklarını burada bizimle paylaştığın gibi baban ile de paylaşmalısın. Velayetin değişikliği konusunda senin vereceğin bilgiler çok önemli olacak. Hatta baban ile birlikte babanın avukatına bile gidip konuşursan çok daha etkili olur diye düşünüyorum.

Hatta sana ufak bir de tavsiye vericem. Annen,dayın ve kardeşinden sözlü şiddet yani hakarete uğradığını hatta fiziksel şiddete de uğradığını ima etmişsin. Muhakkak elinde cep telefonu vardır. Ses kaydı olan bir cep telefonu kullanıyorsan kayda almanı tavsiye ederim. Sözlü şiddet yani hakaret ve fiziksel şiddeti kaydetmeni tavsiye edeiyorum. Hatta görüntülü ise cep telefonun, görüntülü olarak kaydetmeni tavsiye ediyorum. Ve bu kayıtları da babana ve babanın avukatına göstermeni ve delil olarak sunmalarını sağlamanı tavsiye ediyorum. Bu düşüncemi babana ve babanın avukatı ile paylaşın, değerlendirin. Neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Gelişmeleri bizimle de paylaşırsan çok memnun oluruz 333sila333.

Ayrıca fiziksel şiddetin suç olduğunu yazmak istiyorum. Bu konuda da gerekirse annenize dava açılabilir babanız. Sizinde desteğinizle.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    SORU: AİLE BÜYÜKLERİ, EŞ YA DA ÇOCUKLARA YÖNELİK ŞİDDET CEZA YASASI KAPSAMINDA MIDIR?
    YANIT: TCK, bu tür suçları, vücut dokunulmazlığına karşı suçlar olarak nitelemektedir. Şiddet, her biçimde suçtur. Aile bireylerinden biri olmak, diğerine şiddet uygulamaya izin vermez. Hukuk, bireyin yaşama hakkını, en temel değer olarak kabul eder. Bu nedenle, TCK’nın 86. ve 87. maddelerinde, bir başka kişiye karşı kasıtlı olarak, zarar veren, onun sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişinin cezalandırılacağı belirtilmektedir. Bu fiil, ‘üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı’ yapılmışsa ceza, artırılacaktır.

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile aile içinde şiddet gören kimselerin korunması için Aile mahkemesi yargıcına bazı tedbirleri alma yetkisi verilmiştir. Aile mahkemesi yargıcının önlem alması için Cumhuriyet Başsavcılığına durumu bildirebilirsiniz. Çünkü yasada şiddet gören bireylerin veya Cumhuriyet savcısının bildirmesi üzerine yargıcın bazı önlemleri alacağı belirtilmektedir. Bu önlemlere uyulmadığı takdirde ise hapis cezası verilecektir.

Ayrıca bir çocuğa şiddet uygulamak Türk Ceza Kanunu'na göre şikayet aranmaksızın 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar ceza verilmesini gerektiren bir suçtur. Suçun ihbarı üzerine savcı gerekli soruşturmayı yapmakla yükümlüdür.

Bunun dışında Türk Medeni Kanunu'nun 346. maddesine göre çocuğun yararı ve gelişmesi tehlikeye düştüğü takdirde aile mahkemesi yargıcı çocuğun koruması için uygun önlemleri alır ve 348. maddeye göre bu önlemlerin yetersiz kalacağı anlaşılırsa velayetin ana veya babadan veya her ikisinden de kaldırılmasına karar verir. Her ikisinden de kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.
    Çocuğa yönelik şiddet ve istismar için,en yakın karakol, Emniyet Müdürlükleri Küçükleri Koruma Şubesi, Cumhuriyet Savcılıkları, Sosyal Hizmet İl Müdürlükleri ve SHÇEK ile o ildeki baroya (büyük barolarda Çocuk Hakları Komisyonları vardır) başvurulabilir.
    Naklettiğiniz olayda anne ve dayı şiddet suçunu işlemektedir, TCK'nın 278 ve 279.maddeleri uyarınca bu şiddete vakıf olan(bilen) herkesin ihbar yükümlülüğü de vardır. Bildirmemek de suçtur.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ama kesinlikle ses ya da görüntü kaydı almanızı hatta kayıtları almanızı tavsiye ederim. Anneniz ve dayınızın size olan bu hakaret ve şiddetlerin 1 kere olmadığını ispatlamak adına. Ama sakın siz hakaret etmeyin. Tahrik edici olmayın. Olmazsınız da ben yine de uyarmak istiyorum.

Haaa babanın evli olması ve 1 kızı olmasının davaya hiç bir etkisi olmaz. Annenizin davranışları etkili olur velayetin değişmesi konusunda. Belli bir yaşın üstünde olduğun için mahkemede bile dinleneceksin büyük ihtimal. Ve hakim inşallah babana verecektir velayetini.

Tekrar geçmiş olsun ve lütfen gelişmeleri bizimle paylaş. Kafana takılan olursa sorabilirsin her zaman.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Velayet davasında çocuğun istediği

Ne zamandır interneten uzaktım şimdi sanırım bazı sorular sorulmuş onları cevaplayacağım,ayrıca ilginize de çok teşekkür ederim.
    Kardeşim 11 yaşında.
    Benim bir psikoloğum yok,ama kardeşimin var.Beni sadece annemle babam ayrılırken psikoloğa götürdüler,o zaman da 7 yaşındaydım,psikolog çok güçlü bir kız demiş ve sanırım bu yüzden de annem bana çok yükleniyor.Size sormak istediğim acil bir soru var.Bugün sbs sonuçlaruım belli oldu,487 gibi bir puan ortalamam var yarın annemin yanına dönüyorum.Tercihleri beraber yapacağız demişti,sanırım kurtuluşum yok.Babam bana kararını ver ben hukuki mücadeleye gireyim demişti,ama eğer annemin yanındayken velayet davas açılırsa çok kötü sonuçlar olabilir.Artık baskı kaldıracak gücüm kalmadı,babamlarla kaldığımız her günü zehir etti sağolsun,bugün bile tek düşündüğü kardeşim,sınav sonuçları umrunda bile değil.Neyse,babama kalsa gidince en ufak bir şeyde 155'i ara,böylece dava daha çabuk sonuçlanır dedi.Dışarıdan bakınca çok basit gözüküyor yani en fazla 1-2 tokat sonrası basit,ama değil işte.Hukuki tatil süresi başlamış olabilir diye duydum,aslında ben tercihlerimi babamla yapmak istiyorum,ama geçici velayetle tercih yapılabilinir mi? Yani ben bir daha annemin yanına dönmesem,olur mu? çok acil yardıma ihtiyacım var,yani ben gitmek istemiyorum desem kalabilir miyim?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

velayet davası ne kadar sürer

velayet davaları ne kadar sürer

velayet davası kaç gün sürer

velayet davasi ne kadar sürervelayet davası kac gun icinde acilir ne kadar surervelayette hakim cocugun istedigini dikkate alirmivelayetin değiştirilmesi davası ne kadar sürervelayet davasinda ses kaydivelayet davası ne kadar zamanda sonuçlanırVelayet davası kaç ay sürerçocuğun velayeti ne zaman biterVelayet davası kaç gün de sonuçlanırgeçici velayetvelayet degisimi davasi ne kadar surervelayet davalarinda ses kaydıvelayet değişikliği davası ne kadar sürervelayet davasi kac ay surervelayet davasi kac ayda sonuclanirvelayet davası kac celsede sonuclanirvelayet kaç yaşında biterhttp:www.hukuki.netshowthread.php56416-Velayet-davasinda-cocugun-istedigievliyim kardesimin tacizune ugradimvelayetin kaldirilmasi kac durusmada bitercocuk velayeti kacgünde alınırvelayet davasinda sahitlerin durumu
Forum