+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Manisa katliamı

Manisa katliamı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Manisa katliamı

Manisa katliamı

7 Mayıs Perşembe 2009

Mardin’de 44 yurttaşımızı kaybettiğimiz katliamın dehşetini henüz üzerimizden atamamışken bir başka katliam haberi de Manisa’dan alıyoruz. Eski CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, “Biz de burada yakında başlayacak olan doğa ve ağaç katliamını dehşet içinde bekliyoruz” diyor. Ardından ayrıntı veriyor.

“Ortakları arasında Kraliyet ailesinden bazı kişilerin de olduğu söylenen bir İngiliz maden şirketi birkaç yıldır Gediz ovasının hemen yanıbaşındaki Çaldağı’nda maden arama ruhsatı almak için uğraşıyordu. Bu şirketin Yeni Gine’de aynı madeni ararken nasıl bir doğa tahribatı yaptığını öğrenmiştim. Üç yıl kadar önce milletvekiliyken dönemin Meclis Başkanı Bülent Arınç’a gittim. ‘Bir Manisalı olarak bu şirkete engel olun’ dedim. Bana verdiği yanıt, ‘Çok zor, çünkü hiç tahmin edemeyeceğin kimi isimler o şirket adına iş takipçiliği yapıyor’ oldu. Şimdi geldiğiniz nokta şu; şirket istediği ruhsatı aldı. Ocak yerleri için tam 280 bin ağaç kesilecek. Üretim son derece ilkel ve tehlikeli yöntemlerle yapılacağı için hava ve yeraltı suları kirlenecek. Bu da ovadaki her türlü üretimin sonu olacak.”

Manisalı çevreciler son bir umut katliamı durdurmaya çalışıyorlar. Durduramazlarsa... İngiliz şirket Manisa’yı oyacak... Manisalı Bülent Arınç da anlaşıldığı kadarıyla olaya seyirci... Çünkü iş takipçilerini üzmek istemiyor...

Bu arada Vali ve belediye başkanları ne yapıyorlar? Onlar da bu katliama seyirci mi? Bu konuda hiç sesi duyulmuyor!
    MELİH AŞIK Milliyet G.Z.T

Hukuki NET Güncel Haber

Manisa katliamı konulu yargıtay kararı ara
    Manisa katliamı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Manisa katliamı

Sayın Sezen , kalpten gidebilirdim , bilginize... Vallahi sevindim, en azından insan katli olmadığına!

Saygılar,

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Manisa katliamı

Kalpten gitmesek de, akciğerden ya da böbrek yetmezliğinden gidebiliriz. Eğer doğayı koruyamazsak, katliam sözcüğü gıdıklamak gibi bir şey olur.

Hoş geçen bir makale okudum. Bu katliamlar ufak kalıyor. Yeryüzünde elde edilememiş petrolün %33 ü ve doğalgazın %42 si kutup bölgesindeymiş. Miş derken bilimsel gerçekten söz edorum.
    Bundan sonrası miş li muş lu. Bu kaynakların çıkarılabilmesi ise kutuplardaki buzulların erimesi ile mümkün. Hani diyorum küresel ısınma, acaba kutupların ısıtılması mı?

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Manisa katliamı

Alıntı Mehtap Deniz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Sezen , kalpten gidebilirdim , bilginize... Vallahi sevindim, en azından insan katli olmadığına!

Saygılar,
    Sayın, Mehtap Deniz hanıma kalbinize iyi gelmesi dilegimle.

Aşağıdaki linkten parçayı yüksek sesle dinlemenizi hararetle tavsiye ederim, bir kere yetmez, birkaç kere...
    http://www.dogaicincal.com/divaneasikgibi.html
    Kaynak. YeniÇağ. Defne Sarısoy

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Manisa katliamı

Bülent Arınç'ın tavrı hiçbir zaman benim için sürpriz değildir. Mayalarında takiyye, üç-beş yüzlülük vardır. Cinsleri böyledir. Cinslerine çekmişler, cinsini sevdiklerim.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kuşları susturdular
    Cahit AKYOL 12 Nisan 2010

Eşsiz doğası ve endemik canlı türleriyle bir dünya mirası olan Abant’ta kuşların yerine dozer homurtuları, kırılan, ezilen kayaların gıcırtıları yükseliyor. Ağaçlar kesiliyor, kamyonlar göl kıyısını toprakla dolduruyor. Su seviyesi 2 metre yükselmiş. Piknik alanları, ağaçlar sular altında. Oysa milli park olan Abant’ta dal kırmak bile yasak. Sivil toplum örgütleri ayakta.

TEK dal kırmanın bile yasak olduğu Abant Tabiat Parkı şu günlerde dev bir şantiye halinde. Kamyonlar göl kıyısına toprak döküyor, dozerler yolları genişletiyor, yeni yol için ağaçlar kesiliyor. Gölün su seviyesi 2 metre yükselince piknik alanları su altında kaldı. Küçük bir göl daha oluşturuldu. Nesli tükenen su samurlarının, yeryüzünde sadece bu bölgede yetişen Abant çiğdemi, mavi çiğdem ve kar çiçeğinin bulunduğu alanlar hafriyat altında kaldı.

Bilime aykırı

5 milyon 500 bin TL’ye mal olması planlanan çalışmalar Bolu’da Sivil Toplum Kuruluşları başta olmak üzere üniversiteleri, meslek odası ve birlikleri harekete geçirdi. TMMOB Makine, İnşaat, Elektrik, Harita ve Kadastro, Ziraat, Mimarlar Odaları Bolu İl yönetimleri ile TEMA, Bolu Çevre Derneği, Çevre İçin Hekimler Derneği ve Bolu Tabip Odası bir bildiri ile yapılanlara karşı çıktı. “Yapılanlar bilime ve yasalara aykırıdır, durdurulmalı” dediler. Valilik ise “Doğaya zarar verilmiyor. Çalışmalar haziranda bittiğinde Abant çok güzel olacak” diyor.

Rapora rağmen

Oysa Bolu Valiliği, 26 Şubat 2010’da, Orman Bakanlığı’na bağlı Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nden Abant’ta arazi incelemesi yapmasını istemiş. Hazırlanan zehir zemberek raporda şu uyarılar yer almış:

Göl ayağına yapılan 1.5 metre yüksekliğindeki menfezden dolayı, su kotu yükseldi.

Göl kıyısındaki sarıçam, göknar, söğüt ve yabani eriklerin kök boğazı su altında kaldı. Bu ağaçlar kısa sürede canlılıklarını yitirecek.

Bölgemizin ve ülkemizin endemik bitkisi olan kar çiçeği ve Abant çiğdeminin yaşam alanı ciddi tehdit altında.

Yol zaten vardı

Valiliğin uygulamaları sivil toplum kuruluşlarının yanısıra bölgedeki orman köylüsünü de oldukça rahatsız etmiş. Gözü gibi baktıkları ormana ve göle yapılanların kıyım olduğunu belirten Örencik Köyü Muhtarı Tevfik Türe, şunları söylüyor:
    “Yol açmak için yüzlerce ağaç kestiler. Çoğu elle dikilmiş sarıçamdı, çocuklarımıza miras bırakmak için yıllardır tek dal bile kırmamıştık. Abant Milli Parkı’nı yok etmek istiyorlar. Orman kesip yerine yol yapılır mı, zaten yol var.”

Vali TEM gibi otoyol yaptı
    Salih Sönmezışık (Orman Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı)

Bolu Valiliği gölün kıyısına TEM gibi otoyol yaptı, kıyı kenar çizgisi değişti. Doğal hayat tahrip edildi. Bu durum 3621 sayılı Kıyı Yasası’na aykırı. Sazlıklar sular altında kaldı. Kanatlı hayvanların üreme alanları yok oldu. Bu, Sulak Alanlar Sözleşmesi’ne (RAMSAR), 4342 sayılı Mera ve 2872 sayılı Çevre Yasası’na aykırı. Ayrıca Avrupa Peysaj Sözleşmesi, Biolojik Çeşitlilik Sözleşmesi, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Koruma Sözleşmesi’nin (BERN) ilgili maddeleri ihlal edildi.

Tahribatı dehşetle izliyoruz
    Murat Ataman (Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi)

Abant’taki tahribatı dehşetle izliyoruz. Göl çevresindeki yolu yükselttiler. Böyle bir uygulama dünyada yok. Ağaçlar suların içinde kaldı. İğne yapraklıların suda yaşayamadığını herkes biliyor. Hiç ağaç kesmedik, dediler ama kökünden sökülmüş ağaçları gördüm. TMMOB Genel Merkezi bu konuda çalışma yapıyor, suç duyurusunda bulunacağız.

Endemik bitkiler 3 günde yok olmaz

Abant Gölü’nü neden yavrulattınız?
    Halil İbrahim Akpınar (Bolu Valisi) Bir ay önce aşırı yağışlardan göl yükselince kapakları kapattık ve yavru göl oluştu. Milli Parklar durumu inceliyor. Kararı onlar verecek. Tahliye kanalları dolmuş. Günde 5 santim yükseliyordu. Kanalları açtık. 3 günde 15 santim düştü. Gölün seviyesi 20-25 yıl önce yükseltilmiş. Sonra su seviyesini düşürmüşler etrafı bataklık olmuş. Su samurları buralarda yaşıyormuş. Çalışanlar son günlerde 15 su samurunu bir arada görmüş. Yuvalara zarar vermedik. Ayrıca üç günde endemik bitkiler yok olmaz.

Bitince muhteşem olacak
    Abant’ın çevresinde 6,5 kilometrelik yol var. Bu yol asfalttı. Biz asfaltı kazıdık. Yolu bazı yerlerde genişlettik. 4,5 kilometrelik bir alanda çalışma yürütüyoruz. Göl kenarında asfalt yok artık. Yeni yollar yapıyoruz. Bu yollarda atların çektiği araçlarla çekek yolu olacak. Zemini kesinlikle doğal taşlardan olacak. 5 metre yol, 3 metre topraklı yaya yolu, 3 metre genişliğinde bisiklet yolu olacak. Toplam genişlik 8-11 metre arasında. İnşaat sırasında alan pis gözüküyor. Bitince muhteşem olacak.

Meramız göl oldu ne gereği vardı ki

Örencik Yaylası’ndaki Çepni Köyü’nde yaşıyorum. 52 yıldır koyun, keçi otlattığım mera şimdi göl oldu. Hayvanlarım boğulur diye suyun yanına bile yaklaştırmıyorum. Bize iyilik olsun diye yaptıklarını söylüyorlar ama bunlar bizler için iyi şeyler değil. Orada dünyalar güzeli bir göl var. Buna ne gerek vardı? O merada insanlar hayvanlarını otlatıyor, geçimini sağlıyordu. Bu sular şimdi kime ne yarar sağlayacak.

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tarım cennetini asitle yıkayacaklar

Melis ALPHAN 17 Ekim 2010
    Manisa Çaldağ’da bir doğa katliamına ramak kaldı.
    Önce vakti olmayanlara kısa tarihçe sunalım:
    Sardes Nikel Madencilik adlı İngiliz şirket buradan 15 yıl boyunca nikel çıkarmak üzere izinlerini aldı...
    Aslının 200’de biri oranında küçüklükte bir pilot tesis kurdu.
    Sonra çevreciler ayaklanınca madenin izni iptal edildi.
    Bu arada madencilik yasalarında bazı değişiklikler yapıldı. Şirket yatırım için parayı bulduğu an çalışmalara başlayacak.

Sonra ne mi olacak?
    Çevrecilerin, akademisyenlerin ve yerel halkın iddiaları doğruysa binlerce, belki de onbinlerce ağaç kesilecek.
    Ardından Çaldağ oyulacak.
    Çıkarılan toprak milyonlarca ton sülfürik asitle yıkanacak.
    En vahimi, bütün bunlar açık havada yapılacak.
    Dünyanın en büyük ve verimli yedinci tarım havzası olan Gediz, uzmanların deyimiyle ‘açıkhava kimya işletmesi’ne dönecek.
    Cehennem senaryosunu sona sakladım:
    “Yer altı suları tükenecek, sülfürik asit bütün bölgenin sularına karışacak ve milyonlarca insan bölgeden göç etmek zorunda kalacak. Ve 15 yıl sonra madenin işi bittiğinde, havza bir otun bile bitmediği bir hal alacak!

İzmir bile boşalır
    İTÜ’den Metalurji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. İsmail Duman mesaisinin büyük bölümünü bu projeyi durdurmak için harcıyor

Haberin tamamı:http://www.hurriyet.com.tr/pazar/16060707.asp?gid=373

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: