+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret

Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret

Merhabalar

Öncelikle konuyu doğru yere açıp açmadığımdan emin değilim. Umarım yanlış değildir.

Ben bir adandolu lisesi öğrencisiyim. Öğretmenlerimizden bir tanesi genel olarak derslerde ağır hakaretler etmekte ve ders işlememektedir. Bugün dersine geç kaldığım gerekçesiyle -ki zil çaldıktan 1 dakika sonra falan oluyor daha fazla değil- ağır hakaretler etmeye başladı. Hocam zil yeni çaldı diyerek yanıt verdim bunun üzerine "bak hala konuşuyor" diyerek tokat attı.

Öğretmeni tüm bunlardan dolayı şikayet etmek istiyorum. Dilekçe yazacağım ancak nasıl bir dilekçe yazacağımı bilmiyorum. Örnek bir dilekçede bulamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca bildiğim kadarıyla bu tür dilekçeleri önce müdüre 1 ay içinde cevap gelmezse ilçe milli eitime vermem gerekiyor. Doğrumu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret konulu yargıtay kararı ara
    Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret

Öretmenin sınıfta öğrencilere hakaret etmesi, tokat atması, ders işle(ye)memesi öğrencilerin tutum ve davranışlarından kaynaklanıyor olmasın sakın! Keşke burada o öğretmeni de bir dinleme olanağımız olsa da ona göre kim haklı kim haksız bir yorum yapabilsek. Buna rağmen bunlar elbette hoş şeyler değildir.

Öncelikle bir tokattan öğretmene bir ceza verileceğini düşünmüyorum. Eğitim hakkını kullanarak bir tokat attım diyecektir ve sonuçta elinize bir takipsizlik kararından başka bir şey geçmeyecektir.

Buna rağmen sikayet etmekte kararlıysanız sikayet cumhuriyet savcılıklarına hitaben yazılmış ve şikayet eden ve edilenin adı, soyadı ve adresi, suçun ne olduğu, suçun tarihi, olayın kısa özeti, varsa tanıkların ad, soyad ve adresleri, sonuç ve istem bölümlerini içeren belli bir formda yazılmış dilekçe ile yapılır. Dilekçeye doktor raporu ve varsa diğer belgeler eklenir.

Dilekçeyi alan savcı suç unsuru görürse dava açılması istemiyle ilgili mahkemeye sevkeder görmezse takipsizlik kararı verir ve dava açılmamış olur. Eğer 18 yaşından küçükseniz dilekçeyi veliniz versin. Saygılar..
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (24-04-2009 Saat 14:11:24 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öretmenin sınıfta öğrencilere hakaret etmesi, tokat atması, ders işle(ye)memesi öğrencilerin tutum ve davranışlarından kaynaklanıyor olmasın sakın! Keşke burada o öğretmeni de bir dinleme olanağımız olsa da ona göre kim haklı kim haksız bir yorum yapabilsek. Buna rağmen bunlar elbette hoş şeyler değildir.

Öncelikle bir tokattan öğretmene bir ceza verileceğini düşünmüyorum. Eğitim hakkını kullanarak bir tokat attım diyecektir ve sonuçta elinize bir takipsizlik kararından başka bir şey geçmeyecektir.

Buna rağmen sikayet etmekte kararlıysanız sikayet cumhuriyet savcılıklarına hitaben yazılmış ve şikayet eden ve edilenin adı, soyadı ve adresi, suçun ne olduğu, suçun tarihi, olayın kısa özeti, varsa tanıkların ad, soyad ve adresleri, sonuç ve istem bölümlerini içeren belli bir formda yazılmış dilekçe ile yapılır. Dilekçeye doktor raporu ve varsa diğer belgeler eklenir.

Dilekçeyi alan savcı suç unsuru görürse dava açılması istemiyle ilgili mahkemeye sevkeder görmezse takipsizlik kararı verir ve dava açılmamış olur. Eğer 18 yaşından küçükseniz dilekçeyi veliniz versin. Saygılar..
    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ancak emin olun o insancığa ismimi sorsanız bile bilmez. En son ne zaman ders anlattı onu bile hatırlamıyorum. Üstelik yaptığım hiçbirşey yoktu. Tabi siz olayı bilmediğiniz için ilk olarak suçu öğrencide bulacaksınız. Bunu mantıklı bulurum, heralde ben yetişkin olsam aynı şeyleri düşünürdüm.

İyi günler...

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili Atonal,

Dediğim gibi bence büyütmeye değmez ama tabi ki, yine de sizin bileceğiniz bir konudur. Ben görüşümü bildirdim ve hukuki olarak ne yapılabileceğini yazdım. Sevgiler..

Nerede
    Konya
    İletiler
    1.366
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Karavelioğlu gerekli açıklamalarda bulunmuş. Bende ek olarak; incelemeniz üzere bir Yargıtay Kararı ekliyorum.
    Saygılarımla,

T.C.
    YARGITAY
    CEZA GENEL KURULU
    E. 2000/4-11
    K. 2000/30
    T. 22.2.2000
    • ÖĞRETMENLERİN TERBİYE HAKKI ( Sınırları )
    • TERBİYE HAKKININ KÖTÜYE KULLANILMASI ( Öğretmenin Öğrenciyi Dövmesi )
    • ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİYİ DÖVMESİ ( Etkili Eylem-Terbiye Hakkının Kötüye Kullanılması )
    • ETKİLİ EYLEM ( Öğretmenin Öğrenciyi Dövmesi )
    765/m.251,456
    ÖZET : Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde eğitim içi disiplin sağlanması yönünden terbiye ve itaat ettirme haklarını kullanmaları kendilerine öğrenciyi dövme hakkı vermez.

DAVA : Terbiye hakkının kötüye kullanılması suçundan sanık R.Ç.`nin beraatine ilişkin İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesince 28.4.1997 gün ve 185-359 sayı ile verilen kararın katılanlar vekili tarafından temyiz edilmesi üzerine, dosyayı inceleyen Yargıtay 4. Ceza Dairesince 20.9.1998 gün ve 3191-3793 sayı ile;

"Öğretmen olan sanığın, öğrenci mağdurun eline cetvel ile vurarak onu yaraladığının oluşa uygun biçimde kabul edilmesi karşısında TCY.nin 456/4 ve 251. maddeleri uyarınca cezalandırılması yerine yasal olmayan gerekçelerle beraatine karar verilmesi" isabetsizliğinden hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

Yerel mahkeme ise 3.11.1998 gün ve 1005-1282 sayı ile; "Sanığın, olay günü mağdurenin bulunduğu sınıfın dersinin boş olması nedeniyle nöbetçi öğretmen olarak öğrencileri yaptıkları gürültü nedeniyle birkaç kez uyarmasına rağmen öğrencilerin disiplinsiz davranmalarından dolayı sanığın mağduru ayırt etmeden, özel bir kast göstermeden tüm öğrencileri disiplin ve tedip hakkını kullanmak üzere uyarmak amacıyla elindeki naylon cetvelin yatay tarafı ile her öğrenciye birer defa vurduğu, bu vuruşta etkili eylem kastının bulunmadığı gibi, tedip hakkının kullanılmasının da aşılmadığı inancına varıldığı" gerekçesi ile önceki hükümde direnmiştir.

Bu kararında katılanlar vekili tarafından süresinde temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay C. Başsavcılığının "bozma" istekli 21.12.1999 günlü tebliğnamesi ile Birinci Başkanlığa gönderilmekle, Ceza Genel Kurulunca okundu, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Özel Daire ile Yerel Mahkeme arasındaki uyuşmazlık, somut olayda sanığa yüklenen etkili eylem suçunun unsurları yönünden oluşup oluşmadığına ilişkindir.

Olay günü bir ilköğretim okulunda nöbetçi öğretmen olan sanığın daha önceden öğretmenler kurulunda alınankarar uyarınca teneffüslerde dışarı çıkmaları için uyardığı ve aralarında mağdurenin de bulunduğu 6. sınıf öğrencilerinden bir kısmının, üçüncü teneffüste de dışarı çıkmamaları üzerine sınıfta bulunan dokuz, on öğrencinin ellerine cetvelle birer kez vurduğu, bu vurma nedeniyle yumuşak doku travması geçiren mağdurenin Adli Tıp Uzmanınca verilen rapora göre üç gün iş ve gücünden kalacağı, sanığın kaçamaklı kabulü, mağdurenin ve tanıkların anlatımı ve tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır. Esasen açıklanan bu oluşta Özel Daire ile Yerel Mahkeme arasında bir uyuşmazlık da bulunmamaktadır.

Öğretmenlerin öğrenciler üzerinde eğitim içi disiplinin sağlanması yönünden terbiye ve itaat ettirme hakları bulunmaktadır. Ancak, bu hak disiplin cezası vermek ile bedensel zarara yol açmayacak şekilde örneğin kulak tutmak, tek ayağı üzerinde durdurmak gibi davranış biçimleriyle sınırlı olup hiçbir zaman etkili eylemde bulunmayı kapsamaz. O halde öğretmenlerin terbiye hakkını kullanmaları onlara öğrenciyi dövme hakkı vermeyeceğinden, somut olayda mağdureye cetvelle vuran sanığın etkili eylem kastının olmadığından söz etmek de olanaksızdır. Bu nedenle isabetsiz olan direnme hükmünün bozulmasına karar verilmelidir.

Çoğunluk görüşüne katılmayan Kurul Başkanı ve bir kısım üyeler ise; "Medeni Yasa hükümleri ile tanınmış bir hak olan "terbiye ve itaat ettirme hakkı" TCY.nin uygulanması yönünde de hukuka uygunluk nedenlerinden biridir. Bu hakkın kötüye kullanılması ise TCY.nin 477. maddesinde yaptırıma bağlanmıştır. Bu hakkın sınırının aşılıp aşılmadığı her olayın özel-liğine göre hakim tarafından tayin ve takdir edilecektir.

Bu hakkın kullanımında, mağdurun sağlığını tehlikeye koymadan, yalnızca terbiye vermek ve disiplinin sağlanması için zor kullanılması olanaklıdır. Nitekim öğretide de bu konu ele alınmış, "Münhasıran terbiye ve disiplin gayelerine matuf bulunan cebir ve şiddet meşru suretle kullanılabilecek vasıtalardandır. Bu vasıtaların münhasıran terbiye ve disiplin maksadıyla kullanılmış olması, böyle hallerde şahıslara karşı işlenen suçlara ait diğer hükümlerin de tatbikine manidir. Zira yasa, disiplin ve terbiye bakımından böyle bir sınır çizmekle terbiye ve disiplin vasıtalarına cezasızlık tanınmıştır." denmiştir. ( Manzini`ye atfen Prof. Faruk Erem, Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler, Cilt 4. sh.526 )

Somut olayda sanığın, terbiye hakkının kulanılmasından ibaret mağdurenin eline cetvelle vurmak eyleminde hukuka uygunluk nedeni bulunduğundan isabetli olan direnme hükmünün onanmasına karar verilmelidir." görüşüyle karşı oy kullanmışlardır.

SONUÇ : Açıklanan nedenlerle Yerel Mahkeme direnme hükmünün BOZULMASINA, dosyanın yerine gönderilmek üzere Yargıtay C. Başsavcılığına tevdiine, 8.02.2000 gün yapılan birinci müzakerede yasal çoğunluk sağlanamadığından 22.2.2000 günü oyçokluğu ile tebliğnamedeki isteme uygun olarak karar verildi.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    91
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Re: Öğrenciye Darp ve Ağır Hakaret

Sayın atonal;
    Derse geç kalma sürenizin 1 dak. olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Çünkü okullarda tenefüs bitimi iki tane zil çalar. İlki öğrenci için olup öğretmen zilinden 2-3 dak. önce çalar. Bu zili duyan öğrencinin görevi sınıfına gidip öğretmenini derse hazır biçimde beklemektir. Siz derse girdiğinizde öğretmen içerideyse bilin ki 1 dak. geç kalmamışsınızdır.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alikarakara rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın atonal;
    Derse geç kalma sürenizin 1 dak. olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Çünkü okullarda tenefüs bitimi iki tane zil çalar. İlki öğrenci için olup öğretmen zilinden 2-3 dak. önce çalar. Bu zili duyan öğrencinin görevi sınıfına gidip öğretmenini derse hazır biçimde beklemektir. Siz derse girdiğinizde öğretmen içerideyse bilin ki 1 dak. geç kalmamışsınızdır.
    Sanırım haklısınız iki zil çalıyor 5dk da bir. 5dk içinde lavaboya bile inemezsiniz koskoca okulda

Ama her ne olursa olsun bir öğretmen öğrencisine o şekilde davranamaz! Üstelik bu her ders olan birşey. Mutlaka birilerine küfür eder malum zat...

Dediklerinize göre birşey çıkmaz. Dava açmaktan vazgeçeceğim sanırım

Nerede
    izmir
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğrenciye Darp ve Hakaret

Lütfen öğrencilerin de bir yaşam hakkının olduğu bilinsin.Önyargılarla çocuk yaramazlık yapar,öğretmen şamar atma hakkına sahip olur,bir iki şamardan bir şey çıkmaz önyargısını yıkalım.Bu olayları basit düşüncelerle geçiştirmeyelim.Çocuklara yardımcı olmaya çalışalım.Zaten bu tür darp ve tehditlerde hep öğretmen haklı bulunuyor.Bu da öğrenciler üzerinde psikolojik baskı yaratıyor.Onları koruyacak ne bir dernek,ne bir vakıf var.Ailesine kalıyor her şey.Ailde her şeyi ispatlayamıyor.Bu tür öğretmen baskı ve darp olayları ülkemizde az değil.Çünkü benim de başıma geldi.Öğretmen hiç bir kimse bu konuda bana bir şey yapamaz dedi.Müfettiş raporları aleyhine olmasına rağmen mahkemeden ceza almadı.Saygılarımla..

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php55600-ogrenciye-Darp-ve-Agir-Hakaret

öğrenciye darpın cezası

ogrenciye darp cezasi

öğrenciye tokat atmanın cezası

ogretmen ogrenci darp ederken cezasi

ogretmenin ogrenciye hakaret etmesi

öğrenciye tokat atmanın cezası nedir

öğrenciye darp cezasıdarp takipsizlik www.hukuki.netogrenciye darp ne ceza verilirogretmenin öğrenciyi darp davasi sonucuogrencilerde darp sucuogretmenin ogrenciyi dovmesi yasak miogrenciye darpogretmenden ogrenciye hakaret sucuogrenci darpogretmenin ogrenciye vurma hakki varmiokul basip ogretmeni darp eden nekadar ceza yerogretmenin ogrenciye vurma hakki varmi yoksa cezasi nedirbir ogrenciye sivil vatandasin dovmesinin sucu nedir2009 yilinda ogretmenin ogrencisini dovme videosuogretmenden cocuga darp cezasi ogrenciyi darp eden ogretmenogretmenin ogrencisini darp etmesi davalarının sonuclarıöğretmene darptan ceza
Forum