+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: 12 yıllık firar

12 yıllık firar Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 12 yıllık firar

Hepinize saygılar ve selamlar.

Siteye yeni üye oldum.Benimde kendime ait olan bir özel durumum var.
    1976/3 Dk olarak 1996 da 30 Ekimde askere gittim.13 Temmuz 1997 de çarşı izninden firar ettim.12 yıla yakındır yakalanmadım ve kendi isteğimlede teslim olmadım.Şuan teslim olmayı düşünüyorum ve hatta ailevi hazırlığımıda yaptım.Yani eşimi ve 2 çocuğumu annesinin evine yerleştirdim ve iştende ayrıldım.Bilmek istediğim başıma gelecekler nedir.Yani kaç ay ceza alırım askerliğim yanarmı nerede yatarım(Geliboluda usta birliğim).
    Askerde iken annem kanser idi ve durumu çok ağırdı.Bu sebeple tüm izinlerimi her hastaneye kaldırıldığında ve durumu ağırlaştığında kullanmak zorunda kalmıştım.Hiç iznim olmadığı için bana c16 Reaktif Depresip Deprasyon (yanlış telafuz ettiysem kusura bakmayın) tanısı ile hava değişimi verilmişti.Fakat daha sonra gene annem rahatsızlanıp hastaneye yattığı ve durumu ağır olduğu için çarşı iznine çıktığımda firar ettim ve 3 ay sonrada annemi kaybettim.Annemin defin işlemi bittikten sonra dönmeyi düşündüm ama cesaret edemedim.Şu an kendimi hazırladım ve döneceğim.Hukukçu arkadaşlardan konu hakkında bilgi rica ediyorum.
    Şu andada 4 aydır psikiyatri tedavisi görüyor ve 20 mg lık citol ve 3 mg lık risperdal ilaçları kullanıyorum.
    Sorularıma gelince:
    1-Kendim teslim olucam faydası olacakmı?
    2-Ailevi durumumum mahkemede göz önüne alınırmı?
    3-Gelibolu 2.Kolordu Askeri Cezaevi ndemi yatarım?
    4-Nekadar ceza alırım?
    5-Yapmış olduğum askerlik yanarmı?
    6-İlaçlarımı orda kullanabilirmiyim?
    7-Nereye teslim olmam gerekir?yada nereye teslim olmamda bana kolaylık olur?

Sorularımın çokluğu ve mesajımın uzunluğu için özür dilerim.Mesaj kirliliği olmaması amacı ile biraraya toplamak istedim.

Saygılar

Hukuki NET Güncel Haber

12 yıllık firar konulu yargıtay kararı ara
    12 yıllık firar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 12 yıllık firar

neden hiç kimse yardımcı olmak istemiyor anlam verebilmiş değilim...

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı maralım rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hepinize saygılar ve selamlar.

Siteye yeni üye oldum.Benimde kendime ait olan bir özel durumum var.
    1976/3 Dk olarak 1996 da 30 Ekimde askere gittim.13 Temmuz 1997 de çarşı izninden firar ettim.12 yıla yakındır yakalanmadım ve kendi isteğimlede teslim olmadım.Şuan teslim olmayı düşünüyorum ve hatta ailevi hazırlığımıda yaptım.Yani eşimi ve 2 çocuğumu annesinin evine yerleştirdim ve iştende ayrıldım.Bilmek istediğim başıma gelecekler nedir.Yani kaç ay ceza alırım askerliğim yanarmı nerede yatarım(Geliboluda usta birliğim).
    Askerde iken annem kanser idi ve durumu çok ağırdı.Bu sebeple tüm izinlerimi her hastaneye kaldırıldığında ve durumu ağırlaştığında kullanmak zorunda kalmıştım.Hiç iznim olmadığı için bana c16 Reaktif Depresip Deprasyon (yanlış telafuz ettiysem kusura bakmayın) tanısı ile hava değişimi verilmişti.Fakat daha sonra gene annem rahatsızlanıp hastaneye yattığı ve durumu ağır olduğu için çarşı iznine çıktığımda firar ettim ve 3 ay sonrada annemi kaybettim.Annemin defin işlemi bittikten sonra dönmeyi düşündüm ama cesaret edemedim.Şu an kendimi hazırladım ve döneceğim.Hukukçu arkadaşlardan konu hakkında bilgi rica ediyorum.
    Şu andada 4 aydır psikiyatri tedavisi görüyor ve 20 mg lık citol ve 3 mg lık risperdal ilaçları kullanıyorum.
    Sorularıma gelince:
    1-Kendim teslim olucam faydası olacakmı?
    2-Ailevi durumumum mahkemede göz önüne alınırmı?
    3-Gelibolu 2.Kolordu Askeri Cezaevi ndemi yatarım?
    4-Nekadar ceza alırım?
    5-Yapmış olduğum askerlik yanarmı?
    6-İlaçlarımı orda kullanabilirmiyim?
    7-Nereye teslim olmam gerekir?yada nereye teslim olmamda bana kolaylık olur?

Sorularımın çokluğu ve mesajımın uzunluğu için özür dilerim.Mesaj kirliliği olmaması amacı ile biraraya toplamak istedim.

Saygılar
    Merhaba arkadaşım,

Senin durumun biraz karışık anladığım kadarıyla, erlerin firar durumu ile ilgili işlemler nasıl yapılıyor tam olarak bilemiyorum ama dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışayım. Ama yine de bu konuyu bir avukatla etraflıca görüşmende büyük yarar var.

1- Senin teslim olmanın tabii ki faydası var. Sana yapılacak muamelede farklılık yaratır, ama bunun için cezanda bir indirim yapılmaz.
    2- Ailevi durumunun mahkemede göz önüne alınacağını sanmıyorum, çünkü firarın herhangi bir mazereti yok. Eğer annen vefat ettikten sonra hemen teslim olsaydın belki bir faydası dokunurdu, ama aradan 12 yıl geçmiş. Artık bunun mahkeme için bir anlamı olmaz.
    3- Askeri cezaevi mi yoksa sivil cezaevi mi olacağını bilemiyorum. Ama erlerin ordudan ilişiğinin kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığı için büyük ihtimalle askeri cezaevinde yatarsın, ki bu da birliğinin bağlı olduğu üst birliğin cezaevi olur. Bu durumda senin bahsettiğin cezaevinde yatma olasılığın yüksek.
    4- Yurt içi firarın cezası 1 ila 3 yıl arasıdır. Ağırlaştırıcı bir sebep yoksa 1 yıl ceza verirler. İyi halden 10 aya düşer ve bunun 2/3'ünü yatarsın, yani 6 ay 20 gün. Ama sen çarşı izninden firar etmişsin. Eğer yıllık izninden firar etseydin 1 yıl ceza alıp 6 ay 20 gün yatardın. Bildiğim kadarıyla çarşı izninden firar etmek, mesaiden firar etmek gibi kabul ediliyor, bu da ağırlaştırıcı bir sebeptir. Bu yüzden alacağın ceza, muhtemelen 1 seneden fazla olacaktır.
    5- Firar ettiğin güne kadar yapmış olduğun askerlik yanmaz, ama sonrasını tamamlar mısın, yoksa tamamlamaz mısın bilemiyorum. Büyük ihtimalle yapmadığın gün kadar askerlik yaptırırlar.
    6- Cezaevi revirinin kontrolünde ilaçlarını kullanabilirsin diye düşünüyorum.
    7- Birliğine teslim olman senin için en iyisi. Zaten başka bir yere de teslim olsan seni birliğine gönderecekler. Çünkü suç o birlikteyken işlendiği için mahkeme dosyan orada. Mahkemen başka yerde görülemez. Başka bir yere teslim olursan, bir de yollarda rezalet çekersin. Ayrıca teslim olmak için yola çıkmadan önce birliğini arayıp savcıyla görüşüp geleceğini bildirirsen, yolda yapılacak bir aramada yakalanıp, "yakalanmış bir kaçak" muamelesi görmekten de kurtulabilirsin.

Benim anlatabileceklerim bunlar. Gördüğün gibi bazı konularda tam bir bilgim yok, bir avukata danışmanda büyük fayda var.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz bilgiler için tşk. ederim.Son bir danışmak istediğim konu daha olacak.Giderken yanıma bir çanta hazırlayıp götürmelimiyim ve ailem ben teslim olduğum gün asker olduğuma göre askerliğin vermiş olduğu haklardan faydanılabilecekmi?Aileye 3 ayda bir verilen asker maaşı ve sağlık açısından GATA dan faydanılabilme gibi...haklardan yararlanabilecekmi?

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı askeri ceza hukuku

İlk olarak herkese şimdiden teşekkür ediyorum.Benim sizlere sormak istediğim 2004 yılında kıbrıstaki birliğinden firar etmiş olan yakınımızı uzun ugraşlar sonunda ikna edip jandarmaya teslim ettik.Ancak götürdüğümüzde gbt sine bakıldı ve hakkında aranma olmadığı sölendi.Jandarma komutanı bize onun birliğine götürmemizi söledi ve ordan ayrıldık.Şimdi 1- bizim anlamadığımız bunca zamandır firar durumunda olan bi kişi hakkında neden arama emri çıkmaz. 2- Jandarmaya götürüp evraklarıyla birlikte durumunu beyan ettiğimiz halde araması olmasa bile neden jandarma onu orda tutmadı.Herkese çok teşekkür ederiz özellikle avukat arkadaşlarımız konu ile ilgili bilgi verebilirse çok memnun oluruz

İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz bilgiler için tşk. ederim.Son bir danışmak istediğim konu daha olacak.Giderken yanıma bir çanta hazırlayıp götürmelimiyim ve ailem ben teslim olduğum gün asker olduğuma göre askerliğin vermiş olduğu haklardan faydanılabilecekmi?Aileye 3 ayda bir verilen asker maaşı ve sağlık açısından GATA dan faydanılabilme gibi...haklardan yararlanabilecekmi?
    Bu sorduğunuz sorular hakkında inanın tam bir bilgim yok. Buraya yazacaklarım sadece tahmindir. Bu konuda tam bir bilgisi olan arkadaşlar varsa, yardımcı olmalarını rica ediyorum.
    Çanta hazırlayıp götürmen senin aleyhine bir durum yaratmaz. Bildiğim kadarıyla içeri girerken özel eşyalarınızın tamamı alınır. Ama almazlarsa da eşyalarınızı sokarsınız. Bu yüzden çanta götürmenizin size bir zararı dokunmaz.
    Teslim olduğunuz anda askerlik sıfatını tekrar kazanacağınız için aileniz de bahsettiğiniz haklardan faydalanır kanısındayım. Ama bu haklardan faydalanmak için cezaevinden çıkmanızı beklerler mi, yoksa hemen mi faydalanırlar, bilemeyeceğim.
    Kusura bakmayın, dediğim gibi bu konularda pek bilgim yok, o yüzden pek yardımcı olamadım. Elimden ancak bu kadarı geliyor.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    38
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

neden hiç kimse yardımcı olmak istemiyor anlam verebilmiş değilim...
    dostum ben yeni ceza evinden cıkmıs firari bir subay olarak sunu soyleyim eger psikolojik nedenlerden ötürü sivilde kullanmıs oldugun ,ilaçlar recete ile bir saglık kurulusundan alındı ıse teslim olurken onları yanında bulundur askeri hakım seni psikolojık nedenlerden ötürü bilir kişiye sevk eder musade altına alnıman onaylanır ve hastanede müşade altına alınır sın orada 1 aylık tetkikler sonucu ceza yatmana engel olacak ve ya olmayacak şeklinde sonuc verilir.Eger bilir kişi sana ağlam raporu verir se kuzgun 80 kardesimin soylediği gibi 1 yıl ceza alırsın oda 10 aya duser ve 6 ay 20 gun yani 200 gün askeri ceza evinde yatarsın.Daha sonra firar ettiğin birliğe sevk olur ve geri kalan cezanı yatarsın.

Eğer bilir kişi sana ceza yatamaz ve asker olmaya elverişsiz raporu verirse ne ceza yatar nede asker lik yaparsın.ancak bilir kişi ile yüzleştiğinde onu kızdıracak dalga gececek bir pozisyon yaratma senin işin o adamın iki dudağı arasına kalmış bir husus.ben askeri ceza evinde yatarken 2002 den buyana 6 defa firar etmiş bir asker vardı ve o o durumda halen bilir kişiden cürük raporu almak için ugrasıyordu.

cezanı firar ettiğin askeri birliğe ait askeri ceza evinde yatacaksın ve benim sana tavsiyem teslim olacaksan gidip kendi birliğine teslim ol ikamet ettiğin yerde teslim oldugunda yollarda rink araclarında sürünürsün.

ve tedavi oldugun receteli ilacları ve aile durumunu bildiren aile çizelgenide yanında götür.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam

23 mart da birliğime teslim oldum.dosyalarım şubemden birliğime gönderildi.Fakat çok iyi bir bölük komutanına denk geldiğim için beni cezaevine teslim etmedi ve etmeyeceğini söyledi.Kalan 6 ayımı yaptırdıktan sonra sivil cezaevine gitmem için sivilde yargılanacağımı söyledi.Askeri cezaevinin katı kurallarından askerlerini kurtarmak için böyle bir sisteme başvuruyormuş ve bu güne kadar kimseyi askeri cezaevinde yatırmamış.20 nisanda 30 günlük hava değişimine geldim.Bana hava değişimi veren psikiyatri doktoru son 2 ayım kala tekrar 60 günlük hava değişimi vereceğini söyledi.hiç bir zorluk ve kötülükle karşılaşmadım.Firarda olan arkadaşlara tavsiyem birliklerinize teslim olmaktan korkmayın.Yatacağınız cezayı kabullenip cesaret gösterip teslim olun.Özgürlük o kadar güzelki yeni yürümeye başlamış bir çocuk gibiyim evlerde duramıyorum sürekli dışarda geziyorum.Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

Yardımcı olan herkese yüzlerce kez tşk.Bu siteyi kuranlardanda Allah Razı olsun.

Saygılar

Nerede
    Mersin
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce bir yanlış bilgiyi düzeltelim. Çarşı izninden kaçmak ağırlatıcı sebep değildir. Cezayı doğrudan artırmaz.
    Henüz askerliğin bitmediğinden, tutuklanırsan askeri ceza ve tutukevinde yatarsın. Kendiliğinden gidip birliğine teslim olursan tutuksuz yargılanma şansın vardır. Kaçma şüphen olmayacağı için tutuklanmayabilirsin.
    Tutuksuz yargılanır veya bir süre tutuklu kalıp yargılama aşamasında salıverilir, hüküm verilmeden veya infazdan önce de terhis olursan cezanın (veya kalan kısmının) infazı sivil cezaevinde yapılır.
    Bulunduğun yerde polise, jandarmaya veya Merkez Komutanlığına teslim olursan Gelibolu'ya sevk edilirsin. Gözetim altında ve yolda geçen süreler infazdan sayılır. Tutuklanma olasılığın artar.

Nerede
    Mersin
    İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kendiliğinden teslim olman yararlıdır. Cezanın alt sınırdan verilmesine dayanak teşkil edebilir.
    Yapmış olduğun askerliğin kesinlikle yanmaz.
    Ailevi durumun suçun oluşumunu engellemez. Cezanın miktarında göz önünde bulundurulabiir.
    Bulunduğun yerde Merkez Komutanlığı varsa oraya, yoksa jandarmaya teslim olursan, iyi olur. Polise teslim olsan da seni bunlardan birine teslim ederler.
    İlaçlarını elbette kullanabilirsin. Reçete ve raporlarını yanında götürmen yararlı olacaktır.
    Kendiliğinden teslim olursan büyük olasılıkla alt sınırdan, yani 1 yıl ceza alırsın. Takdiri indirim yapılırsa cezan 10 aya düşer. İnfazı 6 ay 20 gündür.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerden firar edip kendi teslim olmak

11 yillik firari asker cezalari nelerdi

Forum