+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum

Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum

Merhaba,
    Ben 4 Ekim 2008 tarihinde Türk asıllı 35 yıllık Avusturya vatandaşı olan 77 yaşında bir beyle evlilik yaptım.
    Ben 53 yaşındayım ve Türk vatandaşıyım Türkiye'de yaşıyordum.Eşim Avusturya vatandaşı Viyana'da yaşıyor.Aile birleşim vizesi ile 2 ay önce eşimin yanına gittim.1 yıllık oturum vizesi aldım.Eşimin yaşam tarzı normal şartların çok altındaydı.Örneğin; akşamları elektrik tasarrufu yapmak için mum yakarak oturuyor,ısınmak için sobayı akşamdan akşama yakıyor,evde tv,radyo ve benzeri araçlar bulunmuyor ve kesinlikle almıyacağını söylüyor.Normal yaşamda gıda olarakta alınması gereken gıdanın çok altında alışveriş yapıyor.Maddi ve manevi olarak son derece sıkıntılı bir yaşam tarzını yaşamak zorunda kaldım.Sosyal yaşantı olarakta hiçbir faaliyeti yok ve banada izin vermiyor hiçbirşeye.Dil bilmediğim için yalnız başıma dışarı çıkamıyorum ve oda beni çıkarmıyor.Kendimi hapisanede gibi hissediyorum.Ayrıca Avusturya hükümeti almanca kursuna tabi tuttu fakat eşim para gidecek diye beni almanca kursuna göndermedi.Ben bu şartlara dayanamadığım için 1 ay önce Türkiye'ye dönmek zorunda kaldım.Türkiye'deki babamdan almakta olduğum emekli maaşımı ve bazı haklarımı evlilik yaptığım için yeni çıkan yasaya göre ömür boyu kaybettim.Bu kişi benim bu yaşam koşullarına katlanamadığım gerekçesiyle benden boşanmayı düşünmekte.Oysa benim bu şartlarda ayrılmak gibi bir düşüncem yok.

Bana dava açtığı zaman ben ayrılmak istemediğimi söyliyeceğim,kaç yılda beni boşayabilir?Duyumuma göre uluslar arası evlilik olduğu için 3 yıl boşanamama kanunu varmış.Böyle bir kanun gerçekten varmı?Davayı Avusturya'dan açarsa ne kadar zamanda sonuçlanır?Ne şartlarla olursa olsun ben boşanmak istemiyorum.Dava açarsa yukarıda belirttiğim sebepleri söylersem gerekli nafaka bağlanırmı acaba?
    Öğrenmek istediğim nasıl bir yol izlemem gerektiği ve neler yapabilirim?Bu durumda benim haklarım nelerdir?Maddi ve manevi olarak eşim bana bakmıyor,sahip çıkmıyor.Davanın Türkiye'de mi açılması benim için daha iyi Avusturya'da açılmasımı daha iyi olur?Bu sorularımın cevaplarını hiçbiryerden öğrenememekteyim.Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.İyi çalışmalar.

Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.042
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum.

Peki!Şartları beğenmediğinizi ve Türkiye ye döndüğünüzü söylüyorsunuz. Boşanmayı niçin istemiyorsunuz? Adamla hem anlaşamıyorsunuz.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çünkü Bağkur emeklisi olan babamdan bağlanan miktarı azda olsa bir aylığım vardı ve babamdan sağlık karnem vardı.Bu 3.evliliğim.Yeni çıkan yasaya göre boşanırsam babamın maaşını talep etme hakkım yokmuş.o zaman hem sigortasız hem maaşsız kalıcam.Kendime ait emeklim ve sosyal güvencemde yok.Ve bunun gibi sebeplerlerden boşanmak istemiyorum.kısacası eşim Avusturya' da ben Türkiye'de yim.Boşanma açarsa en fazla ne kadar sürer.Uzatabildiğim kadar uzatmak istiyorum.

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Tuna26 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çünkü Bağkur emeklisi olan babamdan bağlanan miktarı azda olsa bir aylığım vardı ve babamdan sağlık karnem vardı.Bu 3.evliliğim.Yeni çıkan yasaya göre boşanırsam babamın maaşını talep etme hakkım yokmuş.o zaman hem sigortasız hem maaşsız kalıcam.Kendime ait emeklim ve sosyal güvencemde yok.Ve bunun gibi sebeplerlerden boşanmak istemiyorum.kısacası eşim Avusturya' da ben Türkiye'de yim.Boşanma açarsa en fazla ne kadar sürer.Uzatabildiğim kadar uzatmak istiyorum.
    Bu konularda Avusturya ve Almanya'nin benzer sekilde konuya yaklastigini düsünüyorum. Sayet esiniz 77 yasinda bir Alman olsaydi n'apardiniz, onun cevabini size bir fikir verebilmesi adina paylasmak isterim.

Siz aile birlesimiyle gitmis ve 1 yillik oturum almissiniz. Evliliginiz 2 yili (Anmeldung tarihinden itibaren) doldurmadigindan dava acildigi takdirde oturumunuz iptal edilir ve Türkiye'ye gönderilirsiniz.

Bunun disinda, gecerli bir nedeni Ausländeramt'a (Oturumunuzu veren yabancilar dairesi) bildirmeden ülke disinda 6 ay ve daha fazla kalirsaniz oturumunuz otomatik olarak gecersiz olur.

Özetle, yapmaniz gereken, sayet niyetiniz o ülkede evlilikten bagimsiz oturum alabilmekse, en az 2 yil o kisiyle ayni cati altinda evli yasamanizdir.

Ilgili ülkede calisabilirsiniz de. Herhangi bir markette raf dizme gibi yarim zamanli bir is icin dil bilme sarti da gerekmemekte. Böylece ayda 100€ olarak ücretlendirilen "Almanca ve yasalar acisindan entegrasyon kursu"na da gidebilirsiniz.

Avusturya'da yasamiyorsunuz, Türkiye'de yasiyorsunuz. Mum isiginda yasayacak kadar ekonomik zorluk icinde bir aileniz var, ama ucak bileti de ucuz degil.

- Türkiye'ye nasil geldiniz?
    - Babanizdan kalan emeklinizin de gittigini söylüyorsunuz, peki Türkiye'de ne sekilde bariniyor ve geciminizi sagliyorsunuz?

Yerinizde olsam 77 yasindaki bir beyin yaninda biraz sabrederdim...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
    Mum ışığında yaşan Avusturya'da yaşan eşim.Her insanın hayatında bazı şeyler yolunda gitmez.Benim biraz arka arkaya gelen sebeplerden dolayı çok ters gitti hayatım..Babamın vefatından sonra babamın maaşı bağlandı başka bir bayandan olan hiç tanımadığım üvey kardeşlerim olduğu için babamın maaşının %25 i bağlandı (165 TL)Kendime ait bir evim yok,kira verecek güçtede değilim 2,5 senedir kızımla oturuyorum kızım evli ayrıca.Ev ev üstüne olmuyor.Onlarında bir düzeni var nereye kadar oturabilirim onlarla.Ben bir firmaya ev yemekleri yaparak asgari ücretten düşük bir maaşla kendi ihtiyaçlarımı karşılıyordum.Fakat artık öğlen yemeklerinin maddi olarak ağır geldiği,kaldırıldığı gerekçesiyle 1,5 sene önce işime son verildi.Yaş dolayısıylada nereye başvursam geri çevrildim.Hasta bakıcılık veya yaşlı bakımı yapmaya yaşımın daha uygun olduğunu düşündüm bu tarz bir iş ararken bu evlilik vesile oldu.Eşim hasta değil ama eşimin hayatta sadece 1 kızı var, yaşının geçkin olduğunu ve yalnız kalmasını istemediğini ona bir can yoldaşı yemeğini temizliğini yapabilecek maaşı olmayan yani ihtiyaç sahibi bir bayan aradıklarını,aklının babasında kalmasını istemediğini söyledi.Ben ona bakıcam ileride vefatı halinde maaşı bana kalıcaktı.Bende kabul ettim hem düzenim kendime ait bir yaşantım olur,kızımıda rahatsız etmemek düşüncesiyle ve ileride bir maaş kalıcağı için kabul ettim.Ama yaşam tarzı bana göre ağır geldi.Yani bütün gün evin içinde bir tv bir ses yok.Eşim yaşlı kulağı duymadığından çok fazla konuşmuyor.Yabancı bir ülke çevremde arkadaşlık kurabilecek bir Türk dahi yok gittiğim yerde.Yemek içmek kısıtlı,soba akşamdan akşama yanıyor.Avusturya soğuk bir ülke akşamdan akşama 3-4 saat yanan odun sobasıyla ısınılmıyor.Yani aslında eşim kendine bakıyormuş bana gerek yokmuş ve benide kabullenemiyor herhalde.Uçak biletine gelince bileti eşim aldı tabiki.Beni yolladı bende gelicem dedi kızıyla görüşmek için.Önden geldiğim için kızıyla görüştüm tabi çok üzgün ve şaşkın olduğunu söyledi.Vs.
    Eşimde bu sabaha karşı geldi.Henüz kendisiylede kızıylada konuşmadık. Ama ben bu anlaşmayı yapmakla babamın maaşını ve sosyal güvencesini kaybettim.boşanırsam en önemlisi sağlık güvencemi kaybedicem.En büyük endişem bu.Sağlık güvencesiz ne yaparım ben.1 Ekimde çıkan yasada 2 den fazla evlilik yapıp ayrılan kişiler tekrar hak talep edemiyorlarmış.Ben bunu evlendikten sonra öğrendim.Gerçi bunlarında başıma geleceğini bilmiyordum.Ben düzgün kurulu bir düzene gideceğimi sanmıştım.2 çekyat 1 masadan başka birşey yok evde.Evlilik başvurusunda eve gelip bakıyorlarmış nasıl onay verilmiş bu eve anlıyamadım.
    Anlıyacağınız durumum bu.Bunun içinde boşanmak istemiyorum.

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Avusturya vatandaşı eşimden boşanmak istemiyorum

Esinizin yasli olmasindan, sizin de cok genc olmamanizdan dolayi böyle bir evlilik neticesinde yapilan aile birlesimi basvurulari olumlu sonuclanir. Buna sasirmamaniz gerekir.

Anlasilan o ki Türkiye'de yasamaniz ekonomik acidan en azindan mümkün degil. Yas itibariyle isinize son verildigini söylemissiniz Türkiye'de, 53 geckin bir yas degildir. Hatta yeni yasayla emekli olabileceginiz bir yas da degildir 53. Sizin yasinizdaki insanlar, sayet malulen emekli olmadilarsa 58 yasina kadar calismak zorundadirlar emekli olup da maas alabilmek icin.

Yerinizde olsam Avusturya'ya esinizle döner ve cevrede arastirma yapardim. Zira Avusturya'da da bircok Türk var ve ev yemekleri gibi menülere sahip restoranlar isletiyorlar. Bu tür yerlerde is bulabilirsiniz, zira sizin calisma izniniz de var. Uzun yillar calismadan yasayip da calismaya mecbur kalmak zor, kabul ediyorum, ancak hayatin zor oldugunu sizin de iyi biliyor olmaniz lazim.

Esiniziin kiziyla görüserek bu anlasmayi yaptiginizi söylemistiniz. En azindan bu konuda, yani is konusunda esinizin kizi size yardimci olabilir.

Tercih sizin tabii...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bosanmak istiyorum avusturya

avusturyada bosanmak

avusturya vatandasi bosanma kac ay surer

avusturya kanununa gore bosanma kac yil surer

avusturyada bosanma

https:www.hukuki.netshowthread.php52402-Avusturya-vatandasi-esimden-bosanmak-istemiyorum

viyana da bosanma kac yil surer

bosanmak istemiyorum almanca

turkiyede evlendim avusturyada bosandim avusturya vatandasiyim

avusturya bosanma kanunlari

avusturya'da bosanmak

viyanada bosanmak

avusturya bosanma hukuku

avusturya bosanma

Forum