+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim?

Merhaba sayın arkadaşlar.

Benim şöyle bir sorunum var, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

İnternet üzerinden forex (döviz, parite alım-satım) işlemi yaptıran bir firma tarafından çeşitli vaadler ve yanıltıcı bilgilerle kandırıldım. Söz konusu şirketin vaadleri;

A) Forex işlemleri hakkında eğitim (Eğitim verilmedi)
    B) Yatırılan miktarın çoğaltılması durumunda çeşitli avantajların sağlanacağı (Avantajlar sağlanmadı)
    C) Profesyonel yatırım uzmanlarının yardımcı olacağı (Hiçbir şekilde yardım eden olmadı)
    D) Şirket merkezinin Yunanistan da olduğu söylendi ama hep Türkiye kodlu numaradan arandım, Yunanistan dan arıyorum diyorlar cep telefonunda Türkiye - İstanbul dan bir numara.
    E) Sistemleri işlem yaparken lehlerine olan işlemleri kabul ediyor, yatırımcı lehine olan işlemleri kabul etmiyor.
    F) Sürekli para kaybetmeme rağmen ısrarla daha fazla para yatırmam istendi.

Daha onlarca neden yazabilirim. Ben bu dolandırıcılara 8500 usd kaptırdım, hukuki açıdan bir hakkım varmıdır? Varsa nasıl hareket etmem gerekir?

Saygılarımla...

Hukuki NET Güncel Haber

Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
    Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilirmiyim?

Not: Forex şirketleri Türkiye de hiçbir resmi kurum tarafından denetime tabi değil ve yaptığım tüm ödemeleri işbankası kredi kartımdan yaptım ektrelerimde yaptığım ödemelerin tüm detayları görünmektedir...

Alıntı fakuru rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba sayın arkadaşlar.

Benim şöyle bir sorunum var, yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

İnternet üzerinden forex (döviz, parite alım-satım) işlemi yaptıran bir firma tarafından çeşitli vaadler ve yanıltıcı bilgilerle kandırıldım. Söz konusu şirketin vaadleri;

A) Forex işlemleri hakkında eğitim (Eğitim verilmedi)
    B) Yatırılan miktarın çoğaltılması durumunda çeşitli avantajların sağlanacağı (Avantajlar sağlanmadı)
    C) Profesyonel yatırım uzmanlarının yardımcı olacağı (Hiçbir şekilde yardım eden olmadı)
    D) Şirket merkezinin Yunanistan da olduğu söylendi ama hep Türkiye kodlu numaradan arandım, Yunanistan dan arıyorum diyorlar cep telefonunda Türkiye - İstanbul dan bir numara.
    E) Sistemleri işlem yaparken lehlerine olan işlemleri kabul ediyor, yatırımcı lehine olan işlemleri kabul etmiyor.
    F) Sürekli para kaybetmeme rağmen ısrarla daha fazla para yatırmam istendi.

Daha onlarca neden yazabilirim. Ben bu dolandırıcılara 8500 usd kaptırdım, hukuki açıdan bir hakkım varmıdır? Varsa nasıl hareket etmem gerekir?

Saygılarımla...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilirmiyim?

Söz konusu şirketin google başta olmak üzere tüm internette yanıltıcı reklamları var. Örn. (500 usd 1 ayda nasıl 10.000 usd olur?) gibi.

Arkadaşlar 2,5 ayda 8500 usd kaptırdım. Bu konuda bilgisi olan varsa yardım rica ediyorum. Şu an kredi kartı borcumu ödeyebilmek için bankadan kredi çektim. Zor durumdayım.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim?

değerlikardeşim öncelikle geçmiş olsun bir daha da sakın bu tarz kumar sitelerine girme ben daha fazla kaybettim...insan kaybettikce daha fazla para yatıırıp dibe vuruyor malesef..Ben hala borçlarımı ödüyorum.Konuyla ilgili iforex firmasının yakınındaki şişli cumhuriyet başsavcılığına suç buyurusunda bulunan bir dilekçeyle başvurdum.kargoyla bile başvuruda bulunabilirsin.devlet bu tarz dolandırıcı firmaların önüne engel koymalı. bunlar kumar siteleri kategorisine alınmalı ve müşterilerde buna göre hareket etmeli...açık söyleyim kumar sitesine ben hayatta girmem ama burada kumarbaz oldum çıktım malesef.kumar siteleriinin yeni sinsidolandırıcı versiyonudur bu forex yatırım siteleri dikkat edelim.Devletimiz de bu oluşumlara fırsat vermemeli parasını kaptıranların daiadesini temin etmelidir dite düşünüyorum.saygılarla...

Nerede
    istanbul
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim?

Bankaniza harcama itiraz formu yollayin, 3 aya kadar paranizi geri alirsiniz.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Forex şirketinin haksız işlemleri karşısında hak talep edebilir miyim?

Burayı Okuyun siz karar verin

İSTANBUL ADLİYESİ 10.SULH MAHKEMESİNE 05.05.2012
    Bilirkişi Raporuna İtirazım ediyorum gerekçelerim
    a-)Bilirkişi raporu gerçeği yansıtmamaktadır.
    b-)Dava ile ilgili olarak bazı konular atlanmıştır. Dava konusu davalının dolandırıldığını iddia ederek internette davacı hakkında yazdığı hakaret içerdiği yazılardan ibarettir.Bu açıdan bakıldığında fiilin internet aracılığı ile işlendiği açık ve nettir. Bilişim hukuku ulusal bir hukuk kavramı olup hukukumuza yeni girmiş olup bu konudaki oluşum daha tamamlanmış değildir.Daha yeni yeni bilişim suçu büroları adliyelerimizde yer almaya başlamıştır.İnternet aracılığı ile işlenen bir fiil’in suç olup olmadığına bilişim suçu büroları karar vermektedir.Bu sebeple hukuk mahkemelerinde bilişim hukuku konusunda bilgi yetersizliği mevcuttur
    İnternette işlenen bir filin
    Neden işlendiği,
    Yer sağlayıcı firmanın T.C Devleti sınırları içerisinde olan bir sunucusu aracılığı ile mi işlendiği.
    Yer sağlayıcı firmanın T.C Devleti sınırları dışında olan bir sunucu aracılığı ile mi işlendiği.
    İnternet çıktılarının değiştirilmeye müsait olmasından dolayı delil niteliği taşıyıp taşımayacağı .
    İnternet aracılığı ile işlenmiş bir fiilin suç niteliği taşıyıp taşımadığı.
    İnternette yazılan yazıların benzerlerinin bulunup bulunmadığı başkalarının da bu firma hakkında aynı şekilde itham eden yazılarının olup olmadığı .
    Bütün bu faktörler davanın işleyişini ve sonucunu etkileyen temel faktörlerdir bilişim suçları bürosunun sorumluluk alanına girmektedir.
    Bilirkişiler alanında uzman kişiler arasından seçilmemiştir.Dava bir bilişim hukuku davasıdır bir ticaret davası değildir bu sebeple sadece bir borsa uzmanının ve tazminat konusunda uzman bir bilir kişinin vereceği rapor bu davayı bağlayıcı nitelikte değildir.Bilirkişiler’in bilişim suçları ve yetkisiz olarak yapılan forex kaldıraçlı döviz işlemlerinin hukukumuzdaki yeri konularında bilgi sahibi bilişim suçlarında uzman bilirkişiler arasından seçilmesi gerekir.İlk önce 31.08.2011 tarihinden önce yapılan kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemlerinin hukuki durumu aydınlatılmalıdır.Bunların yasal olup olmadıklarının kararını bir borsa uzmanı ve tazminat uzmanı karar veremez.
    31.08.2011 SPK Mevzuatından önceki tarihlerde davacı firma tarafından yetkisiz ,denetimsiz forex işlemleri sebebiyle dolandırıldığını iddia edip ,davacı firma ile irtibata geçip sizin yasal yetkiniz yokmuş beni dolandırdınız dedikten sonra davacı firmanın bu sizin hatanız bizim değil deyip ilgisiz kalmasından sonra.Davalı’nın bazı internet siteleri aracılığı ile internet sistelerinde U.....l forex sahtekarlığı,forex sahtekarları U.......l forex tehlikesi başlıklı yazılarla davacı firmanın yasal yetkisinin olmadığını kamu oyuna duyurmasından ibarettir.Yazıların yayında olduğu 31.08.2011 tarihinden önce yazılı ve görüntülü basına düşmüş bir çok forex dolandırıcılığı haberi mevcuttur.(dosyada sunulan deliller )Aynı şekilde davalıda yetkisiz,denetimsiz olan davacı firma tarafından dolandırıldığını anladıktan sonra Mersin Cumhuriyet Savcılığından Ağustos 2011 de davacı hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.Davacı hakkında İstanbul Adliyesi bilişim suçlarında 2011 /139360 esas nolu bir soruşturma dosyası mevcuttur.Her nedense davalı davacıdan daha önce kanuna müracat ettiği halde bu dosya bir türlü işleme girmemiştir.Fakat yetkisiz ve denetimsiz olarak forex kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri yapan davacı forex firmasının yetkisiz ve denetimsiz bir forex firması olduğunu,plaformlarında sorun olduğunu sürekli bağlantı kopardığını kamu oyuna duyurmak süretiyle forex dünyasına ilgi duyan vatandaşlarında döviz işlemleri yapma konusunda yetkisi olmayan bu firmaya para vermemeleri için,davacı firmanın yetkisizliği konusunda bilgilendirme amaçlı yazıları sebebiyle davalıya davacı firmanın kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri yapma yetkisinin olup olmadığı sorulmadan,araştırılmadan İstanbul 13. Sulh Ceza Mahkemesinin 2011/704D iş sayılı kararı ile davacı firmanın yetkisiz olarak döviz alım ve satım işlemleri yapmasına destek olunmuş bilmeden insanların dolandırıldığının bir gerçek olduğu yetkisiz forex kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri yapan firmalara destek olunmuş önleri açılmış ,büyük bir hukuksuzluğa imza atılmıştır.Ülkemizde döviz alım ve satım işlemleri ““Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Vatandaşlık görevi yaparak döviz alım ve satım işlemleri konusunda bu yetkisiz firmanın yetkisizliğini,dolandırılma tehlikesi olduğunu insanlara duyaran davalıya mahkeme tarafından hem tekzip kararı çıkartılmış,hem manevi tazminat davası açılmış,hem hakaret davası açılabilmiştir.Ben artık bir Türk vatandaşı olarak düşünüyorum bunca hukuksuzluk yapan nasıl haklı görülebiliyor ,dolandırılan ben olduğum halde,haklı olduğum halde beni savunacak bir hukuk yokmu acaba bizim ülkemizde hukuk öldümü ?Taraflar arasındaki uyuşmazlık davalının davacı hakkında internette yazdığı yazılar sebebiyle manevi tazminat istenmesinden kaynaklanmaktadır.Davalıya ilk önce bu yazılarından dolayı bir tekzip kararı çıkartılmış,davalı ile telefonla irtibata geçilmek süretiyle , davalının kanunlar hakkındaki bilgisizliğinden faydalanılarak tekzip kararını yayımlamazsa kanuni olarak 600000Tl gibi bir para cezası olduğu ile tehdit etmek süretiyle bu tekzip kararı yayınlamlanmaya zorlanmış yayımlatılmıştır mahkemenize sunulan tekzip kararı bu şekilde tehditle zorla yayımlatılmıştır.Bu hukuk savunucusu olduğunu söyleyen şirket avukatların hukuksuzluğudur bunun ispatı olan görüşme kayıtlarım 0 533 4672360 nolu telefonumun bağlı Vodafone GSM firmasında mevcuttur.Bu kayıtların davanın adil olarak sonuçlanması açısından Cumhuriyet Savcılığı tarafından alınmasını talep ediyorum.Ayrıca davacı forex firmasının işlem masası ile yaşadığım olumsuzlukların delili olan görüşmelerimde 0 533 4672360 nolu telefon kayıtlarında mevcuttur davanın adil olması için bu kayıtların dinlemesi gerekir.Bütün gerçekler bu görüşme kayıtlarında mevcuttur. Cumhuriyet Savcılığından görüşme kayıtlarımın alınmasını talep ediyorum
    d-)Bilir kişi raporu taraflı olarak hazırlanmıştır. Seçilmiş olan bilir kişilerin sadece borsa uzmanı ve tazminat uzmanı oldukları görülmektedir. Bilir kişiler adli yargı adalet komisyonu listelerinde yer alan 31.08.2011 tarihinden önce yapılan yetkisiz forex işlemleri ve hukuki durumu hakkında bilgi sahibi olan bilir kişiler arasından seçilmemiştir.Bilir kişiler yetkisiz forex işlemlerinin yasal hukuki durumu ile ilgili olarak bilgi sahibi değiller bu konudaki bilgileri ya hiç yok yada çok zayıftır.Eğer bu konuda bilgi sahibi olsaydılar T.C.K da açıkça belirtilen “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Hükümlerinden haberi olur. 31.08.2011 tarihinden önce yapılan kaldıraçlı döviz işlemlerini bu yasa altında değerlendirir,herhangi bir firmaya kaldıraçlı döviz işlemleri yapma konusunda bir yetki ve izin verilmediğini ,buna rağmen kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri yapan davacı firmanın bu yasaya aykırı olarak yasa dışı ve yetkisiz olarak yaptıkları gerçeğini belirterek hukuki açıdan rapor hazırlarlardı. Hazırladıkları bilir kişi raporu hukuki açıdan son derece yetersiz taraflı,kabul edilemez bir rapordur.

f-)Bilir kişi hakkında hakimin reddini gerektirecek sebepler mevcuttur.
    Bundan önce yapılan forex işlemleri ile ilgili olan forex kaldıraçlı döviz işlemleri için Devlet Kaynaklarına geçmiş resmi delili tekrar sunuyorum.
    Türk yatırımcılar hangi firma daha çok kazandırır,hangi firma dolandırıcı gibi sorulara cevap ararken gözden kaçırdıkları bir nokta var.Forex yani kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri oldukları için,Ülkemizde aracı kurumların döviz işlemlerinde bulunması kanunen yasal değildir.Ülkemizde Döviz işlemleri yanlızca Merkez ve diğer Türk bankaları tarafından gerçekleştirilebilmektedir.
    İforex adlı forex kuruluşu tarafından dolandırıldığını iddia eden bir vatandaşımızın Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan’a ilettiği şikayetine karşılık aşağıda ki cevap gelmiştir: “yapmış olduğunuz …….. numaralı başvurunuz, Devlet Bakanlığı ‘na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır.
    Devlet Bakanlığı (Ali Babacan) Cevabı:
    -Hazine Müsteşarlığı kambiyo mevzuatı çerçevesinde yürütülen görev ve faaliyetler kapsamındaki kayıtların incelenmesi neticesinde, “IFOREX Online Trading” isimli firmaya ait bir bilgiye rastlanmamıştır.
    Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir. ”
    ” hükümleri gereğince T.C Merkez Bankasının ve bankaların yetkisine tabidirler.Bu kurumlardan bir izin ve yetki alınmadan döviz ile ilgili işlemler yapılamaz yapan firmalar yetkisiz, bu yasaya aykırı davranan yasa ihlali yapan firmalardır.Bu tarihlerde Merkez Bankasından izin ve yetki yapılan forex yani kaldıraçlı döviz alım satım işlemlerinin yasa dışı oldukları açıktır.Bilir kişinin tuttuğu raporda bu forex işlemleri konusunda yasaklayıcı ve izin verici bir kanun yoktur bu sebeple yasa dışı olarak değerlendirilemezler ifadesi tutarsız bir ifadedir.Ülkemizde yabancı ve yerli firmalar tarafından bu yetkisiz forex işlemleri yüzünden dolandırılan mağdur edilen bir çok insan" Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir. ”
    hükümleri gereğince dava açmış ,bu firmaların internetten faaliyet gösteren araçı kurumlar olmalarından dolayı adresleri bulunamaması sebebiyle takipsizlik kararı verilmiştir.Buradan da anlaşılacağı üzere 31.08.2011 tarihinden önce yapılan forex kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri yasa dışı işlemlerdir. Yasal işlemler olsaydı bu firmalara forex kaldıraçlı döviz işlemlerinden dolayı dava açılmazdı.
    SPK yetkisiz ve denetimsiz olarak forex işlemleri yapan bu firmaların önüne geçmek , insanların dolandırılmalarını önlemek için 27.08.2011 tarihinde 28038 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak 31.08.2011 tarihinde yürürlüğe giren bir yasa ile denetim altına almış, forex işlemlerini sadece SPK denetiminden geçen aracı kurumların yapacağı belirtilmiştir.Bunun üzerine deliller içinde sunmuş olduğum davacı firmaya ait olan internet sitelerininde içinde bulunduğu bir çok yasa dışı forex firmaları işlemlerini durdurmuşlardır .
    Bu açıklamadan da anlaşıldığı üzere Türkiye’de yapılan forex işlemleri T.C.K’nın “ Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik” yasasına uygun olmayan yasaya aykırı işlemlerdir.31.08.2011 tarihinden önce yapılmış olan kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemlerinin tamamı bu yasa altında değerlendirilmek zorunda dır.Resmi Devlet açıklamasından da anlaşılacağı üzere bu işlemlerin tamamı Türk Parası Değerini koruma 32 sayılı kanuna aykırı yasa dışı işlemlerdir.Forex işlemlerinin yasal durumu ile ilgili olarak ismen açıkça forex işlemleri yasaktır gibi bir ifade veya yasa bulunmaması bu işlerin tamamen yasal olarak yapılan işlemler olduğu anlamına gelmez.Kanunda olan bu boşluktan faydalanılarak yapılan forex kaldıraçlı döviz alım satım işlemlerini hakkında adil bir karara varabilmek için bu işlemlere yasal olma durumu varmı ,yasa dışı olma durumu varmı şeklinde bir açı ile bakmak daha doğru olucaktır.
    BİLİR KİŞİ RAPORUNDA SUNULAN E-)FOREX iişlemlerinin 31.08.2011 tarihinden sonra SPK izninine bağlanması ile bundan önce yapılan forex işlemlerinin yasa dışı olduğu sonucu çıkmayacaktır.Bir işlemin belli bir kurum iznine tabi olması ile yasa dışı olması farklı kavramlardır.Bir kurumun iznine bağlı olması halinde ancak o kurumun izni olmadan yapılan işlem yasa dışı olacaktır.Yoksa işlemin yapıldığı anda izin gerekmiyor ise yasa dışı olarak nitelendirmek mümkün bulunmamaktadır.
    İFADELERİNE İTİRAZIMDIR :Forex işlemleri kaldıraçlı döviz alım satım işlemleridir.Yukarıda belirtien ifadede ülkemizde forex işlemlerini düzenleyen bir yasa yoktur,bu konuda iznede ihtiyaç yoktur ifadesi doğru bir ifade değildir.T.C.K ‘da döviz işlemlerininin izne tabi olduğunu,hangi kurumların döviz işlemleri yapabilecekleri Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki “diye devam eden yasa ile ilgli olarak açıkça hüküm altına alınmıştır.
    Şöyleki;
    31.08.2011 Tarihinden Önce Forex işlemlerinin Yasalara Uygun Olma Durumu : Türkiye’de pek bilinmemesi ve isminin forex olması sebebiyle aslında döviz ile ilgili işlemler olduğu halde başka bir işlemmiş gibi yanıltıcı bir ifade ile sunulan,vatandaşlarımızın yasalar hakkında bilgisizliğinden faydalanılarak dolandırılmalarına sebep olan ,kanunlarımızda açıkça forex işlemlerinin yasak olduğunu belirten bir ifade olmamasından ve bunun bir kanun boşluğu olduğu sanılarak,bu boşluktan faydalanılarak yapılan kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri hakkında Devletin makamlarına bir forex şirketi tarafından dolandırıldığını belirten bir şikayet yazısının ulaşması ile T.C Devleti’nin resmi makamları tarafından yapılan “-Hazine Müsteşarlığı kambiyo mevzuatı çerçevesinde yürütülen görev ve faaliyetler kapsamındaki kayıtların incelenmesi neticesinde, “IFOREX Online Trading” isimli firmaya ait bir bilgiye rastlanmamıştır.
    Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir. ” açıklamasından da anlaşılacağı üzere forex işlemleri olarak bilinen kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karara aykırı olarak yapılan işlemlerdir.Bu yasadan da açıkça anlaşıldığı üzere T.C.K ‘da açıkça forex işlemlerini yasaklayan bir hüküm olmamasına rağmen tamamen de hükümsüz değildirler.Forex işlemleri döviz ile ilgili olarak yapılan kaldıraçlı alım ve satım işlemleri olduğu için “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir.”yasasının hükmü altına giren döviz alım satım işlemleridir.Burada açıkça Türkiye’de yapılan döviz işlemlerinin “merkez bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir” ifadeleriyle hüküm altına alınarak döviz işlemleri yapma yetkisi olan kurumlar açıkça belirtilir.Açıklamanın devamında gelen “Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir” şeklinde açıklamadan da net bir şekilde anlaşılacağı üzere ülkemizde yapılan forex kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki “ yasasın aykırı olarak yapılan işlemlerdir.Yukarıda açıklandığı üzere döviz ile ilgili işlem yapabilecek izni verilen kurumların dışındaki döviz ile ilgili işlemleri yapan davacı firmanın ve diğer forex aracı kurumlarının yasa dışı olarak bu işi yaptıkları açık ve nettir.Bu sebeple 31.08.2011 tarihinden önce kamu oyunda izinsiz ve yetkisiz kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri yapan davacı firmanın ve diğer forex firmalarının yaptığı işlemlerin yasal olması düşünülemez, yasal olmayan,yasa dışı döviz alım ve satım işlemleri yaptıkları açıktır.
    D-)Bilirkişi raporunda sununulan bu maddeye itirazımdır ilir kişi raporunda belirtilen “Ülkemizde forex işlemleri herhangi bir düzenleme ve yasal dayanak olmadan çeşitli yerli ve yabancı kurum tarafından yapılmaktaydı. Şeklindeki ifadeden mahkeme yanıltılmak istenmekte, sanki yasal biz izne gerek yokmuş sonucu ortaya çıkarılmak istenmektedir.Bu doğru değildir bu firmaların 31.08.2011 tarihinden önce forexişlemleri yapması forex işlmlerininin yasal olduğunu belirten bir delil değildir.Bilindiği üzere faliyet göstermesi yasak olan bir çok kumar içerikli site halen internet üzerinde faaliyettedir bunların faaliyetini kesin olarak durduran herhangi bir kanun veya yasa olmaması kumar sitelerinin yasal internet siteleri olduğu anlamına gelmez.Forex işlemleri kaldıraçlı döviz alım satım işlemleridir.31.08.2011 tarihinden önce yapılan yapılan forex işlemleri ile ilgili forex ismi ile açıkça belirtilen bir düzenleme olmasada ,döviz işlemleri genel olarak “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.” yasası gereğince hüküm altına alınmış döviz ile ilgili işlemlerin merkez bankaları ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabileceği,Döviz ile ilgili alım satım işlemleri yapma yetkisinin bu kurumların iznine tabi olduğu,bunun dışında herhangi bir kuruluşun izin ve yetkisiz döviz işlemleri yapamayacağını açıkça belirten yasaklayıcı hüküm vardır.Bu hüküm yukarıda sunduğum Devlet Bakanı Ali Babacan'ın resmi devlet açıklamalarınca teyit edilmiştir.
    SPK tarafından yapılan resmi açıklamada bu yöndedir izinsiz firmalar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştır.31.08.2011 tarihinde SPK tarafından yapılan resmi açıklama ile yetkisiz olarak forex işlemleri yapan bu firmaların Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki hükümleri gereğince Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağını açıklamiştir.31.08.2011 tarihinden sonraki özel bir yasa düzenlemesi ile forex faaliyetlerini denetim altına almıştır.SPK ‘tarafından teyit edildiğinden de anlaşıldığı üzere 31.08.2011 tarihinden önceki forex işlemleri Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki kanuna aykırı yasa dışı işlemlerdir.
    Biirkişi raporunun devamına bakıldığında 31.08.2011 tarafından yapılan forex işlemlerinden dolayı gerek internet basınına gerek yazılı ve görüntülü basına yansıyan yukarıdaki örnekte sunduğum forex dolandırıcılığı haberlerini bir kenara bırakıp adeta forex piyasasının ve davacı firmanın avukatlığını yaparak taraflı yönde rapor vermiştir.Olaya objektif tarafsız yaklaşmak yerine,subjectif taraflı yaklaşarak taraflı bir şekilde rapor sunmuştur.Raporun devamında gelen “davacı firmanın yerine forex alanına iş başına geçen bahsedilen firmasının SPK tarafından forex işlemleri yapma konusunda yetki belgesi alan ilk kurumlardan biri olduğu”söylenerek geçmişte ülkemizde yasa dışı ve yetkisiz olarak faaliyet gösteren davacı firmanın bu faaliyetleri gizlenerek sayın mahkemeniz yanıltmak istenmektedir.Şöyleki davamızın konusu bahsedilen firma değildir benim bu isimle herhangi bir sözleşmem ve yazışmam olmamıştır. SPK dan lisans alan bu firmayla hiçbir alış verişim olmamıştır, bu firmayı tanımıyorum bu rapordan isminin övücü bir şekilde sunulması bilirkişi raporun ne niyetle hazırlandığının kesin bir göstergesidir. Raporun devamında “Forex piyasasının içeriğinden çalışma şeklinden ve risklerinden bahsetmiş sistemde işlemlerin sadece müşteriler tarafından yapıldığı,sisteme müdahale edilemeyeceği şeklinde davacıyı kayırıcı taraflı ifadeler mevcuttur.Oysa gerçek piyasada yaşanan tecrübeler ,internet sayfalarında yazılan yorumlar,internet basınına ve basınımıza yansıyan bir çok haber(EK-DELİL 1). bilirkişi tesbitinin aksi yönünde olup sisteme müdahale edilebildiğini, bu yolla bir çok insanın dolandırılıp mağdur edildiği yönünde birden fazla uzman kişi açıklaması mevcuttur.Bu sisteme müdahalenin mümkün olduğunun en büyük ispatıdır.Bu sebeple aracı kurum tarafından sisteme müdale edilemeyeceği yönünde tutulan bilir kişi raparu asılsızdır,taraflıdır.Bu konuda sayın mahkemenizin bilir kişiyi forex işlemlerini teknik olarak bilenler arasından seçmesi yeterli değildir.Bilir kişinin yetkisiz forex işlemlerini ve sonuçlarının toplum üzerindeki etkilerini bilen,bu dolandırıcılık haberlerinden haberi olan,toplum vicdanı olan ,bilişim hukuku alanında uzman bilir kişiler arasından seçilmesi gerekmektedir.Bu sebeple taraflı olarak tutulan bilir kişi raporu sayın mahkemeniz açısından bağlayıcı değildir.
    Raporun devamında yetkisiz forex işlemleri sebebiyle toplumda dolandırılan bir çok insan olmasına rağmen ,yetkisiz forex işlemlerinden dolayı, davacı firma ve diğer yetkisiz forex işlemleri yapan diğer forex firmaları tarafından dolandırılan bir çok insan hakkında basına yansıyan bunca dolandırıcılık haberleri görülmezlikten gelinip “Aracı kurumun ihmali olduğunu iddia etmesine rağmen yasal yollara başvurmak yerine,bazı internet sitelerinde olumsuz yorumlarda bulunarak,üçüncü şahısları etkilemek süretiyle davacıyı zor durumda bırakmayı hedeflemiştir.Kısa yoldan para kazanmak uğruna kumar aracı gibi görülen forex piyasasında bilgisi az oyuncular kaybetmeye mahkumdur.Bu piyasada yatırım yapmak isteyenlerin risklerini iyi analiz etmesi gerekiyor.Davalının bilgisizliği neticesinde zarar ettiğini,tehditle karalamayla zararını tazmin etmeye çalıştığını,aracı kurumun bir ihmalinin olmadığı sonucuna varılmaktadır ifadeleri davacı taraflı ifadelerdir.Bilirkişi benim yetkisiz ve denetimsiz olarak forex işlemleri için para toplayıp beni dolandıran davacı firma hakkındaki Mersin Cumhuriyet Savcılığı aracılığı ile dolandırıcılıktan dolayı yapmış olduğum İstanbul Adliyesi Bilişim suçları bürosunda 2011/139360 numaralı dosya ile açılan suç duyurusunu görmemiş veya görmemezlikten gelmiştir.Bilirkişinin bu ifadeleri davacının dava dilekçesinde sunmuş olduğu”Yasal yollara baş vurmak yerine bazı internet sitelerinde olumsuz yorumlarda bulunarak,üçüncü şahısları etkilemek süreti ile davacıyı zor durumda bırakmayı hedeflemiştir “ifadeleri ile örtüşmektedir buradan da anlaşılacağı üzere bilirkişi raporu taraflı olarak tutulmuş rapordur.Önceki duruşmalarda mahkemeye tanık olarak dinletilen tanık Aslı USULSEVERİN’in her ne kadar davacı firmanın forex işlemleri konusunda denetlendikleri yönünde ifade vermesine rağmen,31.08.2011 tarihinde davacının yetkisiz ve denetimsiz olarak forex işlemleri yaptığı kesindir.Bunun ispatı SPK ‘nın yetki verdiği, denetlediği kurumlar arasında davacı firmanın ismi yoktur Tanık Aslı Usulsever yalancı tanıklık yapmıştır.Bu arada bu yalan ifade ve tanıklıktan dolayı tanık Aslı USULSEVER hakkında İstanbul Adliyesinde bir soruşturma dosyası açıldığını tekrar hatırlatmak isterim.Ülkemizde yetkisiz ve denetimsiz bir şekilde forex işlemlerinde bulunan yerli ve yabancı kurumların insanlarımızı dolandırdığı,milyonlarca dolara varan vurgun yaptıkları haberleri dikkate alınmıyarak şu an SPK nın yetki verdiği kurumlar arasında ismi olmayan yetkisiz ve denetimsiz olarak forex işlemleri yapan davacı firma taraflı bir rapor hazırlandığı net olarak ortadadır.Böyle denetimsiz ve yetkisiz forex firmalarının neler yaptığı ve yapalicekleri,bu yönde basına çıkan dolandırılık haberleri ve dolandırılan bunca insan varken bu bilirkişi nasıl oluyorda yetkisiz ve denetimsiz olarak forex işlemeleri yapan bu firma hakkında kesin bir ifade ile ihmali yoktur ifadesini kullanarak rapor verebiliyor.Raporun devamında davalı dolandırıldığını iddia etmesine rağmen nasıl dolandırıldığını spat edememiştir ifadeleri taraflı ifadelerdir denetleyen ve yetkisiz bir kurumda bu nasıl ispat edilebilirki bunun yolu nedir bana söylermisiniz?İSPAT EDİYORUM İŞTE DAHA NASIL İSPAT EDEYİM 31.08.2011 TARİHİNDEN ÖNCE DÖVİZ İŞLEMLERİ YAPMA YETKİSİ “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir. HÜKÜMLERİ GEREĞİNCE BU KURUMLARIN YETKİSİ VE İZNİ DAHİLİNDEDİR. DAVACI FİRMA 31.08.2011 TARİHİNDEN ÖNCE DÖVİZ İŞLEMLERİNDE BULUNMAK İÇİN YASAL BİR YETKİSİ VE İZNİ OLMADIĞI HALDE BENDEN VE DİĞER İNSANLARDAN ŞİRKETİN NAM VE TİİCARİ İTİBARINI ,T.C BANKA HESAPLARINI KULLANMAK SÜRETİYLE PARA ALIP DOLANDIRMIŞTIR.Bu raporun taraflı ifadeler içerdiği ,taraflı tutulmuş bir rapor olduğu ortadadır.Sayın Mahkemenizi bağlayıcı bir delil olamayacağı da ortadadır.
    Burda şunu sormak gerekir Bana forex alanındaki yasal ticari itibarını ve haysiyetini zedelediğim gerekçesi ile dava açan bu davacı firma ,forex işlemleri konusunda madem dürüst bir firma,bir ticari itibarı ,bir namı var ,bir ismi var,
    O zaman neden davacı firma’nin SPK nın yetki verdiği firmalar arasında ismi yoktur?
    Ülkemizin tek lider forex firması olarak kendine tanıtan bu firma acaba neden SPK ya bu isim altında yetki belgesi almak için baş vurmamıştır ?
    Geçmişinde ortaya çıkmasını istemediği korktuğu bir şeylermi vardır?
    Başvuruda bulunmuş fakat bilir kişi raporunda bahsedilen sıkı SPK denetiminden mi geçememiştir?
    SPK dan yetki belgesi almaya hak kazanmış ,şu an yasal olarak forex işlemleri yapan firmalar arasında ismi olmayan bu firmanın yasal olarak yapılan forex işlemlerinden dolayı zarara uğradığım sebebi ile maddi veya manevi bir tazminat talep etmeye hakkı yoktur.Çünkü 31.08.2011 TARİHİNDEN ÖNCE ÜLKEMİZDE FOREX İŞLEMLERİNDE BULUNAN HALAN FAALİYETLERİNE DEVAM EDEN YERLİ VE YABANCI FİRMALAR HAKKINDA SPK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ YASA DIŞI OLARAK İLAN ETMİŞTİR.DAVACI FİRMADA 31.08.2011 TARİHİNDEN ÖNCE ÜLKEMİZDE FOREX İŞLEMLERİNDE BULUNAN BU FİRMALARDANDIR SPK DAN YETKİ BELGESİ DE ALMAMIŞ VEYA ALMAK İÇİN BAŞ VURUDA DAHİ BULUNMAMIŞTIR.BÖYLE BİR FİRMANIN FOREX İŞLEMLERİNDEN DOLAYI HAKARETE UĞRADIM TİCARİ İTİBARIM ZEDELENDİ GİB GEREKÇELERLE YASAL FOREX İŞLEMLERİ İÇİN YASALAR KARŞISINDA MADDİ VEYA MANEVİ TAZMİNAT TALEP ETMEYE KANUNEN BİR HAKKI YOKTUR.
    C-)TTK madde 56 da haksız rekabet tarif edilmiştir.57 maddesinde ise özel halleri sayılmıştır.57 maddenin 1 ve 2 bendinde(iş mahsüllerini,faaliyetlerini yahut ticari işlerini yanlış yanıltıcı veya lüzumsuz yere incitici beyanlarla kötülemek) ise başkasının işlerini kötülemek sayılmıştır. İfadelerinin bizim davamızla bir ilgisi yoktur.
    Şöyleki internet sitesinde davacı firma hakkında yazıldığı iddia edilen yazılar yekisiz forex firmalarının internette cirit attığı,insanları dolandırdığı,basında yetkisiz forex firmaları tarafından dolandırlanların manşet olduğu döneme 31.08.2011 tarihinden önceki tarihlere ait , davacı firmanın döviz alım ve satım işlemleri yapma konusunda yetkisizliğini belirten, kamuyu bilgilendirmek amaçlı yazılardır. Lüzümsuz ve yanıltıcı bilgi içermemektedirler hepsi doğru bilgilerdir. Bir işin ticari olarak sayılması için T.C.K ‘ya uygun olması ve uygun olarak yapılması gerekir.T.C.K’da forex kaldıraçlı döviz işlemleri ismen geçmemektedir ancak yasal olan işler sınıfında da değerlendirilemezler ,Çünkü forex kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri ülkemizce yasalarca bu isim ile hüküm altına alınmazken ,genel analamda döviz ile ilgili işlemler ismi altında hüküm altına alınmıştır.Bilirkişi raporunun ve bazı forex firmalarının da söylediği gibi forex yani kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri konusunda bir kanun boşluğu mevcut değildir,boşluk olarak bahsedilen denetim eksikliğidir.Denetim eksikliğide 31.08.2011 tarihinden sonra forex işlemlerinin SPK nın denetim altına verilmesi ile son bulmuştur.Daha önce ülkemizde yetkisiz olarak faaliyet gösteren forex firmalarına karşı “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir”hükümleri gereğince davalar açılmış bu firmaların internet üzerinde faaliyet göstermeleri ve adreslerinin bulunamaması sebebiyle davalar hakkında takipsizlik kararı verilmiş ,milyonlarca ABD doları karşılığı türk parası yurt dışına bu şekilde çıkarılmış ülke ekonomisine büyük zararlar verilmiş,insanlarımız dolandırıldığı ile kalmıştır. Sonuç olarak forex işlemleri döviz ile ilgili işlemlerdir ve merkez bankalarının izin ve yetki verdiği kuruluşlar tarafından yapılabilen işlemlerdir.31.08.2011 Tarihinden önce davacı firma dahil hiçbir firmaya böyle bir yetki verilmemiştir.T.C.K ‘na uygun olarak yapılmayan işler ticaret niteliği taşımaz suç sayılır.Forex işlemleri sanki normal yasal ticari işlemleri gibi değerlendirilip bu kategoriye sokulmak isteniyor.Forex işlemleri döviz ile ilgili işlemlerdir. Dava konusu olan forex işlemleri 31.08.2011 tarihinden önce yapılan forex kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri oldukları için Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir. Dolayısıyla, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre Merkez Bankası ve bankalar dışındaki kurum ve kuruluşlarca dövize ilişkin işlem yapılması mümkün bulunmamakta olup, forex işlemleri gibi dövize ilişkin işlem yapılması imkanı tanıyacak şekilde şirket kurulmasına izin verilmesi şeklinde bir prosedür de öngörülmemiştir. “hükmü gereğince Ülkemizde forex işlemleri yapma konusunda faaliyet gösteren davacı firmaya veya başka herhangi bir forex firmasına kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri yapma yetki veya izin verilmediği gibi ülkemizde kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri gibi bir ticaret şeklide yoktur..Buradanda anlaşılacağı üzere davacı firmanın veya herhangi bir firmanın kaldıraçlı döviz ticareti yapmak gibi bir yetkisi olmadığı gibi bu faaliyetleride yasal olarak yapılmakta olan ticaret sınıfına girmez forex işlemlerini teknik olarak incelediğimizde 1000TL teminat karşılığı 100 kat kaldıraç kullanarak paranızın 100 katı şeklinde 100000Tl lik işlem yapma imkanı sunulduğu söylenmektedir.Bunu şöyle düşünmek gerekir elinizdeki 1000TL ile bir dükkana girip 1000tl yi teminat olarak verip 100000TL bedelinde malı alıp satmaya çalışıyorsunuz bu işlemden zarar ederseniz zararınız verdiğiniz 1000TL üzerinden gerçekleşiyor eğer kazanırsanız dükkandan aldığınız 100000TL mal üzerinden kar ediyorsunuz.Tamamen bu mantıkla yapılan forex kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri ,online bir sistem üzerinden tamamen aracı forex kurumları tarafından kontrol edilen bir sistem ile internet üzerinden yapmaktasınız aracı kurum isterse sisteme müdahale etme olasılığı % 100 oranındadır bilirkişi bu konuda çok bilgisizdir bu piyasada dolandırılan pek çok insan bunun ispatıdır.Olurda aracı kuruma yatırdığınız teminat miktarından fazla zarar ederseniz sistem otomatikman kapanıyor.Aslında sizin verdiğiniz pranın haricinde kurumun bir parası yoktur kullanılan bütün para sizin paranızdır.İlk başta çok cazip bir teklif gibi görünen bu teklifin aslında insanları dolandırmak maksadıyla insanların paralarını almak için dolandırıcılar tarafından kurulan bir sistem olduğu kolayca anlaşılır ve basına paralarını alamıyanların olduğu,dolandırılanların olduğu yönündeki yansıyan haberler bunu teyit etmektedir.Bu şekilde bir teklif ile bir çok kimse kandırılıyor paraları ellerinden alınıyor Kimse kimseye 100Tl bedava para vermezken Bunun nasıl bir ticaret şekli olduğunun takdirini sayın mahkeminizin vicdanına bırakıyorum.Bunun bir ticaret olmadığı,insanları kandırmak maksatlı bir kumar şekli olduğu açıktır.Büyük ekonomistler dünyadaki ekonomik krizin kaynağı belli olmayan karşılığı olmayan bu paraların sebep olduğu açıkça söylenmektedir.Dünyada ekonomik krizin sebebi olarak görülen Forex ABD gibi büyük ülkelerde hızla yasaklanırken ülke ekonomisi bu kadar kötü olan bizim ülkemizde serbest bırakılmasını anlamak mümkün değildir.T.C Devleti yasalarınca İzinsiz olarak oynatılan her türlü kumar T.C.K’na göre suçtur.Hakkında bu kadar şayibe olan 31.08.2011 tarihinden önce forex işlemleri ticaret olarak değerlendirilemeyeceği gibi bilir kişi raporunda sunulan C-) maddesinde anlatılan kanunlar çerçevesindede değerlendirilemezler..Bilakis “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir “yasasını ihlal ettikleri için suç işlemişlerdir.
    B-)Bilir kişi raporunda sunulmuş olan B bendine itirazımdır.Forex işlemleri olarak bilinen kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri döviz ile ilgili işlemlerdir. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.
    Hükümleri gereğince T.C.K’ya göre bir işin ticaret sayılabilmesi için, T.C.K’na uygun olması gerekir.
    31.08.2011 tarihinden önce Ülkemizde izin verilen ticaret şekilleri arasında kaldıraçlı döviz alım satım işlemleri olmadığı gibi bu yönde ticaret yapması için izin verilen bir şirkette yoktur .
    Bu şekilde bir şirket olmadığı gibi bu şekilde izin verilmiş kanuni bir gelir şeklide yoktur.
    Bu şekilde elde edilmesine izin verilen bir gelir olmadığı gibi ,bu yönde zarar edilmeside mümkün değildir.
    Bu yönde zar edilmesi mümkün olmadığı gibi zarar ettim iddiasıyla kanuna baş vurup maddi veya manevi tazminat iddiasındada bulunmak mümkün değildir.
    SONUÇ: Dava ile ilgili olarak bazı konular atlanmıştır. Dava konusu davalının dolandırıldığını iddia ederek internette davacı hakkında yazdığı hakaret içerdiği yazılardan ibarettir.Bu açıdan bakıldığında fiilin internet aracılığı ile işlendiği açık ve nettir. Bilişim hukuku ulusal bir hukuk kavramı olup hukukumuza yeni girmiş olup bu konudaki oluşum daha tamamlanmış değildir.Daha yeni yeni bilişim suçu büroları adliyelerimizde yer almaya başlamıştır.İnternet aracılığı ile işlenen bir fiil’in suç olup olmadığına bilişim suçu büroları karar vermektedir.Bu sebeple hukuk mahkemelerinde bilişim hukuku konusunda bilgi yetersizliği mevcuttur
    İnternette işlenen bir filin
    Neden işlendiği,
    Yer sağlayıcı firmanın T.C Devleti sınırları içerisinde olan bir sunucusu aracılığı ile mi işlendiği.
    Yer sağlayıcı firmanın T.C Devleti sınırları dışında olan bir sunucu aracılığı ile mi işlendiği.
    İnternet çıktılarının değiştirilmeye müsait olmasından dolayı delil niteliği taşıyıp taşımayacağı .
    İnternet aracılığı ile işlenmiş bir fiilin suç niteliği taşıyıp taşımadığı.
    İnternette yazılan yazıların benzerlerinin bulunup bulunmadığı başkalarının da bu firma hakkında aynı şekilde itham eden yazılarının olup olmadığı .
    Bütün bu faktörler davanın işleyişini ve sonucunu etkileyen temel faktörlerdir bilişim suçları bürosunun sorumluluk alanına girmektedir.
    Bilirkişiler alanında uzman kişiler arasından seçilmemiştir.Dava bir bilişim hukuku davasıdır bir ticaret davası değildir bu sebeple sadece bir borsa uzmanının ve tazminat konusunda uzman bir bilir kişinin vereceği rapor bu davayı bağlayıcı nitelikte değildir.Bilirkişiler’in bilişim suçları ve yetkisiz olarak yapılan forex kaldıraçlı döviz işlemlerinin hukukumuzdaki yeri konularında bilgi sahibi bilişim suçlarında uzman bilirkişiler arasından seçilmesi gerekir.İlk önce 31.08.2011 tarihinden önce yapılan kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemlerinin hukuki durumu aydınlatılmalıdır.Bunların yasal olup olmadıklarının kararını bir borsa uzmanı ve tazminat uzmanı karar veremez.
    Bilirkişi raporu tamamen davalıyı suçluyan, davacıyı kayıran taraflı ifadelerle doludur.Bilir kişi raporunda iddia edildiği ülkemizde forex işlemleri konusunda bir mevzuat eksikliği yoktur.forex işlemleri kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleri olması sebebiyle Döviz ile ilgili işlemler sınıfına dahildir.Bu sebeple.
    Hükümlerine tabidirler.Bu hükümler gereğince davacı firma ve yetkililerince bu yasa ihlal edilmiş suç işlenmiştir.
    SPK tarafından forex kaldıraçlı işlemleri yapmak için yetki belgesi verilmeyen,
    SPK yabu isim adı altında baş vuru bile yapıp yapmadığı belli olmayan ,
    SPK ya baş vuru yapmış bile bu isim adı altında SPK dan yetki belgesi alamıyan davacı firmanın forex işlemlerinden dolayı zarara uğradım gibi asılsız bir gerekçe ile yasal olarak maddi veya tazminat talep etmeye hakkı yoktur.Bahsedilen internet sitesindeki yazılar yetkisiz forex firmaları tarafından dolandırılarak elindeki parası alınan insanlar gibi .forex işlemleri yapma konusunda yetkisi ve denetimi olmayan davacı forex firması tarafından dolandırılan,elindeki üç kuruş ekmek parasını bu firmanın yasal işlemler yapıyoruz sözlerine inararak ticaret yapıcağını sanıp bu firmaya veren,dolandırıldığını anladıktan sonra firma ile çeşitli yollarla irtibata geçen sorularına cevap bulamıyan ,kanuni yollarda dahil olmak üzere kanuni olmak üzere her yola başvurup kendine destek arayan,işi olmayan dolandırılmış bir insanın,Servis sağlayıcı ABD Texas eyaletinde olan bir internet sitesinden yetkisiz ve denetimsiz olan davacı forex firması tarafından dolandırıldığını başka kimselerin dolandırılmaması için tüm dünyaya duyurduğu feryatıdır.
    Forex işlemleri yapma konusunda hiç bir yetki belgesi ve denetime tabi olmadığını sonradan öğrendiğim,öğrendikten sonra dolandırıldığımı anladığım bu firma beni dolandırdığı yetmiyormuş gibi şimdi bana hakarete uğradığım gerekçesi ile dava açabiliyor.Beni dolandıran bu firmaya hakkında savcılığa ağustos 2011 tarihinde suç duyurusunda bulunmama rağmen bu firmaya hala dava açılmamıştır.Dosyam ilk önce ekonomik suçlar bürosuna gitti, yetkisizlik kararı ile bilişim suçlarına geldi şimdide orda bekliyor.Dosyam bir o savcının eline bir bu savcının eline gezip duyor ama her nedense davacı firma hakkında, bu firmadan daha önce suç duyurusunda bulunan ben olduğum halde benim davam açılmıyor.Beni dolandıran ve SPK nın yetki verdiği firmalar arasında ismi bile olmayan yetkisiz ve denetimsiz olarak yasa dışı bir şekilde forex kaldıraçlı döviz işlemleri yapan davacı firma bana karşı forex işlemlerinden dolayı hakarete ve zarara uğradığım gerekçesi ile maddi hakları saklı kalmak kaydı ile manevi tazminat davası açabiliyor, maddi haklarımız saklı kalmak kaydı ile ifadesindede anlaşıldığı üzere manevi tazminat davasını kazanırsa maddi tazminatta talep edicek.Ayrıyeten bana bana karşı kamu davasıda açtırabiliyor.Bana karşı bir hukuki linç girişimi başlatılmış durumda.Bütün bunlar benim avukat tutacak maddi gücüm olmadığımdan kaynaklanıyor ama ben bu memlekette bir adalet olduğuna inanıyordum.Benim adalete olan inancımı yıkmaya kimsenin hakkı yok.
    Oh ne güzel memleket hem dolandır,adamı tahrik et, dolandırdığın kişi sana sahtekar dolandırıcı dedi diye dava aç yasal hak talep et dolandırılan kişide sana beni dolandırdı diye dava açmak için suç duyurusunda bulunsun,adliye kapılarında dosyası sürünsün ama davası bir türlü açılmasın OH NE GÜZEL İSTANBUL BE BÖYLE ADALET OLMAZ.(kusura bakmayın hakim bey artık içimden ne geldiyse öyle yazıyorum yokmu benim hakkımı savunacak bir adalet bu ülkede hakim bey avukat tutacak gücüm yok diye bu böylemi olması gerekirdi bu nasıl adalet hakim bey)
    Siz benim vekilim yokmu sanıyorsunuz “Benim vekilim ALLAH’tır O ne güzel vekildir O bana yeter”! Bana bu zülmü reva gören herkesi,beni dolandıran bu şirketi,bu hukuksuzluğun avukatlığını yapan avukatları Adaleti kıl kadar şaşmayan Alemlerin Rabbi ALLAH’a havale ediyorum.Benim en son yapacağım savunma budur ben kanunlardaki açıklardan faydalanarak savunma yapacak bilgiye sahip değilim ben ancak vicdanlara seslenirim.
    Mahkemeler Milletin Vicdanıdır.
    Takdir Sayın Mahkemenizindir.

Bilirkişi raporu dava konusunu içeren alanında uzman kişilerce hazırlanmamış taraflı ve asılsız ifadelerle doludur red ediyorum ve Davanın reddini talep ediyorum.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forex parite işlemleri Ağustos 2011'den itibaren SPK denetimine girmiştir. fakat bu denetim çok eksik, ayrıca sadece yurtiçi aracı firmaları kapsıyor. Büyük ihtimalle brokerınız güney kıbrıs menşeili casinocu off-shore bankaların firması ve türkçe bir site üzerinden kayıt alıyor, telefon numarası falan da hikaye. bu durumda bir hak iddia edebileceğinizi düşünmüyorum, zira denetime tabi olmayan bir kurumla çalışarak bu riski göze almış oluyorsunuz. olan olmuş ama para yatırmadan önce türkçe forex forumlarına birazcık göz gezdirseydiniz bu tarz hikayelerle sıklıkla karşılaşıldığını görürdünüz. şahsen parasını geri alan görmedim ben. ayrıntılı bilgi için SPK'nın bilgilendirme amaçlı hazırladığı sitesini inceleyebilirsiniz:
    http://www.yatirimyapiyorum.gov.tr
    Konu muratyab tarafından (12-04-2012 Saat 21:41:28 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Forex işlemleri diye bilinen işlemler kaldıraçlı döviz alım ve satım işlemleridir döviz ile ilgili işlemler sınıfına girmektedirler.Ülkemizde bazılarının iddiada bulunduğu gibi forex işlemleri ismi altında bir yasa ,bir mevzuat olmadığı doğrudur.Ancak tamamende başı boş değildirler,eksik olan sadece denetleyen bir kurum yoktu yoksa denildiği gibi yasa ekslikliği mevcut değildir bunlar tamamen forex brokerlarının insanların kanuna baş vuruda bulunmasını engellemek için söylediği söylentilerdir bu uğurda bilrikişileri bile satın almakta döviz yasasını görmezlikten getirtmektedirler çünkü bu piyasa milyonlarca doalr paranın döndüğü hep kumarhane sahipleirnin kazandığı piyasadır.Forex işlemleri döviz ile ilgili işlemler sınıfına girerler .SPK da zaten halan yetkisiz vaziyette forex xişlemleri yapan bu firmalar hakkında Türk parası kıymetini koruma kanuna dayanarak suç duyurusunda bulunmuştur kanun hala aynı kanundur sadece forex işlemleri Spk nın denetimine verilmişlerdir.31.08.2011 tarihinden önce yapılan forex işlemleri için".Müşteri Şikayetlerine İlişkin Bilgi31.08.2011 tarihinden önce yurtiçinde yerleşik yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen kaldıraçlı alım satım işlemlerinden doğan müşteri şikâyetleri için Kurulumuzun 6111 sayılı Kanun gereği inceleme yetkisi bulunmamakta olup, bu tarihten önceki işlemlerde oluşan ihtilaflara yönelik genel hükümler uyarınca adli yargıya başvurulması mümkündür." açıklamalarındanda anlaşılacağı üzere Cunhuriyet savcılıklarının yetkili olduğu SPK nın sayfasında açıkça belirtilir demekki bir kanun varki bu açıklama var.31.08.2011 trihinden önce yapılan forex işlemleri döviz işlemleri oldukları için ülkemizde o tarihte yürürlükte olan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar’ın 2009/14764 sayılı Karar ile değişik “Dövize ilişkin işlemler” başlıklı 6 ncı maddesine göre, anılan Karar kapsamındaki dövize ilişkin işlemler Merkez Bankası ve bankalarca uygun görülecek diğer kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir.Yasal hükümlerine tabidirler
    Bir forex firması tarafından dolandırıldığını iddia eden vatandaşa Ali Babacan'ın verdiği cevaptır.
    İforex adlı forex kuruluşu tarafından dolandırıldığını iddaa eden bir vatandaşımızın Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan’a ilettiği şikayetine karşılık aşağıda ki cevap gelmiştir:

“yapmış olduğunuz …….. numaralı başvurunuz, Devlet Bakanlığı ‘na iletilmiştir. Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevap aşağıda yer almaktadır.
    Devlet Bakanlığı (Ali Babacan) Cevabı:
    -Hazine Müsteşarlığı kambiyo mevzuatı çerçevesinde yürütülen görev ve faaliyetler kapsamındaki kayıtların incelenmesi neticesinde, “IFOREX Online Trading” isimli firmaya ait bir bilgiye rastlanmamıştır.

hükümlerine tabidirler.Bu yasa çerçevesinde yetkisiz bir şekilde forex işlemleri yapan yerli firmalar hakkında soruşturma başlatılabileceği açıktır.

Hükümleir gereğince ülkemizde döviz ile ilgili işlem yapacak kurumların kimler olduğu açıkça belirtilir bunun için ayrıca başka kurumların döviz işlemleri yapmak yetkisi yoktur yasaktır demeye gerek yoktur.Hüküm bellidir 31.08.2011 tarihinden önce hangi yerli firma olursa olsun bunların isimlerini burdan bana yazdırmayın, şu an yetki almış olabilirler herkes işlem yaptığı firmayı çok iyi biliyor sizden yasal olmayan bir şekilde yasa dışı olarak döviz işlemlerinde kullanılmak üzere para almıştır,kısaca buna dolandırılık denir.Bu yasa çercevesinde zaman aşımına uğramadan bu firmalara 5237 sayılı T.C.K madde 158 dolandırıclık suçundan ve nitelikli dolandırıcılık suçundan dava açma hakkınınız vardır eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsunuz hiç vakit kaybetmeyin bu yolla milyonlarca dolarımız iç edilmiştir.Bazı forex firmaların hesapları incelendiğinde 49000$ şeklinde yurt dışına para çıkardıkları görüldüğü duyulmuştur.Sizce neden 50000$ değilde 49000$ hiç düşündünüzmü ? forex dolandırıcılığı haberleri kaynak http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2009...oldu20_milyon_
    Konu sakaryali13 tarafından (13-04-2012 Saat 11:29:04 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dolandırıcı bu gibi siteler.

Nerede
    manisa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba ben yalçın 3yil önce forex işlemleri nde 40.000$ kaybettim ve butun işlemleri kredi karti ile yaptim internetten bazi yazilar gördüm hukuki.net te bazi kisiler paralarini geri aldiklarini yazmışlar işlem yaptigim firmalara şu an ulasilmiyor işlemlerde Sahtekarlık yaptıkları için kapatılmış galiba firma ismi (smartlivemarkets)(vopsiyon)(optionow)parami geri alabilme ihtimalim varmi yardimci olursaniz veya yardımcı olabilecek birine yönlendirirseniz çok sevinirim Teşekkürler. ..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

forex dolandırıcılığı

forex sahtekarlığı

vanda forex vurgunu

iforex gerçekleriforexe dava açılmasıforexde mahkemeye verenler sonuclarihttps:www.hukuki.netshowthread.php52239-Forex-sirketinin-haksiz-islemleri-karsisinda-hak-talep-edebilir-miyimforex yargi kararlariforex ile ilgili davalarforex mahkeme sonuclarihukuk burosu dolandirilan insanlarin firmalara tazminatidestek forex davaforekste dolandırıcı aracı kurumforexte dolandirilanlar van forex dolandiricilari 2015forekste dolandirilanlar5 yıl ceza yattım yargıtay dosyamı bozdu üç yıl ceza verdi tazminat talep edebilirmiyimforex işlemlerinin hukuki durumuforex dolandiricilariforexforex vurgunu 2015forex dolandırıcılıkturkiyede hakkiyla islem yapan forex fiasiforexsi mahmeyeforexi dava eden varmi
Forum