Merhaba

Tanınmış ve faal bir basın kuruluşu matbaasında çalışan 16 kişi olarak dava açmak istiyoruz.Yaklaşık 13 yıldır bu kuruluşta çalışıyorum gazete matbaası ve yazı işleri olduğu için sürekli gece çalıştım, keza diğer arkadaşlarda. Bayram tatil vs gibi resmi tatillerden de yararlanamadık. Son iki yıldırda maaş resmi olarak 750 elden + farklı olarak da kişiye göre değişik ücretlerde ödeniyor. 1 ay önce yeni gelen matbaa yönetimi yıldırma politikası izliyor, 7 kişi anlaşmalı olarak işten çıkarıldı fakat onlarda da sonra dava açtı. Biz 16 kişi olarak geriye dönük mesailerimizi ve elden ödenen maaşlar için haklarımızı talep ediyoruz. Yönetime bildirmeden doğrudan mahkemeye gitmek doğru olur mu? Bu iş mahkemeye yansıdığı zaman acaba dava ne kadar sürer? Maaşlar geç yada devamlı eksik yattığı için maddi sorunlar devam ediyor, bilirkişi ve avukatlık ücreti peşin mi ödenir? Geriye dönük mesai uygulamasında son 5 yıl mı esas alınıyor. Benim 8 yıllık mesai ücretlerim buhar mı oldu?

NOT: "benim" diye yazsamda konu 16 kişi adına sorulmuştur. Vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkürler ..saygılar..:mahcup: