Merhaba,
Ben özel bir şirkette çalışıyordum fakat şirket içersinde alınan bir kararla küresel krizi bahane edilerek 2008 yılının Kasım, Aralık ayları ile 2009 yılının Ocak ayı ile birlikte son 3 ayın maaşlarının %50 sini keserek ödediler. Yaptıkları bu kesintileri de kanuna aykırı olmaması için çalışanlara; çalışanların ağzından kesintilere istinaden, -parasız izin kullanmak istiyorum konulu bir dilekçe imzalayıp şirkete verilmesini istediler, fakar bir yandan da iş yerinde çalışmaya devam edilmesi isteniyordu bu süre içersinde biz çalışanlardan (bildiğim kadarıyla kanuna aykırı bir davranış). Sonuç olarak ben ve benim gibi sayıları 30-40 kişiyi bulan iş arkadaşlarım ihbar süresine ilişkin bilgilendirme yapılmadan aniden işten çıkarıldık. İşten çıkartılırkende Kıdem, İhbar, Senelik izin, 3 aylık kesintilerin toplamını gibi almamız gereken yasal tazminat ücretlerimiz verilmedi. Benim sizlere sormak istediğim yasal olarak hangi merciler başvurmam gerektiği. Ayrıca aşağıda verdiğim bilgiler doğrumudur teyit etmenizi rica ederim. Tşkler.

Aylık Brüt Maaşım : 1.120,03 TL
Aylık Net Maaşım : 802,50 TL
Küm. Gel. Ver. M. : 13.440,36 TL
İşe G. Tar. : 01.02.2006
İşe Ç. Tar. : 29.01.2009
Kıdem Tazminatım : 3.335 TL
İhbar Tazminatım : 1.244 TL
3 Aylık Maaş Kes. : 1.200 TL
Toplamda : 5.779 TL

Senelik izin parası için şunu sormak istiyorum 3. seneme 2 gün kala işten çıkarıldım. 3. senenin Senelik izin parasını almaya hakkım var mı ?

Vereceğiniz bilgi ve katacağınız fikirler için şimdiden teşekkürler.