Bir bankadan arkadaşım için benim adıma tüketici kredisi çektik. Para arkadaşıma lazım olduğu için kefille arkadaşım ilgilendi, yani kefili arkadaşım buldu. Formu doldurduk ve bankadaki arkadaşımın tanıdığı olan yetkiliye verdik. Arkadaşım kefilin daha sonra gelip imzayı atacağını söyledi, formu bırakıp çıktık. Bir iki gün sonra kredinin onaylandığını söylediler ve arkadaşımla gidip parayı aldık. Yetkili, kefilin evraklarında eksiklik olduğunu söyledi. Arkadaşım da eksik belgeleri daha sonra getireceğini söyledi, yetkili kişi de kabul etti.

Arkadaşım birkaç ay taksitleri düzenli olarak yatırdı. Sonra aksatmaya başladı ve en son kredinin takibe alındığını öğrendim. Kalan borcu 12 taksit halinde ödeme şeklinde bankayla bir anlaşma yapıtık. Aksama durumunda icra yoluna gidileceğini belirttiler.

Bununla ilgili olarak 2 şey sormak istiyorum:
1. Anlaşma sonrasında da aylık taksitleri ödemememiz durumunda benim maaşıma icra gelmeden kefilime gidilir mi? Yani ben borcu ödemek istemiyorum, kefilimin ödemesini istiyorum.

2.İsmini dahi bilmediğim birinin bana kefil olması, beraberce bankaya gitmemiş olmamız, kefilin evraklarında eksiklik olmasına rağmen paranın verilmesi durumlarında herhangi bir uygulama hatası var mıdır? Yani bankadaki yetkiliyle ilgili olarak herhangi bir şikayette bulunabilir miyim?

Cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim.