+ Konuyu Yanıtla
42 / 69 Sayfa İlkİlk ... 2122232333435363738394041424344454647484950515262 ... SonSon
411 den 420´e kadar toplam 689 ileti bulundu.

Konu: ÖSS - Hukuk

ÖSS - Hukuk Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: ÖSS - Hukuk

Alıntı Selda T. rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    evet bu sene öss girdim puanım 342 sıralamam da 2424 ama 0.3 aobpli puanım 293 ve sıralamam 2800 kusur ama onun hiç bir önemi yok
    0,3 AÖBP ile 0,8 AÖBP sıralamasını çözemedim.
    343 küsür puanla 1982. olduğuma sizin de 342 küsür puanla 2424. olduğunuza göre, nasıl olduğunu anlamasam da 0,3 AÖBP sıralaması bir başka şekilde yapılıyor. Bunu çözmeye çalışıyorum.

2424 - 1982 = 442
    2374 + 442 = 2816 >> sizin 0,3 AÖBP'li sıralamanız bu mu?

Yoksa,
    2374 - 1982 = 392
    2424 + 392 = 2816 >> bu da aynı çıktı muhtemelen bu değil mi?

Demek istediğim şu: Herkesin 0,3 AÖBP'li puanı hesaplanıyorsa bu 392 kişi nereden geliyor? Kafam hala karışık.

Hukuki NET Güncel Haber

ÖSS - Hukuk konulu yargıtay kararı ara
    ÖSS - Hukuk konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Re: ÖSS - Hukuk

Alıntı tolgaa rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    öncelikle herkese slmlar...ben de bu sene istanbul üniversitesi hukuk fakültesinde oluşan kontenjan artışı görünce şok oldum ki şok olmamak elde değil..ayrıca gördüğüm kadarıyla ankara üniversitesinin de kontenjanı artmış..gerek devlet üniversitelerindeki kontenjan artışı gerekse şuursuzca açılan vakıf üniversiteleri hukuk eğitimini artık seçkin bir eğitim olmaktan çıkarıp herkesin ulaşabileceği bir lisans programı haline getirdi..bunun iyi veya kötü yönleri elbette tartışılablir; ancak ben kendi şahsım adına bu durumun doğuracağı olumsuzlukların fazla olacağı kanaatindeyim...bu durumun ortaya çıkaracağı olumsuzlukların başında hukuk gibi zorlu bir eğitimden geçen gençlerin daha sonra meslek yaşamlarında kendilerini hayal ettikleri statüde görememeleri ve bunla alakalı olarak belki de bir avukatın yanında az bir maaşla çalışmak zorunda kalmaları olduğunu düşünüyorum..örneğin eskiden sadece istanbul ve ankara hukuk vardı..buralardan mezun olan kişiler de çok rahat istidham edilip en azından kendilerine yetecek kadar para kazanabiliyorlardı..fakat şuan bir sene içinde mezun olacak hukuk öğrencisi sayısı akıl almaz bir düzeye çıkmıştır ve bu öğrencilerin istidham edilmesi de aynı oranda zorlaşmıştır..bu yüzdendir ki belki de bu sistem geçim sıkıntısı çeken hukukçular yetiştirecektir ve hiç istemediğimiz halde bu maddi sıkıntı hukukçularımızı toplumsal sorumluklarını yerine getirmeyecek hale getircecektir...evet şuan ülkemizde genç nüfus patlaması vardır ve fakültelerin verdiği mezun sayıları artmıştır..ancak hukuk gibi topluma yön veren bir lisans programının iyice incelenmeden düşünülmeden belki de bazen sadece para kazanmak amaçlı olarak her yerde açılması düşündürücüdür...öte yandan ülkemizin tabii ki nitelikli hukukçulara çok ama çok ihtiyacı vardır..ancak eğer bu ihityaç nicelik arttırılıarak sağlanmaya çalışıyorsa hakkıyla eğitim veremeyen üniversitelerden mezun olacak olan hukukçularmızın topluma olan hizmeti ve geri dönüşümü pek de iç açıcı olmayacaktır kanaatimce..şunu da belirtmek isterim ki amerika veya ingiltere'de hukuk okumak için önce başka bir 4 yıllık lisans programı bitirmelisiniz ancak ondan sonra hukuk fakültesine girebilirsiniz..yani iyi bir temeliniz olmalı..işte onlar da bunun farkındalar ki böyle bir sistem getirmişler..bizde ise genellikle çarpık ve öss bazlı bir lise eğitimden sonra öğrencilerimizin şuursuzca açılan iyi incelenmeyen hukuk fakültelerinde yetişmesi ne kadar doğrudur tartışmak gerekir..fakat bilemeyiz,belki bu işi biz daha iyi biliyoruzdur!..saygılarımla
    duygularıma tercüman oldunuz gerçekten

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı RaistlinMjr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ya bazen yorumları görüp şaşırıp kalıyorum. arkadaşlar hukuk okuyup avukat olma gibi bir zorunluluğunuz yok başka meslekleride tercih edebilirsiniz. hukuk mezunları sadece hukuk alanında iş yapabilir diye bir kanun yok. yok ben avukat olucam diyen çalışır çabalar ortama bir avukat olup gelenle yetinmez. siz farzı misal piyasada belli sayıda hukukçu olsun vatandaş bunların arasından şansına seçsin mi istiyorsunuz. siz kendinizi geliştirirseniz bence geçim sıkıntısı yaşamazsınız. bunu problem edende yazmasın bir zahmet hukuk. bu işi para için yapanın hukukçuluğundan şüphe ederim zaten. ayrıca dikkatlica araştırma yapanlar bir çok üniversitenin kontenjanının düşürüldüğünü görmüşlerdir. sınav öncesi öğretim görevlisi az olan hukuk fakültelerinin kontenjanları azaltılıp fazla öğretim görevlisine sahip fakültelerin kontenjanları arttırılacak demişlerdi. yapmışlar ve gayet güzel olmuş. bünyesinde 1 profesör barındıran üniversitelerin kontenjanları ankara,dokuz eylül ve istanbula aktarılmış. uludağ üniversitesinin kontenjanı bu üçü kadar olmasada artmış. karadeniz teknik üniversitesinin hukuk fakültesi açılmış. ayrıca her olayda ingilterede , amerikada yüksek lisansta hukuk okuyorlar diye örnek vermek çok anlamsız. bizim hukuk sistemimizle onlarınki aynı bile değil.

evet kesinlikle her hukuk mezunu avukat olucak gibi genel geçer gibi bir kural yok hatta görmekteyiz ki nice hukuk mezunu olup deişik işlerle uğraşan ünlü isimler var..bu görüşünüze katılmaktayım..ancak şöyle de bir şey var ki sonuçta ülkemizdeki hakim-savcı kapasitesi belirlidir ve bunu aşamayız..varsayalım ki hakim ve savcı olucakları istidham ettik(ki artık bu sınavlara başvurularda da artış olucak) bunun üzerine de belli bi kesim gazeteci,yönetici,politikacı vs.. oldu ve elimizde geriye avukat olmak isteyen çok büyük bir kesim kaldı(kontenjan artışlarıyla beraber)..bu kesim arasında ister istemez çok ciddi rekabet ortamı oluşacaktır..ve maalesef tıpkı şuan avukatlık mesleğinde yaşanan çok cüzi ücretlere davalara bakma olayları meydana gelcektir..bu da avukatların maddi gücünü aşağıya çekecektir..demişsiniz ki bir hukukçu para için iş yapmamalıdır..evet tabii ki öyle ancak sorarım size bir hukukçu hem geçim derdiyle uğraşıp hem de adalet terazisini nasıl dengede tutabilir?..fikirlerin meydana getirildiği ve geliştirldiği toplumlarda üretim fazlası vardır..yani fikir adamları kendilerini işlerine adamışlardır..fikir üretmek için ideal ve kaygısız şartlarda yaşamaktadırlar..tabii ki bu çok ütopik bir düşünce günümüz şartlarında bunu sağlamak mümkün değil ama en azından hukuk gibi hayati önem taşıyan meslekleri icra eden kişilerin hayatında bunu en az seviyede tutmaya çalışmamız gerekir kanaatimce..buna ek olarak söylemiş olduğunuz ''ayrıca dikkatlica araştırma yapanlar bir çok üniversitenin kontenjanının düşürüldüğünü görmüşlerdir'' cümlesine karşılık şu örnekleri vermek isterim müsadenizle..gazi hukuk:geçen sene 150 bu sene 300...9 eylul hukuk:geçen sene 200 bu sene 300..istanbul,marmara ve ankarayı zaten geçtim...söylemiş olduğunuz azalmalardan bazıları ise şöyle..Akdeniz üniversitesi:52den 20ye..erzurum atatürk üniversitesi'nin kontenjanı da aynı şekilde 52den 20ye inmiştir...benim genel olarak gördüğüm kadarıyla kontenjanlardaki artış azalıştan fazla durmakta..bu artışın birkaç sebebi daha olabileceği düşüncesindeyim ancak şuan bunları sizinle burada paylaşamayacağım...teşekkürler

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    0,3 AÖBP ile 0,8 AÖBP sıralamasını çözemedim.
    343 küsür puanla 1982. olduğuma sizin de 342 küsür puanla 2424. olduğunuza göre, nasıl olduğunu anlamasam da 0,3 AÖBP sıralaması bir başka şekilde yapılıyor. Bunu çözmeye çalışıyorum.

2424 - 1982 = 442
    2374 + 442 = 2816 >> sizin 0,3 AÖBP'li sıralamanız bu mu?

Yoksa,
    2374 - 1982 = 392
    2424 + 392 = 2816 >> bu da aynı çıktı muhtemelen bu değil mi?

Demek istediğim şu: Herkesin 0,3 AÖBP'li puanı hesaplanıyorsa bu 392 kişi nereden geliyor? Kafam hala karışık.
    hayır 2826.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sonunda acı gerçeği çözdüm.
    0,8 AÖBP ile sıralama yapılırken meslek lisesi vs. gibi bazı liselerden mezun olanların puanları hesaplanmıyor. Bazı öğrencilerin sadece 0,3 AÖBP ile puanı hesaplanıyor.

Bu yüzden 0,8 AÖBP'si hesaplanan bir kişinin 0,3 AÖBP ile sıralaması 0,8 AÖBP ile sıralamasına ya eşit ya da daha küçük çıkıyor.

Ama verilen 0,3 AÖBP sıralaması genel sıralama değil sadece 0,3 AÖBP sıralaması.

Yani 0,3 AÖBP ile 2000. olan bir kişi sayın Selda T.'nin dediği gibi genel sıralamada belki de ilk 40,000'e bile giremeyecek ızgın:

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sonunda acı gerçeği çözdüm.
    0,8 AÖBP ile sıralama yapılırken meslek lisesi vs. gibi bazı liselerden mezun olanların puanları hesaplanmıyor. Bazı öğrencilerin sadece 0,3 AÖBP ile puanı hesaplanıyor.

Bu yüzden 0,8 AÖBP'si hesaplanan bir kişinin 0,3 AÖBP ile sıralaması 0,8 AÖBP ile sıralamasına ya eşit ya da daha küçük çıkıyor.

Ama verilen 0,3 AÖBP sıralaması genel sıralama değil sadece 0,3 AÖBP sıralaması.

Yani 0,3 AÖBP ile 2000. olan bir kişi sayın Selda T.'nin dediği gibi genel sıralamada belki de ilk 40,000'e bile giremeyecek ızgın:

anlaşabildiğimze sevindim ama sizin için üzgünüm istediğiniz yere girebilmenizi isterdim. ama buyuk bir hevesle agustosu bekleyip yerleştirilemediğinizi görmeniz çok daha kötü bir duygu. ben geçen sene bunu yaşadım o yüzden kimsenin yaşamasını istemem.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar ben yeni öss ye girdim ve ilk 400ün içindeyim.Hukuk mu işletme mi yazacağıma karar veremiyorum.Beni biraz bilgilendirir misiniz hukuk hakkında?Yani boğaziçi işletme nin aksine Ankara hukuk u yazarsam ne gibi artılarım olabilir? saygılarımla...

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı romeo_romeo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar ben yeni öss ye girdim ve ilk 400ün içindeyim.Hukuk mu işletme mi yazacağıma karar veremiyorum.Beni biraz bilgilendirir misiniz hukuk hakkında?Yani boğaziçi işletme nin aksine Ankara hukuk u yazarsam ne gibi artılarım olabilir? saygılarımla...

ya ben artı eksi şeklinde bir yorum yapmayacağım ama eğer hukuk idealinse gir derim. çünkü hukuku ben diğer bölümlerden tamamen ayrı tutuyorum. iktisatla işletme arasında kalmanı anlarım da hukuk bir insanın tek tercihiyse yazmalı bence.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.526
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı merve08 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Başvuru kılavuzunu inceleyenler var mı? Sizce de kontenjanlar biraz fazla artmamış mı? İstanbul Üniversitesi 410 öğr. alıyordu şimdi 800 öğr. alacakmış.Acaba 2 sınıf yapmayı mı düşünüyorlar?Sizce eğitim kalitesi düşer mi?
    Kontenjanlar arttirildi cunku bilincli bir sekilde devlet universitelerini ozellestirmeyi dusunuyorlar,istiyorlar ki gariban icin artik universite hayal olsun..
    Plan su : Oncelikle universitelere kaldiramayacagi kadar ogrenci gonderilecek bunun yaninda ogretim elemani sayisi ve derslikler artirilmayacak..Haliyle egitim kalitesi dusecek..Daha sonra diger tum devlet kurumlarinda oldugu gibi bakin devlet yapamiyor,egitimin hali icler acisi diyerek devlet universitelerini ozellestirecekler..

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba ben bu sene öss ye girdim ve uludağ üniversitesi hukuk fakültesini tercih etmek istiyorum ama yeni açıldığı için pek bilgi edinemedim eger bu konuda bilgi sahibi iseniz yardımlarınızı bekliyorum:D

+ Konuyu Yanıtla
42 / 69 Sayfa İlkİlk ... 2122232333435363738394041424344454647484950515262 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

uluslararası ilişkilerden hukuka geçiş

galatasaray hukuk mezunu

uluslararası ilişkiler yatay geçiş hukuk

uluslararasi iliskilerden avukatlik gecis

uluslararası ilişkiler hukuk geçiş

uluslararası ilişkilerden hukuk fakültesine geçiş

uluslararasi iliskilerden hukuka gecis

uluslar arası ılıskılerden hukuka gecısuluslar arası iliskilerden hukuka gecıshukuku 7senede bitirenlergs hukuk diplomatçekingenlerin hukuk okumasıcankaya universitede uluslararasindan hukuk a gecis sartiselcuk hukuka gitmelimiyimyıldırım beyazıt hukuk yorumlaruludağ hukuk hakim savcı kazandırma başarısıUluslararası İlişkilerden uluslararası hukuka geçişoss-hukukuluslararası ilişkiler hukuk dikey geçişuluslararasi iliskilerden hukuka gecis nasil mumkun oluruluslar arasi iliskilerden hukuka gecisgalatasaray hukuk mezunlarıgalatasaray hukuk mezunu ne iş yaparuluslar arasi iliskiden hukuga gecmeyıldırım beyazıt üniversitesi hukuk fakültesi yorumlar
Forum