+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 30´e kadar toplam 30 ileti bulundu.

Konu: E-mail suç kanıtı olabilir mi?

E-mail suç kanıtı olabilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: E-mail suç kanıtı olabilir mi?

Alıntı Emre Heper rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben de tam olarak sizin "yazmış olmak için" yazdığınızı düşünüyordum kusura bakmayın. Benim size header taşımayan bir mail atacak olmam durumun vahametini değiştirmiyor.
    Bakmam merak etmeyin. Hakikaten bana başlığı olmayan bir e-posta gönderecekseniz, sizin teknoloji konusundaki engin tecrübelerinizden yararlanmak isterim.
    Fakat bilmelisiniz ki, başlığı olmayan bir e-posta yoktur.

Header
    Each message has exactly one header, which is structured into fields. Each field has a name and a value.
    Alıntı: http://en.wikipedia.org/wiki/E-mail

Çeviremezseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Siz avukat olarak savcılığa gittiğinizde çeşitli ispat yolları ile savcının düşüncesini değiştirip şikayetinizi işleme koyduramayacağınız için söyledikleriniz yazmış olmaktan başka bir işe yaramıyor. Elbette destekleyen çeşitli vasıtalar ile bir görüşü çürütmek mümkündür. Buna hiç birimiz karşı çıkmıyoruz ama header yoksa şikayette yok benim kurduğum bir cümle değil Emrah Bey. Madem bu kadar inatçısınız bana header olmadan işleme konulan bir dosya gösteriniz lütfen. Ben de diyeyim ki peki doğrudur ve bunu yapmak mümkündür. Yani uygulaması olmayan konular elbet tartışılabilir ama sonuca ulaşmadıkça hiçbirimize faydası yoktur. İnşallah bunu ilk siz başarırsınız biz de alkışlarız veya bana bir örnek gösterirsiniz. Ben de derim ki uygulamada örneği olduğuna göre söylediklerinde haklı. Siz headerın bile değiştirilebileceğini söylüyorsunuz. Bu doğru. Ben kendi server sunucumu kurduktan sonra istediğim gibi headerlarında da oynama yaparım gönderdiğim maillerin. Ama yine dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Zaten tartışmalı olan bir konu savcılığın ben bunu bu şekilde kabul ediyorum açıklamasıyla son buluyor. Headerı varsa delil olur yoksa delil olmaz yorumu ise benim değil ilgili makamın bu konudaki görüşünü yansıtmaktadır. Gereksiz olduğu hususunu kendilerine karşı dile getirmekte özgürsünüz. Ancak bu yargınız da sonucu değiştirmeyecektir.
    Konunun temelinde hataya düştüğünüz üzere, değerlendirmenizi yanlış şekilde yapmaktasınız.

Profilinizde avukat olduğunuz yazmakta. Baro levhasında yoksunuz. Avukat olduğunuzdan şüphe ettiğim üzere sicil numaranızı sorabilir miyim?

Hukuki NET Güncel Haber

E-mail suç kanıtı olabilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    E-mail suç kanıtı olabilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin tecrübelerimden yararlanmak konusundaki isteğinizi takdir ediyorum. Gerçekten öğrenmeye olan hevesiniz beni duygulandırdı. Yeterince araştırma yapmadan bir konuda fikir beyan etmek bana bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak sözünü hatırlatıyor. Eğer herhangi bir e-mail servisi sağlayıcısına bağlı bulunmadan bağımsız olarak kendi email serverımı kurarsam size header olmadan yokmuş görüntüsünde de mail yollayabilirim veya billgates@microsoft.com şeklinde de e-mail gönderebilirim. Burada sorun yok. Bunu istediğiniz herhangi bir forensics uzmanına sorabilirsiniz. Sizde iletişim bilgileri yoksa Ankara'dan sırf Microsoft'un Adli Bilişim alanında düzenlediği 2 saatlik seminere katılmak için İstanbula gittiğimde edindiğim computer forensics alanında uzman birkaç arkadaşımın telefon ve email adreslerini verebilirim. İngilizce bilgimse mesajda yazdığınızın aksine gayet iyidir. Vikipedia sitesinde yazanları gayet güzel anlayabiliyorum. Ayrıca Vikipedia örneğini savcılık örneğine benzetebiliriz. Sizin söylediğiniz gibi savcılığın uygulaması aksi görüşler ortaya koymak için bir engel teşkil etmeyeceği gibi Vikipediada da bu şekilde bir açıklamanın olması header bilgisi üzerinde oynama yapılamayacağı veya yokmuş gibi gösterilerek bir şahısa e-posta gönderilemeyeceği anlamı taşımıyor. Son olarak mevcut şüphelerinize son vermek adına Ankara Barosu Stajyer Avukatları 16908 Baro Sicil numarasında kayıtlı bulunduğumu belirtmek isterim. Aksi gibi ben de sizin bilgilerinize Barolar Birliğinin internet sitesinde rastlayamadım. Herhalde bir yanlışlık olmalı. Sitede yönetici olarak yer alan insanların doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak adına site üyelerine örnek olacak ve polemik yapmaktan kaçınacak davranışları sunmaları hepimizin temennisidir. Bundan sonra bu konuyla ilgili daha fazla yorum yapmayacağımı belirtir saygılar sunarım.
    Konu Av.Emre Heper tarafından (27-01-2009 Saat 02:08:54 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ulaş Değirmenci rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Burada karıştırılan hususlardan bir tanesi ise mailin header'a sahip olup olmaması ile header bilgilerinde ip adresinin bulununup bulunmaması..

Her gönderilen mailde header ( başlık ) kısmı bulunur ancak bazı maillerde (örneğin gmail'den gönderilenlerde) header'da ip adresi bulunmayabilir.. Ancak bu söz konusu mailin delil olarak kullanılıp kullanılmayacağı hususunu etkilemez.. Siber Suç Sözleşmesi'ne taraf olduğumuz takdirde Gmail, resmi makamlar tarafından kendisine yazılan müzekkerelere karşılık olarak söz konusu maili gönderen kişinin İp Adresini bildirmek zorunda olacağından bu mailin delil olarak kullanılması mümkün.. Bunun mümkün olmadığı durumlarda(günümüzde) söz konusu mail içeriği başka delillerle doğrulanabiliyorsa (delil zinciri veya medeni usul hukukundaki adıyla belgeler zinciri) yine söz konusu mailin delil olarak kabul edilebilmesi gerekir..
    .
    Bir konu ancak bu denli saptırılabilir ve hukuki bir tartışma olmaktan çıkıp "hayır ben biliyorum" 'a ancak bu denli dönüştürülebilirdi.
    Hiç hoş gözükmeyen bir tartışmaya dönüşmüş ve gereksiz bir noktaya taşınmış.Bilgisi olan bildiğini söyler,öyledir ya da değildir bunu münakaşa yapar bir tavırla uzatmaya gerek yok.

Ulaş'ın yazısını ise ifade edileni doğru algıladığı için alıntıladım,
    Öncelikle bu forumun başlığı "e_mail suç kanıtı olabilir mi".Dolayısıyla,konuya en azından benim verdiğim yanıt Ceza Hukuku çerçevesinde değerlendirilerek verilmiş bir yanıttı.
    Yanıtsa "header bilgileri" ifadesini içeriyor,bu ıp ve zaman bilgilerini kapsıyor,dolayısıyla kastedilen Ulaşın ifade ettiği gibi header'ı olup olmayan elektronik posta değil,IP BİLGİSİ=BİLGİ İÇERMEYEN HEADERdır.Bu bilgiyi içermeyen bir elektronik posta hukuka aykırı içerik barındırdığı ve şikayete konu olduğunda MEVCUT MEVZUATA GÖRE HİÇ BİR ANLAM İFADE ETMİYOR.

Çok açık ve çok net.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı c_selin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dolayısıyla,konuya en azından benim verdiğim yanıt Ceza Hukuku çerçevesinde değerlendirilerek verilmiş bir yanıttı.
    Vermiş olduğunuz yanıt bilgisizlikle verilmiş bir yanıttı. Forum kullanıcılarının yanlış bilgilendirilmemesi için biz düzeltmeye çalıştıkça ve düşünce sahiplerinin kendi yanlışı üzerine gitmesi sonucu, yukarıdaki yazılar ortaya çıkmıştır.

Alıntı c_selin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yanıtsa "header bilgileri" ifadesini içeriyor,bu ıp ve zaman bilgilerini kapsıyor,dolayısıyla kastedilen Ulaşın ifade ettiği gibi header'ı olup olmayan elektronik posta değil,IP BİLGİSİ=BİLGİ İÇERMEYEN HEADERdır.Bu bilgiyi içermeyen bir elektronik posta hukuka aykırı içerik barındırdığı ve şikayete konu olduğunda MEVCUT MEVZUATA GÖRE HİÇ BİR ANLAM İFADE ETMİYOR.
    Mevcut mevzuattan kastınız hangisidir? Kanun ve madde numaralarını belirtir misiniz?

Nerede
    istanbul, şişli, Türkiye.
    İletiler
    1.653
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    1

Alıntı Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Vermiş olduğunuz yanıt bilgisizlikle verilmiş bir yanıttı. Forum kullanıcılarının yanlış bilgilendirilmemesi için biz düzeltmeye çalıştıkça ve düşünce sahiplerinin kendi yanlışı üzerine gitmesi sonucu, yukarıdaki yazılar ortaya çıkmıştır.

Mevcut mevzuattan kastınız hangisidir? Kanun ve madde numaralarını belirtir misiniz?
    Bilişim uzmanlarından konuyu öğrenmeye çalışıyorum ama malesef BEN buna ilişkin kanun veya mevzuat bulamadım.

Anlayabildiklerim;
    - Header kısmı olmayan mail olmaz, header zaten e-mail servis sağlayıcının sorumluluğudur,
    - E-mailin header kısmında ip adresi olmayabilir,
    - Header kısmında ip adresi olabilir ama o da garanti değildir, fake olabilir ya da mail server'in ip no'su olabilir.
    - Birçok e-posta sağlayıcı, gönderenin adresi ile geri dönüş adresinin aynı olmadığını gördüğü mailleri ya reddetmekte ya da bulk, junk veya spam kutularına atmakta, güvenilir değil şeklinde işaretlemektedir.

Vardığım netice;
    Header'da ip adresi olsun ya da olmasın e-mail kanıttır. Sayın Av.Emrah Yavuzcan ve Ulaş Değirmenci'nin belirttiği gibi diğer delillerle birlikte değerlendirilmesinde yarar vardır. Benim gibi bilmemeleri normaldir ama savcıların veya mahkemelerin "bunun headeri yok, onun için delil yok, suç da yoktur" kolaycılığına kaçmalarını da hukuka aykırı buldum. Gerçek hukukçu alternatifleri düşünür!. Her mahkeme kararı doğru olsaydı Yargıtay'a ihtiyaç olmazdı...

Türk Ceza yargılaması hukukunda delillerle ilgili geçerli prensip, "delil serbestisi" prensibidir. Bu sebeple, ceza yargılaması hukukunda, medeni yargılama hukukundan farklı olarak, her şey delil olarak kabul edilebilmektedir. Diğer taraftan, 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 254. maddesinin birinci fıkrasında; "Mahkeme irat ve ikame edilen delilleri, duruşmadan ve tahkikattan edineceği kanaate göre takdir eder." denilmekle, yargılama sürecinde sunulan ve toplanan kanıtlardan neticeye varılamsı mahkemenin takdirine bırakılmıştır.
    Ayrıca CMK 207/2 madde: “Yüklenen suç, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş her türlü delille ispat edilebilir.”

İletiler
    132
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben de tam olarak sizin "yazmış olmak için" yazdığınızı düşünüyordum kusura bakmayın. Benim size header taşımayan bir mail atacak olmam durumun vahametini değiştirmiyor. Siz avukat olarak savcılığa gittiğinizde çeşitli ispat yolları ile savcının düşüncesini değiştirip şikayetinizi işleme koyduramayacağınız için söyledikleriniz yazmış olmaktan başka bir işe yaramıyor. Elbette destekleyen çeşitli vasıtalar ile bir görüşü çürütmek mümkündür. Buna hiç birimiz karşı çıkmıyoruz ama header yoksa şikayette yok benim kurduğum bir cümle değil Emrah Bey. Madem bu kadar inatçısınız bana header olmadan işleme konulan bir dosya gösteriniz lütfen. Ben de diyeyim ki peki doğrudur ve bunu yapmak mümkündür. Yani uygulaması olmayan konular elbet tartışılabilir ama sonuca ulaşmadıkça hiçbirimize faydası yoktur. İnşallah bunu ilk siz başarırsınız biz de alkışlarız veya bana bir örnek gösterirsiniz. Ben de derim ki uygulamada örneği olduğuna göre söylediklerinde haklı. Siz headerın bile değiştirilebileceğini söylüyorsunuz. Bu doğru. Ben kendi server sunucumu kurduktan sonra istediğim gibi headerlarında da oynama yaparım gönderdiğim maillerin. Ama yine dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Zaten tartışmalı olan bir konu savcılığın ben bunu bu şekilde kabul ediyorum açıklamasıyla son buluyor. Headerı varsa delil olur yoksa delil olmaz yorumu ise benim değil ilgili makamın bu konudaki görüşünü yansıtmaktadır. Gereksiz olduğu hususunu kendilerine karşı dile getirmekte özgürsünüz. Ancak bu yargınız da sonucu değiştirmeyecektir.
    Savcılık, bana, sadece email çıktılarına bakarak dava açtı ve o baktığı emailler de benimle arkadaşlarım arasındaki yazışmalardı. Davayı açan, eski işverenim. Çalıştığım sırada kendi kişisel hesabım üzerinden yaptığım yazışmaları yedeklemişler. Beni işten çıkarınca dönüp yedeklere bakmışlar. Print almışlar, dosya haline getirmişler, biri bin yapmışlar ve savcı da bunlara uyup davayı açmış. O savcıya "header" deseniz "o da ne" diyeceğinden adım gibi eminim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba

Ankara,İstanbul ve birkaç il dışında Cumhuriyet Savcılıklarının işbölümü ilişkisi söz konusu değil.Bilişim Suçları Savcılığı sadece bu illerde var.Yani diğer illerde bu konuya ayrılmış savcılık birimleri yok.Bu nedenlede teknik konularda savcılık henüz yeterince bilgi sahibi değil.Ancak Bilişim Suçları Savcılığı'nın bulunduğu bu illerde konu deneyimli savcılarca yürütülüyor ve bu konu açısından uygulama Sayın c_selin'in belirttiği şekilde.
    Önemli olan suçun varlığı değil suç ve fail arasında bağlantı kurulabilmesidir.
    Konu Av.Emre Heper tarafından (13-02-2009 Saat 20:49:48 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    132
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba

Ankara,İstanbul ve birkaç il dışında Cumhuriyet Savcılıklarının işbölümü ilişkisi söz konusu değil.Bilişim Suçları Savcılığı sadece bu illerde var.Yani diğer illerde bu konuya ayrılmış savcılık birimleri yok.Bu nedenlede teknik konularda savcılık henüz yeterince bilgi sahibi değil.Ancak Bilişim Suçları Savcılığı'nın bulunduğu bu illerde konu deneyimli savcılarca yürütülüyor ve bu konu açısından uygulama Sayın c_selin'in belirttiği şekilde.
    Önemli olan suçun varlığı değil suç ve fail arasında bağlantı kurulabilmesidir.
    Önemli olan suçun varlığı değil, suç ve fail arasında bağlantı kurulması demişsiniz ama olmayan bir suç ile fail arasında nasıl bağlantı kurulabilir ki? Yani iftira ile fail arasında bağlantı kurulması deseniz daha anlaşılır olur da suçun varlığı ya da yokluğu önemli değil deyince anlam biraz başka yönlere kayıyor, yanılıyor muyum?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: E-mail suç kanıtı olabilir mi?

Herkese merhaba,

Ben birşeyi merak ediyorum: Diyelim ki delil olacak e-mailleriniz hack'lendiği için kullanılamaz halde, veya header'ında IP adresi yok ve delil olma özelliğini kaybetmiş.. bu durumda o e-mail'i alan kişilerden bir kısmının "evet ben böyle bir e-mail aldım ve bunun aynısı şu kişiye de gönderildi" dese yapacağı bu şahitlik bir delil kabul edilir mi?

Teşekkür ederim.

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: E-mail suç kanıtı olabilir mi?

Alıntı Av.Selin Çam rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir konu ancak bu denli saptırılabilir ve hukuki bir tartışma olmaktan çıkıp "hayır ben biliyorum" 'a ancak bu denli dönüştürülebilirdi.
    Hiç hoş gözükmeyen bir tartışmaya dönüşmüş ve gereksiz bir noktaya taşınmış.Bilgisi olan bildiğini söyler,öyledir ya da değildir bunu münakaşa yapar bir tavırla uzatmaya gerek yok.

Ulaş'ın yazısını ise ifade edileni doğru algıladığı için alıntıladım,
    Öncelikle bu forumun başlığı "e_mail suç kanıtı olabilir mi".Dolayısıyla,konuya en azından benim verdiğim yanıt Ceza Hukuku çerçevesinde değerlendirilerek verilmiş bir yanıttı.

Çok açık ve çok net.
    Selin Hanım, görüşleriniz güzel hoş ve olması ereken de bu ANCAK UYGULAMA BU ŞEKİLDE DEĞİL HABERİNİZ OLSUN. Bana e-maili geçtim e-mail gönderildi denilip bembeyaz word çıktısı kanıt olarak kullanılarak dava açıldı ve bunun delil olduğunu iddianamede ileri süren de bizzat savcının kendisiydi. Yani değil e-mailin başlık kısmı ya da ekran görüntüsü sadece bembeyaz bir word çıktısı bile kanıt olarak kabul edilip dava açılabiliyor bu ülkede insanlara. Hatta e-mail bana dava açan kişiye bile dğeil onun arkdaşına gönderilmişmiş (baksen). Bir kişi gidip arkadaşım aliye veli mail ile küfür etmiş sayın savcı bilion mu deyip kendi bilgisayarındaki word çıktısını savcıya veriyor ve velinin ip adresleri de bence zaten diye mahkemede de ifade veriyor ve ben bu ifadeyle yargılandım. Uygulama çoook farklı burada bahsettiğinizden.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avukat emre heper yorumları

Forum