+ Konuyu Yanıtla
14 / 15 Sayfa İlkİlk ... 456789101112131415 SonSon
131 den 140´e kadar toplam 148 ileti bulundu.
    Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler

Gerekirse toplanıp bi yürüyüş yapalım gerekirse anarşi yapacağız.Biraz komik ve ürkütücü ama dikkat çekmemiz gerekiyor değil mi?

Hukuki NET Güncel Haber

TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler konulu yargıtay kararı ara
    TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler

Alıntı yağanuğur rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yanlış düşünüyor olabilirim,ama bence istifa hakkı tanınırsa azımsanamayacak ölçüde istifa olacaktır.

Neden?

Çünkü özgürlük varken neden köleliği seçsin insanlar?En ufak bir imkan bulan,derhal terkedecektir kurumu.

Şu durum, kurumda büyük değişiklikler yapılmasını gerektirebilir.Maaşların arttırılması,şartların iyileştirilmesi vsvs gibi..Kurumun üst düzey personelinden ise hiçbir kimse böyle birşeyi istemez,isteyemez.Çünkü bu kurum,onların saltanatlarını sürdürdükleri tek yer.Kasıtlı olarak insanların ölümüne sebebiyet verip,''hiç önemli değil'' diyebilecek kadar ciddi bir saltanatları var, hayatlarını buna adamışlar, tüm hırsları, arzuları
    bunun için...

O halde,istifa hakkının tanınması biraz zor gözüküyor şu aralar,ama başka şeyler üzerinde yoğunlaşabiliriz.Mesela 'denetimli serbestlik' kanunu neden bizim için geçerli değil? Biz hayvan mıyız,ya da bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Lütfen bu konuda herkese mail gönderelim,faks çekelim, bence şu an bizi en çok rahatlatacak olan budur.
    Baştan aşağı yanlış hakaret ve ciddi suç içeren cümleler. Hukuk sitesinde yazdığınızı unutmayınız. Site yönetiminin de dikkatini çekmek istiyorum bu hususa... Askerden ayrılmak isteyebilirsiniz, sevmeyebilirsiniz ama itham edip abuk sabuk suçlayamazsınız. Yazdıklarınız çok ciddi suç unsurları taşımaktadır.

1978 öncesi zorunlu hizmet 10 seneydi ancak giden çok fazla yoktu. Bu işin mantıksal düşünülüp çözülmesi gerekmektedir. Langır lungur konuşmakla olmaz.

TSK nın şu anda subay astsubay tedarik sistemi çorba gibi bu kargaşa gitgide uzman alımında da oluyor. Sözleşmeli harp okullarından diğer eğitim kurumlarından oradan buradan bir subay alımı, astsubay okullarından, astsubay sınıf okullarından, erlerden dilekçe verilerek, sözleşmeli gibi bir astsubay alımı hüküm sürmektedir. Buna rağmen çoğunluğun 15 sene mecburi hizmete tabii olmasıda ayrıca düşündürücüdür. ''İhtiyaçlar nedeni'' ile dahi olsa 15 sene gibi bir ''ömür'' sayılacak yükümlülüğün mantıksal izahı tam olarak aslında yoktur.

Daha öncede yazmıştım belirli süre + tazminat sistemi getirilmelidir. Tazminat üsre arttıkça azalmalı bir zaman sonrada ortadan kalkmalıdır. Kişilere verilen eğitim süreleri tazminat yüksekliği/düşüklüğü ile dengelenmelidir. Sekiz senede subay çıkanda dört senede subay çıkanda aynı yükümlülüğe tabii olması hayatın doğal akışınada terstir . Ancak tersliğin ifadesi asla hakaret ve suçlamayla olmamalıdır.

Maalesef bir gerçek varki asıl can sıkıcı nokta oradadır. Bir çok pırıl pırıl genç subay ve astsubay, ''kırmızı kart'' tabir edilen süreyi bekleyen yada gerçekten ''sürgün olan'' saçma sağan bir takım subay astsubaylar yüzünden mesleğe küsüyor. Bu ciddi bir sorundur. Bir çok subay astsubay bilir ki her kuvvetin kendince ''sürgün'' kabul edilen bölgeleri vardır. İşte bu bölgeler tayin olan/atanan genç subay astsubaylar zaten mesleğe çok eksi başlamaktadır. Beklentileri ve bakış açıları bu süreçte çok değişmekte ve maalesef çoğu ''looser'' olmaktadır. TSK içindeki bu garip gereksiz safradan kurtulmaldır öncelikle. Bu olduktan sonra zaten taşlar yerlerine oturmaya başlayacaktır.

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anda 20 yaşındaki astsubay çavuşların bile eline 2000 TL'ye yakın para geçiyor (çıplak maaş tabii ki bu değildir ama Jandarma ve Sahil Güvenlik'tekiler asayiş tazminatı alır, gemidekiler yüzer birlik tazminatı alır, komandolar onun tazminatını alır, denizaltıcılar, uçucu personel, vb derken hemen hemen her kes bir yerlerden tazminat alır) Bunun yanında orduevleri ve kamplar, senede 30 gün ücretli izin, hizmet içi eğitimlerle kendini geliştirme imkanı, lojman imkanları gibi sosyal hakları da koyarsanız TSK ülkedeki en kötü işveren değil. Kötü yanları yok mu? tabii ki de var ve çok fazla ama özel sektördeki acımasız çalışma saatleri ve 650TL asgari ücreti düşünürseniz TSK, bir işveren olarak, melek gibi kalıyor. Yani kimsenin kimseyi köle gibi çalıştırdığı yok. "Zorla çalıştırma" kesinlikle bu çağda kabul edilebilir bir şey değil, buna katılıyorum ve onurlu bir şekilde istifa hakkının tüm askerlere verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İstifa hakkı verilse ne olur? Yanında tazminat olduğu sürece hiç bir şey değişmez. Harp okulu mezuniyetinin bedeli en az 120.000TL. bu parayı cebinden "şak" diye çıkartıp "ben gidiyorum" diyebilecek çok fazla babayiğit çıkmaz bence. 15 seneyi bitirdikten sonra insanlar nasıl çalışmaya devam ediyorsa, 15 seneyi bitirmeyenler de aynen devam edecektir hayatlarına. Askerliğe bir yanından bulaşıp da içinde 5-6 sene geçiren çoğu insan dışarı çıkarlarsa kendilerini sudan çıkmış balık gibi hissedeceklerdir ve hepsi de bunun bilincinde.

Ama silahlı kuvvetlerde kendini gerçekten geliştirmiş, bir kaç yabancı dili çok iyi bilen, özel sektörde ayakta durabilecek, savaşçı ruha sahip çok kalifiye bir insangücü var. Şu anda silahlı kuvvetlerin bel kemiğini oluşturan, işlerin önemli bir kısmını yapan bu insangücünü kaybetme korkusu yüzünden TSK zorunlu hizmeti düşürmez bence.

Benim asıl anlayamadığım ise; bir tarafından bakarsanız "kölelik", bir yanından bakarsanız "kölelik", başka bir taraftan baktığınızda ise "koşulsuz iş garantisi" olan bu uygulamayı nasıl iptal etmemiştir bu güne kadar???

Nerede
    samsun
    İletiler
    47
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben sizin görüşünüze katılmıyorum.Gerçekten istifa hakkı tanınmış olsa sizin dediğiniz gibi azımsanmayacak müstafi personel olacağını düşünmüyorum.Sadece tazminat ödeyerek istifa hakkı tanınsa bile bu parayı çoğu personel ödemeye yanaşmayacağı için istifa etmeyecektir kanımca.Bu sitede öyle bir hava yaratılmış ki sanki bütün tsk personelini zorla işe almışlar ve hepsi dört gözle istifa yasası bekliyormuş gibi.Askeri öğrenciyken süslü püslü üniformalarınızla sokak sokak gezip hava atmasını biliyordunuz. Yok öyle hem karnım doysun hem pastam dursun Şaka bir yana da bazen düşünüyorum da istifa hakkının olmaması her ne kadar anayasaya aykırı osa da bece bizim ordumuzda olursa disiplin sorunu ortaya çıkabilir.Çünkü düşünsenize bir ast amirine sinirlense hemen istifa tehdidiyle bir asilikte bulunabilir.Umarım ortada bir çözüm bulunur bu duruma
    sayın diaz

sizi kullandığınız kelimelerde hakaret boyutuna vardığınız için uyarmak isterim.siz Askeri personel olmadığınız için sıkıntıları ne yaşadınız nede bilirsiniz.Ayrıca siz anayasaya aykırı olan bir durumu savunmanızda olaylara ne kadar cahilce baktığınızın göstergesidir. atalarımızn çok güzel bir sözü var " bekara kadın boşaması kolay gelir".... sistemin içinde olmadan o olsun bu olsun naraları ile ortada gezmek kolaydır.başınıza sıkıntılar gelmeden nasihat etmek te kolaydır.Aileniz asker kökenli olabilir ama bu sizin sistemi çok iyi bildiğiniz anlamına gelmez.sürekli bahsettiğiniz disiplin konusunda amire itaat kadar astın hukukuna riyaet esastır.

bu başlık altında açılan konuda insanlar çalışmak istemediklerini ve buna nasıl bir çözüm bulunacağı tartışılmaktadır.bu konuda insanlara saygı göstermek zorundasınız. kimsenin fikrini kimse beğenmek zorunda değildir.ama herkes birbirinin düşüncesine saygı duymak zorundadır.bu başlık altında konu açanları eleştirilmek yerine çözüm üretici yazılar olmalıdır.
    Konu teferruat tarafından (16-11-2010 Saat 10:42:08 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Commodore 1, söyleyecek çok şeyim var ama artık bunları kimseye anlatmaya çalışacak sabrım kalmadı, ister suç deyin ister başka bişey, ister suç olsun ister olmasın umrumda değil. Sevgili arkadaşlar, lütfen olaylara sabit açıdan bakan insanlara bişeyler anlatmaya çalışarak vakit kaybetmeyelim artık, bu hatayı ben yaptım ve pişmanım.

Yapmamız gerekene gelince, dediğim gibi ben basının tek çare olduğunu düşünüyorum.Sesimizi duyuracak bişey varsa,o da gazetecilerdir.Bıkmadan usanmadan mail atıp faks çekmeli,hatta mümkünse yüzyüze görüşüp anlatmalıyız.

Bu biraz fantastik gelebilir ama,aklımda bişey daha var.Mesela biraraya gelsek, atıyorum 50 kişiyiz.Herkes her ay belli bir miktar verse ve bu parayla sağlam bir avukat tutulsa,bu avukat bu konunun peşine düşse,nasıl olur?

Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bana uyar olabilir.Ama biliyorum ki firar eden çok arkadaş var çevresi geniş olan.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar:

2 gün önce ceza ilamım geldi. 10 gün içinde geliniz diye. Bende savcı bey ile görüştüm . Haftaya cezamı tamamlamak için açık cezaevine gireceğim. Tazminat ile ilgili yeni birşey yok. Sadece bekliyoruz. Buradan firar etmeyi düşünen arkadaşlara sesleniyorum. Mart 2007 'de firar ettim ve bugünlere kadar geldik. Ve artık son düzlükteyim. Ve inanın ki sevmediğim bir meslekte ömür çürüteceğime 158 gün daha paşa paşa yatarım sonra ömür boyu hürgeneral olarak gezerim. Arkadaşlar hiç korkmasınlar ve inandıkları doğrulardan vazgeçmesinler. Ben halen 200 gün ceza alacak bir suç işlediğimi düşünmüyorum . Ama sorarsanız pişman mısın diye?
    ASLA PİŞMAN DEĞİLİM. Siz asla savaşmaktan vazgeçmeyin.Sürekli basını mail fask telefon yolu ile rahatsız edin.

Saygılarımla

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Red face Cevap: TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben sizin görüşünüze katılmıyorum.Gerçekten istifa hakkı tanınmış olsa sizin dediğiniz gibi azımsanmayacak müstafi personel olacağını düşünmüyorum.Sadece tazminat ödeyerek istifa hakkı tanınsa bile bu parayı çoğu personel ödemeye yanaşmayacağı için istifa etmeyecektir kanımca.Bu sitede öyle bir hava yaratılmış ki sanki bütün tsk personelini zorla işe almışlar ve hepsi dört gözle istifa yasası bekliyormuş gibi.Askeri öğrenciyken süslü püslü üniformalarınızla sokak sokak gezip hava atmasını biliyordunuz. Yok öyle hem karnım doysun hem pastam dursun. Şaka bir yana da bazen düşünüyorum da istifa hakkının olmaması her ne kadar anayasaya aykırı osa da bece bizim ordumuzda olursa disiplin sorunu ortaya çıkabilir.Çünkü düşünsenize bir ast amirine sinirlense hemen istifa tehdidiyle bir asilikte bulunabilir.Umarım ortada bir çözüm bulunur bu duruma
    Değerli Bartelmi diaz; bir husus atlıyorsunuz..Hatta birden fazla hususu atlayıp, bir konuyada yanlış bir gözle bakıyorsunuz.Düzeltme yapmak istedim.
    Şimdi tüm tsk personeli derken herkezi zan altında bırakmaya gerek yok bence.Yani bir işi, mesleği seven de olur, sevmeyende.Çalışanda olur çalışmayanda.Tiksinenide olur nefret edenide, deli gibi sevenide. Konumuz askeripersonel olmak; yani 14-15 li yaşlarda seçilmiş bir meslek..Daha neyin ne olduğu bilinmeden.Hadi en kötüsü 17 yaşında giriyor diyelim. Kaldı ki hayatta normal bir işe başlama zaten 22 yaşından sonra (Hatta 23-24) gerçekleşiyor.İnsanlar seçici, belirleyici olabiliyor.Rehberlik alabiliyor, danışabiliyor, gerekirse gidip yerinde görüyor.. Bahsedilen bu askeri personel derdinde bunlar söz konusu değil.Olaya bir hukukçu gözü ile baktığınızda asla uygun olmadığını, hatta aykırı bir kuralolduğunu zaten göreceksinizdir. Gerçi davulun sesi uzaktan değişik ve hoş gelirmiş
    Ayrıca istifa etmek ile amiri tehdide başvurma tabirinizide öğrenciliğinize veriyorum.O zaman sendikalar, işçiler,özel sektörün hepsi, diğer çalışanlar da bu şekilde tehdide başvurmalı dmi? Öyle bir şey olamaz, o boyutta incelememelisiniz konuyu! Özel sektörden örneklere bakınız. Bir çiftçi, mazot desteği alamıyor diye restmi çekecek hükümete toprağını ekmeyerek mesela? Tüm çiftçiler böylemi yapmalı? Yapmayın Allah aşkına...Bu olmamış...

Bir diğer konuda; süslü püslü üniforma ile sokaklarda gezmek'' kelimesi..Ona niçin takıldınız bilmem ama siz baya bi detaylı incelemişsiniz sanırım çarşıda öğrencileri Hava atmak demeyelimde; yaşın vermiş olduğu deli doluluk ve sayılı sivil hayata çıkmanın verdiği heyecandan desek daha doğru olur gibi..Sonucta kısıtlı ve sınırlı olarak sivil hayat görülüyor.Bir çok faktörü eklediğinizde bir empati de sizin yapmanızı tavsiye ederim, nasıl bir duygu imiş diye Takılmamak lazım çok fazla...
    Son olarak, bana 2-3 yıl önce tartıştığımız bir üst rütbeli şahsı hatırlattınız sözlerinizle:
    Bir birlik faaliyeti öncesi toplantısında: ''....zorlamı tutuyoruz kardeşim? Bana uymaz diyenler nizamiye aşağıda, bassın gitsin meslekten! Allah allah, ne vıdı vıdı yapıyorsunuz, bu böyle olacak o kadar!
    - Ama komutanım, bu söylediğiniz hizmet harici bir emir verme olayı değilmidir?
    - Çok konuşma, (Aşağılayarak...) dedik ya nizamiye aşağıda! Gidesin...
    -Peki, tamam emredersiniz, bana müsaade o zaman! İyi akşamlar, ben gidiyorum!
    - Hopp hooop, nereye kardeşim?
    -Bana uymaz diyenler, itirazı olanlar mesleği bırakıp nizamiyeden çıksın gitsin demedinizmi? Zaten sevmiyorum artık mesleğimi,soğudum, şevk kalmadı içimde...Gidiyorum.Zorla güzellik de olmuyor demekki. (Bu arada mecburi hizmet yılım dolmamış tabiki)
    -Aloo (İsmimi söyleyerek) gelsene kardeşim nereye gidiyorsun, öyle dediysek hemen ne ciddiye alıyon, gidemezsin bilmiyormusun gidemeyeceğini, çabuk toplantıya geri dön...

Evet, bu komedik olay hala kulaklarımda çınlar zaman zaman...
    Bir söz vardır ya; ne seninle, ne de sensiz...

Saygılarımla...

Nerede
    BALIKESİR
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şu anda 20 yaşındaki astsubay çavuşun eline 1600 tl anca gecer,
    orduevleri ve kamplar, senede 30 gün ücretli izin, hizmet içi eğitimlerle kendini geliştirme imkanı, lojman imkanları gibi sosyal hakları dediğiniz herşeyin bir bedeli var mesela lojman suanda dışardaki ev kiraları ile başabaş b irçok ilde ise kiralar daha ucuz bunlara ne diyeceksiniz

Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: TSK'daki subay astsubaylara istifa hakkı tanınsın;kimse firar etmek zorunda kalmasın diyenler

Evet arkadaşlar facede tskdan ayrılan öğrenciler grubu var gerçekten çok ciddi çalışmlar yapıyorlar ama onların derdi tazminattan kurtulmak.Amortismanların kaldırılmasında faydalı olan onlar ve şimdi de inşallah tamamen kaldırmak için uğraşıyorlar.Gruba herkesi üye yapmıyorlar.Grup yöneticisiyle görüştüm şu anda sadece tazminatlara yoğunlaşmış durumdalar.Toplanıp fikir alış verişi yapıyorlar.İçlerinden bazılarının milletvekili veya bakanlarla direk irtibat kanalı oluyor ve işleri böyle halletmeye çalışıyorlar.Biz de kendi çapımızda bişeyler yapmaya çalışıyoruz ama toplanıp bişey yapmazsak eğer emin olun bu böyle devam eder.Biz de tecavüze uğramaya devam ederiz.Bir eylem planı ortaya koymalı ve planlarla hareket etmeliyiz.GAzetelere yazı,e-posta gönderiyoruz da neden 3-5- kişi toplaşıp da yazarlardan randevu istemiyoruz.İçimizden hiç kimsenin bir siyasi kanalı yok mu?Neden toplanıp bişeyler yapamıyoruz da bekliyoruz öylece.Cevaplarınızı bekliyorum.

+ Konuyu Yanıtla
14 / 15 Sayfa İlkİlk ... 456789101112131415 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

muvazzaf astsubay istifa edebilir mi

subaylıktan istifa

https:www.hukuki.netshowthread.php50788-TSK-daki-subay-astsubaylara-istifa-hakki-taninsin-kimse-firar-etmek-zorunda-kalmasin-diyenlerpage15

subayliktan istifa

https:www.hukuki.netshowthread.php50788-TSK-daki-subay-astsubaylara-istifa-hakki-taninsin-kimse-firar-etmek-zorunda-kalmasin-diyenlerpage10

hvkk muazzaf astsubaylik haberleri

astsubaylar istifa ediyor

astsubaylar neden istifa ediyor

asker olan bir kimse nasil istifa eder

sözleşmeli subay nasil istifa eder

muvazzag assubaylatin istifasiastsubay istifa etmek istiyorumaskeriyeden istifa edince hemen saglik guvencesi biter mimuazzaf astsubay nasil istifa eder10 yilini doldurmadan astsubay istifa7-10 yillik astsubaylarin subaylik muvazzaf subay istifamuazzaf subay istifa edebilirmimuvazzaf subaymuazzaf assubay istifa edebilirmimuvazzaf subay istifa edebilirmi15sene doldurmadan subayliktan istifa edesubaylar istifa edebilir miSubaysubay istifa
Forum