+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 23 ileti bulundu.

Konu: Hem Ögrenciyim Hem de Bakayayım

Hem Ögrenciyim Hem de Bakayayım Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Hem Ögrenciyim Hem de Bakayayım

Herkese Merhabalar,

Askelikle ilgili başımda şu sıralarda geçen çok ilginç bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.Görüş ve cözümleriniz benim hayatıma yön verebilir.

2 yıllık sakarya uni bil.prog bitirdim sonrasında aof'ye dikey geçiş yaptım.Ancak 2 sene hazırlık sınıfında kaldım ( yurdışında oldugum için) geldigimde hazırlık sınıfının okuldan sayılmadıgını ve hiç bir haktan faydalanamadıgımı ögrendim.

Bir şekilde askerligi tecil ettirmenin yollarını ararken askerlik şubesinde calışan arkadaşımdan çok güzel bir haber geldi : 2 ocak ve sonrasında bakaya kalanları kapsayan bir tebrig gelmişti asal'a.

Bu yasa : 16 aralık 2007 tarihli 26732 sayılı resmi gazetede yayımlanan "meslek yüksek okullarının lisans ögretimine devam hakında bir yönetmelikti.

Bu yasaya göre hazırlık sınıfında derslerinde başarılı olan ögrencilere askelik sübesi 15 günlük bir belge veriliyor.ve git 15 gün içinde 3.sınıfa kayıt ol sonra bana ek c2 belgeni getir bizde askerliğinizi tecil edelim diyorlar.

Ben bu kanundan faydalanabilmek için tam 6 ay bekledim. ( acık ögretim kayıt tarihini bekledim.27 ekim)

1) okuldan başarılıdır 3.sınıfa geçmeye hak kazanmıştır belgesini aldım.
    2) askerlik şubesine götürdüm.
    3) onlarda bana 15 günlük belgeyi sorunsuz bir şekilde verdiler
    4) acık ögretime bu belge ile kayıt oldum.
    5) ek c2 belgemi aldım şubeye 15 gün içinde götürdüm ve tecil belgemi aldım.

Artık resmen askerligimi 1 yıl tecil ettirmiştiş ve 3 sınıfa geçmiş durumdayım şuanda.

1 ay sonra evi aradılar tecilimin iptal oldugunu söylediler.Biz yanlış işlem yapmışız yasada bir acıklık var ve hala bakayasın dediler.

Dünyam yıkıldı çünkü tecil belgemi aldıgım günden beri evlilik hazırlıklarımı yapıyordum.30 milyara yakın para harcadım dügün günüm den tuttun evim bile suan hazır bekliyor.

Askerlik subesindeki arkadaşlarım bana suan 3.sınıfsın artık okulunu bakaya olarak bitir ve 5 ay askerlige hak kazanırsın sende amaçına bu şekilde ulaşırsın dediler.

Şimdi soruyorum size ben hem ögrenci hemde bakaya nasıl olunur? Nasıl oluyor bilmem ama şuan öyleyim

görüş öneri ve forumlarını bekliyorum...

Hukuki NET Güncel Haber

Hem Ögrenciyim Hem de Bakayayım konulu yargıtay kararı ara
    Hem Ögrenciyim Hem de Bakayayım konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    122
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hem Ögrenciyim Hemde Bakayayım.

bu sorun bizde de var, yani ben şu an yoklama kaçağıyım (31 Ekim'den beri) ve 21 şubat 2009'dan sonra bakaya olacam, okul açısından zorluk yok ama,

polis kontrollerinde (jandarma kontrellerinde de olabilir) gözaltına alınabilir ve apar topar askere gönderilirsin çünkü bakaya durumunda askerlik yerin vs. belli yani hiçbir süre tanımıyorlar insana.
    demek istediğim riski çok büyük, ben 4 ay bakaya kalıcam ama şimdiden stressi öldürüyor beni (3 dersden dolayı uzattıydım).
    istanbul'da mı yaşıyorsun bilmiyorum ama özellikle son 1 aydır inanılmaz bir çevirme var, her trafiğe çıktığımda kesinlikle denk geliyor şu an bakaya olmadığımdan çevrilmedim ama bakaya olayım kesin çevirirler

dağıldı konu, hocam riski göze alıyorsan okursun ama 2 sene yakalanmamak zor gibi...

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı vindobona rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bu sorun bizde de var, yani ben şu an yoklama kaçağıyım (31 Ekim'den beri) ve 21 şubat 2009'dan sonra bakaya olacam, okul açısından zorluk yok ama,

polis kontrollerinde (jandarma kontrellerinde de olabilir) gözaltına alınabilir ve apar topar askere gönderilirsin çünkü bakaya durumunda askerlik yerin vs. belli yani hiçbir süre tanımıyorlar insana.
    demek istediğim riski çok büyük, ben 4 ay bakaya kalıcam ama şimdiden stressi öldürüyor beni (3 dersden dolayı uzattıydım).
    istanbul'da mı yaşıyorsun bilmiyorum ama özellikle son 1 aydır inanılmaz bir çevirme var, her trafiğe çıktığımda kesinlikle denk geliyor şu an bakaya olmadığımdan çevrilmedim ama bakaya olayım kesin çevirirler

dağıldı konu, hocam riski göze alıyorsan okursun ama 2 sene yakalanmamak zor gibi...
    merhaba ben yardım beklerken sana yardımcı olaucam sanırım.12 agustos 2008 tarihinden beri artık cevirmelerde asker kaçakları ve bakayalar cıkmıyor.hatta bu yasa ben tv de bile gördüm.gbtlerde ve cevirmelerde cıkman için hakkında hakimin aranma cıkarması gerekiyor aranma cıkmasıda içinde en az 6-7 sene bakaya kalmış olmak yada asker kaçağı olman gerekiyor.

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar buna benzer benimde sorunum var cevap arıyorum ama bir türlü bulamıyorum kaç gündür stres yaptım sınavlar var çalışamıyorum ben 3 gün sonra sülüsümü almam gerekiyor ama okulun bitmesine 2 ay kaldı ve okul garanti bitiyor. Ben sülüsü alayım mı almazsam daha mı mantıklı olur hem zaman kazanmak açısından hem de yasal süreç açısından ufakta olsa bilginize muhtacım...
    Ya askerlikten 40 yaşına kadar kaçmış insanlar duymadınız mı hiç çevrenizde çoğuda ihbar sonucu yakalanıyor yaklanmalar genelde ikametin belliyse polis oraya geliyor şu şahıs evde mi diyor. sana bile sorsa sen yok kardeşim oluyor desen yırtarsın, sık sıkta gelmez baktı yok bir daha ugraşmazlar ama her yerde karşına çıkar. Olabildigince kaç ama kaçak filmindeki gibi kaçma bence 2 sene kaçabilirsin ayrıca yakalandığında durumu polise ayrıntılarıyla ifade etsen gelip teslim olcam şeklinde bile işi bağlayabilirsin yani bir çok alternatifi var. Sonuçta vatan haini degilsin veya adam öldürmedin. Hayatını düzene sokma gayesi arkadaşlar bu kouda büyüklerimiz biraz daha anlayışlı olsalar

İletiler
    122
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı harleyyy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba ben yardım beklerken sana yardımcı olaucam sanırım.12 agustos 2008 tarihinden beri artık cevirmelerde asker kaçakları ve bakayalar cıkmıyor.hatta bu yasa ben tv de bile gördüm.gbtlerde ve cevirmelerde cıkman için hakkında hakimin aranma cıkarması gerekiyor aranma cıkmasıda içinde en az 6-7 sene bakaya kalmış olmak yada asker kaçağı olman gerekiyor.
    biliyorum, hatta bu sitede o başlığı ben açtım ancak kimi yorumlarda pek de öyle olmuyor, ayrıca kendimiz gbt ye baktıramıyoruz (riske girmeden) bundan dolayı her şekilde riskli, ayrıca dediğin gibi olsa seninde başın ağrımaz ama burası türkiye...
    umarım sorunsuz bir şekilde okulu bitirirsin...

bir de ben şunu merak ediyorum, evlilik ile askerliğin alakası ne ? sanırım evlilik için askerliikle alakası olmadığına dair belge isteniyor, bu ne alaka anlamadım, benimde yakında gelecekte evlenme ihtimalim varda.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı vindobona rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    biliyorum, hatta bu sitede o başlığı ben açtım ancak kimi yorumlarda pek de öyle olmuyor, ayrıca kendimiz gbt ye baktıramıyoruz (riske girmeden) bundan dolayı her şekilde riskli, ayrıca dediğin gibi olsa seninde başın ağrımaz ama burası türkiye...
    umarım sorunsuz bir şekilde okulu bitirirsin...

bir de ben şunu merak ediyorum, evlilik ile askerliğin alakası ne ? sanırım evlilik için askerliikle alakası olmadığına dair belge isteniyor, bu ne alaka anlamadım, benimde yakında gelecekte evlenme ihtimalim varda.
    gbt ye polis bakarsa tehlikeli bir durum işlem yapmak zorunda kalır ama hakim ve savcı tanıdıgın var ise sorun yok baktırdım ordan biliyorum.

Evlilikte askelik belgesi istenmiyor benim demek istedigim askeriye bana tecil belgesini verdigi günden sonra bizimde önümüz acıldıgı için evlilik hazırlıklarına başladık şimdide tekrar bakayasın diye bir telefon gelince bütün hayallerimiz tekrar suya düştü anlamında.yani insanların hayatları ile ciddi bir şekilde oynuyorlar.Onların yaptıgı bir yanlış benim hayatımda büyük bir delik actı.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar bu konuda başka fikirleri olan yokmu

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar ben de açıköğretim okuyorum aynı sınıfı iki sene üst üste tekrar ettiğim için tecilim iptal oldu...
    ve ben bunu bu ekim ayında öğrendim... ama 2007 0caktan beri yoklama kaçağı durumundaymışım.... neredeyse iki yıldır yakalanmadım... yani hiç bir çevirmeye rastgelmedim... hem de sürekli yolculuk halinde olduğum halde...
    Şimdi 4. sınıfım... ve askerlik şubesi bana tecil yapılmayacağını söylüyor 2007 de olay bitti diyorlar...

Allahtan Askerlik şubeleri arandığım halde beni tutun şu kaçağı deyip almıyorlar :D geri elimi kolmu sallayarak çıkıyorum :D

Neyse beni rahatsız eden yolda çevirmede yakalanma korkusu!!!
    şimdi GBT de olup olmadığımızı tam olarak bilmiyorum ama ben eylül aynıda sabıka kaydı almıştım o zaman hiç bir şey çıkmadı... yani GBT kayıtlarında yoklama kaçağı görünseydim sabıka kaydında çıkması gerekirdi değil mi?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Elbruz46 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar ben de açıköğretim okuyorum aynı sınıfı iki sene üst üste tekrar ettiğim için tecilim iptal oldu...
    ve ben bunu bu ekim ayında öğrendim... ama 2007 0caktan beri yoklama kaçağı durumundaymışım.... neredeyse iki yıldır yakalanmadım... yani hiç bir çevirmeye rastgelmedim... hem de sürekli yolculuk halinde olduğum halde...
    Şimdi 4. sınıfım... ve askerlik şubesi bana tecil yapılmayacağını söylüyor 2007 de olay bitti diyorlar...

Allahtan Askerlik şubeleri arandığım halde beni tutun şu kaçağı deyip almıyorlar :D geri elimi kolmu sallayarak çıkıyorum :D

Neyse beni rahatsız eden yolda çevirmede yakalanma korkusu!!!
    şimdi GBT de olup olmadığımızı tam olarak bilmiyorum ama ben eylül aynıda sabıka kaydı almıştım o zaman hiç bir şey çıkmadı... yani GBT kayıtlarında yoklama kaçağı görünseydim sabıka kaydında çıkması gerekirdi değil mi?
    sabıka kaydında askerlik durumu zaten görünmez bundan kesin eminim.sadece sabıkalılar görünür.

yalnız bişey aklıma takıldı sen nasıl oluyorda okuluna devam edebiliosun?
    çünkü dün beni askerlik şubesinden aradılar ve açıkögretime yazı gönderip 3.sınıf kaydımı iptal edeceklerini sölediler.şu anda hala 3.sınıfım ve elimde 2009 onuncu aya kadar tecil belgem var.sence kayıt sildirme ile ilgili blöf mü yapıolar?

gerçi açıköğretimi arayıp sordum,askerlik şubesinden bize resmi bi yazı gelirse 3.sınıf kaydın silinir dediler.bu durumda benim 5 ay askerlik yapmam hayal olur.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sen bakayasın...
    ben yoklama kaçağıyım...
    iki sene üst üste sınıfta kaldığım için tecilim iptal oldu...

İkinci bir durum sen okula kaydolurken askerlik şubesinden aldığın belge ile kaydolmuşsun...
    Ancak sonradan o belgen iptal olmuş!
    yani sen açıköğretime kaydolurken sorunlu bir şekilde kaydolduğun için bahsettiğin durum olabilir...

Ben direk açıköğretim ingilizce öğretmenliğine kayıt oldum...
    3. sınıfta iki sene üst üste kaldım...
    yoklama kaçağı olduğum dönem içinde 4. sınıfa geçtim...
    şu an 4. sınıfım...
    ocak ayında 2 yıldır yoklama kaçağı durumunda olmuş olacağım...
    emin ol 2 yıl içinde beni de arayıp kaydımın silinmesi ile ilgili bir şey olsa söylerlerdi...

Ve okuldan kayıt silme gibi bir durum yok!
    okuldan kaydımı kendim sildiğimde iki yıl tecil hakkım oluyor!
    okulu dondurarak askere gidebilirim...
    okulu dondurmam aynı anda hem askerliği yaparım hem sınavlara girerek Açıköğretimi devam ettiririm...
    asker olmak açıköğretim okumaya engel değildir!!!

senin bahsettiğin durum tamamen sen kaydolurken askerlik şubesinden aldığın belgenin geçersiz olmasından kaynaklanıyor!!!
    Konu Elbruz46 tarafından (21-11-2008 Saat 22:41:28 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bakayayım

Forum