+ Konuyu Yanıtla
4 / 139 Sayfa İlkİlk 12345678910111213142434445464748494104114124134 ... SonSon
31 den 40´e kadar toplam 1390 ileti bulundu.

Konu: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    66
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: avukatla ne görüştünüz neler söyledi

Alıntı melikeucar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    durum iç açıcımı bizi bilgilendirebilirmisiniz.
    Temel beyle görüştüm inanın bu olay basına yansıdığından beri binlerce kişi aramış Türkiye'nin heryerinden,hatta sekreterine bir ricada bulundum,kredizedeler normalde bir araya gelemeyiz siz bir şekilde bu arayanları Ankarada uygun bir yerde ortak fikir alışverişi ve toplantı için biraraya getirirmisiniz diye? Her neyse bu kararın yürütmeyi durdurma kararı olduğunu davanın devam ettiğini söyledi.Ben 2001 de yargıtaydan çıkmış tüketici aleyhine kesinleşmiş kararlardan bahsettim o da her davanın farklı bir bakış açısı olabileceğini söyledi. Benim fikrim şimdi önemli olan yargıtaydan çıkacak kesin karar ben davanın sonuçlanmasını bekleyeceğim yani temizden yargıtaydan çıkacak kesin kararı.Çünkü 2001 krizinde de kazanılmış davalar var ama maalesef daha sonra yargıtay faiziyle geri ödetmiş tüketiciye.Bu arada anadolubankdan aldım krediyi çok yüksek kurdan ödetiyorlar. 10-12 yıldır ekonomiyle ilgileniyorum tek moral kaynağım şu japon ekonomisi ihracat ağırlıklı dünyanın 2. dev ekonomisi.Japon yeni her abd doları karşısında değer kazandığında sony vs gibi dev şirketleri milyon dolar zarar ediyor illaki bu kadar artması onlarında işine hiç gelmiyor.Tabiki aldığımız 1,05-1,25(ytl değeri) gelmesi çok zor en azından bence 2010 2. çeyreğinden den önce gelmez ama tahminim 2009 3.çeyrek ekonomik veriler abd ve ab liğinde düzelince büyüme rakamları özellikle japon yeninin 1,40-1,50 bant aralığına sabitlenceğini düşünüyorum,umarım tabii:rolleyes:

Hukuki NET Güncel Haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu yargıtay kararı ara
    Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu hukuk haber
    Konu frekans32 tarafından (04-12-2008 Saat 09:15:42 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Alıntı zobarey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Tüketiciler, 3 Aralık 2008

Sizin konunuzla ilgili olarak yaptığımız Yönetim Kurulu Toplantısı şimdi sona erdi (Saat 19.30). Bayram girmeden, 5 Aralık 2008 ( Cuma günü) saat 14 00’te sizlerin sesini duyuracak, ( ekonomik kriz paketine öneri götürmek ve sizin adınıza TÜDER olarak mahkemeye gitmek) bir BASIN TOPLANTISI yapılacaktır.

Bu basın toplantısına pankartlarınızla birlikte sizleri de bekliyoruz. Elinizde daha önce ödediğiniz taksit miktarını gösteren dekontlar ve şimdi istenen miktarı gösteren belgeleri de birlikte getiriniz.( Ne kadar kalabalık olursanız, etkimiz o kadar çok olacaktır.

Saygılarımızla

Engin Başaran
    Genel Başkan

YER : Tüketiciler Derneği(TÜDER)yanı Makine Müh. Odası. Konferans Salonu
    İncirli Caddesi
    Akbulut İş Merkezi, Kat:4, No : 111 (TOWN Center karşısı)
    Bakırköy/İst

Arkadaşlar,

ANKARA da oturmayanlar gelemeyecek, dolayısıyla lütfen bizleri de bilgilendirirmisiniz gelişmeler hakkında.
    Umarım güzel sonuçlar alınır

İletiler
    66
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı kriz yönetimi...

Konut kredisi aldığınız bankaya yen hesabı açıp ay içinde düşük bulduğunuz zaman elinizdeki ytl ile japon yeni almaktır,ki bence şu an ve önümüzdeki 6 ay için 1,60-1,65 bant aralığı yakalandığı an alım yapılmalı.(bankanın satış değerleri)Çünkü her battı göçtü haberi geldikçe yen kuru 1,75-1,85 bant aralığına yükseliyor daha sonra dolarla birlikte satış yediği için düşüyor,bu sevyelerde yakalanmamak lazım!!! Ödeme tarihini beklemek mantıklı değil,ayrıca saat 16:00-17:00 arası alım yapmak için ideal zaman, kur gevşiyor bilginiz olsun.17:00 dan sonra kuru sabitliyor banka,asla sabah 08:00-09:00 arası yen almayın banka işlemler açılmadığı için tavandan satıyor dövizi.Diğer bir yöntemde geç ödeme örneğin 25.inde ödemen var kur tavan olmuş o gün, ödeme bekle! 2-5 gün arası çok cüzzi bir gecikme faizi var( 2000 ytl için 5 gün 40 ytl civarı) kur 1 kademe düşükten yakalarsan zaten 100-150 ytl civarı kar ediyon o yüzden ödeme geciktirme faydalı olabilir ...Faydalı olabildiysem ne mutlu bana...Şahsi fikirlerimdir tavsiye niyeti taşımaz...
    Konu frekans32 tarafından (05-12-2008 Saat 12:08:29 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı zobarey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Altınporsuk,

Hangi bankadan almıştın ?

Thx,
    Hasan
    Hasan bey merhaba; fortisbank ipotekli döviz kredisi 4 milyon jpy. 48 ay daha 6 taksit ödedim.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı raltun rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.Zorabey, sorduğunuz soru bir arkadaşımın başına geldi.
    Ev (Mortg.)kredilerinde bu fark yok ancak Hipotek veya araba kredilerinde birde KKDV adı altında bir vergilendirme var Döviz kredilerinde, işte o insanı bitiriyor.
    Arkadaşım 550.-YTL ödemesi varken, kriz le birlikte 2.500.-YTL ödedi geçtiğimiz ay
    Arkadaşlar merhabalar;
    kkdf kalan kredi ana para miktarı üzerinden hesaplanıyor şu an fakat geçen hafta bir arkadaşım zaman com tr den bir haber okumuş TBMM. de görüşülen karar olarak çıkmış ve onanmaya gönderilmiş.Bir konudan bahsetti kkdf artık ödenen taksit miktarından alınacakmış. Bilgisi olan veya takip eden arkadaşlarımız var ise bilgi vermesini rica ederim.

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: kriz yönetimi...

Alıntı frekans32 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    konut kredisi aldığınız bankaya yen hesabı açıp ay içinde düşük bulduğunuz zaman elinizdeki ytl ile japon yeni almaktır,ki bence şu an ve önümüzdeki 6 ay için 1,60-1,65 bant aralığı yakalandığı an alım yapılmalı(bankanın satış değerleri),çünkü her battı göçtü haberi geldikçe yen kuru 1,75-1,85 bant aralığına yükseliyor daha sonra dolarla birlikte satış yediği için düşüyor,bu sevyelerde yakalanmamak lazım!!! ödeme tarihini beklemek mantıklı değil,ayrıca saat 16:00-17:00 arası alım yapmak için ideal zaman, kur gevşiyor bilginiz olsun,17:00 dan sonra kuru sabitliyor banka,asla sabah 08:00-09:00 arası yen almayın banka işlemler açılmadığı için tavandan satıyor dövizi;diğer bir yöntemde geç ödeme örneğin 25.inde ödemen var kur tavan olmuş o gün; ödeme bekle! 2-5 gün arası çok cüzzi bir gecikme faizi var( 2000 ytl için 5 gün 40 ytl civarı) kur 1 kademe düşükten yakalarsan zaten 100-150 ytl civarı kar ediyon o yüzden ödeme geciktirme faydalı olabilir ...faydalı olabildiysem ne mutlu bana...şahsi fikirlerimdir tavsiye niyeti taşımaz...

Bir şikayet sitesinde bu konuyla ilgili bir şikayet dikkatimi çekmişti yazmak istedim.Ödemeyi bu şekil geciktiren bir arkadaşa, sözleşmede yazan ödeme günün ki kurdan faizi uygulamış banka.Yani 25 i ödeme günü ,fakat kur yüksek diye erteleyince yine ayın 25 ini baz alarak uygulamış faizi.Yüksek kurdan birde faiz ödetmişler.Önce ödediğinizde sorun olmuyor, bende tavsiyenizi uyguluyorum.Hatta ödeyeceğiniz jpy miktarıda düşüyor bu ay farkettik.Fakat gecikince böyle oluyormuş,ben denemedim bunu da belirtmek isterim.Saygılar

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elime yuklu bir para gecti ve YEN ile cektigim mortgage borcumu kapatabiliyorum. Ancak tavsiyenize ihtiyacim var. Su anda kapatirsam, ana parayi bu gunki kurdan hesaplayip kapatirlar. Acaba banka ile kur konusunda pazarlik yapmak mumkun oluyor mu? Benzer bir deneyimyasayan var mi?

İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı dovizzede1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Elime yuklu bir para gecti ve YEN ile cektigim mortgage borcumu kapatabiliyorum. Ancak tavsiyenize ihtiyacim var. Su anda kapatirsam, ana parayi bu gunki kurdan hesaplayip kapatirlar. Acaba banka ile kur konusunda pazarlik yapmak mumkun oluyor mu? Benzer bir deneyimyasayan var mi?
    Banka maalesef ki bize anlayışlı olmadı yukarda bahsettiğim konuda.Fakat uyarlama davaları diye google'da aratma yaptığımda sizin gibi durumda olan bir arkadaşa erken ödeme esnasında anaparadan %10 iskonto yapma teklifinde bulunulduğunu okudum. http://www.mevzuatdergisi.com/2002/01a/03.htm
    Tabi bankadan bankaya değişiyor.Eğer bankanız bu şekil bir uygulama yaparsa elbetteki hiç durmadan kabul etmeniz doğru olan.Benim bu şekil fırsatım olsa şahsi düşüncem tabii kapatırdım borcum.Ama bu kurdan hiç bir iskonto olmadan üstelik birde erken ödeme cezasıyla kapamayı düşünemezdim herhalde.En azından ımf anlaşması onaylanana kadar bir miktar yen alıp beklemede kalırdım.Ben şahsen bu anlaşma esnasında kısa sürelide olsa aşağı yönlü dalgalanma olacağına inanıyorum.Umarım herşey gönlünüzce oldun.Tüm dövizzedelerinde refaha kavuşması dileğiyle..

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı vurgunada rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Banka maalesef ki bize anlayışlı olmadı yukarda bahsettiğim konuda.Fakat uyarlama davaları diye google'da aratma yaptığımda sizin gibi durumda olan bir arkadaşa erken ödeme esnasında anaparadan %10 iskonto yapma teklifinde bulunulduğunu okudum. http://www.mevzuatdergisi.com/2002/01a/03.htm
    Tabi bankadan bankaya değişiyor.Eğer bankanız bu şekil bir uygulama yaparsa elbetteki hiç durmadan kabul etmeniz doğru olan.Benim bu şekil fırsatım olsa şahsi düşüncem tabii kapatırdım borcum.Ama bu kurdan hiç bir iskonto olmadan üstelik birde erken ödeme cezasıyla kapamayı düşünemezdim herhalde.En azından ımf anlaşması onaylanana kadar bir miktar yen alıp beklemede kalırdım.Ben şahsen bu anlaşma esnasında kısa sürelide olsa aşağı yönlü dalgalanma olacağına inanıyorum.Umarım herşey gönlünüzce oldun.Tüm dövizzedelerinde refaha kavuşması dileğiyle..
    Yanitiniz icin cok tesekkur ederim.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Temmuz 2008 Tarihinde ben de japon yeni ile kredi kullandım.Bankaya japon yeni vererek ödemek istediğimi (uygun zamanlarda hazırlık yapmak istedim)bildirdim.Ancak kabul etmedi.Gerekçe olarak bankanın döviz kredilerinde alış ve satış farkından kazandığını,bu nedenle bunun mümkün olmadığını söyledi.Bu durumda banka dövizle verdiği kredilerde üç ayrı kanaldan para kazanıyor.1. olarak günlük sanal işlem üzerinden para kazanıyor,çünkü ortada japon yeni falan yok.Sanki o gün döviz satın almış gibi işlem yapıyor. Ama almıyor.2.kazancı bir ay içinde eğer kurda bir artış olmuşsa onun üzerinden kazanıyor.3.olarak ise aylık uyguladığı ,sözleşmede resmileştirdiği yasal faiz.Bu gerçeği krediyi aldıktan sonraki ilk ayda ödemeye gittiğimde japon yeni vermek istediğimde farkettim.Ancak tabiki çok geçti,bu konuda bankayı değil kendimi suçluyorum. Daha iyi araştırmam gerekirdi. Benim öğrenmek istediğim ,böyle bir uygulamanın ne derece bankacılık yasalarına uygun olup olmadığı.Bana aylık ödemeleri yaptığım zaman dekontu japon yeni karşılığı YTL olarak kestiğine göre ve dövizi de o gün benim adıma almadığına göre ,bu kredinin bana banka tarafından gerçek anlamda japon yeni ile verilmediğini kanıtlama şansım var mı ? Bunu kanıtlamam mümkün olursa ilk ay ne kadar ödedimse o şekilde ödemeye devam etme hakkım olabilir mi? Ben elbette hukukçu değilim,bu konudaki yasal haklarımı bir hukukçu gibi değerlendiremem. Ancak bu durum bana kriz çıkmadan önce ilk aidatı ödediğim zaman da çok ters gelmişti. Konuyu bu açıdan ele alıp dava açma şansım olabilir mi?Bu konuda bilgisi olan beni aydınlatırsa memnun olurum .Şimdiden teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla
4 / 139 Sayfa İlkİlk 12345678910111213142434445464748494104114124134 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

velayeti babada olan çocuk annenin ikametine geçebilir mi

YENZEDELER

fecebokka

Forum