+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı GARANTİ'den Tüketici Kredisi Geri Ödemesinde Mağduriyet

20. 04.2007 tarihinde, 753 6698835 numarası ile Garanti Bankası Ankara Şaşmaz şubesinden 4000 YTL tüketici kredisi kullandım. 22.11.2007 tarihine kadar kredi borcumu düzenli olarak ödedim ve bu tarihte kredimin kalan tutarını ödeyerek krediyi kapatmak için şubeye başvurdum.
    22.11.2007 tarihi itibariyle şube çalışanı tarafından hesaplanarak bana bildirilen borcum olan 1976 YTL yi kredi hesabıma yatırdım. Bu toplu parayı yatırmaktaki amacım elbette krediyi kapatmaktı.
    Bu tarihten sonra da kredinin kapandığını zannettiğim için bir daha söz konusu bu kredi hesabıyla ilgili her hangi bir takip ve ödeme yapmadım.
    Geçen hafta aynı bankadan almış olduğum kredi kartı ile alışveriş yapamadım. Sebebini sormak için bankayı aradığımda, kullanmış olduğum tüketici kredisine ait ödenmemiş borcum olduğunu öğrendim. Ben krediyi kapattığımı söyledikçe onlar bizi ilgilendirmez, bizde borç görünüyor bunu ödemeniz gerekiyor dediler. Ben krediyi kapattığım halde neden borç göründüğünü ise bankadan değil, kendim araştırarak öğrenebildim.
    Borç görünmesinin nedeni, bana 22.11.2007 tarihinde borcumu kapatmak için ödemem gereken tutarı sorduğumda o tarihten sonraki faiz düşülerek 1976 YTL ödemem gerektiği belirtilmişti. Ben de bu miktarı ödemiştim.
    Ancak kredi kapatılmayıp, para vadesiz hesaba aktarılmış ve her ay düzenli olarak bu hesaptan kredi borcu ödemesi yapılmış. Bu nedenle de krediyi kapatmak için yatırdığım faiz indirimli tutar olan 1976 YTL krediyi karşılamamış.
    Şimdi benden kaynaklanmamasına rağmen 480 YTL ödeyerek hesabımı kapattım, ki bu parayı krediyi vadesinden önce kapattığım için ödememem gerekiyordu. Ayrıca kredi kartım işleme kapatıldı ve kredi kartı borcumun da 3 taksit halinde ödemek üzere sözleşe imzaladım.
    Aslında ödememem gereken 480 YTL faiz miktarı yanında işin daha kötüsü şu anda hiç bir bankadan kredi kartı alamayacağım ve kredi kullanamayacağımı öğrendim.
    Sonuç olarak ben krediyi kapatmak için ne kadar ödemem gerektiğini şube çalışanından öğreniyorum ve onun bana söylediği miktarı hesaba yatırıyorum ama şube çalışanı krediyi kapatmak yerine, parayı vadesiz hesaba aktarıyor, dolayısıyla krediyi vadesinden önce kapattığım için ödememem gereken faiz tutarını ödemek zorunda kalıyorum.
    Üstüne tüm hesaplarım donduruldu ve başka bankalardan kredi almam da engellendi.
    Konuyla ilgili şikayetimi bankaya ilettim bana cevap olarak;
    "Kredi erken kapama icin odeme yapmis oldugunuz Sasmaz Subemiz ile gorusulmus ve 20/11/2007 tarihinde hesabiniza yatirmis oldugunuz 1.976 ytl nin o tarihte kredi erken kapama tutari icin yeterli olmadigi tespit edilmistir.Bu nedenle talebinizi olumlu degerlendiremiyoruz . " şeklinde bir mail gönderdiler.
    Şimdi benim haklı olduğum (yani madem krediyi kapatmak için yatırmadım neden yatırıyım toplu parayı bankaya?) ortadayken gelen mail beni hiç tatmin etmedi, yatırdığım 1976 benim de hesabıma uygun olarak yani faiz düşülmüş halde kalan borcumdu.
    Bu konuda tüm belge ve dokümanlar elbetteki bankanın kayıtlarında mevcut
    ben şimdi dava açmayı düşünüyorum. Acaba bir sonuç alabilirmiyim hem maddi hem de manevi kaybımı karşılamak üzere?

Hukuki NET Güncel Haber

GARANTİ'den Tüketici Kredisi Geri Ödemesinde Mağduriyet konulu yargıtay kararı ara
    GARANTİ'den Tüketici Kredisi Geri Ödemesinde Mağduriyet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: GARANTİ'den Tüketici Kredisi Geri Ödemesinde Mağduriyet

Sayın Akarev,
    Son derece klasik bir bankacı oyununa gelmişsiniz. Size yapılan işlemin binlerce kredi kullanıcısı kişiye yapıldığından ve bankanın bunu kasıtlı olarak yaptığından kesinlikle hiç bir süpheniz olmasın! Dikkatinizi çekerim bakiye borç hemen hemen hiç bir zaman küsuratsız olmaz(küsuratsız olma olasılığı %1 dir). Örneğin o anki borcunuz 1976,26 YTL dir ve memur bunu size kasıtlı olarak 1976YTL diye söyleyiverir. Bu durumda da 26 kuruş için para yetmez olur. Bazen de tam olarak borcunuzu öğrenip yatırmayı başarabilseniz bile bunu kasıtlı olarak vadesiz hesabınızda bekletirler.

Hak arama mercii tüketici mahkemeleridir. Ancak lehinize bir sonuç alabilir misiniz bilemem. Saygılar.
    Devrim Sinan KARAVELİOĞLU
    Konu Devrim Sinan Karavelioğlu tarafından (16-11-2008 Saat 01:50:16 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Karavelioğlu yanıtınız için teşekkür ederim. Kotrol etmek için dekontu inceledim evet o dönem yatırdığım para tam 1976 YTL küsürat alınmamış. Bu oyuna herkes dikkat etsin, maalesef ben yaşayarak öğrendim.
    Konu akarev tarafından (16-11-2008 Saat 18:00:30 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyla ilgili olarak bankayla yazışmaya devam ettim ve son olarak bana şu maili gönderdiler;
    "İlgili tarihte hesabiniza yatirmis oldugunuz 1.976 ytl ‘ nin kredi erken kapama tutari olarak yatirildigina dair yazili bir talimatiniz olmadigi icin talebninize olumlu yanit veremiyoruz"
    acaba yapacak hiç birşey yok mu bu durumda? yani dava açsam sonuç alamazmıyım yazılı talimat vermediğim için?

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yatırdığınız 1976 liranın zaten kendisi küsurlu. Sizin yerinizde olsam ne yaparım diye düşünüyorum. Bankaya o tarihte borcu kapatmak için gereken tutarın ne olduğunu sorarım. Yazılı talimata takılmam çünkü her talebi yazılı yapmıyoruz bankaya.
    Garanti'nin bu yönde kurumsal bir "uyanıklık" içinde olmayacağını düşünüyorum. Bence sorunları o günkü memurun hatasını nasıl düzelteceklerini bilememeleri. Bu düşünceyle genel müdürlük ya da bölge müdürlüğüyle bizzat randevu alarak görüşmeye giderim.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın necropolis; evet bu kurumsal uyanıklık bana da çok mantıklı gelmiyor ancak olayı kapatmak için kurumsal uyanıklık yapmaya çalıştıkları ortada. Bu olayla ilgili bana hep hiçbirşey yapamayacağım bankanın bir yolunu bulup bu işten sıyrılacağı söylendi. Açıkçası ben de bir sonuç alabileceğimi düşünmüyorum yüz yüze görüşsem bile banka yetkilileriyle. Sonuçtan emin olamadığım için dava açarak bu şekilde daha çok zarara uğramayı da göze alamıyorum. Her nekadar kurum olarak bankanın hatası değil de banka çalışanının hatası veya ihmali olsa da bundan sonra yapabileceğim tek şey bir daha bu bankayla çalışmamak olacak. Elimden başka birşey de gelmiyor zaten. Teşekkürler

İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Garanti bankasının bir özelliği bu,kesinlikle yazılı talimat (her hangi bir şube) vermediğiniz sürece kredi hesabına para yatırsanızda para vadesize aktarılılıyor yani siz ödendi diye biliyorsunuz ama para vadesizde elma hesabında sözüm ona fona yatırmış 10000 ytl lik fon alıyor 3 gun sonra bakıyorsunuz kredi kapanmamış gidiyorsunuz şubeye talimat veriyorsunuz paranız fondan alınıp 9.970 ytl yani bir şekilde hem krediniz gec kapanıyor hemde fon hesabınızdan 30 ytl vergi sag sol vergisi alınıyor,ne olursa olsun borcunuzu elden dilekçe ile kapatarak verin teyid amacı ilede o bankanın genel mudurlune telefon edip kredinin kapanıp kapanmadığına bakın,hele bankadan kredi kartı kapaıyorsunuz ama sms geliyor,arıyorsunuz borc kapanmamış,2008 kasımda kapatıyorsunuz ama taksidli mal almışsınız şubatta bitiyor,tabi siz taksidin hepsini kapadınız ama banka size 35 ytl lik kart parasını hesabınıza ekliyor ve borç devam ediyor 35 ytl kart borcuna exter gelmez ve haberiniz olmaz..saygılar.

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı erol37 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    teyid amacı ilede o bankanın genel mudurlune telefon edip kredinin kapanıp kapanmadığına bakın,.
    Garanti Bankasi'nin benzer bir tutumundan dolayi ben de magdur olmak ürereydim.
    Gecen sene kredi kartimi kapatmak istedim. Subeye gittigimde bana güncel borcumu ögrenmek icin 444 ile baslayan musteri hizmetlerini aramam söylendi. Ben de telefon ettim ve taksit, faiz vb bütün borclarimi simdi yatiracagim ve kredi kartini iptal edecegim, bana bütün borclarimin toplamini söyler misiniz dedim ve söylenen miktardan 3-4 YTL fazlasini yatirdim. 2 gün sonra teyit etmek icin tekrar 444 ile baslayan numarayi aradim ve borcumun tamamen kapanip kapanmadigini sordum. Bana kapandigini ancak tekrar beni arayabileceklerini ve 1 hafta kadar beklememi kredi kartini imha etmememi söylediler. O hafta icerisinde 2 kez Garanti Bankasi tarafindan arandim ve kapatma talebimin nedeni soruldu. Ben bu 2 sefer arandigimda da borcum harcim yok degil mi diye ozellikle sordum. 1 hafta sonra kartimi imha edebilir miyim diye sormak icin tekrar aradim ve yurt disina temelli tasinacagim, aman borcum kalmasin, kartimi imha ediyorum, borcum kaldi mi diye 5. kez teyit ettirdim.
    Aradan 2-3 ay gectikten sonra internet subesinden tekrar kontrol ettigimde 7 YTL lik bir borcumun oldugunu ve son ödeme tarihinin coktan gectigini ogrendim. Bunun uzerine hakli musteri hattini arayarak sikayet ettim, basvuruda bulundum. Ancak geri arayan olmadi. Tekrar aradim ve durumumu sordum, telefonda hesaplayan arkadas yanlis hesaplamis, ona yaptirimimiz oldu ancak size soyleyemeyiz dediler. Ben de 5 kere teyit ettirdim, besi de mi yanlis hesapladi diye sordum ama sonuc alamadim. Uzatmayayim, faiziyle birlikte tipis tipis odedim kalan meblagi.
    Konu Fischer tarafından (22-11-2008 Saat 02:48:01 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Garanti Bankasi'nin benzer bir tutumundan dolayi ben de magdur olmak ürereydim.
    Gecen sene kredi kartimi kapatmak istedim. Subeye gittigimde bana güncel borcumu ögrenmek icin 444 ile baslayan musteri hizmetlerini aramam söylendi. Ben de telefon ettim ve taksit, faiz vb bütün borclarimi simdi yatiracagim ve kredi kartini iptal edecegim, bana bütün borclarimin toplamini söyler misiniz dedim ve söylenen miktardan 3-4 YTL fazlasini yatirdim. 2 gün sonra teyit etmek icin tekrar 444 ile baslayan numarayi aradim ve borcumun tamamen kapanip kapanmadigini sordum. Bana kapandigini ancak tekrar beni arayabileceklerini ve 1 hafta kadar beklememi kredi kartini imha etmememi söylediler. O hafta icerisinde 2 kez Garanti Bankasi tarafindan arandim ve kapatma talebimin nedeni soruldu. Ben bu 2 sefer arandigimda da borcum harcim yok degil mi diye ozellikle sordum. 1 hafta sonra kartimi imha edebilir miyim diye sormak icin tekrar aradim ve yurt disina temelli tasinacagim, aman borcum kalmasin, kartimi imha ediyorum, borcum kaldi mi diye 5. kez teyit ettirdim.
    Aradan 2-3 ay gectikten sonra internet subesinden tekrar kontrol ettigimde 7 YTL lik bir borcumun oldugunu ve son ödeme tarihinin coktan gectigini ogrendim. Bunun uzerine hakli musteri hattini arayarak sikayet ettim, basvuruda bulundum. Ancak geri arayan olmadi. Tekrar aradim ve durumumu sordum, telefonda hesaplayan arkadas yanlis hesaplamis, ona yaptirimimiz oldu ancak size soyleyemeyiz dediler. Ben de 5 kere teyit ettirdim, besi de mi yanlis hesapladi diye sordum ama sonuc alamadim. Uzatmayayim, faiziyle birlikte tipis tipis odedim kalan meblagi.
    Bence muşteri hizmetleri bile bile yapmıştır,yanlış hesaplamak mümkünmüdür 300 ytl nin bile faizini kuruşu kuruşuna hesaplayan banka yanlış yapmaz ilginç,zaten bende kart üyelik borcunu iade istediğimde 2 sayfalık mail yolladılar mailin sonunda geri yaptırım yok dediler,ama siz genede arayın 6-7-8 kere cunku taksidli malın tuttarı bitmediyse borc gorunur(tamamen kapatsanızda)..saygılar

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın akarev, bankada değil ama köklü ve büyük finans kurumlarında yöneticilik yaptım. Bankalar ve finans kurumları da polisler gibi. Kötüyle, kötü niyetliyle mücadele için bazen kurunun yanında yaşı da yakabilirler. Ama kendinizi ifade edebilirseniz kesnilikle düzelir. Garanti veya herhangi bir banka müşterini oyuna getirmeye çalışmaz. Bu durumda uzun süreli var olamaz zaten, kendisiyle çelişir. Siz burada veya başka platformlarda bankalar hakkında yazılanlara fazla itibar etmeyin. Lütfen gidip bankayla bizzat görüşün. Sizi bir görsünler. Görüşmede kavga etmeniz, sesinizi yükseltmeniz de gerekmiyor. Burada yazdıklarınızı yüzlerine söyleyin. %99 olasılıkla meseleniz çözülecektir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: