+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...)

AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...)

Mustafa Kim ? isimli forumu yazarken aklıma geldi bu konu daha öncede gelmişti amma unuttumdu. Şimdi saat 0245 ama yazmadan uyursam ölürüm bu sefer...

Konu malum kesinlikle siyasi bir yazı değildir bu onu belirteyim. AK Parti mi ? AKP mi ?

Ülke enteresan bir şekilde bu konuda ikiye bölünmüş durumda ve herzaman ki gibi kanun kural imla teamüller hak getire...

Bir taraf diyor ki ;

Biz AK partiyiz. Bize AKP diyenler bizi çekemeyenler, ötekilerdir. Hatta daha ileri gidip AKP dendi diye dinsiz kominist öteki neyse o oluyorsunuz. Ak parti diyenlerde yandaşlar. Aslında ayırması bu kadar kolay bak kişiye sor

'' Hangi parti iktidarda?''

Derse ki

''AKP''

bilki AKP ye yada Ak partiye oy vermemiş muhaliftir... Derse ki

''Ak parti.''

bilki o partiye oy vermiş onun savunucusudur. Nimetlerden yararlanır mı bilinmez ... Gerçi onun da testi var... Deki...

'' Neden AKP değil ? ''

Derse ki

'' Bilmem öyle diyorlar bizde öyle diyoruz...''

Nimetlerden yararlanmayan bir parti neferi...

Ama derse ki

'' AK parti tabiiki... AKP diyenler soysıuzdur partimizi karalamaya çalışıyor dnsiz münafıklar....''

Bil ki iktidar nimetlerinden sebepleniyor...

Aslında bunlar AK kısmını sevmişlerdir kafaları yeşil olsa bile Nede olsa AK masumiyet temizlik arılık sadelik şeffaflıktır... Lekesizdir... Deniz feneri dümdüz onu aydınlatır pırıl pırıl...

Bir de ben gibi AKP diyip duranlar var, bunlarda en az ikiye ayrılır arasında

Bir grup '' AK parti '' diyenlere inat muhalefet için diyenlerdir.

Bir grup '' Ulan bunların neresi AK her türlü pislik bunlarda yolsuzluk rüşvet adam kayırma sübyancılık... Kara parti demek lazım olmuyor o zaman AKP diyelim'' derler...

Bir de benim gibi olan bir grup var. Ve benim grubumun içinde işin enteresanı AKP li olanlarda olabilir. Eğer yalakalık yapmak istemiyorlarsa....

Bu partinin adı ne ?

Adalet ve Kalkınma Partisi yani Ak parti değil... Ak parti apayrı bir isim olabilir. Siyasi partiler kanununa göre birisi Ak parti diye parti kursa Adalet ve Kalkınma Partililer karanlıkta gözüne fener sıkılan tavşan gibi salak salak bakarlar... Aslında kıllığına gidip kurmak lazım....

CHP ne ? Cumhuriyet Halk partisi... Peki bu neden CH parti değil ?

MHP ne ? Milliyetçi Hareket partisi ... Neden MH parti değil ?

Hangi partiye bakarsanız bakın bu böyle Ya tüm partilerin kullanımı yanlış yada bunların ki ... Peki bunun genel bir kuralı var mıdır ? Yoksa herkes kafasına göre sallamış mı?

TDK nın ( Türk Dil Kurumu Bakın buda TD Kurumu değil ) yazım kılavuzu var. Bu kılavuzun Kısaltmalar diye bir bölümü var. Bunun birinci maddesi aynen şöyle

1. Kuruluş, kitap, dergi ve yön adlarının kısaltmaları genellikle her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), TDK (Türk Dil Kurumu), ABD (Amerika Birleşik Devletleri); KB (Kutadgu Bilig); TD (Türk Dili), TK (Türk Kültürü), TDED (Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi); B (batı), D (doğu), G (güney), K (kuzey); GB (güneybatı), GD (güneydoğu), KB (kuzeybatı), KD (kuzeydoğu).

Demek ki neymiş kural kuruluşların her kelimesinin ilk harfi... İlk iki cümlenin harfini alıp üçüncüyü tam yazmak gibi bir uygulama yok... Bu Türk diline saygısızlık ayıp kepazelik bir durumdur.

Sıradan vatandaşlar Ak parti diyebilir çok önemli değil. Amma ülkenin en üst kademelerinde bulunanlar görsel ve yazılı medyada bulunanlar bunu böyle diyemez. Hele hele bu kural dışı uyduruk sözcüğü dayatma gibi kullanıp nefret kusamaz. Türk diline saygılı olmak ve geliştirmek görevleridir aslında amma nerede.... Dilin düzgün kullanılmaması TV lere ilkinde uyarı cezası gerektirir. Sigarave içkiyle uğraşıp , fenerdi, bankaydı, gazete dergi şirketle uğraşıp cukka yapacağına RTÜK denen kurum bunun önlemini almalıdır.

Bu arada gülümseten bazı hatalar gözardı edilebilir. Bunu en çok sade vatandaşlarımız Tek isimli partilerde ve özellikle İşçi partisinde yapmaktadırlar. O kadar kendilerinden emin söylüyorlar ki '' İP Partisi'' diye gülümsemekten başka bir şey yapılamıyor...

Birde gene konu açılmışken dandik RTÜK ün bastığı çıkar için göz yumduğu bir konuyu düzelteyim. Diziler ve filmler arası reklamlar belirli sürelerde olmak üzere süresi gene belli bir bölüm olarak yayımlanıyor. Buna Tv lerin kendi tanıtım fragmanları ( yarın şu saatte bu saatte gibi) dahil değil... Reklamlar yazıları arasında ki süre esas... Amma Tv ler güzel bir üç kağıtla ve yersen modunda bunu aşıyorlar. Ne yapıyorlar? '' Tanıtıcı Reklam'' Yani daha düzgünü olarak söylersek '' tanıtıcı tanıtım'' veya '' reklam reklamı'' çünkü tanıtım reklamdır. Ve bunu milyonlara böyle yutturuyorlar ... Yahu ya süreyi düzeltin yada yasağı tam uygulayın. Türkçeyi rezil etmeyin. Göz yumup cukka olduğu tahminim. Çünkü RTÜK bile olsa '' Tanıtıcı Reklam'' deyiminin '' reklam reklamı'' olduğunu anlar....

Hukuki NET Güncel Haber

AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...) konulu yargıtay kararı ara
    AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    57
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...)

Ben A'KE'PE diyorum (Kesme işaretlerine dikkat).

Yanlış olabilir ama Adalet ve Kalkınma Partisinin tüzüğünde "Partinin kısaltılmışı AK Parti"dir" şeklinde bir hüküm var.

Parti isminin bu şekil kısaltılması bana göre Türkçeye saygısızlık olarak kabul edilemez. Bu şekil kısaltma kullanılmış olması psikolojik harekattır.

Bu arada parti adı ile amblemi de kel alaka. Adalet ve Kalkınmayı temsil etmek üzere terazi ya da tüten bir fabrika bacası daha iyi olurdu. Bunlar yerine ampul kullanılması pek mantıklı değil.

Kaldı ki ampulün etrafında 7 ışık çizgisi var. 9 olsaydı 9 Işık'a atıf yapılarak uyanıklık yapılmış derdim. Nedendir bilmem ama bana bu amblem Yahudilerin kullandığı "7 Kollu Şamdanı anımsatıyor. Bir Yahudi kuruluşunun (dernek olabilir) bu ampulün birebir aynısını yıllar önceden kullanmış olduğuna ilişkin internetten alınmış bir çıktıyı da bir kitapta görmüştüm (Yalçın KÜÇÜK'ün bir kitabıydı / Emin değilim ama Tekelistan kitabı olabilir).

Bir de buradan dinleyebilirsiniz AK mı Kara mı?
    http://www.youtube.com/watch?v=pKzFkcLp9OE

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Komplo Teorisi gibi gelecek çıkarımları dikkatli ve özenle incelediğinde gerçek olduğunu anlayacaklardır.

Ekteki sunuyu dikkatlice izlemenizi tavsiye ederim.
    Kaynak T.O.G.E.Ç

http://www.toplumsalbilinc.org/forum...9.0;attach=424

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yahudi cesaret madalyalı İslam mücahidi

Sabahattin Önkibar. Yeniçağ G.Z.Tsi 1-01-2009 Adı: AJC (ABD Yahudi Kongresi)
    1906’da New York’ta Yahudi bankerler tarafından kuruldu.
    Misyonu: İsrail devletini kurmak ve Siyonizm’i dünyaya egemen kılmak.
    Dünya Musevi Örgütleri’nin çatısı olan AJC sadece Siyonist önderlere layık gördüğü cesaret madalyasını kuruluşundan beri ilk kez bir Müslüman’a verdi.
    Peki kim midir bu Müslüman?
    Bütün gençliğini “Kahrolsun İsrail” diye bağırarak geçiren Recep Tayyip Erdoğan’dır.
    Adı: ADL (Anti Deformation Launge)
    Yahudilerin ABD’deki bir diğer büyük örgütü.
    Başkanı Abraham Foxman, Recep Tayyip Erdoğan’a üstün hizmet madalyasını takarken onu Musevilerin ebedi dostu olarak ilan etti.
    Bu sütunu izleyenler Foxman ismine yabancı değil, çünkü Abraham efendi bu satırların yazarı ile hemşerisi Tayyip Erdoğan’ın yakın ilişkisini bitiren adamdır.
    2001 yılında, yani AKP’nin kuruluş aşamasında Abraham Foxman İstanbul’a gelmiş, Erdoğan ve Gül ile gizlice buluşarak Dünya Yahudi Cemaati’nin AKP’ye vereceği desteği taahhüt etmişti. İşte bu gizli buluşma bu satırların yazarı tarafından kaleme alınarak o dönem Ankara temsilciliğini yaptığı Star’a manşet yapılmış ve Erdoğan da bu manşet üzerine bizi aforoz etmişti.
    Soruyorum size, siyasal İslamcı güruh tarafından Morrison lakabıyla onlarca yıl hedefe oturtulan Süleyman Demirel’e bile verilmeyen bu Yahudi madalyalarının bir önemi ya da anlamı yok mudur?
    Varsa Tayyip Erdoğan’ın takındığı o sözde Filistin yanlısı tavır ve tutumlar hiç inandırıcı olabilir mi?
    Ne yani, Filistin’e sempati duyanların kakalarını bile izleyip tahlile sokan İsrail, Tayyip Erdoğan takiye yapıyor da fark mı edemiyor acaba?
    Güldürmeyin beni, AJC ve ADL birini bu biçimde madalyalarla kucaklamışsa onun misyonu ortada demektir.
    Buradan hareketle bu madalyaları alan birinin Gazze katliamı edebiyatlarını yapmasının zerre bir değeri ve inandırıcılığı olamaz.
    Bir insan hem Yahudi madalyalı hem de Hamas sevdalısı nasıl olabilir?
    Gelelim Başbakanımızın Ortadoğu turuna:
    Yapılan açıklamaya göre Erdoğan Suriye, Ürdün ve Suudi Arabistan’a gidecek!
    İyi de Gazze’yi bombalayanlar bunlar değil ki!
    Katliamı durduracaksan ya İsrail’e ya da sevgili Hasan Demir’in dün yazdığı gibi ABD’ye gitmen gerekmiyor mu?
    Öyleyse çıkılan bu sefer tamamen gösterişe, yani hamasete endeksli olmuyor mu?
    Aklınca zerre yaptırım etkisi olmayan bu gezilerle Gazze katliamı bağlamında toplumumuzda oluşan gazı alacak ve sempati toplayacak!
    Hatırlayın benzer şeyleri Rusya’nın Gürcistan işgali sürecinde görmüştük!
    Sahi Başbakanımızın büyük gürültülerle sunduğu Kafkas Paktı girişiminin sonucundan haberi olanınız var mı?
    Hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür öyle mi?
    Yazık ya...
    Koca bir ülkeyi yıllardır tiyatroyla yönetmenin tarihi vebalini de mi düşünmezler bunlar!
    Sen hamaseti ve nafile Ortadoğu turuna bırak da Gazze’de şehadete eren bebelerin hatırına şu Yahudi madalyalarından birini iade etsene!
    Hadi etsene!..

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: AK Parti mi? AKP mi? ( Tamamen imla...)

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mustafa Kim ? isimli forumu yazarken aklıma geldi bu konu daha öncede gelmişti amma unuttumdu. Şimdi saat 0245 ama yazmadan uyursam ölürüm bu sefer...

Konu malum kesinlikle siyasi bir yazı değildir bu onu belirteyim. AK Parti mi ? AKP mi ?

Ülke enteresan bir şekilde bu konuda ikiye bölünmüş durumda ve herzaman ki gibi kanun kural imla teamüller hak getire...

Bir taraf diyor ki ;

Biz AK partiyiz. Bize AKP diyenler bizi çekemeyenler, ötekilerdir. Hatta daha ileri gidip AKP dendi diye dinsiz kominist öteki neyse o oluyorsunuz. Ak parti diyenlerde yandaşlar. Aslında ayırması bu kadar kolay bak kişiye sor

'' Hangi parti iktidarda?''

Derse ki

''AKP''

bilki AKP ye yada Ak partiye oy vermemiş muhaliftir... Derse ki

''Ak parti.''

bilki o partiye oy vermiş onun savunucusudur. Nimetlerden yararlanır mı bilinmez ... Gerçi onun da testi var... Deki...

'' Neden AKP değil ? ''

Derse ki

'' Bilmem öyle diyorlar bizde öyle diyoruz...''

Nimetlerden yararlanmayan bir parti neferi...

Ama derse ki

'' AK parti tabiiki... AKP diyenler soysıuzdur partimizi karalamaya çalışıyor dnsiz münafıklar....''

Bil ki iktidar nimetlerinden sebepleniyor...

Aslında bunlar AK kısmını sevmişlerdir kafaları yeşil olsa bile Nede olsa AK masumiyet temizlik arılık sadelik şeffaflıktır... Lekesizdir... Deniz feneri dümdüz onu aydınlatır pırıl pırıl...

Bir de ben gibi AKP diyip duranlar var, bunlarda en az ikiye ayrılır arasında

Bir grup '' AK parti '' diyenlere inat muhalefet için diyenlerdir.

Bir grup '' Ulan bunların neresi AK her türlü pislik bunlarda yolsuzluk rüşvet adam kayırma sübyancılık... Kara parti demek lazım olmuyor o zaman AKP diyelim'' derler...

Bir de benim gibi olan bir grup var. Ve benim grubumun içinde işin enteresanı AKP li olanlarda olabilir. Eğer yalakalık yapmak istemiyorlarsa....

Bu partinin adı ne ?

Adalet ve Kalkınma Partisi yani Ak parti değil... Ak parti apayrı bir isim olabilir. Siyasi partiler kanununa göre birisi Ak parti diye parti kursa Adalet ve Kalkınma Partililer karanlıkta gözüne fener sıkılan tavşan gibi salak salak bakarlar... Aslında kıllığına gidip kurmak lazım....

CHP ne ? Cumhuriyet Halk partisi... Peki bu neden CH parti değil ?

MHP ne ? Milliyetçi Hareket partisi ... Neden MH parti değil ?

Hangi partiye bakarsanız bakın bu böyle Ya tüm partilerin kullanımı yanlış yada bunların ki ... Peki bunun genel bir kuralı var mıdır ? Yoksa herkes kafasına göre sallamış mı?

TDK nın ( Türk Dil Kurumu Bakın buda TD Kurumu değil ) yazım kılavuzu var. Bu kılavuzun Kısaltmalar diye bir bölümü var. Bunun birinci maddesi aynen şöyle

1. Kuruluş, kitap, dergi ve yön adlarının kısaltmaları genellikle her kelimenin ilk harfinin büyük olarak yazılmasıyla yapılır: TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), TDK (Türk Dil Kurumu), ABD (Amerika Birleşik Devletleri); KB (Kutadgu Bilig); TD (Türk Dili), TK (Türk Kültürü), TDED (Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi); B (batı), D (doğu), G (güney), K (kuzey); GB (güneybatı), GD (güneydoğu), KB (kuzeybatı), KD (kuzeydoğu).

Demek ki neymiş kural kuruluşların her kelimesinin ilk harfi... İlk iki cümlenin harfini alıp üçüncüyü tam yazmak gibi bir uygulama yok... Bu Türk diline saygısızlık ayıp kepazelik bir durumdur.

Sıradan vatandaşlar Ak parti diyebilir çok önemli değil. Amma ülkenin en üst kademelerinde bulunanlar görsel ve yazılı medyada bulunanlar bunu böyle diyemez. Hele hele bu kural dışı uyduruk sözcüğü dayatma gibi kullanıp nefret kusamaz. Türk diline saygılı olmak ve geliştirmek görevleridir aslında amma nerede.... Dilin düzgün kullanılmaması TV lere ilkinde uyarı cezası gerektirir. Sigarave içkiyle uğraşıp , fenerdi, bankaydı, gazete dergi şirketle uğraşıp cukka yapacağına RTÜK denen kurum bunun önlemini almalıdır.

Bu arada gülümseten bazı hatalar gözardı edilebilir. Bunu en çok sade vatandaşlarımız Tek isimli partilerde ve özellikle İşçi partisinde yapmaktadırlar. O kadar kendilerinden emin söylüyorlar ki '' İP Partisi'' diye gülümsemekten başka bir şey yapılamıyor...

Birde gene konu açılmışken dandik RTÜK ün bastığı çıkar için göz yumduğu bir konuyu düzelteyim. Diziler ve filmler arası reklamlar belirli sürelerde olmak üzere süresi gene belli bir bölüm olarak yayımlanıyor. Buna Tv lerin kendi tanıtım fragmanları ( yarın şu saatte bu saatte gibi) dahil değil... Reklamlar yazıları arasında ki süre esas... Amma Tv ler güzel bir üç kağıtla ve yersen modunda bunu aşıyorlar. Ne yapıyorlar? '' Tanıtıcı Reklam'' Yani daha düzgünü olarak söylersek '' tanıtıcı tanıtım'' veya '' reklam reklamı'' çünkü tanıtım reklamdır. Ve bunu milyonlara böyle yutturuyorlar ... Yahu ya süreyi düzeltin yada yasağı tam uygulayın. Türkçeyi rezil etmeyin. Göz yumup cukka olduğu tahminim. Çünkü RTÜK bile olsa '' Tanıtıcı Reklam'' deyiminin '' reklam reklamı'' olduğunu anlar....
    HANGİ KÖŞE YAZARLARI "EDEPSİZ"?

22.04.2010

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Haziran 2009 tarihinde yaptığı bir konuşmada partisine "AKP" diyenleri sert bir şekilde eleştirmiş, böyle diyenleri edepsizlikle suçlamış ve şunları söylemişti: ''AKP diyenler ne yazık ki demokratik noktadaki etik kurallara uymadan, siyasi etiği hiçe sayarak bunu edep dışı söylemektedirler. Bu kadar açık ve ağır söylüyorum. Çünkü bizim Yargıtay Başsavcılığı’nda olan kısaltılmış adımız AK Parti'dir. Herkes bunu böyle yazmaya mecburdur. Böyle yazmıyorsa bu edebe, adaba sığmaz. Benim yasal olarak kısaltılmış adım neyse onu söylemeye mecbursun.”

O tarihteki bu eleştiriden sonra bazı yazarlar AKP demekten vazgeçip, AK Parti demeye başladılar ama yine de AKP diyenlerin sayısı yarıdan aşağıya düşmedi.

22 gazeteden 214 köşe yazarı üzerinden bir araştırma yaptık.
    Bu yazarlardan 125’inin AKP, 73’ünün AK Parti şeklinde yazdığı, 16 yazarın ise bazen AKP, bazen AK Parti, bazen de Adalet ve Kalkınma Partisi dedikleri ortaya çıktı.

İşte Başbakan'ın başucundan ayırmayacağı o liste:
    http://www.odatv.com/n.php?n=hangi-k...iz--2204101200

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

akp mi ak partimi

ak parti mi akp mi

akp mi ak parti mi
Forum