+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 119 ileti bulundu.

Konu: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alkolsuz Araç kullansanızda kesinlikle üflemeyin

Alkolometre cihazlarının periyodik kalibrasyonu yapılıyor mu? Veya bu kalibrasyon zaman aralıkları yeterli mi?
    Aşırı Alkollü araba kullanmanın rizikolarını tartışacak değilim. Ama keyfe keder ve ayırtetme gücünü (temyiz kudretini) sekteye uğratmayacak kadar alınan alkole karşı cezai yaptırımın ağır olduğunu düşünüyorum.
    Nitekim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu; sigorta bedelini alkol nedeniyle ödemeyen sigorta şirketi hakkında benzer bir karar vermişti. Burada önemli olan kişinin hakimiyetini kaybedip, kaybetmemesi. Bu da sübjektif bir değerlendirme gerektirdiğinden, alkol oranı ile değil, kişinin durumu ile ölçülmeli.
    Mesela eskiden bu muayeneyi doktorlar yapardı, göz bebeklerine bakar, yerdeki çizgide düz yürümenize vs. bakarlardı. Kısacası alkole değil, etkisine bakarlardı. Kanımca alkolometre cihazı kesin delil değildir. Bunun kesin delil taşıması için tabip raporu ile doğrulanması gereklidir.

Not: Tabiri caiz ise sağlam içerim, yasa ilk çıktığında ehliyeti kaptıranlardanım. Aslına bana çok güzel ders oldu. O gün bugün alkollü araba kullanmamaya gayret ediyorum. İlla içeceksem de biniyorum taksiye, hem rahat rahat içiyorum, yakalanma derdi yok, az içeyim kısıtlaması yok, kazai rizikoları yok, polis ile teşkii mesai sorunu yok... Maliyeti mi düşünüyorsunuz? Zaten yakıt gideri + fahiş otopark ücretleri taksi ücretiyle başa baş geliyor...

Hukuki NET Güncel Haber

Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin konulu yargıtay kararı ara
    Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2 veya 3 ramazan önce böyle bi durum başıma geldi çevirme iftardan sonraydı peş peşe 3-4 sigara içtim ve çevirmeye girdim üfledim 0-8 0-7 pm gibi bişey çıkmıştı görevli memura alkol almadığımı söyledim cihaz hata yapmaz dedi allahtan bi bayan polis vardı hemen sordu aralıksız sigara içtinizmi diye evet dedim tamam dedi bi 10-15 dk bekledim tekrar üflettiler sonuç 0 çıktı ama orda tekrar bi tutanak tuttular cihaz hatası diye onu imzalattılar.böyle durumda kendinizden eminseniz sonuna kadar direnin yoksa babamım oğlu diğil nası olsa diyen çok

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Teşekkürler Tevfik Bey,

cok haklı ve doğru bir yere değinmişsiniz ama nedense ben dava ya bakacak olan şahsında konuyu bu şekilde değerlendirmesini diliyorum
    kaldıki bu davada bana faydası olacak izmirli bir avukatın bana bire bir benzeyen bir davayı kazanmasınıda örnek dava olarak sunma şansımız olması

umarım bir üst mahkemeye gitmeye gerek kalmadan lehime sonuçlanması

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tevfik Bey

olayın akabinde

İdari mahkemeye ( ihtiyadi tedbir istemlidir)
    sulh ceza mahkemesine ( trafik idari para ceza karar tutanağı itiraz ve iptali )
    polisler hakkında ilçe emn müd. disiplin soruşturması

şeklindeki hukuki savaşım başlamıştı.

mahkemelerden henüz sonuç gelmedi

disiplin soruşturmasından ise olaydan yaklaşık 1 ay sonra bizi tekrar ifade vermeye çağırdılar ifadeyi alan müdür polis memurlarının doğru işlemi yaptığını eğer beni hastane ye sevk etselermiş suç işlemiş olacaklarmış 2007 yılında bir şeyler değişmiş gibisinden konuştu cihazın kalibrasyonunun yeni yapıldığını hata olmayacağının kesin olduğunu vs.... ama sizin dediğiniz ve benim avukatımında savunmamızda tek dayanak sebebimiz olarak üstünde durduğu satırlardan alıntı yapıyorum

Müvekkilin sürücü belgesi geri alınmasına dair yapılan işlem hukuka,yasalara ve yönetmeliklere aykırıdır.işlem iptali gerektirir.Zira:
    ....................................
    Müvekkil üfleme neticesindeki itiraz nedenlerinin tutanağa yazılmaması üzerine tutanağı imzalamamıştır.
    Oysa Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 97/c fıkrası 4 bendi............................................. .............................................
    (sizin de bahsettiğiniz yönetmelik )
    Hükmü gereği tutanağı imzalamayan müvekkiln vaki itirazı hakkında yönetmelik dairesinde işlem yapılarak alkollü olup olmadığının her türlü şüpheden uzak ve kesin olarak saptanması/kanıtlanması gerekirdi.

daha sonra benim rapor almak için o gece yaşadıklarım yazılı

2 ay öncede izmirdeki mahkeme sonuçlarını örnek dava teşkil etmesi anlamında avukatım mahkemeye gönderdi

size göre bu davadaki kazanma şansım nedir
    kaybettiğim takdirde sizce izlemem gereken en doğru yol hangisidir (aihm ?)

kazandığım takdirde tazminat davası açmak istiyorum daha önceden belirttiğim gibi işyerimden ehliyet yuzunden işten cıkarıldığım şeklinde bir evrak alsam ne kadar faydası olur

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Angry Re: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Alıntı koray kaptan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kazandığım takdirde tazminat davası açmak istiyorum daha önceden belirttiğim gibi işyerimden ehliyet yuzunden işten cıkarıldığım şeklinde bir evrak alsam ne kadar faydası olur
    Zarara maruz kalmadığınız halde (ki var ise kanıtları da vardır.) uydurma belge ve kurgu ile zarara uğramış gibi dolan işleri için hukukçulardan değil, dolandırıcılardan akıl almanız gerekir. Devletten alacağınız tazminat nihayetinde benim ve benim gibilerin ödediği vergilerdir.
    Beni dolandırmak için benden akıl alman çok ayıpızgın:

Nerede
    İzmir
    İletiler
    105
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu kişi işten çıkarılmış.
    Eğer şu an işsizse; Bu durum külliyen zarardır.

İşten çıkarıldıktan sonra, bir süre işsiz kalıp, daha düşük ücretle bir iş bulduysa; Bu da, kısmi bir zarardır.

Madem ki burada kanunu-nizamı savunuyoruz, insanlar kurallara uysun, alkollü araba kullanmasınlar diyoruz, o zaman, polis te kurallara uyacak.

Ne diyor yönetmeliğin 97/c maddesi 4. Bendi "itiraz eden kişi, ya kriminal labaratuvara ya hastaneye götürülür" diyor.

Polis bunu yapıyor mu? Yapmıyor.
    İtiraz edilince binbir türlü bahane sıralıyorlar.

Hata yapan cezasını çeker.

Koray Kaptan, davayı kazanırsan aç bir tazminat davası.

Nerede
    ankara
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu konuda çok insan muzdarip hiç alkol almayan kişiler tanıyorum o alette alkollu çıktı .ancak burada asıl düşündürücü olan ve eksik olan kişi alkol almadığından emin sözkonusu cihazın yerine hastahanede alkol kontrolünden geçmek istiyor. ama nedense yapmıyorlar yaptırmıyorlar. niye acaba neyi gizlemeye çalışıyorlar veya polisin elindeki cihazların yanlış sonuçlar verdiğinin kanıtlanmasındanmı korkuyorlar.

İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Tevfik Aşlama;
    Kimseyi dolandırmıyoruz.
    Aynı dertten ben de muzdaribim. Alkollü olmadığım halde ehliyetimi aldılar. Polise itiraz ettim. Önce imzalıyacaksın yoksa arabanı vermem, verdirtmem diyor. Sonra bi ara itiraz edersin diye dalga geçiyor. Ben işimden oluyorum. Zarara uğruyorum, hakkımı istiyorum buna dolandırıcılık diyorsunuz. Ayrıca bu fikri ve önerileri Ankara'da görev yapan avukat, hakim ve komiser arkadaşlarım veriyor. Sizin de canınız yansın haksız yere; bakalım nasıl bir tepki göstereceksiniz. 24 Haziran'da elimdeki Adli Tıp raporu ile dava açtım (İdari ve Sulh ceza) hala bir cevap yok, 1 ay sonra ehliyetimi alacağım. İşimi kaybettikten sonra ne ye yarar?

Nerede
    Antalya, Alanya, TÜRKİYE
    İletiler
    204
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Haksızlık karşısında tepki göstermek farklı, ehliyetine el konulması sebebi ile işten çıkarılmış ve bu sebeple zarara uğramış gibi işyerinden belge alarak zarara uğradığını iddia etmek farklı birşey.
    Tepki gösterir iken hakkını aradama inatçı olursun, benzer mağdurlarla işbirliği yaparsın, hasılı sesini duyuracak pek çok yol bulursun. Fakat kişinin haksızlığa maruz kalması, hukuka uygun olmayan ve başkasını zararlandırıcı bir davranış içine girmesini meşru hale getirmez.

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Alkolsuz Araç kullansanız da kesinlikle üflemeyin

Arkadaşlar merhabalar,

14.11.2008 tarihinde İzmir-Karşıyaka İskele önünde 2.kez ehliyetimi polislere kaptırmış bulunmaktayım,ilk kaptırdığımdada aynı yerde kontrole girmiştim,

Sormak istediğim bir kaç soru var,

Kontrole gelmeden arabamı KSK iskelenin oradaki otoparka çekmeye teşebbüs ederken polisler beni otoparkta durdurdular çevirmeye girmedim,2 bira içtiğimi ve eniştemin geleceğini söylememe rağmen üflemem gerektiğini söylediler,o zamanda alkolü henüz yeni aldığımı ve kanunen 20dk ağız alkolümü geçirmem için izin vermeleri gerektiğini söylememe rağmen zar zor 5dk müsade ettiler ve üfledim 169 promil alkol çıktı,ben bunun imkansız olduğunu ve cezayı kabul etmediğimi imza atmayacağımı söyledim ellerinden ne kadar zorluk gelirse çıkardılar orda sağolsun bir taksici abimiz imza atmaya yeltendi onada; ''neden riske giriyosun gitsin alsın tepecikten arabasını bırak atma imza falan!'' dediler,ve sonra;

Tepecik eğitim araştrma hastanesine gidiyorduk ki kuzenimin orda doktor olduğunu telefon konuşmamdan öğrenince(zannedermki bundan) Hatay Yeşilyurt Eğitim Araştırma Hastanesine yöneldiler oysaki KSK neresi Hatay neresi arada 20km var her kan etanol testi isteyen yeşilyurt'a mı gelecek?

saat 02.47 de 169 promil çıkan alkol seviyesi saat 04.00 da alınan kanımdan çıkan sonuçsa 54 promil alokldü,1 saatte 3 katı kadar mı alkolüm düşmüştü?

tabi 54 çıkınca sözün bittiği yerdeydim,ertesi gün Meşhur İzmirli Avukat Murat Ülkü Bey'le ve Ortağıyla görüştüğümde Açacağım davanın çok güçsüz ve zayıf olacağını söylediler ve bende elimdeki her imkanı kullandığımı düşünerek bugün hala hazmetmeye çalışmaktayım...

Acaba bir platform oluşturarak ehliyetlerimizi geri almak istesek ve bunun tekrar olması durumunda ömür boyu trafikten ve araç kullanmaktan men cezasını kabul etsek böyle bir tasarı sunma şansımız olabilir mi?

Ayrıca bu üfleme aletini üreten firmaya dava açabilirmiyiz? veya bu aletin kullanılmaması için dava açabilirmiyiz? çünki benim ilk kaptırışım 52 promildi ve bana gösterilmedi sadece 52 olduğu söylendi ben tecrübesizdim inandım ve imzada attım sonra kafam dank etti ki benden önceki biriside ben üflerken kavga ediyordu bu konuda polisle poliste inatla göstermiyeceğini ve 'bu çocuk 52yle kaptırdı o itiraz etmiyo sen neden konuşuyosun diye kendini savunduğunu hatırlıyorum kendisini ve hatta kan testi istediğimde de böyle bir hakkım olmadığını eskide kaldığını o işlerin ve imzalamak zorunda olduğumu beyan etmişti ben hayatımda karakoldan içeri girmediğim için ne derse kanun saydım ve kabul ettim,hatta ruhsatım dahi onlarda kalmıştı ertesi gün almaya gittim onlardan bu konuyla ilgili dava açma şansım kaldımı merak ediyorum?(üzerinden zaman geçti aslında 2007 Mayıs ayında kaptırıp 2007 Kasımda almıştım ehliyetimi)

Bakın belgeleri sunuyorum 2.kaptırmamla ilgili umarım mahsuru olmaz..

Konu yasinpamir tarafından (15-11-2008 Saat 16:41:52 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme yapmak istedim

+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

1.52 promil alkol

ehliyet kaptirdik geri alma sansi varmi 2017

https:www.hukuki.netshowthread.php47538-Alkolsuz-Arac-kullansaniz-da-kesinlikle-uflemeyinpage7

alkolluaraba kullanma ceza itarazı

1.52 promil alkol ile kazanın cezası

ehliyeti kaptiranlar forum

ehliyeti kaptirdim 2 aya inme sansi yok mu

https:www.hukuki.netshowthread.php47538-Alkolsuz-Arac-kullansaniz-da-kesinlikle-uflemeyin

Forum