Merhaba;

16.10.2008 tarihinde çalışmış olduğum şirketimden anlaşmalı olarak ayrıldım.

Anlaşmamız şu şekilde oldu:

-Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kalan yıllık izinlerime ilişkin ücretlerimi ve diğer alacaklarımı vereceklerdi.
-Bende iyi niyet çerçevesinde istifa edecektim.

Zaten uzun zamandan beri işten ayrılmak istediğimden böyle bir teklif bana mantıklı geldi ve yaklaşık 10.000 ytl. olarak hesap edilen alacaklarıma ilişkin ibra sözleşmesini ve istifa dilekçemi imzaladım. İmzalama olayından sonra haketiğim ücretlerimi maaş ödeme günü olan 05.11.2008 gününde maaş hesabıma aktaracaklarını belirttiler.

Maaş ödeme günü olan 05.11.2008 tarihinde yani bugün, 1.400 ytl tutarında bir para yatırmışlar.

İşten ayrıldığım günden itibaren de Çalışma Belgesi, kümülatif vergi matrahını gösteren bir yazı, imzalamış olduğum bordronun bir fotokopisini istememe rağmen bu belgeleri bir türlü alamadım.

Bugün itibariyle noter aracılığı ile aşağıdaki belgeyi ihtar çekmeyi düşünüyorum, sizlerin görüşlerini almak istedim.

Saygılarımla;

İ H T A R N A M E

İhtar Eden : Mehmet BABA
Karşı Taraf :
İhtarın Konusu : a) İbra sözleşmesi’ n de imzaladığım ücretimin ödenmemesi
b) Çalışma Belgesi’ nin verilmemesi
Şahitler : İbra sözleşmesi imzalarken yanımda bulunan şahitler:
Ekler : Ek-1: 4857 No’ lu İş kanunu Madde 32
: Ek-2: 4857 No’ lu İş Kanunu Madde 28

a) 16.10.2008 tarihinde şirketinizden bütün alacaklarımı alacağıma ilişkin ibra sözleşmesini şahitlerin huzurunda imzalayıp anlaşmalı olarak istifa ederek ayrıldım. Maaş ödeme günü olan 05.11.2008 tarihinde ibra sözleşmesinde imzalamış bulunduğum alacağıma ilişkin ücreti alamadım.

b) İşten ayrıldığım tarihten itibaren Çalışma Belgesi, kümülatif vergi matrahını gösteren bir yazı ve imzaladığım bordromun bir fotokopisini istememe rağmen, bu belgeleri bir türlü alamadım.

Adı geçen ücret alacaklarımın ve bana verilmesi gereken belgelerin işbu ihtarnamenin tarafınıza ulaşmasından itibaren 7 gün içerisinde tarafıma verilmemesi halinde yasal yollara başvuracağımı tarafınıza ihtaren bildiririm.

Ek-1: 4857 No’ lu İş Kanunu Madde 32 uyarınca iş sözleşmesinin sona ermesinde, işçinin ücreti ile sözleşme ve kanundan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur.

Ek-2: 4857 No’ lu İş Kanunu Madde 28 uyarınca İşveren hizmet akdi herhangi bir sebeple sona eren ve işinden ayrılan işçiye, işyeri ile ilişkisi kesilirken bir çalışma belgesi vermek zorundadır.