Alıntı tahirmutlu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
şimdi şöyle doruk kardeş tabiki itiraz ettim sayfalar dolusu itirazda bulundum. önceden red edilmiş ve kesinleşmiş bir davanın olması ve son derece net yargıtay kararlarının benim davamla örtüşmesi hakimin bunları görmezden gelmiyeceği yönündeki düşüncem beni yanılttı.meğer bilirkişi raporu yasalardan yargıtaydan hatta anayasadan daha üstünmüş.birde buna benim deneyisizliğim eklenince sonuç hüsran oldu maalesef.yoksa ben yeni bir bilirkişi isterdim elbet.
benim itirazlarım karşısında hakimin bana söylediği tek şey yönetim planınızı değiştirin oldu.
neyse olan oldu bir musibet bir ülke gerçeğini bana öğretti. bir ata sözü derki ''ülke adaletle ebedileşir adaletsizlikle yıkılır''. inşallah yargı reformu gerçekleşirde adalete olan inanç tüm toplumu sarar.

şimdi ben kendi bloğumda yöneticiliğe devam ediyorum.dava bittikten sonra bu bataklığı kurutmaya karar verdim meseliyi iyice araştırmak için tapu dairesinden kendi dosyamdaki parsele ait yönetim planını çıkarttım bu plan KMK maddeleri içeren basit birkaç sayfadan ibaret bir plan.tapu memuruna 2002 yılında yönetim planı değişikliği yapılıp tapuya tescil edilmiş site yönetim planını sordum önce bulamadılar bir hafta sonra bu plan çıktı işin tuhaf tarafı üç parsel için tek yönetim planı vardı kafam öyle karıştıki hangi hukukçuya sorsam farklı şeyler anlattı bana.nasıl olurda üç parsel için tek yönetim planı olur.onuda anlamadım.!!

benim cevabını aradığım birde mahkemede dava açmak suretiyle site yönetim planının mevcut duruma yani 5711 yasanın 66. maddesinde anlatılan şartlara sahip olmadığı toplu yapı kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayan ve kmk aykırı hükümler içerdiği için değişimi veya iptalini yapabilirmiyiz. eğer yönetim planı değişikliği yapmaya kalkarsak paselde iki blok var diğer bloğun yöneticisi pek uğraşmak istemiyor kısa yoldan dava açmak suretiyle meseleyi çözebilirmiyim acaba diyorum..
Merhaba,
Tahir bey size katılıyorum, kurumlardaki personel bilgili olmadığı için bunlar başımıza geliyor. Örnek tapuda çalışanların kanunlardan pek heberleri yok, rutin işleri öğrenmiş onları yapıyorlar. Bir yanlış yaptıkları zamanda, idari mahkemeye gitmek gerekiyor. Tolu yapı kanunu 2007 de çıktı, bunlar nasıl 2002 de farklı parseller adına tek yönetim planı tescil ediyorlar, anlamak mümkün değil. Toki de bazı yerlerde bunu yaptı. Ama işte tapuda kayıtlı yönetim planı insanın elini kolunu bağlıyor. Hakimler de konuya vakıf olmadıkları için yanlış kararlar veriyorlar, yani hakimlerinde bilgisizliği çok. Kanımca eğer yönetim planında KMK'ya aykırı maddeler varsa bunlar iptal ettirilebilir. Sulh hukukta dava açmak lazım. Ben de aidat ödemedim, ama yeni plan yapıp tapuya tescil ettirdiler, mecburen ben de aidat ödemeye başladım. İnanın Tapu Kadastro genel müdürlüğünde bile yeni kanunda anlayan pek yok, bir çok kez toplu yapı nedir sordum, doğru dürüst cevap veremiyorlar, çünkü kanunları yorumlayamıyorlar. Demekki bütün işleri bu durumda, inşallah düzelir diyelim. Ama bizlerin de vazgeçmemesi gerekir. İnsanlarımızda cahil, örneğin bizim site kamu arazisine bina yaptı, şikayet edip yıktırdım, miller üzerime geldi, niye yaptın diye, kimse demiyorki, yönetim neden kamu arazisine yönetim binası yapmış, insanlarımız kanunlara bağlı değil. Yönetim siteyi bir sürü zarara sokmasına rağmen aynı kişileri seçiyorlar, anlamak mümkün değil, bilgisiz cahil bir toplumuz. İnsanların önyargılarını kırmak çok zor. Kimse hakkını aramıyor.
Biz belki göremeyizde belki çocuklarımız adaletin hakim olduğu bir toplum görürler, ama bunun için de bizlerin çabalaması gerekir. Usanırsak, adaletsizler kazanır.
Saygılarımla