+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 51 ileti bulundu.

Konu: Site Yönetimi

Site Yönetimi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Site Yönetimi

sayın doruk 8 aylık bu inanılmaz bilgi birikiminizi ve emeğinizi samimi bir şekilde burada paylaştığınız için.teşekkür ediyorum.
    verdiğiniz yargıtay kararlarına baktığım zaman oturduğum sitede 3 parsel üzerindeki 9 bloğa K.M.K uygulanamayacağını(2001 yılı itabariyle)bunun mümkün olmadığı
    ancak özel anlaşma ile bir yönetim oluşturulabileceği ve genel hükümlerin geçerli olduğunu anladım.
    bu durumda benim anlamadığım şey bunların tapuda yönetim planı değişikliğini nasıl yaptığı.sanırım benim ilk yapmam gereken şey tapudan bu planı çıkartmak. acaba tapuda bir usulsuzlük yapmış olabilirlermi diyede şüphe ediyorum.
    bu planı alır almaz sizinle paylaşmak istiyorum.eğer başınızı ağrıtmayacaksam sonraki yargıya baş vurma aşamasındada size danışmak istiyorum.
    birkez daha teşekkür ediyor iyi akşamlar diliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Site Yönetimi konulu yargıtay kararı ara
    Site Yönetimi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tahir Bey,
    Tapuda her parsel için ayrı ayrı yönetim planı vardır. Hiç bir tapu memuru mesleğini böyle basit bir şey için tehlikeye atmaz. Evet önce tapudan sizin parsele ait yönetim planının suretini edinin.
    Saygılar

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu siteyi kuran ve yardımcı olan herkeze öncelikle teşekkür ederim.
    Ben 112 müstakil dubleks villa bulunan bir sitede oturmaktayım.Yapan firma belediyeye bağlı bir firma site yapımı bitti ve dask sigortaları tamamlanınca kat mülkiyeti tapularının alınacağını bildirdiler.Komşularımdan çok hevesli biri başkanlık yapmak için 70 kişi kadar kat maliki topladı yoklama için imza attık. Site sakinleri 5 adet yönetici seçti ve bu yöneticiler kendi aralarında oylayarak 1 kişiyi yönetim kurulu başkanı seçmişler.Her hangi bir karar defteri veya yönetim planına imza atmadık(Yöneticilerin yönetim planından haberleri yok) yönetim kurulu diye kendilerine adlandıran bu kişiler kendi istekleri doğrultusunda sitede uyulması gereken kurallar diye 21 maddelik bir kağıt dağıttılar.Benim problemim her bağımsız bölümün mazıyla çevrilmiş bir bahçesi var , ben kendi bahçemi bu mazılara zarar vermeden iç kısıma bana ait bölüme ahşap çit ile kapattım.Benim gibi kapatan 8-10 daire var ve yönetim kurulu 10 gün süre vermiş bunların sökülmesi için böyle bir hakları varmı .Zira mahkeme kararı olmadan sökmeyeceğimi kendilerine bildirdim haksız duruma düşermiyim.
    Birde dikkatimi çeken bir madde koymuşlar aynen yazıyorum:
    ***Ev sahipleri normal aile dışında şüpheli zanlı kişlere yabancı uyruklulara kaçak ve suçlu kişilere araştırma gurubu turist ve öğrenci guruplarına kiraya veremezler*****

Bu gibi bildirilere uymamız gereklimidir.Seçimin iptal edilmesi için bir şey yapabilirmiyim.
    Saygılarımla

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

oturum varsa kat malıkleri kurulu oluşturulabilir.yeterli oy da alınmış.bir yönerge ile bazı site menfeatleri hedeflenmiş olabilir.
    yalnız ,kanatimce siz acele etmişsiniz.tapularınız alınmadan ,yönetim planı imzalanmadan,çitle çevirmişsiniz.birlık beraberlik ,,plan proje uygunluğu ve yeknesaklığı ihlal edilmiş gibi görünüyor.
    henüz iskan alınıp laınmadığı bile meçhul.iş sadece dask a kalsaydı birgünlük işti.
    demek bekleme sürecindesiniz.
    şahsi kanatim ,doğru olmayabilir.yönetim bunu söktürme hakkına sahip gibi yorumluyorum.çitle çevirdiğiniz alan ın şahsınıza ait olduğu da şüpheli ortak alan olamazmı? eğer böyleyse yönetim bunu kaldırabilir.
    tapuları aldığınızda bu alanın ortak alan mı yoksa şahsınıza ait eklenti olup olmadığı daha net anlaşılacak.
    bunun için mimari prujeyi incelemeli bu alanın size ait bahçe mi ?yoksa ön kullanım hakkına sahip ortak alan olup olmadığını araştırmalısınız.bu bütün site için geçerlidir.
    böyle durumlarda herkesle beraber ortak hareket etmeli ,tekdüzeliği bozucu ,fevri hareketlerden kaçınmalı ,plan ve projeye sadık kalınmalı .bu herkesin menfeatine olduğu aşikardır.
    yorum şahsi kanatimdir.yanlışda olabilir.durumu net olarak bilemediğim için anlattıklarınızdan birşeyler çıkartmaya çalıştım.tabiki böyle bir yorum için yönetim planını okumak ve değerlendirmek çok önemlidir.ben size yçönetim planını elde edip okumanızı ,orada sitenin nasıl yönetileceği ,ortak alanlarınızın nasıl tesbit edildiği mutlaka belirtilmiştir.hatta yönetimim yetkileri ,yönerge çıkartıp çıkartamayacağı hangi şartlarda çıkartacağı açıklanmıştır.
    diğer taraftan ,hernekadar yönetimim ,yönetim planından haberi yok desenizde
    yönetim planı ,gerek kat irtifak ı gerek kat mülkiyetinin temel gereksinimlerindendir.o olmazsa tapu alamazsınız.mutlaka vardır. tapudan öğrenebilirsiniz.

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Öncelikle hangi kanuna tabisiniz onu bilmek gerekir. Kat mülkiyeti kuruldumu, kooperatif aşamasında mı, bunların hiçbiri yoksa, Medeni Kanunun Müşterek Mülkiyet maddeleri sizde uygulanır.
    Saygılar

İletiler
    28
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herkese iyi akşamlar

bu forumlardan çok şey öğrendim.katkısı olanlara çok teşekkür ediyorum.
    sıkıntılar bitmiyor.öğrenmek istediğim - eylül ayı içinde toplu yapı yönetim kurulu seçimini yaptık ve yöneticimizi seçtik.fakat yönetici kanunen yapması gereken şeyleri yapmıyor.
    1 ncisi KMK madde 34 ' e göre adres ve telefon numaralarını tüm blokların ilan panolarına (32 blok) asması gerekiyor ama" beni gece gece kimsse rahatsız edemez " gibi laflar ile bize posta koymaya çalışıyor.ben yöneticinin aklının başına gelmesi için kanun gereği ceza işlemi için ne yapmam gerekir sıra ile yazarsanız (varsa dilekçe örneği) çok memnun olurum.son olarak yönetici seçildikten sonra bize teminat yada senet imzalaması gerekmezmi

İletiler
    205
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fth1 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    herkese iyi akşamlar

bu forumlardan çok şey öğrendim.katkısı olanlara çok teşekkür ediyorum.
    sıkıntılar bitmiyor.öğrenmek istediğim - eylül ayı içinde toplu yapı yönetim kurulu seçimini yaptık ve yöneticimizi seçtik.fakat yönetici kanunen yapması gereken şeyleri yapmıyor.
    1 ncisi KMK madde 34 ' e göre adres ve telefon numaralarını tüm blokların ilan panolarına (32 blok) asması gerekiyor ama" beni gece gece kimsse rahatsız edemez " gibi laflar ile bize posta koymaya çalışıyor.ben yöneticinin aklının başına gelmesi için kanun gereği ceza işlemi için ne yapmam gerekir sıra ile yazarsanız (varsa dilekçe örneği) çok memnun olurum.son olarak yönetici seçildikten sonra bize teminat yada senet imzalaması gerekmezmi
    Merhaba,
    Yöneticinin ad ve soyadını girişte bir yere levha içinde asması şart. Her bloğa değil. Ancak asmazsa mahkemeye başvurulduğunda para cezası alır. Eğer toplantıda işletme projesi yapılmamıssa işletme projesi hazırlar. Kurula sunar 7 veya 15 gün içinde itiraz olmazsa kesinleşleşir. KMK'yı okuyunuz. Yöneticinin görevleri yazıyor. Bu yazdılarım eğer kat mülkiyetine geçti iseniz geçerli. Tapunuza bakınız.

Saygılarımla

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herkese selam uzun bir süre işim gereği konuyla ilgilenemedim.ama tapudan yönetim planını aldım.aldım ama bu planı yorumlayacak bilgiye sahip olmadığım için kısaca ne nedir anlamakta zorlanıyorum haliyle.
    bu planı kabaca baktığımda yazılan maddeler kat mülkiyeti yasasında yazılanlara benzer maddeler içeriyor.ilk sayfada sitenin yeri mevkisi ve 3 parselin numarası bu parsellerdeki bloklar belirtilmiş ve sitenin tamamında kurulmuş ve kurulacak kat mülkiyeti ilişkilerinin yönetimidir..diyede bir madde var.
    site yönetimi planı olarak tapuda kaydı olan bir plan.
    şimdi tüm okuduğum yazılar yargıtay kararları bu durumla çelişiyor sanki anlamakta zorlanıyorum.
    bu planda benim asıl bakmam gereken hususlar yani bağlaycılığı olan maddeler hangileri olabilir bu maddeler K.M.K göre geçerliliğinin olup olmadığı yani bu planın K.M.K yasasına uygun düzenlenip düzenlenmediğini nasıl anlarım.?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki.net forumlarında soru ve cevaplarda yazım kurallarına özen gösterilmesi zorunluluktur. Bu duruma uymayan iletiler ,üye olurken de belirtildiği gibi silinecektir.

İletinizin sağ alt köşesinde bulunan düzenle butonu ile soru ve cevaplarınızı düzenleyerek silinmesinin önüne geçebilirsiniz.
    Saygılar.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizi ilgilendiren bölümler.Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin bitişik veya komşu olmaları şarttır. Ancak bu parseller arasında kalan ve imar plânına göre yol, meydan, yeşil alan, park, otopark gibi kamuya ayrılan yerler için bu şart aranmaz. Toplu yapı kapsamındaki her imar parseli, kat irtifakının veya kat mülkiyetinin tesisinde ayrı ayrı dikkate alınır. Ancak, toplu yapı birden fazla imar parselini içeriyorsa, münferit parseller üzerinde toplu yapı hükümlerine tâbi olacak şekilde kat mülkiyeti ilişkisi kurulamaz.

Yapılar tamamlandıkça, tamamlanan yapılara ilişkin kat irtifakları kat mülkiyetine çevrilebilir.

Ortak yerler

MADDE 67- Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak kullanma ve faydalanmasına tahsis edilmiş bulunan parsellerin malik hanesine, tahsis edildikleri toplu yapı kapsamındaki diğer parsellerin ada, parsel, blok ve bağımsız bölüm numaraları gösterilmek suretiyle tapu siciline kaydedilir ve bu suretle tahsis edildikleri parsellerde bulunan bağımsız bölümlerin ortak yeri olur.

Toplu yapı kapsamında bulunan birden çok yapının ortak sosyal ve alt yapı tesisleri bulundukları parsel veya yapıya bakılmaksızın, tahsis edildikleri bağımsız bölümlerin ortak yeri sayılır.

Vaziyet plân ve projeleri

MADDE 68- Toplu yapılarda; yapıların konumları, ortak nitelikteki yerler ve tesisler, bunların kullanılış amaç ve şekilleri, toplu yapı kapsamındaki parsel veya parsellerin tamamını kapsayacak şekilde, bir bütün olarak ilgili makamlarca onaylanmış imar plânı hükümlerine uygun olarak hazırlanmış vaziyet plânında ve projelerde belirtilir.

Kamuya ayrılan yerlerin düzenlenmesi, işletilmesi ve bakımı, bu konuda yetkili kamu kurumu ile mutabakat sağlanması hâlinde, kamunun kullanımını kısıtlamamak şartıyla toplu yapı yönetimince üstlenilebilir.

Toplu yapı uygulamasında, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisine, aranacak belgelere, tapuda yapılacak işlemlere ilişkin hususlar, Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Yönetim

MADDE 69- Toplu yapı kapsamında bulunan parsel ve parsellerdeki birden çok bağımsız bölümü kapsayan ana yapıda ortak yerleri bulunan blok yapıların her biri, kendi sorunlarına ve yalnız o bloğa ait ortak yerlere ilişkin olarak, o blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan blok kat malikleri kurulunca yönetilir. Bir parselde blok niteliğinde olmayan yapılar varsa veya bu nitelikteki yapılarla blok yapılar aynı parselde yer alıyorsa, kendi sorunlarına ve o parsele ait ortak yerlere ilişkin olarak, o parselde bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan kat malikleri kurulunca yönetilir. Yönetim plânında blokların ve blok niteliğinde olmayan yapıların idare tarzı ayrıca belirtilir.

Bir adada birden çok parsel yer alıyorsa, adayı oluşturan parsellere ait ortak yerler, o adada bulunan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan ada kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır. Bu yetki, yönetim plânında ada temsilciler kuruluna verilebilir. Yönetim plânında başka türlü düzenlenmemişse, ada temsilciler kurulu, blok yapılarda her blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerince seçilen blok yöneticileri ve blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen temsilcilerden oluşur. Ada temsilciler kurulu üyelerinin sayısı ve nasıl seçileceği toplu yapının özelliği dikkate alınarak yönetim plânında belirtilir. Ada temsilciler kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptirler.

Toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler, bu kapsamda yer alan bağımsız bölüm maliklerinden oluşan toplu yapı kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla, bu kurul tarafından kararlaştırılır. Bu yetki, yönetim plânında toplu yapı temsilciler kuruluna verilebilir. Yönetim plânında başka türlü düzenlenmemişse, toplu yapı temsilciler kurulu, blok yapılarda her blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerince seçilen blok yöneticileri ve blok niteliğinde olmayan yapıların bağımsız bölüm maliklerince seçilen temsilcilerden oluşur. Toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin sayısı ve nasıl seçileceği toplu yapının özelliği dikkate alınarak yönetim plânında belirtilir. Toplu yapı temsilciler kurulunda bu yöneticiler ve temsilciler yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısı kadar oy hakkına sahiptirler.

Yönetim plânı ve değiştirilmesi

MADDE 70- Toplu yapı kapsamındaki yapı ve yerler için tamamını kapsayan bir tek yönetim plânı düzenlenir. Yönetim plânı, toplu yapı kapsamındaki bütün kat maliklerini bağlar. Yönetim plânının değiştirilebilmesi için, toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır.

Geçici yönetimle ilgili yönetim plânı hükümleri, toplu yapı alanındaki bağımsız bölüm maliklerinin beşte dördünün oylarıyla değiştirilebilir.

Yönetici ve denetçi atama

MADDE 71- Yönetim plânında başka türlü düzenlenmedikçe, blok kat malikleri kurulu blok için, blok niteliğinde olmayan yapıların yer aldığı parseldeki kat malikleri kendilerine özgülenen ortak yer ve tesisler için, toplu yapı temsilciler kurulu ise toplu yapı kapsamındaki bütün ortak yapı, yer ve tesisler için yönetici ve denetçi atar.

Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin; blok niteliğinde olmayan yapıların ortak yer ve tesisleri için yönetici ve denetçi, bu yapılardaki kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçilir. Toplu yapı kapsamındaki bütün ortak yapı, yer ve tesisler için yönetici ve denetçi ise, toplu yapı temsilciler kuruluna katılan yönetici ve temsilcilerin, yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısının salt çoğunluğunun oyu ile atanır.

Ortak giderlere katılma

MADDE 72- Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır.

Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar.

Geçici yönetim

+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

54 oyla tedaşa trafo devri olur mu

trafo devri

elektrik trafo devri

özel trafoların devri

yeni binanin trafosunun tedasa devri

https:www.hukuki.netshowthread.php46732-Site-Yonetimi

Forum