+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

POLİSLERDE, ÖĞRENİM DURUMU VE TAYİN

I-GİRİŞ;

Öğrenim ve eğitim hakkı Anayasal bir hak olup, Anayasamızın 42.maddesinde sadece memurlara yönelik olarak değil, memurların da dâhil olduğu tüm vatandaşlara yönelik olarak düzenlenmiş ve bu hakkın kapsam ile sınırlarının ancak kanunla belirlenmesi öngörülmüştür. Bu Anayasal hüküm, açılan idari davalarda yüksek mahkemece doğrudan dikkate alınmakta ve somut dava konusuna aşağıda detayı açıklanacağı üzere uygulanmaktadır.
    Memurların tayin ile ilgili işlemlerinin de, kanunla düzenlenmesi gerektiği Anayasamızın 128/2.maddesinde kayıt altına alınmıştır.

II-İLGİLİ MEVZUAT VE AÇIKLAMA;

1-Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Temel İlkelerin düzenlendiği ikinci bölümünde yer alan 9/2.maddesinde “Merkezce yapılacak atama ve yer değiştirmeler ile il içinde yapılacak atama ve yer değiştirmelerde, personelin kendisinin, eş veya çocuklarının sağlık ve diğer özel durumlarını (çalışma, öğrenim vb.) belgelendirmeleri halinde, bu durumları, hizmet ihtiyacının elverdiği ölçüde dikkate alınır.” Hükmü yer almaktadır.
    Aynı Yönetmeliğin “Çocukların Öğrenim Durumları Sebebiyle Yer Değiştirme” başlıklı 40.maddesinde de “Personelin, üniversite ve yüksek okullarda öğrenim gören çocuklarının yurt veya yatılı okuma imkanı olmadığı veya parasız yatılı olan okullar hariç, yabancı dil ağırlıklı orta öğretim kurumları ile meslek lisesinde öğrenimde bulunan çocuklarının bu durumlarını belgelemeleri halinde, atanmak istediği ilde ihtiyaç bulunması ve kadro durumunun uygun olması halinde, ikinci bölge hizmetini aksatmamak kaydıyla okulun bulunduğu il veya dengi bir okulun bulunduğu illerden birine yer değiştirmek suretiyle ataması yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.
    Yönetmeliğin “Zamandışı Atama” başlıklı 19/g. maddesinde “Yönetmeliğin 38 inci maddesinde yer alan eş durumu ve 40 ıncı maddesinde yer alan öğrenim durumu ile ilgili şartların ortaya çıkması” halinde Yönetmeliğin 18 inci maddedeki genel atama ve yer değiştirme zamanına bağlı kalınmaksızın ve atama istek formu istenmeksizin her zaman atama ve yer değiştirme yapılabileceği düzenlenmiştir.

2-Anayasamızın 42/1.maddesinde de “Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.” Hükmü yer almaktadır.

3-Danıştay 5.Dairesinin 10.11.2005 tarih ve 2002/5415 esas, 2005/5092 sayılı kararında (http://www.kamudan.com/NewsDetail.aspx?NewsID=121764) “hemşirelik önlisans mezunu olup, Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde hemşire olarak görev yapmakta iken, Ege Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne kaydını yaptıran davacının, Ege Üniversitesi Erişkin Hastanesine naklen atanmasının sağlanması amacıyla muvafakat verilmesi istemiyle 29.9.2000 tarihli dilekçeyle davalı idareye başvuruda bulunduğu, davalı idarenin ... günlü, ... sayılı işlemiyle hizmetine ihtiyaç duyulduğundan muvafakat verilmesinin uygun olmadığının bildirildiği, ….(idareye) takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması kapsamında gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu çekişmesizdir…….Bu durumda, Anayasanın sözü edilen hükmünün doğal sonucu olarak davacının eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılacağı açık olup, davacıya muvafakat verilmemesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık, davanın reddi yolundaki İdare Mahkemesi kararında ise hukuksal isabet görülmemiştir.” Gerekçesine kararda yer verilmiştir.

III-SONUÇ

1-Yönetmeliğin 9/2.maddesi ile Yönetmeliğin 40.maddesinde yer alan hüküm karşılaştırıldığında ve ayrıca aynı Yönetmeliğin 19/1-g. maddesi de göz önüne alındığında;

a-Personelin kendisinin veya eşinin eğitim durumunun Yönetmeliğin 9/2.maddesine göre atamada dikkat edilecek bir husus olmak ile birlikte, Yönetmeliğin 40.maddesinde yer alan çocukların öğrenimi gibi, Yönetmeliğin 19/1-g. maddesinde zaman dışı atamaya sebep olmayacak değerde görüldüğü anlaşılmaktadır. Yani, personel üniversiteyi kazansa bile, atama zamanını beklemek zorunda kalacak, büyük ihtimal ile atama zamanı gelinceye kadar devamsızlıktan okuldan atılacaktır.

b-Çocukların öğrenim durumlarının, ikinci bölge hizmetini aksatmama şartına bağlı kılınmasına rağmen, personelin kendisi veya eşinin öğrenim durumu ile ilgili böyle bir kısıtlamanın yönetmelikte ön görülmediği, Yönetmeliğin 40.maddesinde personelin eşinin veya kendisinin öğrenim durumu ile ilgili hiçbir hususun yer almaması ile anlaşılmaktadır.
    Bu durumda ikinci bölge hizmeti yani şark hizmetini aksatmama şartı, personelin kendisinin ve eşinin öğrenim durumu söz konusu olduğunda, geçerli olmayacaktır. Zira bu yönde pozitif düzenleme yoktur.
    2-Anayasamızın açık hükmü ve bu hükmün doğrudan idari davalarda uygulayan Danıştay 5.Dairesinin 2005 tarihli kararı bir bütün olarak düşünüldüğünde ve Anayasanın 128/2.maddesi gereği atama ile ilgili hususların ve özlük haklarının kanunla düzenleneceğine ilişkin açık hüküm göz önüne alındığında, Anayasanın 42.maddesi gereği, personelin kendisinin ve eşinin öğrenim durumu dolayı ile de, bu şartın doğduğu tarih itibari ile ve personelin bu haktan yoksun kalmayacak şekilde, bu haktan zaman kısıtlamasına tabi tutulmadan faydalandırılmasının idarece bir Anayasal yükümlülük olduğu Danıştay’ın yukarıda yer alan 2005 tarihli içtihadından anlaşılmaktadır.

Önder ÖZLEM

Hukuki NET Güncel Haber

Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin konulu yargıtay kararı ara
    Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    327
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

04/11/2008 tarihli Resmi Gazete yayınlanan yönetmelik değişikliği ile, makalede üzerinde önemle durduğumuz Emniyet hizmetleri Atama Yönetmeliğinin 9/2.maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Anayasanın ilgili hükmünde ve diğer mevzuat hükümlerinde bir değişiklik yoktur. Makale incelerken bu hususa dikkat edilmesi önemle rica olunur.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

efendim kolay gelsin maalesef yönetmelikten 9 maddenin 2. fıkrası kaldırıldı tam ben eş durumundan tayin istemek için dilekçe verecekken. şimdi de ne yapacağımı bilmeden kara kara düşünüp duruyorum. lütfen bana yardımcı olur musunuz..ben polis memuruyum eşim doğu görevi sayılan illerden birinde üniversite öğrencisi evlenmeden önce de üniversite öğrencisiydi yani evlendikten sonra üniversite kazanıp gitmedi.şimdi bu durumda ben kurumuma eş durumumdan tayin için dilekçe vermeliyim sonuç ne olabilir, sonuç olumsuz olursa bölge idare mahkemesine anayasanın Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz maddesine dayanarak dava açabilir miyim. lütfen yardımcı olur musunuz. şimdiden teşekkür ederim.herkese kolay gelsin...

İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

Ben istanbulda polis memuru olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda elazığ inşaat mühendisliğine kaydım var. Yalnız okulun bulunduğu ile tayinimin yapılamayacağını emniyetin yetkilileri söylüyor. Bu durumda benim egitim hakkımın kısıtlanması ortaya çıkıyormu? Emniyetin atama yönetmeliğinden kasım ayı başlarında eğitim ve sağlık durumundan atamalar kaldırıldı. Yani tek çözüm dava açmak. İdare mahkemelerine dava açabilmem için neler gereklidir, aşamaları nelerdir ve dava ortalama kaç gün sürebilir bu konuyla alakalı mahkeme kararı varmı? Bu haklar kaldırılmadan benim kaydım vardı acaba bu durum kazanılmış hak olarak değerlendirilebilirmi?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

Öncelikli merhabalar.Konu tamamen beni içeriyor.E.G.M. personeliyim 2008 atamaları ile şarka atanmam yapıldı.09.10.2008 tarihinde evliliğimi ^kadrolu ilk ataması^ şark bölgesinde yer alan eşimin yanına kendisi asaleti dolana kadar yer değiştirilemediği için atamamın yapılmasını aynı gün dilekçemle istedim.tarafıma bu zamana kadar cevap verilmedi.Fakat telefonla Personel Daire Başk.ından almış olduğum bigi şuydu:aynı yıl içerisinde 2. kez atamanız kanunen mümkün değildir.Atama dilekçeniz 2009 Haziran atama zamanında değerlendirilecektir.Aklıma şu soru gelmiyor değil şuan 2009a girdik acaba atamam şuan olabilir mi

İletiler
    58
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Polislerde, Öğrenim Durumu ve Tayin

Benim Bölge İdare Mahkemeleri'nde kazandığım davaya iptal davası açan ve şu anda DAVACI olan ve benim DAVALI olduğum davayı Danıştay'ın sitesinden takip ettiğimde "YD ile ilgili İstem Sonucu"na "YD kabul" yazıyor bu ne anlama geliyor?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

polislikte tayin isteme

polis memuru eğitim durumundan tayin

polis tayin dilekçesi

polisler ne zaman tayin ister

çocuğun eğitim durumundan tayin

polisler hangi durumlarda tayin isteyebilir

polis tayin iptali

egm çocukların öğrenim durumu ile atama

polislerde eğitim durumundan tayinemniyette sağlık durumundan tayinpolis memuru eğitim durumundan tayin 2013çocuğun eğitimi nedeniyle tayinpolisin tayin haklarıemniyette eğitim durumundan tayin28 kasım 2014 emniyette çocuğun eğitiminden dolayı tayin kaç günde belli olurpolis memuru tayin dilekçe örneğiegm egitim durumundan tayin 38. ve 40.maddepolisin eğitim durumundan tayinipolis eğitim durumundan tayinegm atama dilekçesipolis memuru tayin isteme şartlarıatamada çocuğunun eğitim durumu2000 öğrenci atama yapılmadı polislige 2015polis tayin isteme hakkıegitim durumundan atanan polis memuru 2015
Forum