Kilitli Konu
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 23 ileti bulundu.

Konu: Baş örtüsü hakkında kısaca

Baş örtüsü hakkında kısaca Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara, dikmen, Turkey.
    İletiler
    65
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Baş örtüsü hakkında kısaca

özgürlük iktidarın tutum ve davranıslarına muhalefet cesaretidir demis perikles isadan önce Cagdas insan bilir ki her sususunda özgürlüğünün bir bolumunu yitirmektedir...
    Sonuc olarak bu konu ile ilgili dusuncem: hiç okumamısı dogru yola getirebilirsiniz, iyi okumus zaten kendiliğinden bulacaktır dogru yolu,ama yarı iyi okumus insanları asla gercege yoneltemezsiniz...ornek mi
    buyrun
    hic okuma yazma bilmeyen ninelerimiz bu vatan icin can siperane birsekilde savastan once savasta ve sonrasında calısmıstır hemde heralanda o gunku ninelerimizden sadece 65 yıl sonra bir takım siyasi partilerin dayatmaları baskıları oy hesapları sonucunda universiteli genc kızlarımız basortusu savası vermekle kole olma ozgurlugunu yeglemektedir.... yorumsuz

Hukuki NET Güncel Haber

Baş örtüsü hakkında kısaca konulu yargıtay kararı ara
    Baş örtüsü hakkında kısaca konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

"...bir takım siyasi partilerin dayatmaları baskıları oy hesapları sonucunda universiteli genc kızlarımız basortusu savası vermekle kole olma ozgurlugunu yeglemektedir.... yorumsuz" Başörtülü bayanlar kime köle oluyorlar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Siyaset felsefesinin en büyük uğraşlarından birisidir özgürlük-otorite , ya da birey-devlet çatışması... Wolff demiş ki; "insanların en büyük yükümlülüğü otoriteye başkaldırmak, otoritenin en büyük görevi de yönetmektir."

Yöneticiler her zaman halktan olmamış, yönetilenler de her zaman sadık olmamıştır tarih boyunca... Köle olmak bir özgürlük değildir, yönetenlerin seçimidir.

Nerede
    istanbul.
    İletiler
    230
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

�Ey insanoğulları!Ayıp yerlerinizi örtecek giyimlikle sizi süsleyecek elbiseler gönderdik.Takva örtüsü ise bunlardan daha hayırlıdır.Allah¬¬¬ ın bu ayetleri öğüt almanız içindir.(Araf S.26.ayet)
    �Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye devri kadınları gibi,açılıp saçılmayın...�(Ahzap s.32-34.ayet).Bu ayetle ilgili bir müellif bu ayetlerin Peygamberimizin hanımlarının ayete konu alındığını belirtmiştir.(s.624 Kurandaki İslam,Yeni Boyut.İst 2000 Y.Nuri Öztürk) .Şu da bir gerçek ki; Eğer bu şekilde ise Müslüman hanımlardan da bu şekilde giyinmek isteyenlerin olabileceği açıktır.
    Kuran ı Kerimde örtünme ile ilgili açık ayetler mevcuttur. Her ne kadar yorumdan yorum çıkaran birkaç istisna din cahili dışında aksini iddia eden din bilgini hemen hemen yoktur.Aslında bu başörtüsü-türban olayının birçok yönü vardır.Bu durum dini,sosyal,ekonomik,kültürel boyutları vardır.
    Eğer sosyal boyuttan bakacak olursak bugün toplumumuzda çoğunluk bir şekilde başını örtmektedir. Olayın temelinde asıl sebep olarak dini nedenler olsa da bunun yanı sıra büyüklerden görme,çevrede insanların çoğunluğunun bu şekilde olması,aile baskısı da buna dahil edilebilir elbette.Ancak örtünmenin şekli yöreye göre de değişmektedir.Ancak tamamında ortak nokta başların başkaları tarafından görülmeyecek şekilde kapatılmasıdır.
    Öncelikle yönetimin en alttan en üst birimine kadar insanların yaşayışlarını sorgulamadan olduğu gibi kabul etmesi saygı göstermesi gereklidir.�Hudutsuz şekilde açılabilmenin sınırsız hürriyetlerle serbest olduğu bir dünyada, inançları yahut zevkleri yüzünden vücudunu, saçını başını şöyle veya böyle örten insanlara kötü gözle bakmak,onları horlamak,her şeyden önce insan haklarına ve hürriyetlerine tasalluttur;insanın gelmiş bulunduğu bilgi ve aydınlık boyutuna hakarettir.Bundan daha acısı,bunu yapan anlayışın Batı�daki kabul ve standartları şaşmaz yaradılış ölçüleri gibi hareket noktası alarak onlara uymayanları ilkellikle suçlamasıdır.Şu veya falan medeniyetin ölçüleri neden insanlığın ve hayatın şaşmaz ölçüleri olsun.� (S.616-617,Kurandaki İslam, Yeni Boyut.İst 2000 Y.Nuri Öztürk)
    Türkiye�de toplumsal hayatta dönemlere hayat tarzlarında giyim kuşam tarzında da elbette değişiklik olmuştur. Şöyle bir durumda mesela bindokuzyüzlü yılların başında �insanlar türban takmaya başladı� denilse idi herhalde bu durum insanların dinden ve örf ve adete aykırı tutum olarak değerlendilirdi. Çünkü toplumun tamamına yakını şu veya bu sebeple zaten çarşaf diye tabir edilen giyim tarzında idiler eğer böyle bir tabir kullanılırsa bunu ahlaksızlık olarak değerlendirirlerdi herhalde. Bugün insanların bir önceki döneme daha iyi dini eğitim aldıkları bir gerçektir. İnsanların daha dindar oldukları, ve dinlerini daha iyi yaşamak istedikleri bir vakıadır. �Türkiye�nin talihsizliği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır.... sivil toplum geleneğinin olmaması, üretimin ve demokrasinin gelişmemesinin nedeni; Selçuklulardan bu yana üretim biçiminin hep tarıma dayanmasındandır. Siz o tarım toplumu niteliklerini değiştiremezsiniz. �Köylü efendimizdir� dersiniz: ama Çankaya�ya çıkan köylüleri dövdürtür veya kararname ile kılık kıyafet devrimi yaparsınız. Bundan yetmiş yıl sonra türban meselesi ortaya çıkar. Çünkü kılık kıyafet devrimi bir üretim biçimiyle topluma gelir yerleşir. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçtiğiniz zaman kılık kıyafet değişir, çünkü tarla kıyafetiyle fabrikada çalışamazsınız. Bu bir süreçtir. O süreci dürtüklemek yerine bu işi kararnamelerle yaptığınızda toplum ona intibak edemez. Başlangıçta intibak etmiş görünür ama sonradan intibaksızlık ortaya çıkar. (Mehmet Altan)
    Yani bu gerçekten değişimdir, değişikliktir, süreçtir. Dikkat edilirse kökten laikler kendilerine slogan yaptıkları �bizim yaşlı nenelerimiz böyle örtünmüyorlardı. Bu örtünme tarzı farklı ve başka bir olguyu simgeliyor, bunun altında başka nedenler olsa gerek� demeleri ya zorbalıklarını örtbas etme ya da bu zorbalıklarını meşrulaştırmaya çalışmaları olsa gerektir. Bu azılı azınlığın neye nasıl saldıracaklarını karıştırmaları işin ilgincidir. Mesela; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Fikret Karaca imzasıyla gönderilen 2508-07-öğ.işl.-501/5006 sayılı .........tarihli yazıda, konu olan Nebiye Kahraman�a bildirilen şu metinler ibret vesikasıdır.�... öğretim kurumlarında başörtüsü yerine ancak modern bir şekilde �türban� kullanabilecekleri� bildirilmiştir.(Bütün Yönleriyle Başörtüsü Sorunu, MAZLUMDER, 2. Baskı
    S.345). Galiba bu işte bir sorun var modern bir türban kullanabilirsiniz modern olmayanı nedir acaba? Var mı bir fikri olan? Onların modern dediklerine, şu an laisizmlerinin tehdidi algılayanlara ne denmeli acaba, bu ne lahana bu ne perhiz turşusudur. Yukarıdaki kararda imzası olan dekan özürlü gibi davranıyor ve yukarıda deve mi kuş mu belli olmayan kararın yanına bir hukuk adına facia bir karara imza atıyor karar aynen şöyle �Fakülte içinde başörtüsü örtmek halen yürürlükte bulunan yasa yönetmelik ve YÖK kararları açısından suçtur... Ayrıca yapılan gözlemler sonucu kurum içinde başörtüsü örtme suçunu işlemeye devam ettiğiniz anlaşılmıştır.(..........S.337) Buyrun kel başa şimşir tarak.. birileri suç da ihdas etti buyur buradan yakın.
    Netice : kavram kargaşasına girmenin anlamı yok ister dini ister siyasi olsun isteyen istediğini giysin. Ne yapmalı siyasi diye Deniz Gezmiş türü kaban giyenleri okula devlet kurumlarına almayalım mı denecek ya daşu ideolojik gurubu andıran felan sakal ya da bıyık bilemediniz renk mi engellenecek bırakın renkler giysiler düşünceler özgür kalsın ya ben merak ediyorum bu şekilde kimi koruyoruz. İran da en azından (tasvip etmiyorum) çoğunluk azınlığı ezerken bizde azınlığın çoğunluğu ezme arzusu o biçim. Neyi ne adına koruduğumuz önemli beyler�����������.

Nerede
    İstanbul, Turkey.
    İletiler
    79
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Baş örtüsü o insanın beynindeki zekasını, başarısını,o insanın bu vatana, çevresine, devletine, ailesine edeceği hizmeti-sevgiyi-saygıyı engelliyorsa kamusal alan ya da kamusal olmayan bütün alanlarda YASAKLAYALIM!

Ama eğer önemli olan BAŞÖRTÜNÜN içindekilerse ve hala bu konuda YASAK söz konusu ise işte ben derim ki; başörtüsüne karşı bu kadar düşman tavır sergileyenlerin uzanan ELLERİNİ YASAKLAYALIM!!

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Olaya felsefe açısından yaklaşmak isteyen arkadaşımıza yardım etmek istedim fakat bu konuya iletiler eklenince kesinlikle aynı görüntüler karşımıza çıkacaktır.

Her yerde tartışılan fakat sonuç alınamayacak bir konu.

Nerede
    İSTANBUL, Turkey.
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aslında fazla tartışılacak birşey yok olayda. Birilerinin özgürlüğü elinden alınıyor ve sen buraya giremezsin diye setler çekiliyor. Kamu alanı ve evet kamu olmayan alan. İki ayrım ve iki ayrım insan statüsü.Üçbeş kişi öyle istedi diye sessiz çoğunluk yönetiliyor ve sindirilyor. Ne siyasetle alakalı başörtüsü engeli nede başka bir olayla. Tamamen din düşmanı çevrelerin engeli. Ve çekmeye, eğmeye ve bükmeyede hiç gerek yok...

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    495
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bence başörtüsü sorunu JOKER gibi; kime lazımsa kullanıyor.

Nerede
    İSTANBUL, Turkey.
    İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

size kesinliklede katılıyorum mine hanım. kime lazımsa alıyor konuyu esnetiyor gündeme getiriyor, kavga çıkarıyor, yönlendiriyor, kullanıyor...

Nerede
    Türkiye.
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

ya boyle bır dusunce olamaz... dayatmanın oldugu yerde ozgurlukten bahsedemeyız kı T.C. DEVLETİ laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir... evet bu vatan toprakları kanla, canla, basla bugune kadar gelmıştir ve boyle olmaya da devam edecektir ki;taviz verilecek konular bellidir..

Kilitli Konu
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: