Biraz daha karışık bir konu olması sebebiyle ayrı bir başlık altında açıyorum konuyu. Sorunuma yakın konular buldum fakat birebir örtüşmedi sorunumla.

Abim Kazakistan'da yengem ile tanıştı onu Türkiye'ye getirdi. Daha sonra kendisi tekrar döndü 9 ay kadar orada kalıp gelmesi gerekiyordu. Neyse çeşitli sebeplerden ötürü Yengem'e 6 ay vize alamadık. 30 gün zaten vizesiz gelmişti ki zaten vize konusunda da bir bilgimiz yoktu. Yengem abimin yanına dönmek istedi. Bizde vizenin cezası neyse 1 ay bekle ödeyelim dedik. Oralı olmadı ve evde huzursuzluk çıkardı. Gerekirse deport (sınır dışı) ettirin dedi.

Bunun üzerine yabancılar şubesine götürdüm kendisini. Sınır dışı olmak istiyor dedim. Böyle olmaz dediler. Yakalanması lazım dediler. İyi ozaman yakalayın dedim. Hayır dışarıda yakalanması gerekiyor dediler. Dışarı çıkalım orada yakalayın dedim. Dalga geçme git işine dediler. Neyse en sonunda torpil yoluyla deport işlemi yaptırdım. Uçak biletini aldım. 1 gün içerisinde dışarı çıkışını sağladım.

Tabi bu arada yengem hamileydi. Oraya gittikten 2 ay sonra yeğenim dünya'ya geldi. Bu arada orada evlendiler ama konsoloslukta değil. Şu anda 1 oğlu birde kızı var abimin. Onlar soyadımızı aldılar ama yengem hala kendi soyadında. Evlilik cüzdanları var. Geri getirmeye çalışıyoruz. Çocuklarla beraber. Oğlununda pasaport işlemleri halloldu. Tek sorun yengemin pasaport'unda sınır dışı olmuş olma durumu. Yengem konsolosluktaki bir çok işi halletti fakat 6 ay vize almasını istedik konsolosluğumuzdan. 1 ay ileri atmışlar vize işini. Fakat şu anda durumları orada iyi değil ve hemen gelmeleri halinde hava alanında vize alabilir miyiz? Girişinde (soyadından dolayı) herhangi bir sorun yaşarmıyız? Çünkü o pasaport numarası sınır dışı yemiş durumda. İsimde öyle. Bu hafta sonu getirmeyi planlıyoruz aksi taktirde 1 ay bekleyeceğiz ve durumun ne olacağı konusunda en ufak bir fikrimiz yok.

Biliyorum uzun oldu ama bu konuda hukuk içerisinden yararımıza ne çıkarta biliriz? Çok teşekkür ediyorum şimdiden ilginize.

Ümit Bolat