+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 31 ileti bulundu.

Konu: Basit yaralamaya itiraz?

Basit yaralamaya itiraz? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Kadıköy, Turkey.
    İletiler
    100
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Basit yaralamaya itiraz?

Bu olayın basit yaralama olarak değerlendirilmesi yerine "neticesi sebebi ile ağırlaşmış yaralama" olarak ele alınması gerektiği fikrindeyim.

Hukuki NET Güncel Haber

Basit yaralamaya itiraz? konulu yargıtay kararı ara
    Basit yaralamaya itiraz? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merak ettiğim birsey daha var.Beni yaralayan kişi beni sustalı dıye tarif edilen bıcakla yaraladı.Bu bıçak silah niteliği taşırmı?Ayrıca yaralama "silahla yaralamaya" mı girer?

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama
    MADDE 87- (1) Kasten yaralama fiili, mağdurun;
    a) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına,
    b) Konuşmasında sürekli zorluğa,
    c) Yüzünde sabit ize,
    d) Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma,
    e) Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun vaktinden önce doğmasına,
    neden olmuşsa, yukarıdaki maddeye göre belirlenen ceza, bir kat artırılır. Ancak, verilecek ceza, birinci fıkraya giren hâllerde üç yıldan, üçüncü fıkraya giren hâllerde beş yıldan az olamaz.
    (2) Kasten yaralama fiili, mağdurun;
    a) İyileşmesi olanağı bulunmayan bir hastalığa veya bitkisel hayata girmesine,
    b) Duyularından veya organlarından birinin işlevinin yitirilmesine,
    c) Konuşma ya da çocuk yapma yeteneklerinin kaybolmasına,
    d) Yüzünün sürekli değişikliğine,
    e) Gebe bir kadına karşı işlenip de çocuğunun düşmesine,
    neden olmuşsa, yukarıdaki maddeye göre belirlenen ceza, iki kat artırılır. Ancak, verilecek ceza, birinci fıkraya giren hâllerde beş yıldan, üçüncü fıkraya giren hâllerde sekiz yıldan az olamaz.
    (3) Kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına neden olması hâlinde, kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    (4) Kasten yaralama sonucunda ölüm meydana gelmişse, yukarıdaki maddenin birinci fıkrasına giren hâllerde sekiz yıldan oniki yıla kadar, üçüncü fıkrasına giren hâllerde ise oniki yıldan onaltı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
    yukardaki maddelere dikkat edilirse bu saldırganın kaç yıl alması lazımdır?ayrıca yaralama sustalı bıçakla işlenmiştir.
    Konu ardam88 tarafından (25-07-2008 Saat 18:55:51 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benim yukarıda yazdığım yaralama olayında suç birden çok maddede var.Yani saldırgan hem silahla yaralıyor beni hem hayatım saldırı sonucu tehlikeye giriyor hem saldırı sonucu bir oragnım alınıyor.şimdi bu suclar tek tek toplanıyormu yoksa en yüksek ceza mı veriliyor?

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

son sorum hakkında bir bilgisi olan varmı?her sucun cezası toplanıyormu?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cezanın belirlenmesi
    MADDE 61. - (1) Hâkim, somut olayda;
    a) Suçun işleniş biçimini,
    b) Suçun işlenmesinde kullanılan araçları,
    c) Suçun işlendiği zaman ve yeri,
    d) Suçun konusunun önem ve değerini,
    e) Meydana gelen zarar veya tehlikenin ağırlığını,
    f) Failin kast veya taksire dayalı kusurunun ağırlığını,
    g) Failin güttüğü amaç ve saiki,
    Göz önünde bulundurarak, işlenen suçun kanunî tanımında öngörülen cezanın alt ve üst sınırı arasında temel cezayı belirler.
    (2) Suçun olası kastla ya da bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle indirim veya artırım, birinci fıkra hükmüne göre belirlenen ceza üzerinden yapılır.
    (3) Birinci fıkrada belirtilen hususların suçun unsurunu oluşturduğu hâllerde, bunlar temel cezanın belirlenmesinde ayrıca göz önünde bulundurulmaz.
    (4) Bir suçun temel şekline nazaran daha ağır veya daha az cezayı gerektiren birden fazla nitelikli hâllerin gerçekleşmesi durumunda; temel cezada önce artırma sonra indirme yapılır.
    (5) Yukarıdaki fıkralara göre belirlenen ceza üzerinden sırasıyla teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı ve cezada indirim yapılmasını gerektiren şahsî sebeplere ilişkin hükümler ile takdiri indirim nedenleri uygulanarak sonuç ceza belirlenir.
    (6) Hapis cezasının süresi gün, ay ve yıl hesabıyla belirlenir. Bir gün, yirmidört saat; bir ay, otuz gündür. Yıl, resmî takvime göre hesap edilir. Hapis cezası için bir günün, adlî para cezası için bir Türk Lirasının artakalanı hesaba katılmaz ve bu cezalar infaz edilmez.
    (7) Kanunda açıkça yazılmış olmadıkça cezalar ne artırılabilir, ne eksiltilebilir, ne de değiştirilebilir.

Ayrıca 2005 yılında 5377 syl.yasayla 61. maddeye eklenen fıkraya göre, süreli hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı belirlenen sonuç ceza, otuz yıldan fazla olamaz(f. 7

Takdiri indirim nedenleri
    MADDE 62. - (1) Fail yararına cezayı hafifletecek takdiri nedenlerin varlığı hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis; müebbet hapis cezası yerine, yirmibeş yıl hapis cezası verilir. Diğer cezaların beşte birine kadarı indirilir.
    (2) Takdiri indirim nedeni olarak, failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususlar göz önünde bulundurulabilir. Takdiri indirim nedenleri kararda gösterilir.

Cezaların İçtimaı:
    Suçların içtimaı suretiyle çeşitli ihlallerin kaynaşmaması, yani faile birden fazla ceza verilmesinin gerekli bulunduğu bir durumun ortaya çıkması halinde cezaların içtimaı söz konusu olur. Nitekim, birden fazla ihlal söz konusu olup da, bunların suçların içtimaı hallerinden biriyle kaynaşmaması durumunda, kural, gerçekleşen ihlal sayısınca ceza verilmesidir. Bir kimsenin birden fazla cezaya hükümlülüğü durumu, cezanın infazı aşamasında göz önünde bulundurulacak ve buna özellikle koşullu salıverme bakımından birtakım sonuçlar bağlanacaktır[15].

Burada sistematik olarak yeri olmamakla birlikte, YTCK’ da öngörülmesi gerekirken yer almayan önemli bir kurumdan söz etmek istemekteyiz. Gerçekten bu yasada cezaların içtimaına yer verilmemiştir. İlk tasarıda yer almasına rağmen, sebebini anlayamadığımız bir biçimde cezaların içtimaı yasaya dahil edilmemiştir. Böylece örneğin, birden fazla ve farklı zamanlarda suç işleyen kişinin bu cezalarının nasıl toplanacağı veya nasıl hesap edileceği yönünde bir kural yer almamıştır. Böyle bir toplamaya infaz evresinde başvurmanın olanaksız olduğunu da hemen belirtmemiz gerekir. Zira infaz evresi hükmedilen bir cezanın infaz biçimini ve infaz kurumlarını belirler. Bu safhada infaz yargıcı dahi bulunsa, bu yargıç ancak infaz ile ilgili sorunlarla ilgilenecektir. Yoksa cezanın hangi sisteme göre ve nasıl toplanacağını yargılamayı yapan mahkeme tayin edebilir. Aksi bir düşünce yargılamanın işine müdahale anlamını taşır ve doğal yargıç ilkesini ihlal ettiğinden Anayasa’ya aykırılık ile malul olur[16].
    Konu sebepsiz zenginleşme tarafından (01-08-2008 Saat 10:56:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ardam88 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benim yukarıda yazdığım yaralama olayında suç birden çok maddede var.Yani saldırgan hem silahla yaralıyor beni hem hayatım saldırı sonucu tehlikeye giriyor hem saldırı sonucu bir oragnım alınıyor.şimdi bu suclar tek tek toplanıyormu yoksa en yüksek ceza mı veriliyor?
    Sayın ardam88 mesajlarınızı ve size verilen cevapları bir kez daha okursanız bir gerçeği göreceksiniz ki olayı parça parça anlatıyorsunuz. Size şunu söylemek istiyorum adalet arayışı içinde olan acılı birisiniz. Olayın gelişimi hakkında pek fazla açıklamanızda bulunmamakta. Bir olayda birden fazla unsur bir arada bulunur. Özellikle ceza hukukunda somut bir olaya uygulanacak soyut bir çok madde bulunur. Asli ceza normları dışında tali normlarda bulunacaktır. İhtimal dahilinde karşı tarafa uygulanması düşünülecek tahrik hükümleri de olabilir. O nedenle size en güzel cevabı veren meslekdaşımın cevabını aynen alıntı yapmak istiyorum.

Alıntı Av.Elmas Kaya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Size söylediğim gibi bunu öncelikle dosyanızı yakından inceleyecek bir avukatla görüşmeniz önemli, avukatınız bu hususta gerekli itirazları yapıp soruşturmanın genişletilmesi vs. taleplerle suçlamanın başka maddelerden yapılmasını ve iddia ettiğiniz üzere öldürmeye teşebbüs suçundan dahi cezalandırılmasını sağlayabilir. Bu hususta eğer uzman değilseniz bir avukatın yardımını alın ve iddialarınız doğrultusunda yazılacak dilekçelerle başkaca maddelerden hüküm verilebilir. Savcı iddianamede belirli maddelerden dava açabilir fakat siz de davaya katılarak iddialarınızı ileri sürebilirsiniz.

Olayınız ile ilgili olarak tüm yazılanları ve yorumları okuduktan sonra benimde kanaatim bu noktadadır.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu davada sen şikayetini almazsan tazminat alabilirsin ve mahkemenin ilerliyen sürecinde olay basit yaralamadan çıkarsa sanıklar ceza da alabilir bence...

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben olayı en baştan anlatayım,beni bıçakla yaralayan şahıs olay gününden 3-4 ay once bır tartısmamızdan sonra aksam cep telefonuma rahatsız edici mesajlar cekti.Ben 1 saat sonra kendisini aradığım zaman aileme karşı çok ağır küfürler edip telefonu kapattı.Ortada mesele olarak hiçbirsey yoktu benim ona karşı bir kinim de yoktu sadece onla muhattap olmamaya çalısyordum.neyse bu kufur olayı gectıkten sonra bır daha bırsey olmadı ama ettiği küfürler çok ağırdı.Olay günü bu şahsı bir arkadasıyla gördüm.Yanına doğru gittim o da hemen elini cebine attı ben hem daha önceden ettiği küfür sebebiyle hem bıcak cıkarıyor korkusuyla boynunu tuttum.O sırada yanındakı arkadası da bana sarıldı ve benı uzaklastırdı sonra bu sahıs kaçtı.ben bıcak taşımanın suc oldugunu bildiğimden dolayı hemen polısı aradım.Polisi arayıp eşgal bildirdiğimi duyunca arkam dönükken beni önce kalçamdan hemen sonrasında ise sırtımdan ağır bir sekilde yaraladı.Sonra ise kaçtı.3 gün yoğun bakımda kaldığım gibi bir de bıcaklamadan zarar goren dalağım alındı.Hayati tehlikem vardı ama çok şükür atlattım.daha sonrasında ise savcı basit yaralamadan dava açmış.şimdi bildiğim kadarıyla kullandığı sustalı diye tabir edilen bıcak davada "silah" olarak değerlendirilecek.Ayrıca benim mağduriyetim çok büyük sonuçta bir organım alındı ve bundan sonra dalağım olmadan yaşayacagım.
    olay tamamen bundan ibarettir.Asıl merak ettiğim suç silahla işlendiği ,hayatımı tehlikeye atan bir durum oluştuğu,bir uzvumu yitirdiğim için alacagı ceza en az kaç yıl olmalıdır?
    Ayrıca davaya aliye mahkemesi bakıyor.Acaba davayı cinayete tesebbüse cevirmek mümkün mü?
    çok tesekkur ederim

İletiler
    80
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bir de dalağım alındığı için işlev kaybı da vardır değilmi?Ben dalak alındığı zaman onun görevini yerine getiren başka organlar olduğu için dalağın organ sayılmadığını duydum ne kadar doğruluğu var acaba?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

basit yaralamaya itiraz dilekçesi

basit yaralamaya teşebbüs

basit yaralamaya hangi mahkeme bakar

basit yaralamada itiraz dilekçe örneği

862 tck itiraz

kasten yaralamadan itiraz

http:www.hukuki.netshowthread.php41746-Basit-yaralamaya-itiraz

basit yaralamaya itiraz

aile mahkemesi kasten yaralama kamu davasina itiraz dilekce ornegi