İletiler
    59
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

yarın gidip sonra size gelişmeleri anlatıcam dedi, ondan sonra ses seda yok. noldu ki acaba.

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

selam arkadaşlar,son 10-15 sayfayı okudum .
    Durumumu kısaca açıklayayım:

84 doğumluyum.İki yillik meslek yüksek okulu bilg. prog. mezunuyum(önlisans).Şu an yurtdışı üniversitede bilg müh son sınıf öğrencisiyim.Okulum bu sene bitecek yalnız denklik alabilmem için yök ün denklik sınavına girmem gerekecek.Eğer kazanamassam tecil hakkım olmayacak ve uzun dönem askerlik yapmam gerekecek.Bu nedenle 1 hafta sonra başlayacak olan açıköğretim 4 yıllık lisans bölümüne kayıt yaptırcağım.2 yıllık önlisans bitirdiğim için,açıköğretim 3. sınıfdan başlama hakkım vardı(1 sene hazırlıktan sonra).Yalnız açıköğretim mevzuatındada bazı değişiklikler olmuş ve 1. sınıfdan başlama durumum olabilir açıköğretime.
    29 yaşını bitirdiğimde hala açıköğretimde olursam,kaydım silinip askere alınma durumum var mı? Eğer kaydım silinmez ise yoklama kaçağı olarak ne kadar süre idare edebilirim Ankarada ikamet eden biri olarak?Askerlik şubem de Ankarada.Bu arada 2 yıllık önlisanlı bitirdiğimde tecil hakkımı kullanıp muayneye girmiştim.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Parahol nickli arkadaş yaşadıklarını imkanı varsa bize anlatırsa sevinirim..Çünkü benimde eşdeğere yakın bir sorunum var kendi yaşadıklarıyla ilintili..
    Öncelikle sorunuma geçmeden önce sorunuma giden yolda kısaca özgeçmişimi aktarmak isterim..
    1982 doğumluyum 2000 yılında bir üniversitenin iktisat bölümüne kayıt oldum..Maddi sıkıntılarımla başa çıkmak için çalışma hayatına girdim ve bu arada da okul ve iş yaşantısını sürdürememekle birlikte 2007 yılının bahar döneminde 5 dersten fazla dersim kaldığı için okuldan atıldım..2008 yılında af ile aynı üniversiteye intibakım yapıldı..Bu intibak beni okula 4. sınıf öğrencisi gibi kayıt olmamı sağladı.Bu arada okul kayıt icin askerlik durum belgesi istedi bende askerliğim için durum belgesi almak üzere şubeye başvurduğumda yoklama kacağı olduğumu ögrendim..Yani okulumun kaydımı sildiği süre ile af ile dönüş sürem arasında askerlik ile ilgili bir işlem yaptırmadıgımdan dolayı ve ögrencilik vasfımı kaybettigimden dolayı bu duruma düşmüştüm.Neyse bazı işlemler yaptırdıktan sonra kaydımı tamamlamak üzere durum belgesini aldım
    bu durum belgesinde yazanları aşagıda yazacağım
    Askerlik karar maddesi:86. madde A grubu arızalı(tebligatsız)
    Mezun olduğu okul :... fakültesi iktisat/terk
    Mezuniyet tarihi:31/10/2008
    Sevk edileceği tarih:02/01/2011
    Erteleme bitim tarihi31/12/2010
    En son ert. sebebi:36. mad. sınıf tertibatlı
    Şimdi yukarıdaki tarihlerle ilgili sorum mezuniyet tarihi ile erteleme bitim tarihi arasındaki fark 2 yıllık sevk tehir hakkından mı geliyor..
    Ben 2008 de mezun olmadığıma göre bu hakkım devam ediyor mu?Bir başka deyişle yukarıdaki tarihler ihtimal üzerine yazılmış tarihler midir?
    Geçen yılın Aralık ayında askerlik şubemi telefonla aradığımda yukarıdaki sevk tarihi ile ilgili bu tarihte okulumu bitiremediğimi 02/01/2011 tarihinde gelmem mi gerektiğini sorduğumda telefondaki yetkili "okulunu bitir öyle gel kardeşim" dedi..Yani kaçak durumuna düşmeyecek miyim o tarihte diye ısrarla teyit almaya çalıştığımda 31 ekime kadar bitirmeye çalış dedi..
    Birkaç gün sonra 31 ekim tarihi gelecek ve benim ilk dönemden yani güz döneminden 2 dersim var ayrıca ikinci dönemden 1 dersim var..Ben güz dönemi derslerine sıkı hazırlandım amacım bu dersleri verip Ocak ayı sonu gibi tek ders sınavıyla birlikte mezun olabilmek..Ana sorunum ben şimdi yoklamamı yaptırmaz isem bu 3 aylık süreç içerisinde maddi para cezası dışında daha ciddi bir sorun yaşarmıyım?İkinci sorum mezun olduktan mezun olanlara tanınan 2 yıl sevk tehir hakkım kaybolur mu?
    İzc nickli arkadaş anladığım kadarıyla bu hakkını yoklama kaçağı olmasına rağmen elde etti..Aktardıklarına göre kendiside 30 yaşından yüksek bir yaşta mezun oldu.O arkadaşın bunu elde etmesi her mezunun yoklama kaçağı olsa dahi bu hakkı elde edeceğini gösterir mi?Şubeler bu gibi net durumlarda farklı uygulamalar yapabilir mi?
    Ayrıca yazıma başlarken belirttiğim üzere Parahol nickli arkadaştan ise mümkünse ricam yaşayacağını bildirdiği benim sorunuma denk deneyimini mümkünse paylaşmasıdır..Zira bende kısmetse kendisi gibi 30 yaşında mezun olabileceğim..
    Şimdiden teşekkürler
    Konu SHEWA tarafından (29-10-2011 Saat 01:05:13 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar selamlar, saygılar.

Askerliğini asteğmen savcı olarak yapmış bir arkadaşım ve bağlı olduğum askerlik şubesinde memur olan diğer arkadaşımdan aldığım bilgiler bu sitede yazan bazı bilgilerle örtüşmemekte. Bu sebepten dolayi ben de bu konuya dahil olmak istedim. (Belki de benim arkadaşlarımın tam olarak hakim olmadığı bazı konuları buradaki daha deneyimli arkadaşlar daha iyi biliyorlardır umuduyla).

"Bakaya ve yoklama kaçaklarını artık askerlik şubeleri aramayacak (mış)" ismi altında açılmış olan bu konu beni de yakından ilgilendirdiği için bazı yazıları atlayarak benimle ilgili kısımların neredeyse hepsini okudum. Öncelikle içinde bulunduğum durumu kısaca anlatmak isterim:

Bu ay Avustralya' dan vizemi aldım ama Mayıs ayında gidebiliyorum. Gidebildiğim taktirde orada sınırsız çalışma iznim var. Dolayısıyla dövizli askerlik şansım da var. Fakat Ekim ayının 31 inden itibaren tecilim bitiyor ve 29 yaş sınırını doldurduğum için artık tecil hakkım yok maalesef.

Benim sorularım ve edindiğim bilgiler sırasıyla şunlar: Yurt dışına çıkış sırasında sınır kapısında askerlik sebebi ile bir sorun yaşarmıyım? Mayıs ayına yani gideceğim zamana kadar herhangi bir jandarma veya polis çevirmesinde gbt de çıkarmıyim? Şu anda jandarma bölgesinde oturuyorum. Evime gelip "haydi askere" derler mi? Ve 2 senedir uğraştığım maceram askerlik sorunum yüzünden son bulur mu.

Arkadaşlarımdan aldığım ve sitede yazan yanıtlar sırasıyla şunlar;

- Sınır kapısında herhangi bir suçtan dolayı yakalama emri çıkmadığı sürece sorun yaşamayacağım.

- Gbt konusundaki aldığım yanıtlar, sitede yazan bazı yazılarla çakışmakta. Sitede edindiğim bilgi, artık jandarma ve polis kontrollerinde gbt de çıkmak için savcılığın hakkımda arama başlatması yönünde. Fakat askerlik şubesinde çalışan memur arkadaşımın verdiği bilgi de şu: "yoklama kaçakları ve bakaya durumunda olan vatandaşların dosyalarını 21 şubat tarihinde asala gönderiyoruz. O zamana kadar bir sıkıntı yaşamazsın." Ama daha sonrasında problem yaşayabileceğimi ve hatta bazen askerlik şubesinden belge gelmesini beklemeden asalın kendi başına hareket edip arama başlatabilecegini ekledi. Bu şekilde şubeye hala bazı vatandaşlar getiriliyormus.

- Evime gelip evden alma konusunda da böyle bir uygulamanın artık olmadığını ancak ihbar olması durumunda evden aldıklarını söyledi. ( Şehirlerde yani polis bölgelerinde böyle oluyordur belki ama acaba jandarma bölgelerinde de durum bu yönde midir .)

Arkadaşlar sorularımın cevaplarını kısmen almış durumdayım. Fakat ne askeri görevini savcı olarak yapmış arkadaşım ne de şubede çalışan arkadaşım tam olarak emin olamıyorlar cevaplardan. Nasıl bir durum bu analayamadım. Aslında bazı yönlerini azda olsa anlıyabiliyorum çünkü hali hazırda çıkmış olan bazı yasalar uygulanamıyor ülkemizde.

Bu konularla ilgili daha bilgili olan arkadaşlar içinde olduğum durum ile ilgili aydınlatıcı bilgiler sunabilirlerse çok mutlu olacağım. Teşekkür ederim.

Umarım vatani görev olarak karşımıza çıkan ve bazılarımızın karakterine uygun olmayan silahlı askerlik, zorunlu halden çıkar ve kamu görevi gibi askerlik şekilleri de gelecekte ülkemizde uygulanmaya başlanır .

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba dostlar..

4 yıllık aöf işletmesi fakültesi okurken 2. sınıftan kaydımı sildirdim..
    Yoklama kabahati pozisyonundayken
    Ön lisans diploması aldım ve şubeye gittim diplomamın 3 adet fotokopisini getirmemi söylediler..

Şube tarafından 01.01.2014 yılına kadar tecil verildi.

Şubede yaptıklarım ise; İfademi almaları ve bi kaç evrağa imza atmam oldu.. Bayağı bi rahatladım ama idari para cezası keseceklermiş onun içinde mahkemeye çıkacakmışım..
    GBT durumum ise; gbt de mahkeme kararı olmadıkça çıkmıyor..

Birde son olarak yazdığım ifade şöyleydi; "Aöf işletme fakültesi okurken 2 yıl üst üste kaldım. Fakat askerlik kanununu bilmediğim için yoklamamı yaptırmadım.. İleriki hayatımda, asgari yaşam standartlarında bir yaşam sürebilmem için, bugün sahip olduğum diplomam ve iş deneyimim yeterli gelmemektedir. Askerlik sonrası hayatımda, en azından bir asgari ücret veya biraz üzerinde gelir elde edebilmek için eğitim düzeyimi lisans seviyesine çıkartmak ve iş deneyimimi artırmak istiyorum. Askerlik vazifemi bu süreci tamamladıktan sonra yapmak istedim.." şeklinde ifademi yazdım verdim.. Tamam dediler ve bana tecil belgemi verip gönderdiler lisans tamamlaması yaptığındada öğrenci durum belgeni bize ulaştır dediler.. Bugün yaşadıklarım bu kadar dostlar..=)

Nerede
    Eindhoven
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben ogrenci iken bakaya kaldim ve yurtdisindaki konsolosluktan ogrenci belgemi ve ifademi gonderttim. Gelen karara gore 250 TL. ceza aldim. Fakat benim merak ettigim mazeretim olmasina ragmen mahkeme nasil ceza verebiliyor. 15 gun icinde itiraz etme hakkina sahibim fakat yurtdisinda okuyorum. Ilgili yasada okudugum kadariyla soyle yaziyor:

"Barısta, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın dört ay içinde gelenler ikiyüzelli, yakalananlar bin; dört aydan sonra bir yıl içinde gelenler besyüz, yakalananlar ikibin; bir yıldan sonra gelenler yediyüzelli, yakalananlar üçbin Türk Lirası idarî para cezasıyla cezalandırılır."

Askerlik subesiyle, milli savunma bakanligiyla ve ilce idari kuruluyla yaptigim onlarca gorusmede herkes birbirini sucladi. Askerlik subesi ve milli savunma bakanligi son karari ilce idare kurulu belgeleri inceleyerek vermesi gerek derken, ilce idari kurumu ise askerlik subesinden gelen kagidi biz direk onaylariz diyor.

Tabi askerlik subesine ben yasalari e-mail olarak attigim icin ve tek tek anlattigim icin kafalarina gore ceza yazmalarina sasirmadim. Karar ciktigi icin buna itiraz etmek ise bu islemlerden daha dertli. Sulh ceza mahkemesine gidip ugrasmak gerekliymis. Sonuc, tam bir Turkiye klasigi cunku yasalari herkes kafalarina gore uyguluyor.

Nerede
    sinop
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: hava değişimi aldım ayrıca 10 gün istirahat aldım askerlikten sayılırmı

meraba. ben önlisans, haziran 2011 mezunuyum. diploma ve çıkış belgesi sorunu nedeniyle askerliğimi tecil ettiremedim. şimdi yoklama kaçağıyım. Acaba diplomamı aldıktan sonra tecil ettirme şansım var mı? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Nerede
    ankara
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın vip57 bende aynı şekilde yoklama kaçağı pozisyonundayken, bütünleme 2 adet dersim vardı 2 sinide güzel bi ortalamayla verdim sonra ön lisans diploma almaya başvuru yaptım.. 15 gün sonrada diplomam geldi.. Şubeye gittim götürdüm tecilimi yaptılar.. İfademi verdim hepsi bukadar.. Fakat söylediğin "diploma ve çıkış belgesi sorunu" dediğin şeyi anlayamadım sen diplomanı aldınmı? Yoksa daha alamadınmı?

Nerede
    zonguldak
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı izc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ama askerlik şuben titiz çalışıyorsa yada kanunu sıkı sıkıya uygulama ile ilgili kurum içi mevzuatlar çıkarsa mademki sen gitmiyorsun biz sana cezanı postalarız mantığıyla adresine idari para cezası gönderilebilir ve sana şubene gitme çağrısı yapılabilir...
    Kanunda kendiliğinden gelme veya yakalanma ibaresi yer almasına rağmen böyle bir uygulama yapılabilir mi ? Diğer bazı konularda gördüğüm "adresime para cezası geldi veya polis para cezası tebligatı getirip imzalattı" şeklindeki yazıların gerçeklik payı var mı merak ediyorum. Diyelim ki, kendiliğinden gelme veya yakalanma şartları sağlanmadan şubenin ceza kesmesi mümkün değil ama kesildi, peki bu cezaya itiraz mümkün müdür?

Şu konu hakkında kullanıcılar olarak aylardır yazıp kendi kendimize kuruyoruz ama henüz hukukçulardan bu kanunla ilgili bir yorum gelmedi. Sanırım konuyu, uzunluğu ve gereksiz birçok soru (29 yaş altı olanlar hiç kusura bakmasın) nedeniyle göz ardı ediyorlar veya yorum yapmak istemiyorlar.

Nerede
    samsun
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2011 kasım ayı itibariyle bakaya kaldım.Ehliyet almam konusunda bi sıkıntı yaşar mıyım? Gbt sorgulamarında çıkarmıyım ?şimdiden çok teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
154 / 170 Sayfa İlkİlk ... 4142434445464748494104114124134144145146147148149150151152153154155156157158159160161162163164 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum