Nerede
    İstanbul
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Alıntı izc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    üniversite sınavını tekrar alıp kazanırsan aof ü mü dondurcaksın? nereye gidiyosun?
    Sana daha önceden dediğim gibi şu anda AÖF öğrencisiyim ama AÖF'den ayrılıcam.
    Ardından tekrar sınava girsem kazansam üniversiteye kaydımı yaptırıp askere gidip gelsem kaydımı yaptırdığım üniversitede okuyabilirmiyim ?
    Birde askerlik belgesi istemeyen üniversiteler varmı ? İnternette bu şekilde bazı yazılar okudum ama aslı astarı varmıdır ?

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Alıntı huckman rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sana daha önceden dediğim gibi şu anda AÖF öğrencisiyim ama AÖF'den ayrılıcam.
    Ardından tekrar sınava girsem kazansam üniversiteye kaydımı yaptırıp askere gidip gelsem kaydımı yaptırdığım üniversitede okuyabilirmiyim ?
    Birde askerlik belgesi istemeyen üniversiteler varmı ? İnternette bu şekilde bazı yazılar okudum ama aslı astarı varmıdır ?
    29 yaşına kadar olmak kaydıyla sınavı kazanman halinde elbetteki kayıt yaptırıp askerden sonra gelip üniversiteye devam edebilirsin...çok iyi hatırlıyorum ;25 yaşında tekrar üniversite sınavına girmeyi düşündüm ama okul 5 senelikti...kayıt yaptırdığımda okula gittiğimde hiç kalmazsam 5 .sene 30 olucaktım ...şubeye gittim eğer kazanırsam son sene 29u geçircem ,böyle hesap yapıp askerlik belgesi vermemezlik yaparmısınız eğer kazanırsam dediğimde...biz böyle hesap yapmayız sen 29 u bitirmene bi saat kala bile olsa askerlik belgeni veririz ama sonra ki gün tecilli olmazsın askere gelmen gerekir demişlerdi...
    aslında üniversitelere kayıt yapılırken askerlik belgesi isterlerdi...böyle bi uygulama geneli kapsayınca (yani bu işlem yökten üniversitelere iletiliyor ) içlerinden bi ünv .çıkıp bana kayıt olması için askerlik belgesi gerekmez diye bi üniv. olmaz ,diyemez...yani hepsi için gerekir...ama yurtdışı üniv.ler hariç ama onlarda yök onaylı değildir...ama bu sene ilk kez bi düzenlemeye gidildi...bunu biçok kanalda izledim ...kayıtta askerlik belgesi dahil birsürü belge için üniv. tarafından istenmeyeceğini böylece üniv. yi kazanan öğrencilerin cebinde yaklaşık 50 tl kalacağını haber ettiler...bu gösteriyorki genel olarak ünv. bu sene askerlik belgesi istemeyecek gibi görünüyor...eğer değilse,ben biçok kanalda izlediğim tv. programlarının yalancısıyım deyim sana...
    Konu izc tarafından (10-08-2011 Saat 21:38:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ön Lisans mezunlarına 29 yaş dolduğunda tehir hakkı var mı? Bu yıl mezun oluyorum aöf 2 senelik bölümden. Tehit yapabiliyor muyum?

eğer şu an yüksek lisans ,yada kpss gibi yada özel sektör için işte herhangi bi sebeple askerlik durum belgesi yada halkça bilinen tecil kağıdıyla ilgili hemen bi durumun yoksa 31 ekime kadar gidebilirsin...sonuçta 2 senelik tehir hakkın sen şubeye gidince değil mezun olduğun tarihten itibaren başlamış oluyor...dediğim gibi sen şimdiden 2 ayı kullanmış oldun...artık nekadar geçte erkende gitsen dediğim tarih oynamaz eğer sen extra durumlar ortaya koymazsan....ama bence genede şimdi gitsen ,sana verilmiş bi hak var ,kullanmandan daha doğal ne var?...ben 29un sorun olmadığını bilseydim mezun olduğum gün şubeye giderdim. şimdi gitmesende 31 ekime kadar gitmelisin çünkü 31 ekimden sonra gidersen son yoklama kaçağı olursun...neden tehir hakkın şu an yok yere işliyorken yok yere kaçak konuma düşesin ki demi...bence arkadaş tecrübeme göre hemen yarın gibi acil olmamakla beraber müsait bi zaman diplomanla git,bikaç belge daha istiyolar...onları da götüroyosun son yoklamaya...diyolarki askere gitmek mi tehir etmek mi istiyosun...ben yüksek yapcam ,okul askerlik durum belgesi isitiyor dedim...tamam sen hemen askere gitmiyeceksin ozaman ,tehir hakkını kullancan ozaman deyip oradaki hazır dilekçeyi dolduruyosun ...2 saatte muayenemi oldum,son yoklamamı yaptırdım,30.11.2012 kadar askerlikçe sakıncası yoktur denilen askerlik durum belgemi aldım....senda zor görünen bu sorunu kısa zamanda halledip rahatla derim...yoksa için içini yer...yani tecrübelerime göre...

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMU MEZUNLARINA SEVK TEHİRİ HAKKI VEREN
    5713 SAYILI KANUN

LİSANS (ÜNİVERSİTE) MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
    +
    2 Yıl Sevk Tehiri

YÜKSEK LİSANS MEZUNLARI

Mezuniyet Tarihi
    +
    1 Yıl Sevk Tehiri

DİPLOMA DENKLİK BAŞVURUSU YAPANLAR

Başvuru Tarihi
    +
    1 Yıl Sevk Tehiri

DOKTORA, İHTİSAS (TIPTA UZMANLIK), SANATTA YETERLİK MEZUNLARI

Sevk Tehiri
    Hakkı Yoktur

AÇIKLAMALAR:
    Kanunun amacı; lisans ve yüksek lisans mezunlarının bir üst seviyede öğrenim yapabilmeleri, yurt dışı yüksek öğrenim kurumu mezunlarının diploma denklik belgesi alabilmeleri veya askere gitmeden önce bir iş sahibi olabilmeleri için zaman tanımaktır.

5713 sayılı Kanun gereğince sevk tehiri hakkını kullanmak isteyenler, bu isteklerine ilişkin dilekçe ile bizzat en yakın askerlik şubesine veya posta vb. şekilde kayıtlı bulundukları kendi askerlik şubelerine müracaat ederler. Daha sonra bu sevk tehiri hakkını kullanmaktan vazgeçenler, yine aynı şekilde askerlik şubesine müracaat ederler. Sevk tehiri iptal edilenler, grup numaralarına göre normal sevke tabi oldukları celp döneminde askere sevk olurlar. Normal celp döneminden de önce, yani müteakip ilk celp döneminde askere gitmek isteyenler, erken sevk dilekçelerini bizzat en yakın askerlik şubesine verirler veya posta vb. yoluyla kayıtlı bulundukları askerlik şubesine gönderirler. Bu konudaki ayrıntılı bilgi için, ana sayfada yer alan “Yedek Subay İşlemleri” menüsünden “Erken Sevk İşlemleri” ifadesine tıklayınız.

Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Bunlardan;
    a. Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez.
    b. Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez.

Mezuniyet tarihlerinden itibaren lisans mezunlarına verilen 2 yıllık ve yüksek lisans mezunlarına verilen 1 yıllık sevk tehiri sürelerinin bitim tarihi, yükümlülerin 35 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihini geçemez. Diploma denklik işlemleri için verilen 1 yıllık sevk tehirinde ise yaş sınırı aranmaz.

5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da, 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra, aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.
    Alıntı bondx rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ön Lisans mezunlarına 29 yaş dolduğunda tehir hakkı var mı? Bu yıl mezun oluyorum aöf 2 senelik bölümden. Tehit yapabiliyor muyum?
    arkadaş,sen de önlisans eğitimi alıyosun dolayısıyla yükseköğretim kurumu mezunu olacaksın...dolayısıyla yukarıya kopyaladığım mevzuat söz konusu...ancak senin de görebileceğin gibi tehir hakkını en az lisans eğitimi alıp mezun olan kişi kullanabilir..yani önlisans mezunu olan kişiler tehir yapamaz...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    24
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

izc, teşekkür ederim yanıt için. Başlangıcı o kadar güzeldi ki . sonunu bile getiremeyecekken ön lisansa sevk tehir hakkı tanımadıklarını öğrendim .

Peki celp dönemini uzatma gibi bir durum dilekçe ile,vs söz konusu olabiliyor mu acaba? Mayıs celp dönenimdeyken bunu kasım yaptırmak gibi?

Nerede
    Isparta
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üniversiteye kayit yaptıracağım. 85 Doğumluyum 5 yıl tecil ettirdim Şuan kaçakmıyım Bakamı bilemiyom Şubeye gidersem askere alınma endişesi var. Kazandı Belgesini Götürsem Askerlik durum belgesini alabilirmiyim.?

Nerede
    sakarya
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bakaya mı Yoklama kaçağı mıyım çözümü nedir?

6 eylülde teslim olmam gerekiyor muayene/yoklamam yapılmadı 5 eylülde yoklama kaçağımı olacağım bakaya mı ? (5-8 eylül celp dönemi) Konumda bahsettiğim kanunlardan yararlanmam için neler gerekli?
    https://www.hukuki.net/showthread.php...Eartlarda-olur

konuya girerek yorum yaparsanız çok memnun olurum gerçekten zor durumdayım okurken ve evlenmeme 2 hafta varken askere gideceğimi öğreniyorum.. Cevaplar için teşekkürler..
    Konu therapy tarafından (03-09-2011 Saat 00:57:33 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya mı Yoklama kaçağı mıyım çözümü nedir?

Alıntı therapy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    6 eylülde teslim olmam gerekiyor muayene/yoklamam yapılmadı 5 eylülde yoklama kaçağımı olacağım bakaya mı ?..
    yoklaman olmamışsa bakaya olamazsın...ama sana 6 eylül tarihi verilmişe benziyor...yani yoklaman olmuşki sana tarih verilmiş...yoklaman olmadığına emin misin? hatırlamaya çalış...iki senelik okula kayıt yaptırmışsın...o zaman şubeye gitmiş miydin yada daha önce şubeye hiç gitmişliğin yok muydu?

Nerede
    sakarya
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yoklaman olmamışsa bakaya olamazsın...ama sana 6 eylül tarihi verilmişe benziyor...yani yoklaman olmuşki sana tarih verilmiş...yoklaman olmadığına emin misin? hatırlamaya çalış...iki senelik okula kayıt yaptırmışsın...o zaman şubeye gitmiş miydin yada daha önce şubeye hiç gitmişliğin yok muydu?
    Gitmiştim yabancı şubeye ama oradan tecil ettiremeyeceğimi söylediler kendin faxla demişlerdi şubene.. hiçbir işlem yapamadan geri dönmüştüm.. Daha sonra kendi şubeme faxladım aradım faxı kabul etmedi bende akraba memlekete gidiyordu onunla belge yolladım ama teslim etti mi etmedi mi bilmiyorum ama etmiş olsaydı zaten şuanda öğrenci olduğum için tecil olacaktı.. Üzerine pek düşmedim zaten öğrenciydim okulum yapıyordu işlemi Okulumda tecil etmemiş askerliğimi.. (91 doğumluyum tecil olmamış ki şuanda gidiyorum olsa şuan yer belli olmazdı diye düşünüyorum) Askerlik yerim belli şuanda salı günü teslim olmam isteniyor ama halen öğrenciyim stajım bitmezse okulum uzayacak zaten teslim olursam staj sınavına giremeyeceğim için öğrenciliğim devam edecek staj sınavını geçersem mezun oluyorum ekim ayında aöf kayıtları var oraya kayıt ettirmeyi düşünüyorum. eğer sadece staj kaldı diye okulumdan kağıt alamazsam Asalın sitesinde dgs ye girenlerin sınava girdiği yıl içinde bakaya kalması halinde kasım celbine ertelenir. diye bir yazı gördüm ancak Yoklama kaçağı veya bakaya olmamak (sınava girdiği yılın celp dönemlerinden birinde bakaya kalanlar hariç) kaydıyla diye başında yazmakta Bunun için yoklama kaçağı olmayıp sadece bakaya kalmış olmam diye yorumladım ben bunu ve / veya yı nasıl yorumlamalıyım veya olunca sadece birisi olsa yeterli mi yoksa yoklama kaçağı da olduğum için yararlanamaz mıyım? ayrıca benim 6 eylülde teslim olmam lazım 5 eylülde okulumdan kağıt alabilirsem bakaya olmadan veya olduktan sonra tecil edebilir miyim? 5 eylülde askerlik şubesine gitmeden okuluma uğrayacağım okulumdan öğrenci olduğuma dair kağıt alacağım ayrıca kabul edilmez diye dgs ye girdiğime dair kağıtta alacağım eğer o da olmazsa 15 eylülde nikahım var ve bu geçerli yasal bir mazeret sayılıyor sanırsam ama 5 eylülde evlilik gerçekleşmediği için beni askere almazlar dimi? eğer ilk 2 si kabul edilmezse askerlik şubesini terk edip nikahtan sonra birliğime teslim olmayı düşünüyorum bu benim yasal hakkım doğru mudur? cevap için tekrar teşekkürler.
    Konu therapy tarafından (03-09-2011 Saat 14:58:06 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı therapy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

....muayene/yoklamam yapılmadı...
    Gitmiştim yabancı şubeye ama oradan tecil ettiremeyeceğimi söylediler kendin faxla demişlerdi şubene.. hiçbir işlem yapamadan geri dönmüştüm.. Daha sonra kendi şubeme faxladım aradım faxı kabul etmedi bende akraba memlekete gidiyordu onunla belge yolladım ama teslim etti mi etmedi mi bilmiyorum ...

....Askerlik yerim belli şuanda salı günü teslim olmam isteniyor ....

askerlik şubenle ilgili geçmişin bu kadar mı yani? hiç yoklama , muayene olmadan teslim olman istenemez...önce ilgili sağlık kuruluşlarına gidip sağlam ,asker olur yazısı istenir...sonra sana tarih verilir...nerde bunlar? senin teslim olmanı isteyen kağıdı iyice incele...birisinden şaka olabilir...

türkiye.gov.tr adresinden hesabına gir...hesabındaki askerlik bölümüne gir...

daha küçüksün,okulun var...nereye gidiyon askere....
    Konu izc tarafından (03-09-2011 Saat 16:09:12 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
148 / 170 Sayfa İlkİlk ... 8182838485868788898108118128138139140141142143144145146147148149150151152153154155156157158168 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum