Nerede
    Konya
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Bugün askerlik şubesine uğradım ve durumu aşağıda kısaca özetliyorum.

Öncelikle ben okul kaydı için askerlik durum belgesi almak istediğimi belirttim ama bana öncelikle okuldan AFFA başvurduğuma dair evrak istedi ama onu henüz başvurular devam ettiğinden en erken haftaya(25 temmuzdan sonra) alıp götürebileceğim, okulum kurul toplanıp dilekçeleri onayladıktan sonra veriyor bu belgeyi.

Ben durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler yalnız ben yoklama kaçağı olarak göründüğümden evraklarımı teslim ettiğimde direkt askere alınacakmışım dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumum var!

Soru Devre kaybı olarak askere gitmenin avantaj(varsa tabi) ve dezavantajları nelerdir? Ayrıca dilekçe versem celple gitmek istiyorum diye 4-5 eylül tarihindeki ilk grupla gitmeme müsade ederler mi?

Soru2 Ben yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?

Ek:Şubeye gidince bir taraftan rahatlıyorsunuz bir taraftansa kafanız dahada karışmış şekilde çıkıyorsunuz, kısaca pek bir şey hallolmuyor(;

Hukuki NET Güncel Haber

Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu yargıtay kararı ara
    Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)? konulu hukuk haber
    Konu TrDr tarafından (19-07-2011 Saat 15:40:16 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Bakaya ve Yoklama Kaçaklarını Askerlik Şubeleri Arayamayacak (mış)?

Alıntı TrDr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bugün askerlik şubesine uğradım ve durumu aşağıda kısaca özetliyorum.

Öncelikle ben okul kaydı için askerlik durum belgesi almak istediğimi belirttim ama bana öncelikle okuldan AFFA başvurduğuma dair evrak istedi ama onu henüz başvurular devam ettiğinden en erken haftaya(25 temmuzdan sonra) alıp götürebileceğim, okulum kurul toplanıp dilekçeleri onayladıktan sonra veriyor bu belgeyi.

Ben durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler yalnız ben yoklama kaçağı olarak göründüğümden evraklarımı teslim ettiğimde direkt askere alınacakmışım dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumum var!

Soru Devre kaybı olarak askere gitmenin avantaj(varsa tabi) ve dezavantajları nelerdir? Ayrıca dilekçe versem celple gitmek istiyorum diye 4-5 eylül tarihindeki ilk grupla gitmeme müsade ederler mi?

Soru2 Ben yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?

Ek:Şubeye gidince bir taraftan rahatlıyorsunuz bir taraftansa kafanız dahada karışmış şekilde çıkıyorsunuz, kısaca pek bir şey hallolmuyor(;
    tıp fakültesi 6 sene ya...4+2 gibi işlem oluyo yani tıp doktorluğu diploması yüksek lisans niteliğinde ama ilk 2 sene ki dersler bitince önlisans yazısı alınabiliyor iken 4 sene bitince lisans yazısı alınıp ve hatta 4 sene bitti diye okula ara verip kısa dönem askerlik yapma mevzuatını bugüne kadar hiç okumadım...böyle bi imkan senin için süper olurdu ama olmuyosa şayet yoklamanı yaptır ve bence sevke tabi olduğun zaman gitme ...öğrendimki bu bakaya oluyomuş ...bende 30 kasım 2012 de gitmezsem nolur dedim bakaya oluyor dediler...bence eğitimini bitir derim...ben senin yerinde olsam öyle yapardım ,keşke tıp okusaydım da böyle bi sorunum olsaydı... bakayanın cezası yeni kanunda yoklama kaçağıyla aynı görünüyo...yani önce idari para cezası ama gene ceza sana kesildikten sonra gitmezsen hapis cezası ...ben herşeye rağmen senin konumunda olsaydım tıp olduğu için diyorum bakaya kalıp eğitimimi bitirir öyle giderdim....

Nerede
    ankara
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

-durumumu aktardım ve tecil imkanını sordum fakat bana 25 temmuzdan sonra tecilin mümkün görünmediğini ve ağustos celbiyle askere gideceğimi söylediler.
    -yoklamamı yaptırdıktan sonra bu sene askerden kaçıp bakaya olarak kalsam ve 4. sınıfı bitirip gitsem kısa dönem yapabilirmiyim askerliğimi ve bunun bana ne gibi bir yaptırımı olur yeni yasada?
    4. sınıfı okumayı nasıl planlıyosun?

Öğrenci işlerimin daire başkanı bizzat önümde askerlik şubesini aradı ne olacak bu öğrencimizin durumu diye sordu, şubeden bu AF sadece kayıt için imkan tanıyor kesinlikle kaydını yapıp doğru askere deyince bizim daire başkanıda bizden habersiz kaçak göçek stajlara girmem halinde o stajları sileceğini söyledi

Nerede
    Konya
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

izc: İyi dileklerin ve moral motivasyon için teşekkür ederim ama tıp okumak bazen herşeyi çözmüyor hakkımızda hayırlısı.

Soru Şimdi bana 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi vermiyorlar okuldan AFFA başvuru belgesi getiremediğimden(niye getiremedğimi de anlamış değilim ya neyse) 25 temmuzdan sonraysa aldığım askerlik durum belgesini okula kayıt için kullanacağım, şimdi alacağım askerlik durum belgesinde sevke tabidir-şu tarihte şu birliğe sevk edilecektir falan filan yazacak, yani belgede tecil falan yazmayacağından bu durum okula kayıtta bir engel teşkil eder mi? Yoksa okulum benim kaydımı yapıp sonrada dondurur mu? Okul kaydına engel bir durum olur mu? Kafam karıştı iyice sorular uzun ve anlamsız geliyorsa da idare edin!

Alıntı optimizeric rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    4. sınıfı okumayı nasıl planlıyosun?
    Belki başka bir üniversiteye af kanunundaki yatay geçiş hakkından faydalanırım diye düşünüyorum, ya tutarsa hesabı artık sineğin yağının hesabını yaptırıyorlar.

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

izc: İyi dileklerin ve moral motivasyon için teşekkür ederim ama tıp okumak bazen herşeyi çözmüyor hakkımızda hayırlısı.

Soru Şimdi bana 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi vermiyorlar okuldan AFFA başvuru belgesi getiremediğimden(niye getiremedğimi de anlamış değilim ya neyse) 25 temmuzdan sonraysa aldığım askerlik durum belgesini okula kayıt için kullanacağım, şimdi alacağım askerlik durum belgesinde sevke tabidir-şu tarihte şu birliğe sevk edilecektir falan filan yazacak, yani belgede tecil falan yazmayacağından bu durum okula kayıtta bir engel teşkil eder mi? Yoksa okulum benim kaydımı yapıp sonrada dondurur mu? Okul kaydına engel bir durum olur mu? Kafam karıştı iyice sorular uzun ve anlamsız geliyorsa da idare edin!

Belki başka bir üniversiteye af kanunundaki yatay geçiş hakkından faydalanırım diye düşünüyorum, ya tutarsa hesabı artık sineğin yağının hesabını yaptırıyorlar.
    ilginç bişey söylücem...ben yüksek yapcam ama hala birinci ünv .ye kayıt yapıldığı için okuma hakkım var ama ben kaydımı alıp yatay geçiş yapcam...ama benim fen fakültesi...senin tıp fakültesi ...sen tıp fakültesinden yatay geçiş yapma kısa dönem askerlik yapcam diye...ozaman ben en kötü ihtimalle 15 ay yapar ama tıpdan devam edersin derim ama bu olayın sonra ki durumu...sen 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alman lazım ...nasıl oluyor bu ? öğrenci işlerine kayıtta belgeyi verdinmi yeterlidir ...allahını seversen türkiyede üniversite okuyan dünya kadar insan vardır okurken kaçak kalma durumuna...hangi üniversitenin öğrenci işleri aaa şu öğrenci kaçak kaçak okuyo deyip notlarını ,laboratuvar ,stajlalırını silebilir...hatta öyle bir yetkiside yoktur ama hangi memur bunu bu kadar araştırcak...ama dediğim gibi araştırsa bile yetkiside yok silmeye ...ve hatta araştırma yetkiside yoktur...ama tabi kayıtta istenen askerlik belgesini vermen lazım...

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yatay geçiş yapmayı düşündüğün fakülte gene tıp fakültesi miydi? ben başka fakülte diye gitti aklım...evet aslında askerlik belgesi istemeyen üniversitenin tıp fakültesine geçme fikri fena değil...ayrıca notların uygun değilse ikametgah yada işyeri adresi gösterirsen kolay olcağı yazılıydı af kanununda....söyleyim ege üniversitesi kayıtta hiç askerlik belgesi istemedi...egenin yatay geçiş duyurusu yapıldı geçen günlerde...istersen bi bak derim...af öğrencilerine anlayışlı davranmıştı askerlik konusunda....
    Konu izc tarafından (19-07-2011 Saat 17:11:07 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esprit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar, durumu benim gibi olan (yani polis tarafından evine gelinen, veya telefonla aranan, polisin kendisine "bize bir kağıt geldi, bu adamı ivedilikle getirin" denilen) biri var mı?.. elinde savcılıktan yakalama emri olmayan polise karşı "böyle bir yetkiniz yok, beni herhangi bir şekilde alıp, hiç bir yere götüremezsiniz" şeklindeki bir tavır ve hatırlatma doğru olur mu?.. çünkü beni arayan, soran, elinde askerlik şubesinden gelmiş "ivedilikle getirin" şeklinde bir belge olan anlayışlı polis amca diyor ki; ne yap ne et askerlik şubesine git yoksa seni götürmediğim için benim hakkımda soruşturma açılacak... ben de şimdi kara kara düşünüyorum; 33 yaşım ağustos'ta doluyor. 25 temmuzda aldığım lisans af başvurumun kabul edildiğine dair belgeye rağmen askerlik şubesine gittiğim anda beni askere alırlar mı?.. eğer gitmezsem, yeni kanunda belirtilen idari para cezası v.s. işlemlerden dolayı, zaman kazanırım gibi geliyor... ne dersiniz?..
    şu, "polisin alıp askerlik şubesine götürme yetkisi var mı?.." sorusunu cevaplayamadık ya, bu bile başlı başına finlandiya'ya iltica sebebidir... yıl 2011, hala "kara düzen hukuk"...

Nerede
    izmir
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı esprit rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    şu, "polisin alıp askerlik şubesine götürme yetkisi var mı?.." sorusunu cevaplayamadık ya, bu bile başlı başına finlandiya'ya iltica sebebidir... yıl 2011, hala "kara düzen hukuk"...
    polisin askerlik şubesine götürme yetkisi var kanımca ama dediğin gibi savcılık kararı ile olması lazım...ama savcılık kararı olmasa da elinde evrak resmi olduğuna göre bence götürebilir derim...ama götürme yetkisi olmasa nolcak? elin memuruna nasıl anlatılır ki bu? anlamaz o...elimde kağıt var der çıkar işin içinden...ama bugünkü mesajımı okudun mu bilmiyorum orda da yazdım...bana dediler ki lisans diploması getirmeseydin seni 25 temmuza kadar tecil ederdik ...yani 25 temmuza kadar askerlik şubesine gidersen almazlar ama 25 temmuzdan sonra ki ilk celp dönemine tabi ederler...25 temmuzdan sonra başka bi erteleme nedeni sunmazsan hastalık ,evlilik vs... ...25 temmuzdan sonra gidersen trdr arkadaşa dedikleri gibi direkt askere alınma dolayısıyla devre kaybı olarak gitme durumu var...
    Konu izc tarafından (19-07-2011 Saat 17:45:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı izc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ilginç bişey söylücem...ben yüksek yapcam ama hala birinci ünv .ye kayıt yapıldığı için okuma hakkım var ama ben kaydımı alıp yatay geçiş yapcam...ama benim fen fakültesi...senin tıp fakültesi ...sen tıp fakültesinden yatay geçiş yapma kısa dönem askerlik yapcam diye...ozaman ben en kötü ihtimalle 15 ay yapar ama tıpdan devam edersin derim ama bu olayın sonra ki durumu...sen 25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alman lazım ...nasıl oluyor bu ? öğrenci işlerine kayıtta belgeyi verdinmi yeterlidir ...allahını seversen türkiyede üniversite okuyan dünya kadar insan vardır okurken kaçak kalma durumuna...hangi üniversitenin öğrenci işleri aaa şu öğrenci kaçak kaçak okuyo deyip notlarını ,laboratuvar ,stajlalırını silebilir...hatta öyle bir yetkiside yoktur ama hangi memur bunu bu kadar araştırcak...ama dediğim gibi araştırsa bile yetkiside yok silmeye ...ve hatta araştırma yetkiside yoktur...ama tabi kayıtta istenen askerlik belgesini vermen lazım...
    Bu bir hafta on gün içinde kararımı verip onuda uygulamam gerekli, ya ağustosta yanıma birazda antidepresan alıp(şubede gördüklerim gerekli olduğunu gösteriyor(; çekip gideceğim yada dediğin gibi bakaya falan neyse artık başa gelen çekilir deyip okulda tutunmaya çalışacağım bir şekilde.

25 temmuzdan önce askerlik durum belgesi alabilsem yoklama kaçağı durumundan kurtulurmuyum diye düşündüm ama senin durumuna bakarsak bir farkı olmayacak şöyleki; sen 2012'e kadar tecil aldığın halde yinede mahkemeye sevketmekten falan bahsetmişler yani önceki durumdan kaynaklanan yaptırımları değiştirmemiş, dolayısıyla 25 temmuzdan önce alacağım askerlik durum belgesinin 3-5 gün gibi komik bir tecil sağlamak dışında benim gözden kaçırdığım ve durumuma olumlu yönde bir katkısı olacak tarafı varmıdır?

6111 sayılı af kanununda askerliği gelenler tecilli sayılır diyor ama şubeye gidiyorsun AF BAŞVURU BELGESİ istiyor okula gidiyorsun başvurular bitmeden(bu aynı zamanda tecilin de son günü oluyor zaten) belge veremeyiz diyor, yani teorikte 5 ay tecil imkanı verilmiş ama uygulamada yok öyle bir şey benim gördüğüm bu. Okul bu kişi bize af başvurusunda bulunmuştur diyerek bir belge düzenleyip vermiyor, başvurular bitecek-okul kurulu toplanacak-onaylanırsa belge düzenlenip verilecek ama o zamanda tecil olayı yalan oluyor. Kendi okulundan başvuru süresi içinde bu tür bir belge alabilen var mı acaba?

Yatay geçiş konusunda af kanununda diyor ki; okula giriş yılı itibariyle taban puanı tutmak şartıyla ikametinin olduğu yerdeki üniversiteye yatay geçiş yapılabilir. Eğer buradakiler beni mimleyip kaçak-göçek okutmayız falan derlerse üstlerine vazife olmadığı halde bari geçip yeni bir yerde yeni bir hayat kurarız diyorum.

Olası süreç: Şimdi bizim okul ağustosa kadar(25 temmuzdan sonra başvuruların bitimini mütakip) kurulu toplayıp dilekçelerimizi onaylar, sonrada bize 2 hafta süre verip şu-şu-şu belgelerle gelip kesin kayıtlarınızı yapın der 5 eylülde de yeni ders yılı başlıyor zaten tıp fakültesinde, benim eksik olan tek belgem bir türlü alamadığım askerlik durum belgesi onuda aldığım an zaten yoklamam ve sevkim yapılmış olacak.
    Konu TrDr tarafından (20-07-2011 Saat 10:37:01 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önemine binaen tekrar soruyorum cevapsız bırakmazsanız sevinirim yarına bu işi halletmem gerekli!

Şimdi ben okuldan AFFA BAŞVURDUĞUMA dair belge alıp şubeye verebilirsem 25 temmuza kadar sevkli görüneceğim bunun benim için önemi şurada; Eğer sevk işlemini yaptırırsam sonrasında normal agustos celbine tabi olup 3-5 eylüldeki ilk grupla gönderilir miyim diye merak ediyorum, şuansa kaçak olduğumdan 25 temmuzdan sonra okuldan belge alıp götürdüğümde 3-5 günde olsa tecilim olmayacağından hemen sevkimin yapılıp devre kaybı olarak gitme durumum var anladığım kadarıyla.

Birde okulun nistediği askerlik durum belgesi ile sülüs farklı şeyler sanırım doğru mu? Yani ben 25 temmuzdan sonra affa başvuru belgesiyle şubeye gittiğimde elime sülüsü tutuştururlarsa ben okula kaydımı nasıl yapacağım, yani askerlik durum belgesi almak için tam olarak ne yapmam gerekiyor ve hangi şartlarda verilmiyor?

Yukarıdaki iki durumdan dolayı 25 temmuzdan önce okuldan alacağım affa başvuru belgesini şubeye götürmemin olumlu yönde bir faydası olur mu arkadaşlar.

Kestane kebap acele cevap!
    Konu TrDr tarafından (20-07-2011 Saat 20:53:33 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
142 / 170 Sayfa İlkİlk ... 2122232425262728292102112122132133134135136137138139140141142143144145146147148149150151152162 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker kacagi yakalaninca ne olur

bakaya kalan devlet memuru

asker kaçağı ihbar

yoklama kaçağı sigortalı çalışabilir mi

zorla askere alma 2016asker kacagi ihyurtiçi yolculuklarında askerlik problemihttp:www.hukuki.netshowthread.php41399-Bakaya-ve-Yoklama-Kacaklarini-Askerlik-subeleri-Arayamayacak-mispage5515 gun icinde askerlik subesine gitmezsem ne oluraskerlik muayenesi gelenler sigortali iste calisabilirmiyoklama kaçağı yakalanırsa ne oluryoklama kaçağı yakalanırsayoklama kaçağı sigortalı işte çalışabilir mibilet alirken tc yoklama kacagiasker kaçağı nasıl ihbar edilirdevlet memuru bakaya kalırsaasker kaçağı ihbarı ödülübakaya ehliyet alabilirmiasker kaçağı yakalanırsa ne olurbakaya kalirsam ne olurbakaya ehliyetbakaya kalanlar ehliyet alabilirmiasker kaçağını ihbar edene ödülbirliğime teslim olmazsam ne olurbakaya yurtiçi uçak
Forum