Merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. Umarım hem sizlere hemde kendime faydalı bir siteye katılmış olacağım. Bundan yaklaşık 2 ay önce saldırıya uğradım elimin kesilmesi nedeniyle, hastahaneden 45 gün rapor aldım. SSK'dan iş göremezlik ödeneği ayakta tedavi gördüğüm için 3/2 oranında hesaplandı ve ayrıca 2 gün eksik ücret ödendi. Yani 43 günlük ücret hesaplandı. Ancak hesaplanan tutar üzerinden tekrar %10 oranında kesinti yapıldı. Ücretimin yüksek olması sebebiyle 45 günlük sürede ücret kaybım bir hayli fazla oldu. SSK'ya %10 kesintinin ne olduğunu sorduğumda 506 Sayılı Kanunun 111.maddesi gereğince kesildiği belirtildi. Maddede bağışlanmaz kusuru yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan veya hastalanan sigortalıya verilecek geçici iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik geliri, bu kusurun derecesine göre, Kurumca, yarısına kadar eksiltilebilir denlmektedir. SSK Kurum şefine neden kesinti yapıldığını sorduğumda İş Kazaları, Ortopedi, Adli Vaka, Trafik Kazası durumları olduğunda kesinti yapılır dedi. Bana hastalığımın bu durumlar olmadığına dair dilekçe verdiğim takdirde %10 luk kesintinin iade edileceği söylendi. Adli durum olsa bile benim elimde olmayan sebeplerle çalışamaz duruma geldim ve yeterince ücret kaybı yaşadım.Tarafımdan gerçekten %10 kesinti yapılmalımı yoksa yapılmamalımı. Eğer yapılmamalı ise nasıl bir yazı ile iade alabilirm. Acilen cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler...