17 ortak ile kurulan bir anonim şirkete %4 hisse ile kurucu ortak oldum,payıma düşen giriş sermayemi ödedim.Şirket devletin kobilere verdiği 2 yılı ödemesiz ve faizsiz olan kosgep adlı krediyi kullandı…Şirket ortaklarından bir kaçı kredi kullanırken aracı kurum olan bankaya gayrimenkullerini ipotek ettiler.Ayrıca banka 17 ortağı birbirine müsteselsil kefil yaptı.Kredinin ilk taksidinin günü gelmeden 5 ay önce hissemi adi bir sözleşme ile başka bir şahısa devrettim.Şirket şu anda hiçbir faaliyette bulunmuyor.Ve mal varlığı olarak sadece bir lojmanı var.Kullanılan kredinin ilk taksidinin ödeme günü yaklaştı.Şirketin ssk ve vergi borçları da var.

Bu durumda :

1) TÜM ORTAKLARIN BİRBİRİNE KEFİL OLDUĞUNU GÖZ ÖNÜNE ALARAK , KULLANILAN KREDİDEN % 4 LÜK PAYIMA İSABET EDEN MİKTARI ARACI KURUM OLAN BANKAYA YATIRIRSAM KENDİ SORUMLULUĞUMU YERİNE GETİRMİŞ OLUR MUYUM VE DİĞER ORTAKLARIN KENDİ PAYLARINI ÖDEMEMELERİ DURUMUNDA BİRBİRİMİZE KEFİL OLDUĞUMUZ İÇİN ARACI KURUM OLAN BANKA PARAYI BENDEN TAHSİL EDEBİLİR Mİ?

2) 2-3 ORTAK BİRLEŞİP TÜM KREDİ BORCUNU ÖDERSEK DİĞER ORTAKLARDAN ALACAĞIMIZI RAHATLIKLA TAHSİL EDEBİLİR MİYİZ…NE KADAR ZAMANIMIZI ALIR…

3)TÜM ŞARTLAR GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA BU DURUMDAN EN
AZ ZARAR İLE NASIL KURTULABİLİRİM