+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Erkeğin Soyadını Almak

Erkeğin Soyadını Almak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Erkeğin Soyadını Almak

Bu konu hukuki bir konu gibi görünüyor. Neden burada açıldı yoksa yanlışlıkla mı denebilir? Aslında ben konunun farklı bir boyutunu tartışmak istediğim için konuyu bu bölümde açtım. Bana göre konu daha çok yaşamla ilgili. Aslında hukuk da yaşam içinde bizlerin yaşamını düzenleyen kurallar bütünü değil midir?

Konu şu: Soyadı meselesi.. Ben evlenmeden önceki soyadımı kullanabileceğim konusunu önceden hiç düşünmemeiş ve buna gerek de duymamıştım. Hani zaten işin doğası budur, evlenince eşinizin soyadını alırsınız, çocuklarınız da yine eşinizin soyadını alır..Bu doğaldır..böyle gelmiş böyle düzenlenmiş ve böyle devam edecektir.. Bunu böyle kabullendik biz de. 1995 yılında evlenirken eski soyadımızı da kullanabileceğimize ilişkin hukuki düzenlemeler var mıydı dikkat etmedim.

Sonra ne oldu? Neden şimdi durduk yerde eski soyadımı da kullanmak ve hatta çocuğumuz da neden eski soyadımızı da almasın diye düşünmek de nereden çıktı??? Soy adı , adı üstünde soyumuzun adı yürüsün denilir ve erkekler böyle bir misyon üstlenir hep. Kısa bir süre önce erkek kardeşimin hiç çocuk sahibi olamayacağı haberini aldık. Ailemizde babam da tek erkek çocuk olduğu için aynı soyadını yürütecek akraba vs. de yok. İlkel bir düşünce gibi gelebilir ama bazan bu tip şeyler önemlidir bazı insanlar için. Şimdi eski soyadımı da kullanmak istiyorum eşimin soyadıyla birlikte. Hatta neden diyorum çocuğuma da veremiyorum bu soyadımı eşimin soyadı ile birlikte? Beni büyük fedakarlıklarla okutan babamın soyadı neden yer almasın yazdığım yazılarımda ..Onun ne kadar çok payı var oysa ki hem dünyaya gelmemde hem de okutmasıyla, desteğiyle.. Bunu hak ediyor..Kendisi göremeyecek olsa bile..

Evet sizce mantıksız mı? Karmaşa mı yol açar? Bir kız evladın hakkı ve sorumluluğu değil midir babasının soyunu sürdürmek?

Hukuki NET Güncel Haber

Erkeğin Soyadını Almak konulu yargıtay kararı ara
    Erkeğin Soyadını Almak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Erkeğin Soyadını Almak..

Yeni Medeni Kanun'un ‘‘Evliliğin Genel Hükümleri’’ ile ilgili bölümü, kadının soyadı kullanımını da düzenliyor ve evli kadının genç kızlık ve kocasının soyadını birlikte kullanmasına olarak veriyor. Kadının soyadı ile ilgili hükümleri düzenleyen 187. madde şöyle:

‘‘Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla, kocasının soyadının önünde önceki soyadını da kullanabilir.’’ Yasada evlenen kadının sadece kızlık soyadını kullanabileceğine ilişkin bir hüküm bulunmuyor.
    Ancak çocuğunuza kızlık soyadınızı vermeniz ilgili yasaya göre mümkün görünmüyor.Saygılarımla.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ferda Hanım teşekkür ederim ilginize. Yasal açıdan mümkün görünmüyor evet. Biraz üzerinde sesli düşünürsek, çocuğuna kızlık soyadını vermenin tek yolu baba tanımadığı takdirde evlilik dışı çocuk doğurmak gibi görünüyor.Benim asıl üzerinde durduğum ise daha farklı. Peki evlilik içinde babasının soyadı ile birlikte onun annesinin soyadını taşıması nasıl bir karmaşaya yol açabilir sizce? Ya da karmaşaya yol açar mı? Olursa ne olur? Bu aslında tüm soyadı sisteminin değişmesi demek farkındayım.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Erkeğin Soyadını Almak

Kadın kendi soyadını eşinin soyadıyla birlikte olmaksızın kullanma hakkına sahip olmalıdır; bu durum aile düzenini etkilemez. Çocukların ise kimin soyadını alacağı eşler arasında evlenme anında kararlaştırılabilir; fakat bu durumda farklı bir problem ortaya çıkacaktır: Bu konunun kadın-erkek eşitliğiyle ilgisi yoktur; bu bir uzlaşma sorunudur...

Ben de sülalenin soyadını taşıyan son kişiyim. Çocukların erkeğin soyadını taşımalarında sakınca görmüyorum çünkü ben de annemin değil babamın soyadını taşıyorum ve onun sürdürülmesini istiyorum:-) Burdaki eşitlik sorunu sadece eşleri kapsıyor: Aile asayişi bakımından kadının erkeğin soyadını alması gerçek anlamda bir olmazsa olmaz olsaydı, eminim hiçbir evlilik boşanmayla sonuçlanmaz; hiçbir çocuk düzensiz aile yapısından etkilenmezdi...

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Erkeğin Soyadını Almak

Amma karısmıs anlamadım :D sımdı kısaca benım kız arkadasım evın tek kızı hatta bana kalsa soy sop hıkaye madem ıstıyor kendı soyadını kullanabılır mı hadı cocuk oldu onun soyadını alma sansı var mı :D vallaha olsa onun soyadını alırdım ısın ...

Zaten kızcagazı alıp taa usa kacırıyoz barı su serperdık yureklerıne ....

Ne bu yasalar ya allah askına kütük yeri sabitmiş ooohhh fişleme değilde ne bu.. Erkek soyadı da sart sana ne kardesım bende kızın soyadını almak ıstıyorum. Ne var bunda.

Kargasa ama en ıyı ne yapabılırım sanırsam cıft soyadından otesı yok ..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Erkeğin Soyadını Almak

Bu soyismi konusuna eskiden beri itiraz etmişimdir. Ancak problemin büyüklüğünü yaşadıkça anlıyormuş insan.

Evlenirken iki soyisim kuralı yoktu. İkincisini almaya kalmadan boşandım. Açıkçası eski eşimin soyismini almak değil ama baba soyisimini almak bir sürü sıkıntıya yol açtı. Ve şu andada bu sıkıntı devam ediyor.

Velayeti bende olan ve benimle yaşayan kızımla akrabalığımı ispat etmek sorun oluyor sık sık. Bilindiği gibi nüfüs kağıdında anne baba adı yazılı. Soyadı yok. Dolayısıyla ikimizin nüfus cüzdanları bir şey ifade etmiyor.

Nüfustan kızımın kayıt örneğini istiyorum Ama oda ne? Orada ismimin yanındaki soyisim eski eşinki. Memura bu ne diyorum. "Çocuk doğduğunda evliymişsiniz "diyor. Fesuphanallah ..
    Ama bakın bu kayıt kapalı diyor.
    Elime kendi kayıt örneğimi veriyor. Ama ordada kızım yok. Toplam 4 sayfa tutan iki evrakı dedektif hassasiyetiyle inceler, aşağıdaki küçük açıklamaları okursanız kızımın kızım olduğu anlaşılıyor.
    Nedense nüfüs müdürü .... noktanın kızıdır diye basit bir belge düzenleyemiyor.

Aslında sorunun çok basit bir çözümü var. Üstelik evlilik sonrası eşinin soy ismini alma kuralında da uygun, arkadaki kızlık soyismine gerek kalmadan sorunu çözecek bir yol.
    Nüfüs kağıdında anne adı baba adı bölümlerine ki yeterli yer var Anne ve Baba soyismininde yazılması...

Başvurumu sonuna kadar götüreceğim. Bu arada hemcinslerime iki tavsiyem olabilir. A) Boşanmayın. B) Evliyken doğurmayın.
    Konu fulya1212 tarafından (09-07-2008 Saat 20:32:02 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Akademik Sultan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ferda Hanım teşekkür ederim ilginize. Yasal açıdan mümkün görünmüyor evet. Biraz üzerinde sesli düşünürsek, çocuğuna kızlık soyadını vermenin tek yolu baba tanımadığı takdirde evlilik dışı çocuk doğurmak gibi görünüyor.Benim asıl üzerinde durduğum ise daha farklı. Peki evlilik içinde babasının soyadı ile birlikte onun annesinin soyadını taşıması nasıl bir karmaşaya yol açabilir sizce? Ya da karmaşaya yol açar mı? Olursa ne olur? Bu aslında tüm soyadı sisteminin değişmesi demek farkındayım.
    Kanunlarımızda düzenleme alanı bulan gayet açık ve net bir konu üzerinde tartışıyoruz. Konunun özünde "eğer bir ata iki kişi binecekse, birinin önde oturması gerektiği" mevcuttur. Dolayısıyla, Latin dizilerindeki gibi isimlere ve soyadlara rastlamamak amaçlanmış olabilir.

Ülkemiz hukuk sisteminin haricinde, Alman normlarına baktığımızda, evlenen çiftin erkeğin soyadını, kadının soyadını veyahut yeni bir soyadı belirleyip bunu seçebileceği görülebilmektedir.

Dileğinizi gerçekleştirmek için herhangi bir çözüm yoktur.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kanunlarımızda düzenleme alanı bulan gayet açık ve net bir konu üzerinde tartışıyoruz. Konunun özünde "eğer bir ata iki kişi binecekse, birinin önde oturması gerektiği" mevcuttur. Dolayısıyla, Latin dizilerindeki gibi isimlere ve soyadlara rastlamamak amaçlanmış olabilir.

Ülkemiz hukuk sisteminin haricinde, Alman normlarına baktığımızda, evlenen çiftin erkeğin soyadını, kadının soyadını veyahut yeni bir soyadı belirleyip bunu seçebileceği görülebilmektedir.

Dileğinizi gerçekleştirmek için herhangi bir çözüm yoktur.
    Sayın Yavuzcan, altta kopyaladığım yazı buram buram ataerkil düzen kokuyor.
    "eğer bir ata iki kişi binecekse, birinin önde oturması gerektiği" mevcuttur.
    Söyler misiniz? Önde oturan neden erkek? Tek koşul çiftlerden birinin önde oturması ise artık yer değiştirmenin zamanı gelmedi mi?

Amacım feminist bir tartışma değil. Sadece insanların özgür iradesine bırakılabilecek bir konu olabileceğini düşünüyorum. Bakınız Alman normlarını siz örnek vermişsiniz. Niçin bizim ülkemizde böyle bir düzenleme olmasın? Her konuda Avrupayı örnek alan ve hatta hukuk sistemini de batıdan alan bir toplumuz ama yine de sanırım erkin el değiştireceği korkumuz söz konusu gibi..

İlginize teşekkürler. Saygılar.
    Konu Akademik Sultan tarafından (09-07-2008 Saat 22:06:12 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Gramer hatası.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bahse konu ettiğim sözün asıl sahibi ben değilim, eski bir medeni hukuk kitabından alıntıdır.

Soyunuzun sahip olduğu soyadın da yine soyunuzdan gelen erkeklerin bugüne bıraktığı bir eser olması ve bunu devam ettirmek için tartışma başlatmanızı da göz önüne alarak, kanunun yalnızca soyadının devam etmesini amaçlaması ve bunun için böyle bir çözüm getirdiğini doğal karşılıyorum.

Değişikliklerin çoğu zaman tartışmalar sonucu yaşandığını hatırlatır, konuyu en azından düşündürdüğünüz için teşekkürlerimi iletirim.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bahse konu ettiğim sözün asıl sahibi ben değilim, eski bir medeni hukuk kitabından alıntıdır.

Soyunuzun sahip olduğu soyadın da yine soyunuzdan gelen erkeklerin bugüne bıraktığı bir eser olması ve bunu devam ettirmek için tartışma başlatmanızı da göz önüne alarak, kanunun yalnızca soyadının devam etmesini amaçlaması ve bunun için böyle bir çözüm getirdiğini doğal karşılıyorum.

Değişikliklerin çoğu zaman tartışmalar sonucu yaşandığını hatırlatır, konuyu en azından düşündürdüğünüz için teşekkürlerimi iletirim.
    Bunun farkındayım Sayın Yavuzcan. Fakat bazı kırılma noktaları vardır ve ondan sonra da eskiden süregelenin öyle devamında yarar görülmüyorsa yeniye doğru gidilir. Hukuk toplumsal yaşamı düzenleyen kurallar bütünü ise ki öyledir, toplumsal değişmelere de duyarlı olması gerekir. Toplumun beklentilerine de cevap verebilmesi gerekir. Bu tür talepler oluşmaya başladı ise belki de artık başka ülkelerdeki gibi seçim hakkı tanınması için zaman gelmiş de olabilir. Ben eşimin soyadını taşıyor olmaktan gocunmuyorum ama kendi babamın soyadını yaşatma arzum da söz konusu. Acaba işi daha ileriye götürerek seçme hakkını çocuklara mı versek? Bu şaka değil zira soyadı konusunda değil belki ama çocuğumuzun dinini kendisinin seçmesi gerektiğini söyleyen eşim , çocuğumuzun soyadını da kendisi seçsin önerimi nasıl karşılar şimdi merak ettim doğrusu

İlginize tekrar teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kadın neden erkeğin soyadını alır

kadının erkeğin soyismini alması

kadin neden kocasinin soyadini alir

kadin evlendiginde neden erkegin soy ismini alir

kadinlar neden evlenince erkekin soyadini alir

alman es nasil soy adimi alir

evlilikde erkegin soyadini almak nedir

neden kadinlar erkeklerin soyadini alirlar