Merhabalar,

2006 yılının mayıs ayından itibaren çalışmaya başladığım şirket 6 ay boyunca sigorta mı yatırmadılar. Sonrasında askerlik görevimi yapmak için 6 ay işten ayrıldım. 1 ocakta askerlik görevimi tamamlayıp, 15 ocak 2007 tarihi itibari ile tekrar işe alındım. Buna rağmen sigorta kaydım 15 mayıs 2007 tarihinde başladı. Şu an işten çıkarılma durumundayım. Lakin maaşım 1500 ytl olmasına rağmen şirketim asgari ücretten 1 yıllık kıdem tazminatı ödeyerek beni isten ayırmak istiyorlar. Bu güne kadar hiç bir maaş bordurosu imzalatmadılar ve maaşımın 1500 ytl olduğunu ispatlayacak yazılı bir belgem bulunmamaktadır.

Sigortasız çalışıtırıldığım 6 ayın ödemesini alabilmek için ve kıdem tazminatımın 1500ytl üzerinden hesaplanması için nasıl bir yola başvurmam gerekiyor.?

Not : Aynı zamanda şirketim hakkında vergi kaçakçılığı ihbarında da bulunmak istiyorum. Bunun için çalşılan taşeron firmalarımızın banka hesap numaraları, hesap sahiplerinin isimleri ve ( hak edişler üzerinden görünen ödemeleri var ).Lakin yapılan işlerin nerdeyse tamamının faturasız olduğunu biliyorum.

Aynı zamanda kaçak işçi çalıştırma ve sigortasız işçi çalıştırma suçlarınıda işlemekteler.

Bunun için nasıl bi ispat yada kanıt gereklidir.

İlginiz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.