+ Konuyu Yanıtla
22 / 101 Sayfa İlkİlk ... 2121314151617181920212223242526272829303132425262728292 ... SonSon
211 den 220´e kadar toplam 1006 ileti bulundu.

Konu: Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler!

Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    122
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler!

ayrıca, tsk nın alımları profesyonel orduya geçiş süreci dahilindedir, yani adam eksikliğinden değildir, bir de bedelli askerlik ne olursa olsun mantıklıdır öyle olmasa 10 senede bir kere çıkmazdı, fazla açıklamaya gerek yok çünkü aynı şekilde askerliğini yapmış olanlar ya da milliyetçiliği askerliğe bağlayanlar için en ufak bir haklılık payı yoktur, iki taraf apayrı uçlarda ve asla diğerinin dediklerinden tatmin olmaz.

ben üniversite mezunu olarak 5 ay askerlik yapabilirim ama vicdani retin gerekliliğine inanan biri olarak ve bunun yakın gelecekte gerçekleşmeyeceğini bildiğimden bedelli için uğraşıyorum, ve umut ediyorum, yani illa personel eksikliği, maddi destek gerekmiyor işin birde ideolojik yönleri var, he bunu başka türlü ve daha net ifade edince "halkı askerlikten soğutmak" ya da benzeri bir itham ile suçlanıyoruz, bu ayrı bir konu.

bedelli için emek sarfeden arkadaşlara teşekkür ediyorum ama sayı olarak hala çok az kişiyiz, çevresinde bedelli bekleyen ancak internet bilmeyenlere kullanmayanlara da yardımcı olalım ve maillerini yollayalım deri.

bir de, çok çabaladım bu ekonomik kriz zamanı tv de olan siyasi tartışmalarda bedelliyi gündeme getirmeye ancak ne maillerim programda okundu nede telefonla bağlanabildim, tavsiyem ve önerim, bu tür progralarda çaba sarfedelim.

herkese kolay gelsin, ve iyi bayramlar.

Hukuki NET Güncel Haber

Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! konulu yargıtay kararı ara
    Bedelli askerlik çıkmasını isteyenler! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biz sanıldığı kadar az değiliz iki forumdada yazıyoruz.Gercekden bu konuda çalışmak isteyen varsa msn de konuşuyor,stratejimizi belirliyoruz.Ben konyadan,burak istanbuldan,antalydan,maraşdan,gümüşhaneden,
    devamlı konuştuğumuz arkadaşlarımız var.
    Konu delikan42 tarafından (10-12-2008 Saat 15:43:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biz dünyanın üçüncü büyük ordusuna sahip değiliz. Ordu nüfusu olarak sıralamada yedi ile sekiz arası değişiklik gösteren bir yerdeyiz.

En kalabalık ordu Çin ordusudur. Bunu Amerika takip eder Üçüncü sırada Hindistan ordusu bulunmaktadır. Bunu Kuzey Kore ve Rus ordusu takip etmektedir. Liste böyle sürüp gider. Tabiiki bu ordunun nüfus olarak büyüklüğüdür. Esas olan nüfus olarak büyüklük yerine bilim ve teknolojiyi en iyi kullanan ufak ama güçlü ordunun teşekkül etmesidir. Bilim teknoloji ile birlikte modernlik açısından ise sıralamada TSK gene üçüncü ordu olamamaktadır. Ancak bu forumu açan kişinin amacının bu olmadığı göz önünde tutulursa bu konunun uzatılmasında yarar yoktur.

Bu foruma katılmasam bile yakınen izlemekteyim.Gerekli notlarımıda almaktayım. Ancak bir fikri dağınıklığın olduğuda su götürmez bir gerçek. Örneğin delikan42 rumuzlu değerli üye iletisinde

Mehmet ağa olarak askerlik değil bizimki aramızda avukat var öğretmen,polis, memur.işçi.işveren de var maillerimizde bunu ısrarlı olarak belirtelim.
    demiş. Bu çok sakıncalı ve tabiri caizse olumlu bakan birisini bile irite edecek bir sözcüktür. Mehmet ağa nın kim olduğu asla tam açıklanamayacağı ve anlaşılamayacağı için gerçek değerden durduk yere uzaklaşmış olacaksınız.

Öncelikle bedelli askerlik ile vicdani red kavramını birbirinden kesin olarak ayırmanızı ve asla vicdani red bağlamından olaylara yaklaşmamanızı tavsiye ederim.

Bilinen bir gerçek 2009 yılı içersinde çok önemli bir değişim yada gelişim olmaz ise bedelli askerlik çıkmayacağı ancak modarnizasyon içerisinde 2010 yılından itibaren ciddi değişikliklerin olabileceği yönündedir.

TSK nın özellikle üst komuta kademesi ve ASAL ağırlıklı olarak belirli kesimlerin hormon kullanarak aşırı geçici kilo alarak askerliğe elverişsiz raporu almaya uğraşanların hilelerinden dolaı bu konuya soğuk bakmaktadır. Bu belirli kesimin kim olduğunu sormayacağınızı umuyorum.

Bedelli askerlik ve veya kısaltılmış temel eğitim için gerekçelerinizi çok net yazdığınız ve asla hiç bir kişiye saldırı olmayan bir çerçevede kamu oyuna sunmanızın çok yararlı olacağını düşünmekteyim.

İletilerinizden okuduğum temel bir yanlışta evli bekar çalışan çalışmayan ayrımının yapılmasıdır ki bu kanunlarla düzenlenmiş bir durum olup buna istinaden çıkarılacak en ufak bir kanunun Anayasa nın eşitlik ihlalinden döneceği gerçeğini unutmamanızdır. Askerlik kanunu aynı anda askerde olanların durumunu şehit kardeşin durumunu düzenlemiştir. Sizlerin talebi ise bunların dışındadır. Haklı olduğunuz bir konuda ilgisiz örnek gösterimi eşitlik ihlali olacaktır. Örneklersek

Bir çok değerli üye ''ben evliyim, çalışıyorum, aileme bakıyorum.'' gerçeği üzerine olayını yerleştirmiş. Bekar olanların askere gitmesi gerekliliği buradan ortaya çıkar ki eşitlik ilkesinin açıkça bir ihlalidir bu durum. Kişi bende askerliğimi yapamadığımdan hala evlenmedim ne iş derse konunuz daha başlamadan çıkmaza girecektir.

Bunlardan dolayı bedelli askerliğin çıkmasını isteyenler devletin ekonomik girdisi ve kendi özel koşulları yerine somut genel koşulların saptanması ile olmalıdır. Şuana kadar okuduğum iletiler içerisinde gözümden kaçan olabilir ama işte budur diyebileceğim bir maddeye rastlamadım. İşin lginci çok dı,oğru tespitler olmasına rağmen... Acaba neden ???

Nerede
    Samsun
    İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir çok değerli üye ''ben evliyim, çalışıyorum, aileme bakıyorum.'' gerçeği üzerine olayını yerleştirmiş. Bekar olanların askere gitmesi gerekliliği buradan ortaya çıkar ki eşitlik ilkesinin açıkça bir ihlalidir bu durum. Kişi bende askerliğimi yapamadığımdan hala evlenmedim ne iş derse konunuz daha başlamadan çıkmaza girecektir.

Öncelikle önerileriniz için teşekkürler,

Bizim evlilere bedelli askerlik , bekarlar bedelsiz askere gibi dileğimiz hiç olmadı. Bizler herhangi bir sebeble bugüne kadar askerliğini yapmamış olanların, bir bedel vererek askerlik hizmetini icra etmesini istiyoruz.

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

commodore1tr ;

öncelikle fikrinizi yazdığın için teşekkürler.

Bizim amacımız evli bekar işli işsiz değil. Belli bir yaşa gelmiş işini gücünü yerine getirmiş askere alınsada askeriyeye hiç bir yararı olmayacak insanların belli bir bedel ödeyerek askerliğini yapmasıdır. Siz yazınızda eşitlikten bahsetmişsiniz. Ancak askerlik işine bakarsanız hiçde eşitlik olmadığını görürsünüz. Nasılmı. Şöle 6,12,15 ve dövizli askerlik olamak üzere 4 çeşit askerlik türü var. Bunlardan 6 ile 12 olanı lisans ve üstü için 15 olanı lise ye kadar olanlar için dövizle olan malum.

Şimdi size sormak isterim bu askerlik işini eğitim durumuna göre belirliyorlar. Peki Türkiyenin her yerinde eğitim eşit olarak vatandaşlara veriliyormu. Ayrıca üniversite olayına baktığımızda parası olan zaten bastırıp özel üniversiteye gidip zaten kısa dönem yapıyor. Ama doğudaki gariban vatandaşımız bırakın üniversiteyi ilkokulu bitiremiyor neden çünki okul yok en yakın okul 40 km.Bu nedenlede 15 ay yapıyor. Bunların içinde maddi imkansızlıktan üniversiteye gidemeyenleri katmadım bile.

Dövizle askerliğe gelince diyorlarki git yurt dışında herhangi bir devlete vergi ver,istihdam sağla gez toz sonra gel burda 21 gün yap oh ne güzel Bizde burda çalışalım didinelim istihdam sağlayalım vergi verelim ama askerlik olunca kapa işyerini çıkart yanında çalışanları yada binbir güçlükle bulduğun işinden çık askere gel.

Şimdi aziz kardeşim sana sormak isterim eşitlik bunun neresinde hak adalet bunun neresinde. ben sana söyleyeyim haksa adaletse herkes gelir okumuş okumamış bakılmaz herkes aslanlar gibi 8 ay yapar bu askerliği bu haktır eşitliktir.

Birde bu zamana kadar 9 kere bedelli askerlik çıkmış ilk çıkaranda Mustafa Kemal Atatürktür. Bugüne kadar eşitliktide şimdimi eşitlik değil. Bugüne kadar rmilletin aklı neredeydi.

Ordu büyüklüğüne gelince Nüfus - Asker oranına göre ben söyledim adamın 1,5 milyar nüfusu var asker adedi 3.750.000 bizim 70.000 nüfusumuza 700.000 yani çinde 400.000 kişiye 1 asker bizde 100 kişiye 1 asker yani sizin anlayacağını olayı oran orantıya vurursak durum daha net gözükür. Sırlamada kaçıncı oluruz o zaman hesaplayalım. Evet direkt rakanlara bakarsak sizin dediğiniz doğru hatta 10. oluruz.

Benimde bu konuda yazacağım çok şey var ama maalesef yazamıyorum. Umarım yazdıklarım açıklayıcı olmuştur.
    Konu buraks79 tarafından (10-12-2008 Saat 20:38:01 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı buraks79 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Birde bu zamana kadar 9 kere bedelli askerlik çıkmış ilk çıkaranda Mustafa Kemal Atatürktür. Bugüne kadar eşitliktide şimdimi eşitlik değil. Bugüne kadar rmilletin aklı neredeydi.
    Yazdığınız bu metnin kaynağını gösterir misiniz?
    Ayrıca şu linke göz atarsanız ve yazılarınızı düzeltirseniz sevinirim.
    http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster...C42C67A356329D

Nerede
    ankara
    İletiler
    84
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selam öncelikle açıklamak istediğim MEHMET AĞA dediğim olay astronomik rakamlar olursa yine sıkıntısı olan kesim yararlanamayacak,zaten zengin askerliğini yapıyor bir şekilde ben her mesajımda durum anlatıılsın diyorum, evli olan bekar olan hastası olan.işyeri olan memur olan var diye söylediklerim: Yanlış anlaşılmış demek buna üzüldüm.Amacım normal bir bedelle eğer çıkacaksa herkesin faydalanabileceği bir askerlik...
    Konu delikan42 tarafından (10-12-2008 Saat 22:50:11 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla kuralları

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Emrah Yavuzcan ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bedelli_askerlik

burdaki bilgilerde ilk çıkan bedelli 1927 yılında olduğu yazıyor. Alınan bilgiler TBMM'den. 1927 yılında Cumhurbaşkanı'nın kim olduğunu söylememe gerek yok sanırım.Çok isterseniz TBMM'dende araştırıyorum bulunca buraya yollayacağım.. Bir'de yanlış yazmışım 10 kere çıkmış 9 değil. Yanlış bilgi verdiğim için özür dilerim

Bu arada bir çok siteye yazı yazıp bir çok devlet büyüğümüze mail atıyoruz. Burda bir kaç tane yazım hatamız olabilir. Ancak size şöyle söyleyeyim ben edebiyat öğretmeni değilim evet hatalarımız olabilir. Ama bunlar isteyerek yapılan hatalar değildir. Sürçü Lisan ediyorsak affola.
    Konu buraks79 tarafından (10-12-2008 Saat 21:13:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"bunlardan 1'incisi 21.6.1927 tarihinde" ifadesi geçiyor ilgili linkte.
    Araştırınca, 21.6.1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu sonuçlarda çıkmakta.

Devamıyla,
    MADDE 1. � 21.6.1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

�Geçici Madde 37. � Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 1 Ocak 1973 tarihinden önce doğan ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askerî Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde askerlik şubelerine başvurmaları, 15 000 Alman Markı veya ödeme tarihindeki karşılığı konvertibl yabancı ülke parasını ya da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplanacak Türk Lirası parayı ödemeleri ve Genelkurmay Başkanlığınca belirlenecek birlik ve kurumlarda temel askerlik eğitimlerini yapmaları şartıyla askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılırlar.

Bu madde kapsamında bulunan ve 31 Aralık 1999 tarihinde 40 yaşını tamamlamış olanlardan istekliler, 20 000 Alman Markı veya karşılığı birinci fıkrada belirtilen yabancı ülke ya da Türk Lirası parayı ödemeleri halinde temel askerlik eğitimine tabi tutulmazlar.

Yanlış anlamayın, Kurtuluş Savaşı esnasında dahi bedelli askerlik uygulaması yapılmış olabilir fakat düzgün bir bilgiye ulaşmak çabasındayım.

Ayrıntılı bilgi için bk. http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/done...l01/ss188m.htm

İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Emrah Kardeşim ;

http://www.mezun.com/icerik/columnis...9&ARTICLE=2863

Bulabildiğim en yakını şimdilik bu bir hukukçu yazmış. Benim anladığım kanun yazılırken bedelli askerlikte çıkarılmış. Araştırmaya devam ediyorum. Umarım daha net sonuçlara ulaşacağım.

+ Konuyu Yanıtla
22 / 101 Sayfa İlkİlk ... 2121314151617181920212223242526272829303132425262728292 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlikte evlilere yararlar

bedelli askerlik silah altındakiler

evlilere bedelli askerlik

bedeli askerlik.yasi23

Forum

İlgili Hukuk terimleri