+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 33 ileti bulundu.

Konu: Aynı Zamanda Önlisans ve Yüksek Lisans

Aynı Zamanda Önlisans ve Yüksek Lisans Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Aynı anda Önlisans ve Yüksek Lisans

Alıntı moon.gate rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın Akademik Sultan,
    Yanıtladığınız için teşekkür ederim. Önlisans ve Yüksek Lisansı bir arada götürmenin mantıklı olmadığını söylemişsiniz ama sanırım siz de Türkiye'de yaşıyor ve bizlere yaklaşık 10 yıl süre ile verilen İngilizce eğitiminin ne derece yeterli olduğunu biliyorsunuzdur. Ben şu anda İngilizce'yi gerçekten birçok kişiye göre iyi derecede biliyorum ama bence yeterli değil. Konu zaten mantıkla alakalı değil, size mantıklı gelen bir başkasına gelmeyebilir. Konu tamamen öğrenim hakkı ile alakalı bir durum.

"aynı anda hem önlisans hem de yüksek lisans olarak değilsadece, aynı anda iki farklı kurumda lisansüstü yapmanız da zaten kabul edilmiyor. bu hem devam zorunluluğu hem de lisansüstü yapacak olan kişinin artık yönünü çizmesi ve ne yapacağına karar vermesinin beklenmesinden, tabi ayrıca kontenjanları doldurup başkalarının hakkını elinden almamak üzere konulmuş bir kuraldır."
    demişsiniz yazınızda.

Sanırım yazımın tamamını okumamışsınız ya da ben tam olarak aktaramamışım ki siz başkasının öğrenim görme hakkını gasp etmekten bahsetmişsiniz. Benim durumumda yazımda tam olarak açıkladığım gibi bir başkasının okuma hakkını gasp etmek gibi birşey sözkonusu değil. Ne yapacağıma tamamen karar vermiş durumdayım ve zaten bunun için İngilizce-Türkçe Çeviri bölümünde okuyorum. Asıl haksızlık olan benim ya da bir başkasının kendini geliştirmeden üniversitede hocalık yapma şansına sahip olmasıdır diye düşünüyorum. Çünkü bir üniversite hocası olmak insanların omuzlarına nesillerin sorumluluğunu ve bir ülkenin geleceğini yükler ve bu yüzden üniversitede öğretim görevlisi olan bir kişi kendi gelişimini tamamlamış olmalıdır. Bu bana mantıklı geliyor ama size gelmeyebilir tabii, saygı duyarım. Ayrıca akademik kariyer yapabilmek için en az bir dili çok iyi bilmeniz gerektiğini sanırım akademik kariyer yapan ya da yapmış biri olarak biliyorsunuzdur. Bununla birlikte gelişmiş dediğimiz ülkelerin neden gelişmiş olduklarına da bir bakmak gerek diye düşünüyorum. Böyle tabir ettiğimiz ülkelerden herhangi birine bakarsanız; bırakın önlisans ve yüksek lisansı bir arada götürmeyi farklı alanlarda 2-3 tane yüksek lisansı bir arada bile götürebiliyorlar. Bunu da artık düşünmek gerek. Son olarak; lisansüstü eğitimin kendi kurallarını da ihlal ettiğimi düşünmüyorum açıkçası. Eğer ikisini birarada başarılı bir şekilde götürmek yüksek lisans kuralını ihlal etmekse ve bunu akademik kariyer yapmış birileri söylüyorsa sanırım toplum olarak üzerinde düşünmemiz ve kendimizi sorgulamamız gereken konular sandığımızdan çok daha fazla.

Büyük bir incelik gösterip soruma yanıt bulmaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

"Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin geleceğini yoğuran kültür ordusu... Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, memleket evladının, o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ideal sayacak üstün ve saygıdeğer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, derece ilerlemeye ve her halde refah sağlamaya uygun bir meslek haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan toplumunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır. Milli Eğitimin gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlaklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı,olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir." M. Kemâl ATATÜRK

Hukukçu arkadaşlardan sorumla ilgili HUKUKİ BİLGİ rica ediyorum, yanıtlayabilirlerse minnettar olurum.
    Diğer arkadaşlar yanıtlamazlarsa sevinirim çünkü cevapları bilgisayarımın başında bekliyorum ve sorumla ilgili çözümleyici bir bilgi olmadığını görünce hayal kırıklığına uğruyorum.
    Teşekkürler...
    Yabancı dil elbette önemlidir ancak bu tekrar ikinci bir üniversite okumadan da sağlanabiliyor. Dil konusunda olumsuz bir görüş belirtmedim. Akademisyen olacaksanız en az bir yabancı dili zaten bilmeniz gerekiyor.Literatür tarayabilmeniz, alanınızdaki gelişmeleri takip edebilmeniz açısından bu şart. Bunu ne şekilde çözeceğiniz sizin sorununuz. Akademik ortam bunu nasıl çözdüğünüzle ilgilenmez. Gerekli kriterleri taşımanız önemlidir. Siz bunu 2. bir okul okuyarak çözersiniz ben Yurt dışında çözerim mesela. Nitekim öyle de yaptım. Sonuçlara bakılır.Mantıksal ya da değil, işin mantığı bu Fazla mantıksal mı yaklaştım

Yazınızın tümünü okudum.. Zaten üstteki mesajdan da anlaşılıyor olmalı. Akademik açıdan ülkenin içinde bulunduğu kısır döngünün farkındayım ve akademisyen olmak isteyenlerin önünde setler çekilmesini elbette onaylamıyorum. Konumuz bu değil. İki ya da daha fazla yerde aynı anda yüksek lisans yapmak şu an ki koşullarda ülkemizdeki üniversitelerde kabul edilmiyor.Hatta başvuru sırasında bile ilanlarda özellikle başka bir yerde kayıtlı olanların başvurmaması konusunda özel uyarıların yer aldığını bizzat Anakara Üniversitesi ilanlarında görebilirsiniz. Birini bırakıp diğerine devam etmek istiyorsanız o noktada kabul ediliyor. Gelişmiş ülkelerde kabul ediliyor ve yapılıyor, neden benim ülkemde mümkün değil derseniz ki diyorsunuz, ben de size gelişmiş ülkelerde var olan ve ülkemde var olmayan pek çok durumla ilgili bir sürü talebimi sıralayabilirim. Koşullar neyse onun içinde hareket etmek durumundayız sadece bunu söylemeye çalışıyorum. Aynı anda iki farklı yerde bırakınız yüksek lisans yapmak, başvurularda bile iki farklı bölüme başvuru yaptığınızda bile yönünü tam belirlememiş gerekçesi ile direkt olarak elenirsiniz. Mevcut yaklaşım çoğu üniversitede bu şekildedir.

Sadece bundan hareketle ülkemiz üniversitelerinin batı ülkelerindeki üniversitelerle aynı ayarda olmadığı gibi bir saptama ise işi fazla basite indirgemek olur. Üniversitelerin ve bilimle uğraşan insanların içinde bulunduğu darboğazın pek çok etkeni söz konusu. Neyse bunlara girmeyelim yoksa sizin asıl soru sorma amacınızdan uzaklaşmış olacağız ki, bunlara bu noktada gerek de yok.

söylediklerimi yanlış yorumlayarak akademisyenler böyle söylüyorsa...diye giden bir genelleme akademik düşünceye yakışmaz bilesiniz..

Atatürk doğru söylemiş. İrfan ordusu önündeki tüm çıkarılan engellere rağmen ağır aksak da olsa yoluna devam ediyor..Toplum ne kadar saygı duymasa da! Değer vermese de.. Batı ile kıyasladığında batıdaki bilime bilim adamına ar-geye ayrılan pay görmezden gelinip aynı standartlarda başarı beklense de.. bu koşullar içinde valla yine de fena değiliz.yurt dışında kendisine iyi koşullar sağlanmış akademisyenlerimize bakıyorum da, bizimkiler cennetlik))

umarım çözersiniz sorununuzu..saygılar..

Hukuki NET Güncel Haber

Aynı Zamanda Önlisans ve Yüksek Lisans konulu yargıtay kararı ara
    Aynı Zamanda Önlisans ve Yüksek Lisans konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akademik Sultan,

Zaman ayırıp soruma yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim. Ama kaçırmış ya da yanlış değerlendirmiş olduğunuz noktalar olduğunu görüyorum. İlk olarak ben ülkemizdeki üniversitelerin eğitim-öğretimiyle ilgili herhangi bir olumsuz yorumda bulunmadım, ki zaten olumsuz düşüncelerim olsaydı şu an Türkiye'de eğitimime devam etmek istiyor olmaz birçok kişinin yaptığı gibi yurtdışına gidip eğitimimi orada sürdürürdüm.
    Kurallar özele indirgenemez demişsiniz. Kuralı özele indirgemiyorum. Kuralın benim durumumdakileri kapsayan bir kural olmadığını söylüyorum. Kurul kararında aynı anda iki yüksek lisans ve aynı anda lisans ve yüksek lisans yapılamayacağı söyleniyor. Aynı anda iki yüksek lisans yapmıyorum ve aynı anda lisans ve yüksek lisans da yapmıyorum. Bir lisans diplomam var zaten ve bu lisans diplomasıyla bir yüksek lisansa başvurdum ve kabul edildim. Karar beni bağlamıyor derken bundan bahsediyorum. Eğitim-Öğretim hakkı kutsaldır, Anayasal bir haktır ve kişi anayasal hakkını kullanmakla topluma ya da devlete zarar vermiyorsa hiçbir kişi ya da kuruluş bu hakkı engelleyemez. Benim de önlisans’ta İngilizce eğitimi alıyor olmamın topluma ya da devlete bir zararı yoktur aksine ilerlemeyi düşündüğüm alanda tamamen gerekli bir durumdur.

"Yabancı dil elbette önemlidir ancak bu tekrar ikinci bir üniversite okumadan da sağlanabiliyor. Dil konusunda olumsuz bir görüş belirtmedim. Akademisyen olacaksanız en az bir yabancı dili zaten bilmeniz gerekiyor. Literatür tarayabilmeniz, alanınızdaki gelişmeleri takip edebilmeniz açısından bu şart. Bunu ne şekilde çözeceğiniz sizin sorununuz. Akademik ortam bunu nasıl çözdüğünüzle ilgilenmez. Gerekli kriterleri taşımanız önemlidir. Siz bunu 2. bir okul okuyarak çözersiniz ben Yurt dışında çözerim mesela. Nitekim öyle de yaptım. Sonuçlara bakılır. Mantıksal ya da değil, işin mantığı bu" demişsiniz. Evet yurtdışına da 4 ay süreyle çıktım ve orada İngilizce konuşmayı öğrendim ama İngilizce Literatür taraması yapabilmek için konuşmayı bilmenin yeterli olmadığını ve çeviri yapabilmek gerektiğini düşünüyorum ama konu bu da değil. İşte tam da bu noktada yine size diyorum ki benim bu yabancı dili öğrenmek için edinilmiş bir hakkım varken ve ben bunu çok başarılı bir şekilde sürdürürken, son sınıfta literatür çevirisiyle ilgili çok önemli dersler olduğunu bilirken tam da son sınıfa geçmişken neden bu hakkımın elimden alınmasına izin vereyim? Ve daha önce Türkiye’de tanınmış özel kurslara gitmiş biri olarak iddia ediyorum ki 3 sene herhangi bir İngilizce kursuna devam etmeniz durumunda benim 3 senede okulumda öğrendiğim düzeyde İngilizce öğrenemezsiniz çünkü İngilizce çeviri kursu yok. İki üniversite mezunu, çok iyi bildiği bir dili kullanarak yabancı kaynakları da inceleyip yararlanarak verdiği derslerde kullanabilecek bir hocalarının olması öğrencilere yarar mı sağlar yoksa zarar mı verir? Mantıklı olan böyle kişilerin elini kolunu bağlamak mıdır yoksa yol göstermek ve ilerlemelerine zemin hazırlamak mıdır? Bu insanların önünü tıkamak Türkiye’ye yarar mı sağlar yoksa zarar mı verir?
    "Kurallar geneldir. Kişiye özel değildir. Siz 1. gerekçenizde elbette herkesin yüksek lisans yapma hakkına sahip olduğunu belirtmişsiniz. Küçük bir düzeltme. Koşullarını yerine getiren herkesin yüksek lisans yapma hakkı vardır. Ön koşullar lisans mezunu olmak, dil, ALES, not ortalaması, bilim sınavı ve mülakatta başarılı olma koşullarıdır. dereceleri üniversiteden ve bölümden bölüme değişmekle birlikte genel koşullar bunlardır ve siz de zaten bu koşulları önceki lisans eğitiminiz dolayısıyla taşıdığınız için (bir ön lisansta okuduğunuz için değil) kabul edilmişsiniz." diyorsunuz. Küçük düzeltmenizle birlikte kabul. Evet sizin de söylediğiniz gibi ben bu önkoşulları taşıyorum ve taşıdığım için Yüksek Lisansa kabul edildim ve hiç zorlanmadan da götürüyordum, beni Yüksek Lisansa kabul ettikleri için pişman olan hocalarım da yok çünkü sağlam bir şekilde götürüyordum ve benim Yüksek Lisans ile ilişiğimin kesilmesine hepsi tepki gösterdi. YÖK kararı da dahil diğer koşulları da ihlal etmiyorum. Ben sizin dediğiniz gibi YÖK’ten bana özel bir uygulama yapmasını beklemiyorum, YÖK kararının benim durumumu kapsamadığını ve yanlış yorumlandığını söylüyorum.
    "Akademik açıdan ülkenin içinde bulunduğu kısır döngünün farkındayım ve akademisyen olmak isteyenlerin önünde setler çekilmesini elbette onaylamıyorum. Konumuz bu değil. İki ya da daha fazla yerde aynı anda yüksek lisans yapmak şu an ki koşullarda ülkemizdeki üniversitelerde kabul edilmiyor. Hatta başvuru sırasında bile ilanlarda özellikle başka bir yerde kayıtlı olanların başvurmaması konusunda özel uyarıların yer aldığını bizzat Anakara Üniversitesi ilanlarında görebilirsiniz. Birini bırakıp diğerine devam etmek istiyorsanız o noktada kabul ediliyor. Gelişmiş ülkelerde kabul ediliyor ve yapılıyor, neden benim ülkemde mümkün değil derseniz ki diyorsunuz, ben de size gelişmiş ülkelerde var olan ve ülkemde var olmayan pek çok durumla ilgili bir sürü talebimi sıralayabilirim." demişsiniz. Benim iddia ettiğim hak aynı anda iki yüksek lisans yapma ya da aynı anda iki lisans yapma hakkı değil. Kaldı ki bu durumda bile sizin de bileceğiniz gibi Türkiye’deki çoğu üniversitede bizzat YÖK’ün onayıyla uygulanan Çift Anadal eğitimi var ve bu iki anadaldan birini başarıyla tamamlayan öğrenciler diğerini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın Yüksek Lisansa başlayabiliyor ve hem ikinci anadalını hem de Yüksek Lisansını birlikte yürütebiliyor. (Bkz. Yaklaşık 30 tane üniversitenin Çift Anadal Yönegesi. Google arama çubuğuna çift anadal yazmanız yeterli.). Ben bu durumda hala YÖK kararının yanlış yorumlandığını ısrarla iddia ediyorum ve sizin üzüntü duyduğunuz alanlarda inanın ben de en az sizin kadar üzüntü duyuyorum
    "Sadece bundan hareketle ülkemiz üniversitelerinin batı ülkelerindeki üniversitelerle aynı ayarda olmadığı gibi bir saptama ise işi fazla basite indirgemek olur. Üniversitelerin ve bilimle uğraşan insanların içinde bulunduğu darboğazın pek çok etkeni söz konusu. Neyse bunlara girmeyelim yoksa sizin asıl soru sorma amacınızdan uzaklaşmış olacağız ki, bunlara bu noktada gerek de yok." demişsiniz. Bu noktada kesinlikle size katılıyorum ve kesinlikle böyle bir saptama da yapmadım. Ülkemiz üniversitelerinin de birçoğunun batı üniversiteleriyle aynı ayarda olduğunu hatta bazılarının Batı üniversitelerinin birçoğundan da iyi olduğunu ve ülkemiz üniversitelerindeki öğretim üyelerinin birçoğunun Batı'dakilerden çok daha fazla çaba ve emek sarfettiğini düşünüyorum. Küçük bir örnek belki ama Batılıların Üniversitede gördükleri matematiği biz daha ortaokul son sınıfta iken görmeye başlıyoruz. (Tabii yine genelleme yapmıyorum). Zaten tersini düşünüyor olsaydım ille de akademik kariyer ve ille de Türkiye diye tutturmazdım ve gider yurtdışında yapardım seve seve de kabul ederlerdi. Ben ülkemi çok seviyorum, Türkiye aşığı bir Türkiyeli’yim ve ülkemin çok daha ilerilere taşınması için de üzerime düşeni yapmak istiyorum. Bunun için tek ihtiyacım olan yanlış yapmadığım ya da zarar vermediğim sürece engellenmemek. Tek isteğim eğitim öğretim hakkımın 1,5 yıllığına da olsa elimden alınmaması ve 4 aydır verdiğim emeğin boşa gitmemesi. Ki 1,5 yıl insan hayatında gerçekten çok uzun bir dönem özellikle de insanların en verimli çağlarına rastlıyorsa.
    ”söylediklerimi yanlış yorumlayarak akademisyenler böyle söylüyorsa...diye giden bir genelleme akademik düşünceye yakışmaz bilesiniz..” demişsiniz.
    Bu konuda da size şunu söyleyebilirim ki; ben tam olarak şöyle söyledim;
    "Son olarak; lisansüstü eğitimin kendi kurallarını da ihlal ettiğimi düşünmüyorum açıkçası. Eğer ikisini bir arada başarılı bir şekilde götürmek yüksek lisans kuralını ihlal etmekse ve bunu akademik kariyer yapmış birileri söylüyorsa sanırım toplum olarak üzerinde düşünmemiz ve kendimizi sorgulamamız gereken konular sandığımızdan çok daha fazla."
    ve sizin de görebileceğiniz gibi burada bir genelleme yok. Sizin işaret ettiğiniz yönde düşünebileceğini varsaydığım kişileri kastediyorum. Ama kesinlikle genelleme yapmıyorum. Çok samimi olarak söylüyorum şu ana kadar yaklaşık 25 kişi kadar hepsi kendi alanlarında çok iyi işler başarmış ve kitaplar yazmış, makaleleri yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayınlanmış Doç. ve Prof.’lerle, önemli kademelerde görev almış eski devlet adamlarından 3 kişiyle ve 4 avukatla görüştüm, iki avukata da vekalet verdim ve onların hiçbirinden sizden aldığım gibi bir tepki almadım, hepsi davamda haklı olduğumu söyledi ve değerli bilgilerini bana aktardılar. Sadece 3 hocam bana haklısın ama bu kadar uğraşmaya değer mi? Zaten akademik kariyer yapacaksın. Önlisans diplomasına ihtiyacın yok dediler. Ama daha önce de söylediğim gibi benim diplomaya değil bilgiye ve yeteneklerim ölçüsünde kendimi geliştirmeye ihtiyacım var. Yine de bu kadar zaman ayırdığınız ve yazdıklarınızla bana davamda yararlanabileceğimi düşündüğüm farklı bakış açıları da kattığınız için çok teşekkür ederim. Amacım hiç kimseyi kırmak ya da düşüncelerini dayanaksız bir şekilde ukalaca eleştirmek değil. Demokrasilerde farklı görüşlerin olması gerekliliğine ve ancak bu şekilde ilerlenebileceğine inanıyorum ve görüşlerinize de saygı duyuyorum ama hepsine katılmak mecburiyetinde değilim. Ben kendi sorunuma çözüm bulma derdindeyim. Görüşlerime katılmasanız da saygı duyacağınızı umuyorum. Sorunumu çözmem konusundaki iyi dilekleriniz için de çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla…
    Konu moon.gate tarafından (28-05-2008 Saat 19:40:49 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba, şimdi yazdıklarımızdan tek tek alıntı yapıp da şurda şunu, burda bunu demişsiniz, bu aslında şöyledir deyip devam etmektense kısa ve öz yanıtlamak gerekiyor. Tarzım bu çok uzatmayı sevmiyorum çünkü

İlk yazdığım mesaja bakar mısınız? Orada ne demişim? Demişim ki hani o 3 hocanızın da söylediği gibi, önlisans da ısrar etmeye lüzum olmadığını söyleyenler gibi: Size bir hak tanınmadı mı, yüksek lisansı tercih etmeniz için en azından sorulabilirdi demişim değil mi?. Olay bu. Şu an bir lisans mezunusunuz ve amacınız zaten ingilizceyi aşıp kariyer yapmaksa siz de öğrendim bu konuda çok iyi eğitim aldım diyorsanız mantıklı olanın önlisans da ısrar etmektense yüksek lisansa yoğunlaşmak olduğunu söylüyorum. Hani mantık demiştim ya? Mantık bu işte.

Diğer pek çok şey yazmışsınız hepsine de yanıt yazılabilir. Siz zaten bu konuda hukukçularla temasta olduğunuzu da söylüyorsunuz. O zaman nedir bu öfke.. !Tavrınız ben çok iyiyim ve üniversitede olmalıyım ise, üniversitede akademisyenler arasında çok iyiler var, kötüler de var bakın..ciddiyim.. siz verin savaşınızı ve girin üniversiteye bakalım.yalnız şunu bilmek iyi olur. yolun başındasınız. yüksek lisans yapmaya karar vermiş ve başlamışsınız. her yüksek lisans yapanın akademisyen olma koşulu yoktur. sadece araştırmayı öğrenme aşamasıdır ve akademisyenlikte asıl merhale doktoradır. Umarım o aşamalara gelirsiniz. kolay gelsin

Daha ne diyim söyleyeceğimi zaten söylemişim

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akademik Sultan,

Nedir bu öfke demişsiniz de açıkçası hiç öfkeli değilim, sadece çok üzgünüm. Bana da öfkeli olan sizmişsiniz gibi geldi "Şu an bir lisans mezunusunuz ve amacınız zaten ingilizceyi aşıp kariyer yapmaksa siz de öğrendim bu konuda çok iyi eğitim aldım diyorsanız mantıklı olanın önlisans da ısrar etmektense yüksek lisansa yoğunlaşmak olduğunu söylüyorum. Hani mantık demiştim ya? Mantık bu işte." demişsiniz ya beni tanımadığınız için böyle söylüyorsunuz. Akademik kariyer yapma isteğim hep vardı ama okul bitince ev kiramı kendim karşılayabilmek ve o zamanlar tıp fakültesine yeni başlamış ve şimdi uzmanlığını yapan kardeşimi okutmak için binbir zorluklarla dişinden tırnağından artırdığı paraları bize gönderen aileme daha fazla eziyet etmemek için (onlar bunu seve seve yaptıkları halde gönlüm el vermediğinden) bol kazançlı bir işte çalışmaya başlamam gerekti o yüzden akademik kariyer isteğimi kendi isteğimle erteledim. Ve şimdi artık gerekli iş tecrübelerini edinmiş, eğitimim için gerekli parayı biriktirmiş, 30'lu yaşlarında biri olarak akademik kariyer için biraz da geç kalmış bir şekilde (bu yüzden zaman benim için çok önemli), çok büyük bir sevinç ve istekle başlamış olduğum halde engelleniyorum.
    Bunu kendimi övmek ya da haklı çıkarmak için söylemiyorum ama benim tarzım da başladığım işi yarım bırakmamaktır. Anne ve babası eğitimci (onlar da idealist kişiler olduklarından parasız ama zeki öğrencilere ücretsiz ders verdiler ve hala veriyorlar) bir kişi olarak şimdiye kadar geldiğim noktaya hep dişimle tırnağımla kazıyarak, işlerimi tam ve özenli bir şekilde yaparak ve hak ederek geldim. Hayatımdaki hiçbirşeyi hazır bulmadım, hep bazı kişilerden daha fazla çalışmam gerekti. Bu yüzden üzgünüm çünkü şu anda bana hep inandığım şeylerden ödün vermem, hakkım olduğu halde birileri bir kararı yanlış yorumluyor ya da öyle istiyor diye başladığım işi yarım bırakmam söyleniyor. Ama içinde haksızlık, kendi doğasına aykırılık, kendi kendiyle çelişki ve en önemlisi de T.C'nin temel taşı olan Anayasa'ya aykırılık var, Türkiye'nin ilerlemesine engel olan ve beyin göçüne nedenlerden biri olan bir unsur var, gençlerin çok sevdiğim ülkeme küsmelerine neden olan noktalardan biri var. Davayı büyük ihtimalle kazanacağıma ve belki de dava bile açılmadan çözülebileceğine inanıyorum, ki öyle olacağına bile inanmasam da "ne yapalım işler böyle yürüyor" şeklindeki yanlış ve gerçekten ülkeye zarar veren pes etmişliğe, amaçsızlığa, bıkkınlığa boyun eğmediğim için para harcasam da, maddi ve manevi olarak zarar görsem de mutlu olacağım. Yani yenik ama Donkişot ruhumla barışık olacağım. Bazılarınca Aptal ama kendimce onurlu olacağım.
    Ama kazanmam halinde benden sonra gelenlerin bu duruma düşmelerine engel olduğum için hayatımın geri kalan kısmında "ülkeme yararlı olabilecek idealist insanlar için bunu da yaptım" diye yastığa başımı daha da huzurlu koyacağım ve yine üstelik de bu sefer iki katı mutlu olacağım
    İşte ben böyleyim, hep gurur duyduğum canım annem ve babam tarafından böyle yetiştirildim, daha üç buçuk yaşındayken okumayı öğrendim, bir taraftan Atatürk, vatan, millet ve insan sevgisiyle doldurulurken, diğer taraftan Allah'ın insanı ona akıl, vicdan ve ruh vererek kutsadığını ve bunları kullanmayı emrettiğini öğrendim. Erdemli olmanın önemini öğrendim. Ve şimdi birileri çıkmış bunları bir kenara bırakıp kendi yoluma gitmemi ve keyfime bakmamı söylüyor. Yapamam! Yaparsam ben, ben olmam! Amacım kesinlikle kimseye karşı gelmek, düzen bozmak, karışıklık yaratmak, kurallara karşı gelmek ya da üstünlük kompleksine kapılarak ille de ben çok iyiyim bunu yapmalıyım diye haykırmak değil (buna sizin de dediğiniz gibi süreç damgasını vuracak), amacım yanlış yorumlanan ya da yanlış alınan bir kararı düzelttirmeye çalışmak ve yararlı, onurlu, ruhuyla barışık bir insan olmak. Bu yolda "zırdeli, mantıksız, Donkişot, işini bilmeyen" gibi sıfatlar alacak olsam da ben buyum Bilmem daha net anlatabildim mi?

"Kendimizi sınırlandırmayalım.. Aklımızdan ,yüreğimizden ne geçerse paylaşırız. Kimi zaman bir şiir, kimi zaman içimizdekilerden bir demet, bazan toplumsal bir yaraya parmak basarız, bazan da içimizden fışkıranları saçarız." Akademik Sultan isimli üyenin web sayfasından alıntıdır
    Konu moon.gate tarafından (28-05-2008 Saat 22:26:46 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tamam madem sakinleştik o zaman şunu öneriyim size. Hukuk savaşınızı sürdürün, maden çok zaman kaybettim diyorsunuz bu arada da şu dönemde yavaş yavaş lisansüstü başvuruları başlayacak. Olumsuz düşünmek iyi değildir ancak tedbiri de elden bırakmamak lazım. Başvurularınızı yapın yeniden ki ne olmaz ne olmaz Umarım hayallerinize kavuşursunuz.

Öfkeli değil, sadece şundan dolayı tepkili yazdım. Başlangıçta iyi niyetle yazılan bir yazıya alabildiğince "ben buyum ben şuyum, ben şöyleyim "gibi algıladığım (belki de yanlış algılamış olabilir ancak böyle hissettim) için hoşuma gitmedi . Bırakalım bizi başkaları övsün takdir etsin. Bu çok nadir bile olsa Biraz sert kaçmış olabilir..Neyse.. burayı fazla meşgul ettim.

Dediğim gibi, savaşınızı sürdürün. Bu üniversitedeki ilk savaşınız olmayacak. Ben doktora sürecinde hala ne savaşlar veriyorum. Az önce arayan hocam araştırmasının uygulama kısmını telefondaki 5 dakikalık görüşmeyle üstüme yıkmış durumda!! Bilime hizmet, onun çalışmasına hizmet değilmiş bu!!! Neyse.. çalışmam lazım.. Size de kolay gelsin.. Başarılar ve Saygılar..

İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İyi dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Siz de üzülmeyin o kadar. Bakın sizin yerinizde olabilmek için canını dişine takmış insanlar var Yerinizle ve kendinizle gurur duymalısınız. Ben daha önce babamın bana söylediği şu sözü sizinle paylaşmak isterim ki bir nebze olsun size teselli verebilsin. Ortaokuldayken en yakın arkadaşımın benim ona anlattığım birşeyi kendisininmiş gibi öğretmene anlatarak aferin alması sonucu yıkılmış ve kızgın bir şekilde eve gidince demişti ki babam "Aslında şu anda neden üzüldüğünü anlayamıyorum. Arkadaşın senin fikrini o kadar çok beğenmiş ki kendisinin olduğunu hayal etmiş." ve beni gülümsetmeyi başarmıştı. Çocuk tesellisiydi belki de ama beni çok mutlu etmişti ve arkadaşımın bana değer verdiğini düşünüp onu biraz daha çok sevmiştim.
    Yaptığımız her araştırma öncelikle bize hizmet eder, başkaları üzerine ismini koyacak olsalar bile... İçinde iyi niyet olan ve başkalarını mutlu eden davranışlarımız eninde sonunda ödüllendirilir. Sanırım böyle düşünürseniz angarya tabir ettiğimiz işler daha kolay gelebilir. Umarım sizi de mutlu eder...
    Bu arada bloğunuzu çok beğendim, çok sıcak ve yaşam dolu. Umarım ben de birgün vakit ve cesaret bulup böyle güzel bir blog yapabilirim

Saygılarımla...
    Konu moon.gate tarafından (29-05-2008 Saat 00:38:31 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkür ederim Daha uzun yazmak isterdim ama, yorgunummmm, ölüyorum

Bu işe bulaşmadan önce son şansınız, iyi düşünün:o

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın moon.gate

Gelişmeleri bildirin, merak ediyorum. Şu aralar lisansüstü başvuruları başlıyor yavaş yavaş. Sakın vazgeçmeyin

Sevgi ve Saygılar.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Aynı anda Önlisans ve Yüksek Lisans

Alıntı Akademik Sultan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın moon.gate

Gelişmeleri bildirin, merak ediyorum. Şu aralar lisansüstü başvuruları başlıyor yavaş yavaş. Sakın vazgeçmeyin

Sevgi ve Saygılar.
    arkadaşlar bu aynı anda yüksek lisans ve lisans olayı ne oldu bende aynı durumdayım sonuç ne olacak lütfen birilewri yardım etsin.

İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Aynı anda Önlisans ve Yüksek Lisans

Alıntı ekonomi15 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar bu aynı anda yüksek lisans ve lisans olayı ne oldu bende aynı durumdayım sonuç ne olacak lütfen birilewri yardım etsin.
    arkadaşım hukuki süreç ne oldu sen askerlik yapmışmıydın bu durum nasıl ortaya çıktı bilgi verebilirsen memnun olurum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

önlisans mezunları yüksek lisans yapabilir mi

önlisans mezunu yüksek lisans yapabilir mi

onlisanslare yuksek lisans yapabilir mi

onlisans yuksek lisans yapamaz mi

onlisans mexunu yuksek lisans yapabilir mi

onlisans lar yuksek lisans yapabilirmi

hem orgun hem yukseklisans

aynı anda iki üniversite okunur mu 2014

ön lisans mezunu olan yükseklisans yapabilir mi