+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 59 ileti bulundu.

Konu: Çocuk İstismarına Müebbet Önerisi

Çocuk İstismarına Müebbet Önerisi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    mersin /
    İletiler
    137
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çocuk istismarına müebbet önerisi

Hukukçu bir arkadaş bahsetmişti. Çok şaşırmış ve sinirlenmiştim. 15 yaş üstüne cinsel tacizin cezası 15 yaş altına yapılanlara göre daha fazla. bu gerçekten böylemi?

Hukuki NET Güncel Haber

Çocuk İstismarına Müebbet Önerisi konulu yargıtay kararı ara
    Çocuk İstismarına Müebbet Önerisi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sedatif rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hukukçu bir arkadaş bahsetmişti. Çok şaşırmış ve sinirlenmiştim. 15 yaş üstüne cinsel tacizin cezası 15 yaş altına yapılanlara göre daha fazla. bu gerçekten böylemi?
    Doğru mudur? İnanın çok ilginç eğer öyle ise. Hukukçularımız bu konuda daha doğru aydınlatırlar bizi ancak merak ettim bunu araştıracağım ben de.

Oysa ki 15 yaş altı hem olayları değerlendirme ve kendisine iyi niyetli dokunma ve kötü niyetli dokunmayı ayırd etme yetisine bile kavuşmamış yaşta olabilir ve kendisini savunma olasılığı daha düşüktür. Nasıl olabilir bu? Hangi mantıkla?

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU

Cinsel saldırı Madde 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Suçun; a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, (verilen cezalar yarı oranında artırılır.)

Çocukların cinsel istismarı Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) On beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,…….

Reşit olmayanla cinsel ilişki MADDE 104 (1) Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel taciz MADDE 105 (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hüküm olunur.

Doğru mu değişti mi bilemiyorum fakat, ceza bu kadar az olmamalı..!!! Kanım dondu resmen!

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Devam..

Bu konuda umarım hukuki anlamda yeni düzenlemeler yapılabilir. Bir suça verilen cezanın ağırlaştırılmasını istemek belki bir eğitimci için tezat gibi görülebilir. Ancak çocuk istismarı konusu gerçekten hassas bir konudur ve toplumun desteğinin bu konuda da mutlaka sürekli kılınması şarttır.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.607
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cinsel taciz suçu çocuklar üzerinde işlenemez.Çocuğa karşı cinsel amaçla yapılan her fiil (vücut dokunulmazlığını ihlal etsin/etmesin)cinsel istismar suçunu oluşturuyor.

İletiler
    17
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben anlayamıyorum

Yani olay şu mu..

Bir çocugu kandırıp ona tacizde bulunmak cok kotu

Bir kadına tecavuz etmek sadece kotu

Yaslı bır kadına tecavuz etmek kotunun bıraz ıyısı

Yakında tecavuzculere af da gelır

Hatta sunu bile derler

Tecavuz edeceksınız ılla..tum sorumlugunu goze alıp..bari cocuklara etmeyın dıgerlerıne edın

Bir haber okudum sızınle paylasım

Adamın bırı komsusunun tavuguna tecavuz etmıs
    tavuk olmus. adamı tavuga tecavuz ederken yakalayanda koyun ımamıymıs!

Adam mahkemeye cıktı ve 1300ytl ceza aldı

700 mılyon tecavuz etıgı ıcın , 600 mılyonuda tecavuz ederek olume sebebıyet verdıgı ıcın!

Ben epey guldum.
    Yahu yasalar sana 700luk cezayı basmakla sunu demıs,

Hadı tavuga tecavuz ettın..anladık
    Nıye olduruyorsun!!!!
    Hadı oldurdun..
    Yahu hocanın salonunda ne ısın var

(yasalarda sanıyorum henuz ımamların evınde tecavuz edılemez dıye bır madde yok) adam yırtmıs burdan

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ^^Tt^^ rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben anlayamıyorum

Yani olay şu mu..

Bir çocugu kandırıp ona tacizde bulunmak cok kotu

Bir kadına tecavuz etmek sadece kotu

Yaslı bır kadına tecavuz etmek kotunun bıraz ıyısı

Yakında tecavuzculere af da gelır

Hatta sunu bile derler

Tecavuz edeceksınız ılla..tum sorumlugunu goze alıp..bari cocuklara etmeyın dıgerlerıne edın

Bir haber okudum sızınle paylasım

Adamın bırı komsusunun tavuguna tecavuz etmıs
    tavuk olmus. adamı tavuga tecavuz ederken yakalayanda koyun ımamıymıs!

Adam mahkemeye cıktı ve 1300ytl ceza aldı

700 mılyon tecavuz etıgı ıcın , 600 mılyonuda tecavuz ederek olume sebebıyet verdıgı ıcın!

Ben epey guldum.
    Yahu yasalar sana 700luk cezayı basmakla sunu demıs,

Hadı tavuga tecavuz ettın..anladık
    Nıye olduruyorsun!!!!
    Hadı oldurdun..
    Yahu hocanın salonunda ne ısın var

(yasalarda sanıyorum henuz ımamların evınde tecavuz edılemez dıye bır madde yok) adam yırtmıs burdan
    Öncelikle ilginize yeşekkür ederim. Hayır başlıktan bir derecelendirme anlamı çıkarılmamalı. Tecavüz ve istismarı tümden kabul etmiyoruz. Ancak burada en çok üzerinde durulan konu "çocuklara yönelik istismar" konusudur. Size onlar bizim geleceğimiz, onları korumamız gerekir gibi doğru fakat dilimize artık pelesenk ettiğimiz ve bence hiç kimsenin umursamadığı, dikkate bile almadığı sözleri gerekçe olarak sunmayacağım.

Gerekçe şu: Çocuklar bir yetişkin gibi değildir. Kendilerini koruma konusunda bizlerden daha zayıflar. Bu istismarlara hem yaşça kendilerinden büyük insanlarca maruz kalıyorlar. Psikoloji olarak da bir süre sonra bunu hak ettiklerini bile düşünebiliyorlar (Kurban Psikolojisi). Yasalarda faillere verilen ceza oldukça düşük ve caydırıcılıktan uzak. Çocuklara kendilerine iyi niyetli ve kötü niyetli dokunmayı ayırdedebilmeyi öğretmek durumundayız. Bununla ilgili çalışmalar olabildiğince yürütülüyor fakat yeterli değil biliyorum. Yasalar da üstüne düşeni farklı bir boyutta yerine getirmeli. Siz bir yetişkin olarak size kötü niyetli dokunmayı ayırdebilir ve gerekli tepkiyi verebilirsiniz. Fakat çocuklarda bu ilginçtir ki öğretilmesi gerekli bir durumdur. Dolayısıyla yetişkinlere yapılan taciz ve tecavüzle çocuklara yapılanı aynı kefeye koymamız düşünülemez.
    Dediğim gibi tümünü reddediyor ve kabullenmiyoruz. Büyüklerini sayan, küçüklerini seven bir toplumda bu tür istismarın ne kadar yaygın olduğunu görünce insanın sessiz kalası gelmiyor..

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TBMM'deki cinsel saldırı raporu

Emniyet'in cinsel suçlarla ilgili raporu, dudak uçuklatan istatistikleri ortaya koydu. 1999'da 600'lerde olan tecavüz vakaları 2007'de 1000'e yaklaşırken, sadece 2007'de bin 268 vakada bin 800 çocuk cinsel saldırıya uğradı. Bu çocuklardan, 1'i yabancı olmak üzere 4'ü yaşamını yitirdi.

"Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlar" başlıklı rapordaki rakamlara göre 1999'da 642 olan zorla ırza geçme (tecavüz) olayı 2007'de 920'ye yükseldi. 2008'in sadece ilk 3 ayında ise bu rakam 209'a ulaştı. Bu olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti. 2007 ve 2008'in ilk 3 ayında toplam 641 tecavüz girişimi yaşandı. Endişe veren rakamlar, çocukların yalnızca dışarıdan değil, aile içi ve akrabalardan gelen cinsel taciz ve tecavüz gibi olayların kurbanı olabildiğini gözler önüne serdi. 2007'de bu şekilde 111 çocuk saldırıya uğrarken 11'i ciddi şekilde yaralandı. Çocuklara yönelik zorla ve tehdit kullanılarak gerçekleştirilen cinsel saldırıların sayısı ise 128.

2008'in ocak-şubat ve mart aylarını içeren 3 aylık cinsel suç verileri de umut verici olmaktan uzak. 43 aile içi cinsel saldırı vakası yaşanırken, çocuğun cinsel yönden istismar edilmesi olayı ise 447. Bu olaylarda bir çocuk öldü 81 çocuk yaralandı. Reşit olmayanla cinsel ilişki sayısı 285'e ulaşırken, bu olaylarda biri yabancı olmak üzere iki çocuk yaşamını yitirdi, 31 çocuk yaralandı.

Emniyet'in rakamlarına göre cinsel suçlar artıyor. 1997'de 705 tecavüz olayı yaşanmıştı. Tecavüz girişimi ise 692 olarak gerçekleşmişti. 1998'de bu defa tecavüz 743 oldu. Tecavüz girişimi ise 703'e çıktı. 1999'da 642'ye düşen tecavüz olayı 697 girişimde kalırken, yıllara göre tecavüzdeki artış şöyle gözlendi: 2000 yılı-1260, 2001 yılı-945, 2002 yılı-950, 2003 yılı-1083, 2004 yılı-1152, 2005 yılı-1206, 2006'da ise 1300 olay olarak gerçekleşti.

Haber7

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anne babalar tarfından istismara uğrayan çocukların sayısından daha fazla akrabası tarafından cinsel tacize uğrayan çocukların sayısı daha fazladır. Maalesef özellikle kız çocuklarından ufacık yaşlarda aklı başına gelene kadar yararlanmaya çalışan sürüsüyle insan var. Kendi çevremden edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum. Herhangi bir araştırmam yok. Ama bu psikolojilerini sürekli rahatsız ettiği ve unutamadığı derin bir duygu olduğu için yaşları çok ufak dahi olsa zihinlerden hiç çıkmıyor. Dolayısıyla birisiyle paylaşılmak isteniyor. Bana kalırsa kanun çıksın çıkmasın. İnşallah ki çıkar. Hatta daha beterinin çıkmasını dhai çok isterim. Çıkmasa bile çocukları kesinlikle yanlız bırakmamak ve uyanık yetiştirmek gerekli diye düşünüyorum. Kim olursa olsun yanında her zaman gözümüzün önünde tutmalıyız. Ortalık sapık kaynıyor.

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı deniz02 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    TBMM'deki cinsel saldırı raporu

Emniyet'in cinsel suçlarla ilgili raporu, dudak uçuklatan istatistikleri ortaya koydu. 1999'da 600'lerde olan tecavüz vakaları 2007'de 1000'e yaklaşırken, sadece 2007'de bin 268 vakada bin 800 çocuk cinsel saldırıya uğradı. Bu çocuklardan, 1'i yabancı olmak üzere 4'ü yaşamını yitirdi.

"Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlar" başlıklı rapordaki rakamlara göre 1999'da 642 olan zorla ırza geçme (tecavüz) olayı 2007'de 920'ye yükseldi. 2008'in sadece ilk 3 ayında ise bu rakam 209'a ulaştı. Bu olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti. 2007 ve 2008'in ilk 3 ayında toplam 641 tecavüz girişimi yaşandı. Endişe veren rakamlar, çocukların yalnızca dışarıdan değil, aile içi ve akrabalardan gelen cinsel taciz ve tecavüz gibi olayların kurbanı olabildiğini gözler önüne serdi. 2007'de bu şekilde 111 çocuk saldırıya uğrarken 11'i ciddi şekilde yaralandı. Çocuklara yönelik zorla ve tehdit kullanılarak gerçekleştirilen cinsel saldırıların sayısı ise 128.

2008'in ocak-şubat ve mart aylarını içeren 3 aylık cinsel suç verileri de umut verici olmaktan uzak. 43 aile içi cinsel saldırı vakası yaşanırken, çocuğun cinsel yönden istismar edilmesi olayı ise 447. Bu olaylarda bir çocuk öldü 81 çocuk yaralandı. Reşit olmayanla cinsel ilişki sayısı 285'e ulaşırken, bu olaylarda biri yabancı olmak üzere iki çocuk yaşamını yitirdi, 31 çocuk yaralandı.

Emniyet'in rakamlarına göre cinsel suçlar artıyor. 1997'de 705 tecavüz olayı yaşanmıştı. Tecavüz girişimi ise 692 olarak gerçekleşmişti. 1998'de bu defa tecavüz 743 oldu. Tecavüz girişimi ise 703'e çıktı. 1999'da 642'ye düşen tecavüz olayı 697 girişimde kalırken, yıllara göre tecavüzdeki artış şöyle gözlendi: 2000 yılı-1260, 2001 yılı-945, 2002 yılı-950, 2003 yılı-1083, 2004 yılı-1152, 2005 yılı-1206, 2006'da ise 1300 olay olarak gerçekleşti.

Haber7
    Çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarının giderek artıyor olması bu konuda mutlaka gerekli adınların daha ciddi atılması gerektiğini bize hatırlatıyor. 2000 yılı verilerine baktığımızda oranın daha yüksek olduğunu ilerleyen yıllarda düşüş ve sonra yeniden artış olduğunu yorumladığımızda 2000 yılının ekonomik kriz dönemi olduğu ve toplumun kriz dönemlerinde suçların artış eğiliminde olduğunu da düşünürsek, önlemlerin ülke genelinde alıması gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Hala aynı odada 7-8 çocuk ebeveynleri ile birlikte kalan yatıp kalkan çocukların ekonomik durumlarının çok iyi olduğu sonucunu çıkaramayız değil mi? Sorun zannettiğimizden çok daha karmaşıktır ve çok boyutlu ele alınmalı. Hukuki açıdan , bu suça verilecek cezanın arttırılmasını savunurken alınması gereken diğer önlemleri de göz ardı etmemek durumundayız..

Katkınız için teşekkür ederim deniz hanım..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php38258-cocuk-istismarina-Muebbet-onerisipage6

Forum