+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: 0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden

0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden

Duyduğumda İnanamadım.Kızılaya bizim bağışladığımız kanları kızılay satıyormuş.Kesinlikle satılmasını istemediğim kanı benim adıma bağışladığım kurum neden satar.Yorumlarınızı bekliyorum.Satmak istesem az bulunan bu kanı ben satamaz mıyım?Lütfen konu ile ilgiliğ düşüncelerinizi belirtir misiniz?

Hukuki NET Güncel Haber

0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden konulu yargıtay kararı ara
    0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aman aman!!! Sayın alisinkay, konu hakkında daha çok bilgi verebilir misiniz? veya bir link de olur. Satılıyorsa bağışladığımız kan, yazıklar ola Kızılaya...

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

satılması, (ya da daha masum bir ifade ile masrafların karşılanması karşılığı, ihtiyaç sahibine verilmesi) çok hafif kalır.
    Rahmetli babama kan gerekli oldu. kızılay'a başvurdum. birnci derece akrabası ve eşi haricinde aynı guruptan kişilerin kan vermesi gerektiğini söylediler. Kaç ünite kan gerekiyorsa o kadar kişi kan verecek anlamında. ben ve kardeşim ya da annem istese de kan veremedi. Kan donörlerini bulduk ve kan vermesini sağladık. Ertesi gün saat 17.00 de kanları almamızı söylediler. Biz de saf saf gittik Bir de kızılay şahsında devlete ve hükümete kızıyordum." bu ne biçim devlet, insana değer vermiyor. Hasta bir insanın yaşam kaynağı, bireylerin fedakarlıklarına bağlı, demek kan veren olmazsa, bu insan ölüme terk edilecek. vs, vs.)
    Dilimi eşşek arısı soksun, Devletimizin vatandaşı düşündüğünü nerden bilebilebilirdim. Kanları almaya gittiğimde, ünite başına 160 milyon TL ayrıca para istediler. Bu parayı vermeden de kendi bulduğumuz kanı bize vermediler.
    Unutmadan belirteyim, rahmetli babacığım, bağ kur dan emekliydi ve devletin himayesi altında sayılırdı.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

TBMM SAĞLIK YÖNETMELİKLERİ

İlaç ve Kan Giderleri

Madde 12 - Resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında yatarak tedavi gören hastalar için ilgili doktor tarafından düzenlenecek otokopili reçeteye dayanılarak dışarıdan alınması gerekli olan ilaç, kan ve kan ürünleri anılan kurum ve kuruluşlar tarafından temin edilerek hastaya imza karşılığı verilir. Kan ve kan ürünlerinin bu kurum ve kuruluşlarca veya hasta tarafından özel şahıslardan temin edilmesi halinde tutarı, Kızılay Kan Bankası bedelleri üzerinden Kurum tarafından ödenir.

Ancak internette ve kızılayın sitesinde fiyatlara rastlayamadım.Ama kan parası faturaları görüyorum ve uygulamada.

Beni kızdıran benim kanım SATILIK değildir.Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın.Diyorlar ki oradan elde edilen gelir Kızılay derneğine aktarılıyor ve afetzedelere gönderiliyor.Hiçbir gerekçeyi kabul edemem bu konu ile ilgili

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    189
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Gerçekten haklı tepkinize ben de katılıyorum. Benim hayır için ve hiçbir ücret karşılığı olmadan bağışladığım kanımı kimse satamaz, satmamalı. Hiçbir gerekçe bunu makul gösteremez. İşte bu nedenlerle bu hayır kurumlarına maalesef şüpheyle ve endişeyle yaklaşıyorum.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Konuyla pek bir ilgisi yok ama yararli bir bilgi diye ekleyeyim dedim hiç ihtiyacimiz olmaz umarim ama,

HASTANELER ORTAK TELEFONU

Tüm hastaneler Türkiye'nin her yerinden ulasilabilen bir telefonda birlesmisler... 444 0 911

Cep telefonunuzdan aramaniz gerekirse oturdugunuz sehrin alan kodunu da tuslayarak aramaniz gerekiyor (örneğin: 0312 444 0 911)

Sabit hatlardan ariyorsaniz alan kodu geçirmeniz gerekmiyor. Bu telefonu aradiginizda size en yakindaki ambulans olay yerine gönderiliyor...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden

Arkadaşlar gerçekten çok önemli bir konuya değindiniz. Hepinizin bu konuya yakından vakıf olduğunuzu umarak maliye bakanlığının 2007 'e (bütçe uygulama talimatı) dikkatinizi çekmek istiyorum.

TEDAVİ YARDIMINA İLİŞKİN UYGULAMA TEBLİĞİ

(Sıra No.: 8)
    der ki;

8. Kan ve kan bileşenlerinin temini ve bedelinin ödenmesi

Kan ihtiyacının karşılanmasında güvenli kan temini esas olup, hasta yakınlarının kan verecek kişileri bulmasının sebep olduğu sağlık ve sosyal sorunları önlemek için, Kızılay kan birimlerinde kan ve kan bileşenlerinin bulunduğu durumlarda, replasman kan alınma yöntemi tercih edilmeyecektir.

İkinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarınca, hastalar için hekimler tarafından gerekli görülen kan ve kan bileşenleri (eritrosit süspansiyonu, tam kan, trombosit, plazma, vb.), Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış kan merkezleri ile Kızılay’a ait kan birimi bulunan yerlerde, bu birimlerden temin edilir. Sağlık kurumlarınca, hastalara kan temin ettirilmeyecektir.

Sağlık kurumunca temin edilmesi zorunlu olduğu halde sağlık kurumlarınca temin edilmeyerek hastaya aldırılan kan ve kan bileşenlerine ait fatura bedeli hastaya ödenir ve ilgili sağlık kurumundan mahsup edilir.

Tebliğ eki EK–8 Listesi üzerinden faturalandırılan tedaviler için kullanılması gerekli görülen ve sağlık kurumlarınca temin edilen kan ve kan bileşenlerinin bedelleri, epikrizde kan bileşeninin adı, sayısı, ünite numaralarının belirtilmesi kaydıyla, EK–8 Listesi fiyatları esas alınarak sağlık kurumuna ödenir.

Tebliğ eki EK–9 Listesi kapsamında yer alan işlemler için sağlık kurumlarında kullanılan kan ve kan bileşenleri, paket işlem fiyatına dâhil olduğundan kuruma fatura edilemez.

Resmi sağlık kurumlarınca Kızılay kan birimlerinden temin edilen kan ve kan bileşenlerine ilişkin bedel; bu Tebliğin eki Sağlık Kurumları Fiyat Listesindeki (EK–8) birim fiyatlar üzerinden % 10 indirimli olarak resmi sağlık kurumunca Kızılay kan birimine ödenir.

Ayrıca;

Bu bağlamda kan veya kan ürünleri temininde eğer kişinin sosyal güvencesi yoksa muhtarlıktan fakirlik belgesi getirdiği taktirde... ki o bile yoksa kan merkezi müdürü (kızılay kan merkezi) tarafından ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Bu arada;

Umarım hiçbir zaman ihtiyacınız olamaz protokol imzalanmış hastanelere - her geçen gün sayısı hızlı bir şekilde artmakta- kan veya kan ürünleri kızılay kan merkezleri araçlarıyla hastanın ayağına kadar ivedi bir şekilde götürülmektedir.

Ve en önemlisi;

Kan bağışı hayat kurtarır ve yegane kaynağı insandır. her ne şekilde olursa olsun eğer insanlar kan bağışlamazlarsa milyar dolar verseniz bu ihtiyacı gideremezsiniz. o yüzden bu güne kadar sadewce 15 dk. sını ayırıp hiç bir karşılık beklemeden kan bağışlayarak milyonlarca hayatı kurtaran insanlara teşekkür etmek istiyorum.

Engin ÇORMAN

İletiler
    218
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eşime doğum için kan lazım olduğunda (hem de zor bir grup değil B rh + ) kızılaya başvurduğumda bana ellerinde bulunmadığını, ancak bağış yapabilecek uygun birini getirirsem ondan alınan kanı test edip verebileceklerini söylemişlerdi. Ben de hemen yakın çevremden aynı kan grubuna sahip birini götürdüm.

Sonra ne mi oldu? Onun kan verme işlemi devam ederken bana şimdi ellerinde kan olduğunu ve istersem hiç beklemeden hemen alabileceğimi söylediler. Tabi 150 ytl de ücret karşılığında. İşimiz acil olduğundan kendi bağışladığımız kanı parayla bize sattılar ve bunu herkese yapıyorlar biliyor musunuz!?

Ama bir açıdan da hak vermiyor değilim. Çünkü ülkemizde kan bağışı konusuna normalde hiç birimiz gereken önemi göstermiyoruz bu gerçek. Hal böyle olunca da ancak ihtiyacımız olduğunda Kızılayın kapısını çalıyoruz.

Bence her vatandaşın bu konuda duyarlı olması ve sağlığı elverdiğince kan bağışı yapması lazım diye düşünüyorum.

Saygılar...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar hala kanın satıldığına dair düşünceleri olan insanlara soruyorum. Sizce bir insanın bağışladığı kana değer biçmeye kalksak fiyatı ne olurdu?

Tabiki pahabiçilemez; o yüzden insanların bağışladıkları kanların para ile kızılay tarafından satılması düşüncesi çok basit ve ilkel bir düşünce. Alınan ücretler sadece kana yapılan testlerin ücreti (ki bunun içinde personel giderleri, depo ve stoklama giderleri+ nakliyat (hastanelere götürülmesi yok) ve artık bu da gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ilgili kanun ve yönetmelikler ile hasta veya hasta yakınlarına yansıtılmamaktadır. Biz bunları tartışa dururken bile binlerce insan kan arama sıkıntısı içerisindeler.

Bize düşen gönüllü , bilinçli ve düzenli kan bağışlamak sadece. iyi günler...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    407
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: 0 Rh - Negatif kan satılık sahibinden

Bu konu benimde kafama takılmıştı, burada konuyu görünce kızılay'a mail attım ve sordum, bağış yapılan kanlar para karşılığımı veriliyor diye...

Şöyle bir cevap geldi...

Sayın Ufuk KARACA,

Kan ihtiyacının genel olarak Türkiye genelinde karşılanması ile ilgili şu anki çalışma şeklimizden size kısaca bahsetmek isteriz.

Türk Kızılayı kan bağışı konusunda, kan ve kan ürünleri kanunu ile kan ve kan ürünleri hakkında yönetmelik ve Sağlık Bakanlığı’nın direktifleri doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedir.

Türkiye’de hasta ve hasta yakınlarının arada kalmadığı, hastanelerle Kızılay Kan Merkezleri arasında kan konusunun halledildiği bir sistem kurulmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda 1490 hastane ile kan temini konusunda protokol imzalanmış ve bu hastanelerin kan talepleri Türk Kızılayı tarafından temin edilerek direk hastanelere ulaştırılmakta, hasta ve hasta yakınları bu işlemlerle uğraşmak zorunda kalmamaktadırlar.

Sağlık Bakanlığı yayınlamış olduğu 2007/43 ve 2009/37 sayılı genelgeleri ile hastanelerin öncelikli olarak kanı Kızılay Kan Merkezlerinden temin etmeleri gerektiğini bildirmiştir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, gönüllü kan bağışı sayısı ülke kan ihtiyacının tamamını karşılayabilir düzeye ulaşana kadar 62 hastaneyi Süreli Bölge Kan Merkezi olarak atamıştır. Süreli Bölge Kan Merkezleri kendi bölgelerindeki kan ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Süreli Bölge Kan Merkezi olmayan hastanelerin ise öncelikli olarak ihtiyaç duyulan kanı Kızılay’dan temin etmeleri gerekmektedir.

Kan ürünlerinin temini sonucu kesinlikle vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmemekte, bu konu hastaneler ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında çözümlenmektedir. Kan ve Kan Ürünleri ücret düzenlemesi Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ortak çalışması sonucu oluşturulmakta ve Sağlık Uygulama Tebliği ile Resmi Gazetede yayınlanmaktadır. Bu ücretler kana uygulanan test ve işlemler ile kullanılan malzeme v.b. giderler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Bakanlığı tarafından şu an için süreli bölge kan merkezi olarak atanmış ve kendi kan ihtiyacını kendisi karşılamaktadır. Hastane resmi talepte bulunduğu sürece gerekli kan hasta yakınları arada bıralıkmadan hastaneye ulaştırılabilmektedir. Kan merkezlerimiz hangi gruptan olursa olsun takas kan bağışı kabul etmemektedirler. Ayrıca hastanenin merkezlerimizden direk talebi olmadan kişilere elden kan verilememektedir.

Bilgilerinize.

Saygılarımızla.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kan satmak

parayla kan arayanlar

kan satmak istiyorum

parayla kan satmak istiyorumkan satmaparayla kan alanlar0 rh negatif kan fiyatlarıkan satılır mıparayla kan satmakkan satilirmipara ile kan satmak0 rh negatif kan fiyatıkan nereye satılırkan satimikan satilir mihttp:www.hukuki.netshowthread.php3814-0-Rh-Negatif-kan-satilik-sahibindenkan satanlarsatılık 0 rh negatif kan0 rh - kan satmak istiyorumhastaneye kan satmakkan satılırmı0 rh negatif kan satmak istiyorumb rh negatif kan satin alnkan kaca satilirBRh- kanı satın alanlar
Forum