+ Konuyu Yanıtla
5 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 82 ileti bulundu.

Konu: 16 yaşında girilen cinsel ilişki

16 yaşında girilen cinsel ilişki Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 16 yaşında girilen cinsel ilişki

Yaş hesaplamasında biten yaş önemlidir. Hamileliğin olduğu sırada sizler 15 yaşındasınız. Olayın mağduru bana göre kız tarafı o nedenle sana acele tavsiyem hemen bir avukat ile konuş.

Burada sana verilen tüm bilgiler sadece genel kültür niteliğindedir.

Daha öncede söylediğim gibi kitaplarda yazan bilgiler (bilimsel görüşler) ile uygulama bazen çok farklı olmaktadır.

Olaya uygulanacak yasa maddesi TCK 103 olduğu kanaatindeyim.

ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI

Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

Hukuki NET Güncel Haber

16 yaşında girilen cinsel ilişki konulu yargıtay kararı ara
    16 yaşında girilen cinsel ilişki konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    160
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki açıdan verilen cevaplara, yapılmak istenen yardımlara sonsuz saygı duyuyorum, buranın bir hukuki paylaşım sitesinin olduğunun da farkındayım. Fakat fakülteden beri öğrendiğimiz bir gerçek, hukukun içerisinde öncelikli olarak ahlakı barındırdığı gerçeğidir. Bu nedenle önce bir insan sonrasında da bir bayan olarak işin sadece hukuki kısmının tartışılması beni rahatsız etti.
    Ortada çocuk yaşta girilen bir ilişki ve hamile kalan bir kız çocuğu var, kanımca öncelikle yapılması gereken, olayı ailelere intikal ettirmek, soruna bir çözüm yolu bulmak, hamilelik konusunda ve bu çocukların psikolojilerinin zarar görmemesi konusunda yapılacakları belirlemek ve bir an önce harekete geçmek olmalı. Bunu foruma cevap verenlere bir eleştiri niteliğinde söylemiyorum, ama alınacak veya alınmayacak cezadan çok daha önemli mağduriyetler var olayda ne yazık ki.

İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cappadocia92 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kardeşim iyi diyorsun da ama forumda diğer yorumlar yapanların hepsi hapis cezası diyor yani sen bu konuda emin misin bu şekilde bişi oyani ceza almayacağımıza dair dair?
    öncelikle kardeşin değilim genç bir hukukçuyum ve benim sana söylediğim mahkemenin vereceği karar. Yani kız isteyerek ilişkiye girdimm diyorsa yani ırza geçme iddiası yoksa mahkme ceza vermeyecektir çünkü sende 18 yaşından küçüksün yani sende o suçun mağdurusun bu sebeple ceza falan almazsın bu olayda mağdur fail kavramları içiçe geçmiş vaziyette eğer olay mahkemeye intikal ederse senin mahkemede yapacağın savunmada söylemen gereken tekşey kendininde 15-18 yaş arasında olduğun ve suçun mağduru olduğun.
    bu savunmayla ceza falan almazsın emin ol.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cappadocia92 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba öncelikle herkese çok teşekkür ediyorum.Benim sorum sevgilimle yaşadığım cinsel ilişki ile alakalı ikimiz de 1992 doğlumluyuz ve aramızda cinsel ilişki oldu ve şu anda sevgilim hamile (bu arada ikimizin de isteği ile ilişkiye girdik kız evime geldi ve bizim evde oldu )acaba benden babası falan şikayetci olursa ne kadar ceza alırım ve bu ceza paraya dökülürse ne kadar olur?Daha önce sicilimde herhangi bişi yok bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

.C.
    YARGITAY
    5. CEZA DAİRESİ
    E. 2007/1351
    K. 2007/1507
    T. 26.2.2007
    • REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYLE RIZASIYLA CİNSİ MÜNASEBET ( Takibi Şikayete Bağlı Suç Haline Dönüştüğü )
    • TAKİBİ ŞİKAYETE BAĞLI SUÇ ( Reşit Olmayan Mağdureyle Rızasıyla Cinsi Münasebet )
    5237/m. 104
    ÖZET : TCK.'nun 104. maddesinin 2. fıkrası Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bunun sonucunda failin beş yaş büyük olduğu reşit olmayan mağdure ile rızasıyla müteselsilen cinsi ilişkisi anılan maddenin 1. fıkrası uyarınca takibi şikayete bağlı suç haline dönüşmüştür. Olayda, mağdure şikayetçi olmadığını bildirdiğine göre sanığın hukuki durumunun mahkemesince yeniden değerlendirilmesi gerekir.

DAVA : Reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi münasebette bulunma suçundan sanık M.'nin yapılan yargılanması sonunda; mahkumiyetine dair Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nden verilen 16.02.2006 gün ve 2004/124 Esas, 2004/735 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay' ca incelenmesi sanık müdafii tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığı'ndan tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Mağdureden beş yaştan daha büyük olan sanığın oluşa uygun olarak işlediği kabul edilen reşit olmayan ile rızasıyla müteselsilen cinsi münasebette bulunma eyleminin hüküm tarihinde yürürlükte bulunan 5237 Sayılı Yasanın 104/2 ve 43. maddelerine uyan suçu oluşturduğu, kovuşturulması şikayete bağlı olmadığı ve daha fazla ceza öngördüğü için lehine olan 765 Sayılı Yasanın 416/3,80,418/2 ve 417. maddelerine göre cezalandırılmasına karar verilmiş ise de, Anayasa Mahkemesi'nin 25.02.2006 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 23.11.2005 gün ve 2005/103 Esas, 2005/89 Karar sayılı kararıyla 104. maddenin ikinci fıkrasının iptal edildiği ve bunun sonucunda fiilin birinci fıkraya uyan takibi şikayete bağlı suça dönüştüğü ve mağdurenin şikayetçi olmadığını bildirdiği nazara alınarak sanığın hukuki durumunun mahkemesince yeniden değerlendirilmesinde zorunluluk bulunması,

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 Sayılı Kanunun 8/1. maddesi gözetilerek CMUK.'nun 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 26.02.2007 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

.C.
    YARGITAY
    5. CEZA DAİRESİ
    E. 2006/9760
    K. 2006/8773
    T. 9.11.2006
    • REŞİT OLMAYAN MAĞDURE İLE RIZASIYLA CİNSEL İLİŞKİDE BULUNMA ( Suçun Şikayete Bağlı Bulunduğu - Suç Tarihinde 16 Yaşında Olan Mağdure Şikayetinden Vazgeçtiğinden Kamu Davasının Düşürülmesine Karar Verilmesi Gerektiği )
    • ŞİKAYETE TABİ SUÇ ( Reşit Olmayan Mağdure ile Rızasıyla Cinsel İlişkide Bulunma - Suçun Şikayete Tabi Olduğu Mağdure Şikayetinden Vageçtiğinden Kamu Davasının Düşürülmesi Gereği )
    • KAMU DAVASININ DÜŞÜRÜLMESİ ( 16 Yaşındaki Mağdurenin Rızasıyla Cinsel İlişkide Bulunması - Şikayete Tabi Suçta Şikayet Geri Alındığından Kamu Davasının Düşürülmesi Gereği )
    5237/m. 104
    ÖZET : 237 Sayılı TCK.nun 104.maddesi gereğince, şikayete bağlı bulunan suçtan dolayı suç tarihinde 16 yaşında olan mağdurenin şikayetinden vazgeçmiş olduğu anlaşıldığından, aynı yasanın 73.maddesi uyarınca kamu davasının düşürülmesi gerekir.

DAVA : Reşit olmayan mağdure ile rızasıyla cinsi ilişkide bulunma suçundan sanık İ.T.hakkında Hayrabolu Asliye Ceza Mahkemesi’nce bozma üzerine yapılan yargılama sonunda; 16.09.2005 gün ve 2005/174 Esas, 2005/201 Karar sayılı atılı suçtan mahkumiyetine dair verilen hükmün sanık, O yer ve Üst C.Savcısı tarafından temyiz edilmesi üzerine, gönderilen dosya Yargıtay C.Başsavcılığının tebliğnamesi ile Daireye verilmekle incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : 5237 Sayılı TCK.nun 104.maddesi gereğince, şikayete bağlı bulunan suçtan dolayı suç tarihinde 16 yaşında olan mağdurenin şikayetinden vazgeçmiş olduğu anlaşıldığından, aynı yasanın 73.maddesi uyarınca kamu davasının düşmesi yerine yazılı şekilde hüküm kurulması;

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanık, O yer ve Üst C.Savcısının temyiz itirazları bu bakımdan yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 Sayılı Kanunun 8/1 maddesi gözetilerek CMUK.nun 321.maddesi uyarınca BOZULMASINA, 09.11.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

.C.
    YARGITAY
    5. CEZA DAİRESİ
    E. 2006/9867
    K. 2006/8496
    T. 6.11.2006
    • REŞİT OLMAYAN MAĞDUREYLE RIZASIYLA CİNSİ MÜNASEBETTE BULUNMA ( 5237 Sayılı TCK'nun 104/2. Madasine Uyan Suçu Oluşturduğu - Takibinin Şikayete Bağlı Olduğu )
    • UZLAŞMA ( Kovuşturma Şartı Olduğu - Reşit Olmayan Mağdureyle Cinsel İlişkide Bulunma Suçu Takibi Şikayete Bağlı Olduğundan Uzlaşma Girişiminde Bulunularak Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gereği )
    • KOVUŞTURMA ŞARTI ( Takibi Şikayete Bağlı Suçta Tarafların Uzlaşmaya Davet Edilmesinin Kovuşturma Şartı Olduğu )
    5237/m. 73, 104/2
    ÖZET : Mağdureden beş yaştan daha büyük olan sanığın rızasıyla cinsi münasebette bulunma eyleminin hüküm tarihinde yürürlükte bulunan 5237 Sayılı Yasanın 104/2.maddesine uyan takibi şikayete bağlı suça dönüştüğü ve bunun 5237 Sayılı yasanın 73/son maddesi gereğince uzlaşmaya tabi olduğu,uzlaşmanın kovuşturma şartı olduğu nazara alınarak,CMK.nun 253 ve 254.maddelerine göre uzlaşma girişiminde bulunulması sonucuna göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesi gerekir.

DAVA : Reşit olmayan mağdureyle rızasıyla cinsi münasebette bulunma suçundan sanık A. D.'ın yapılan yargılanması sonunda; atılı suçtan mahkumiyetine dair Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 12.10.2005 gün ve 2003/693 Esas, 2005/387 Karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay’ca incelenmesi sanık müdafii tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı C.Başsavcılığından tebliğname ile daireye gönderilmekle incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR : Mağdureden beş yaştan daha büyük olan sanığın rızasıyla cinsi münasebette bulunma eyleminin hüküm tarihinde yürürlükte bulunan 5237 Sayılı Yasanın 104/2.maddesine uyan suçu oluşturduğu ve fazla ceza öngördüğü için daha lehe olan 765 Sayılı yasanın 416/3,80 ve 418.maddelerine göre cezalandırılmasına karar verilmiş ise de,Anayasa Mahkemesi’nin 25.02.2006 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 23.11.2005 gün ve 2005/103 Esas,2005/89 Karar sayılı kararıyla 104.maddenin ikinci fıkrasının iptali nedeniyle fiilin aynı maddenin birinci fıkrasına uyan takibi şikayete bağlı suça dönüştüğü ve bunun 5237 Sayılı yasanın 73/son maddesi gereğince uzlaşmaya tabi olduğu,uzlaşmanın kovuşturma şartı olduğu nazara alınarak,CMK.nun 253 ve 254.maddelerine göre uzlaşma girişiminde bulunulması sonucuna göre sanığın hukuki durumunun değerlendirilmesinde zorunluluk bulunması,

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün 5320 sayılı Kanunun 8/1.maddesi gözetilerek CMUK.nun 321.maddesi uyarınca ( BOZULMASINA ), 06.11.2006 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
    T.C.
    YARGITAY
    5. CEZA DAİRESİ
    E. 2006/8838
    K. 2006/7643
    T. 5.10.2006
    • RIZA İLE KAÇIRIP ALIKOYMA ( Sanığın Yasanın 109. Maddesi Anlamında Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilememesi Nedeniyle Rızanın Fiili Hukuka Uygun Hale Getirdiği )
    • RIZA ( Sanığın Yasanın 109. Maddesi Anlamında Hukuka Aykırı Bir Davranışından Söz Edilememesi Nedeniyle Rızanın Fiili Hukuka Uygun Hale Getirdiği - Rıza ile Kaçırıp Alıkoyma )
    5237/m.26/2, 104, 109
    765/m.416/son, 430/2
    ÖZET : Mağdureyi rızası ile kaçırıp alıkoyan sanığın aynı yasanın 109. maddesi anlamında hukuka aykırı bir davranışından söz edilemeyeceği, rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1 madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçundan Beraat kararı verilmesi gerektiğinin nazara alınmaması; isabetsizdir.

DAVA VE KARAR : 5237 sayılı TCK.' nun 26/2 maddesinde "Kişinin üzerinde mutlak surette tasarruf edebileceği bir hakkına ilişkin olmak üzere, açıkladığı rızası çerçevesinde işlenen fiilden dolayı kimseye ceza verilmez." hükmü karşısında mağdureyi rızası ile kaçırıp alıkoyan sanığın aynı yasanın 109. maddesi anlamında hukuka aykırı bir davranışından söz edilemeyeceği, rızanın fiili hukuka uygun hale getirdiği ve 7/1 madde dikkate alınarak sanığın kaçırıp alıkoyma suçundan Beraat kararı verilmesi gerektiğinin nazara alınmaması;

Anayasa Mahkemesinin 23/11/2005 Tarih 2005/103-89 sayılı kararı ile 5237 sayılı yasanın 104/2 maddesinin iptal edilmesi karşısında, reşit olmayan mağdure ile rızası ile cinsi münasebette bulunan sanığın eyleminin 104. maddesinin 1. fıkrasının kapsamında kalması ve şikayete bağlı bulunan suçtan dolayı suç tarihinde 16 yaşında olan mağdurenin şikayetinin bulunmadığı anlaşıldığından,

SONUÇ : Aynı yasanın 73. maddesi uyarınca kamu davasının düşmesi yerine yazılı şekilde hüküm kurulması; bozmayı gerektirmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Av. İbrahim Beye aynen katılıyorum

Nerede
    Ankara
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende İbrahim beye katılmayı çok isterdim ancak hala burada anlatamadığım bir konu var sanırım. Genç arkadaşım yaş olarak kendisi 16 yaşındayız diyor ancak hukuken yaş hesaplamasından 15 yaşındalar 104 madde ile 103 madde arasında ufak bir fark olarak 103 madde 15 yaşını bitirmemiş kişi ile ilgili ve takibi şikayete bağlı değil. Bu hataya düşmemek için doğum tarihlerini net olarak sordum ve genç arkadaşımda iki kere yazdı tam doğum tarihlerini. İbrahim bey 104 madde ile ilgili yargıtay kararlarını koymuş durumda.
    Konu Av.Bingöl Zekeriya Bengier tarafından (16-04-2008 Saat 17:56:01 ) de değiştirilmiştir. Sebep: eksik yazım

Nerede
    İstanbul, Bakırköy, Turkey.
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Test sonucunda hamileliğin ne kadar zaman önce başladığını bulabildiniz mi?

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

kardeşim bir ay oldu

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hocam anlamadığım çok terimler var bana benim anlayacağım dilden anlatın ne olurusunuz sizce benim sonum ne olur çok korkuyorum bu pazartesi mahkemeye başvurulacakmış kız gizlice evden aradı söledi kız arkadaşımı da babası çok feci dövmüş lütfen

Nerede
    Ankara
    İletiler
    150
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sorununu mutlaka ailenle açıkca konuş ve bir Avukata mutlaka birlikte gidin. Ben durumu diğer arkadaşlarım gibi parlak görmüyorum. Bu arada gelişecek olan sıkıcı durumlar için sana en büyük destek ailen olacaktır.

Dikkatlice okuduğunu biliyorum. Burada ciddi görüş ayrılıklarımız var. Ben biraz karamsarım inşaallah sonuçta bana karşı görüş bildiren arkadaşlarım haklı çıkar.

Bir olaya tek bir hukuk normu uygulanmaz. Bizler asıl norm yani TCK madde 103 mü 104 mü uygulanacak onu tartışıyoruz. Bunun yanında belki uygulanması muhtemel tahrik hükümleri olabilir, rızanın getirdiği indirimler olabilir, yaş küçüklüğünün getirdiği indirimlerde var. Birden fazla ilişkinin getirdiği arttırım hükümlerinin de uygulanması olası görünmekte. Bunların hepsini burada tek tek yazmak inan mümkün değil.

O nedenle tekrar üzerinde durarak söylüyorum Ailen ile mutlaka ve mutlaka konuş, en büyük korkun olan gelecek kaygının üzerindeki baskısını mutlaka kaldırmalısında da ailen sana yardımcı olacaktır.
    Konu Av.Bingöl Zekeriya Bengier tarafından (19-04-2008 Saat 10:07:41 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
5 / 9 Sayfa İlkİlk 123456789 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

15 yaşındaki kızın cinsel arzuları

16 yaşındayım ilişkiye girdim

16 yaşındayım

16 yaşındayım sevgilimle ilişkiye girdik

16 yaşındayım sevgilim ilişkiye girmek istiyor

16 yaş cinsel ilişki

17 yaşındayım hamileyim

16 yasindayim

16 yaş cinsellik

16 yaşında olmak

16 yaşında ilişkiye girilirmi

16 yaşında kızım ilişkiye girdim

16 yaşındayım sevgilimle ilişkiye girdim

16 yaşındayım cinsel ilişkiye girdim

16 yaşında cinsellik

https:www.hukuki.netshowthread.php36500-16-yasinda-girilen-cinsel-iliski

16 yasinda cinsel iliski16 yasındayım hamileyim16 yasinda kiz ve erkek cinsel iliskinin cezasi nedir16 yasinda olmak15 yaşındayım hamileyim17 yaşında biri ile iliskiye girme www.hukuki.net14 yaşındayım ilişkiye girdim15 yaşında kızla cinsel ilişkiye girmek16 yaşında ilişkiye girilir mi
Forum