+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Fuzili ve Aşk Üzerine

Fuzili ve Aşk Üzerine Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Fuzili ve Aşk Üzerine

Kardeşim Edebiyat öğretmeni ve çok iyi bir derece ilemezun oldu.Osmanlıcadan üniversitesinde 100 alan tek öğrenci işini ciddiye alan ve çalışkan araştırmacı yenilikçi birisi onunla gurur duyuyorum.

Konuya gelince neden ondan bahsettiğimi açıklayayım.Kürtçe dil değil, iclal Aydın da yazar değil der her zaman.Katılıyorum.Ve İclal aydın ve aşk üzerine konu açılmış ve şiirler yazılıyor ben de fnizami ve aşk üzerine düz yazıların ve mesnevilerin olduğu bir konu açmak istedim.Leyla ile mecnunda da şiir var ama basit bir şiir, basit bir anlatım değil.

Leyla İle Mecnun'dan bahsetmek istiyorum.Leyla ile Mecnun deyince akla hemen romeo ve jülyet gelir.Farklı ülkelerden farklı kültürlerden iki tutkulu aşk hikayesidir.Tek farkları o tutukuyu gösterme biçimleridir.Romeo ve jülyet için aşk sevinç ve umuttur.Romeo ve jülyet umudun aşkı olsa da bir trajedidir ve aşıklar başkalarını da öldürmek isterler.Aşkın toplum içindeki şiddetini anlatır.İran edebiyatındaki ilk aşk varke ve gülşahtır ve Leyla ile Mecnundan 200 yıl önce meydana gelmiştir.Nizami daha önce ünlü olan Leyla ve Mecnunu, bu kara sevdayı,bu sevilen aşıkları duymuş ve etkilenmişti.Şiirini onlar üzerine kurup onlarla beraber ölümsüzleşti.Aksitan manuher'in isteği ile Nizami bu aşka yeni bir ifade verdi.Değişmeyen tek şey leyla ve Mecnun oldu.

Romeo ve Julietten farkı, bir düzine Leyla ile Mecnun yazıldı bir tane romeo ve juliet.Shakespeare da bu eserinde bir hikayeden ilham almıştı.Mecnun ve Romeo'nun farkı ise doğu ve Batının farkını ortaya koyar.Mecnun içine atmıştır.Utanmıştır.Aşk acısı çekmiştir.Utanmış, aşkını yüceltmiş, herşeyi o olmuştur.Romeo kendi kültürünün etkisi ile aşkını saf yaşamış mücadele etmiş ve hanımların adamı olmuştur.Aşağıda Fuzliden alıntılar olacak sıkmaması için Parça Parça yazıyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Fuzili ve Aşk Üzerine konulu yargıtay kararı ara
    Fuzili ve Aşk Üzerine konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bende Mecnun’dan füzun aşıklık istidadı var/Aşık–ı sadık benim Mecnun’un ancak adı var.”

Ben Mecnun, efendim Hilleli Mehmet Fuzuli’nin dizelerinde yaşayan köle…Çilek idim kazanlara attılar, kâğıt diye pazarlarda sattılar. Hücrelerim iki tomarı doldurmuştu; Bağdat çarşısında iki koyuna takas edildim ve kendimi Hilleli lirik şairin kulu bildim. Onun evinde aşkı tanıdım, sonra acıya ulaştım, aşk mektebinde yıllar yılı Leyla’yı çalıştım. Yazıldım kitap oldum, dile geldim, söyledim hitap oldum. Ben Kays!.. O muhteşem köle… Ve sultanım Leylaaaa!...”

“Aşkı bilen biri için yedi gerçek sır vardır, ona sahip olan dünyaya sahip olur.” Bu sözler romanda oluşan esrarlı atmosferi daha renkli hale getiriyor; Mecnun’un feryatlarını takip ederken bize yüreğimizin varlığını hissettiriyor; her sayfasında aşkı görüyor ve yaşıyoruz; onun bize ekmek kadar, su kadar gerekli olduğunu idrak ediyoruz. Bu kitap hararetli bir avuçla sıkılsa aşk damlar; bu damlalarda da biz hayatımızın derinliğini, köklü heyecanlarımızın kaynağını buluruz.

Mecnun çöldeyken Leyla onu bulur. "Sevdiceğim" der, "Bu ayrılık bitti artık, senin olmak için geldim, gel artık, hiç bir engel kalmadı aramızda". Mecnun'un söylediklerinden biri de budur : "...Ben senin hayaline duyduğum aşk yüzünden çöllere düştüm, yandım kavruldum. Gerçek "sen"e nasıl dayansın kalbim?..."

Aşk Leylanın Mecnuna aşkıdır.Ferhat'ın Şirin'e ve aşkı bilmeyenler aşkı yazamazlar.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

SEVDA TÜRKÜSÜ

Bir sevda türküsü söyle
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,
    Senle beraber olmak istiyorum.

Tavan aralarından indir bütün anıları
    Eski mektupları oku tekrar birer birer.
    Bütün resimleri çıkar gün yüzüne,
    Ta okul sıralarından başla anlatmaya
    Al pembe yanaklarından başla,
    Saatlerin büyük kadranlarda daha uzun olduğunu
    sandığımız günlerden başla,
    Korkularından başla,
    Kırık aynalarda kalan hayallerden
    Düş kırıklıklarından
    ümit bozumlarından başla...

Bir sevda türküsü söyle
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,

Bak, adını koyamadığımız yıldızlar
    yine at koşturuyor gökyüzünde
    Bu Zühre, bu Müşteri, bu Jüpiter...
    Bak, yürek kıpırtılarımla sallanıyor
    hala yapraklar...
    Bu gece düşler denizinden düş çalıyorum
    yaşamaya dair.
    Ağlamak istemiyorum artık;
    ne vakit ağlasam,
    çakal ulumaları başlıyor tepelerde.
    Yoruldum
    Yalnızlık kuyusunda yalnız yıldızları saymaktan,
    Gelişimi armağan say yitik yıllara...

Bir sevda türküsü söyle
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,

Bir şeyler söyle
    yılların tortusunu alıp götürsün kalbimden
    Bir şeyler söyle
    Sevda üstüne, aşk üstüne, kavuşmak üstüne.
    Bir şeyler anlat
    yaşamaya ait, sevmeye ait...
    Sana ait bir şeyler anlat
    Mecnun olduğumu anlat senin için
    Ferhat gibi bir yürek taşıdığımı...
    Bir şeyler anlat, ümit vadisinde gözyaşıyla sulanmış...
    Unuttum sensizliğin demir girdabında gözlerini
    Aklımda kalan,
    sadece gün koparmak aceleci takvimlerden
    Çentik atmak duygusuz duvarlara.
    Unuttum saçlarının dalga dalga oluşunu rüzgarlarda
    Unuttum sevda şiirleri söylemeyi
    Bakışlarınla parçalanmış bir yürek kaldı
    -sana adanmış- avuçlarımda...

Bir sevda türküsü söyle
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,

Deniz kıyısında bir martıyım
    Bir yudum suya nikahlıdır ölümüm.
    Yılların intizarından nasır tutmuş duygularım
    ayaklanıyor,
    Suskunluğumu arttırıyor suskun geceler.
    Geldin ya boz bu suskunluğunu, boz bir gece yarısında...
    Bu suskunluk, ayrılığın çığlığını taşıyor kapıma.
    Bu suskunluk, yılların kahrını biriktiriyor
    Ölümüme dair kayıtlar taşıyor omuzlarında
    Boz bu suskunluğu
    ve ağlat nar kırmızısı
    gözyaşlarınla beni...

Bir sevda türküsü söyle
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,

Ellerin ellerimde kalsın yine
    Ellerinle yoğur kalbimi vuslat teknesinde
    Gözlerin yaralı bir ceylan bakışını giyinsin
    Ümit hasadından
    sevda harmanından
    eli boş döndüklerimi anlat
    Güneşi elimizle tuttuğumuz gurubları anlat...

Ey benim,
    Baştan beri canım saydığım
    Sevda deyince aklıma gelen
    Hayat deyince adın bildiğim
    Can deyince can,
    Uğruna Mecnun olduğum
    Sensizliğin çöllerinde kaybolduğum
    Tut ellerimden sımsıkı
    Sakın bırakma...
    Sonra;
    Bir sevda türküsü söyle,
    Bir şeyler anlat.
    Bu gece,
    Senle beraber olmak istiyorum....

Mustafa Hatipler

Akıllarımız sınırlı, fakat bu sınırlılığın şartları içersinde sonsuz olasılıklarla çevrilmişiz. İşte hayatın gayesi bu sonsuzluktan kavrayabildiğimiz kadar çok şey kavramak.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

(Leyla'nin doğumu için Mecnun'un sonradan söylediği)

I.

Çiğ düştü göklerden
    Ve bir bahar günü doğdun sen

Güvercinler geçti menekşelerden

Kendi kendine ayna olan nergislerden
    Leylakların gün doğuşu ürperişinden
    Zambakların kıyı kıyı bakışından
    Geldin sen
    Ve rüzgarlar karları süpürdüğünde
    Ve insanı çıldırtan kuş sesleri işitildiğinde
    Birdenbire aydınlandı annenin yüzü

İlkin horozların gözüne göründün
    Dünyaya haber verdiler ötelerden
    Baban yeni dönmüştü eve ıraklardan
    Birden aydınlandı annenin yüzü

Marta bakan biliyordu geleceğini
    Nisana bakan görüyordu alaca renklerini
    Kızıl ve yeşil seherini
    Mayısa bakan buldu seni

Sana Leyla dedim Suna dedim şiirlerde şarkılarda
    Gerçek adın bir fısıltı gibi kaldı ağızlarda dudaklarda
    Çatlar yüreğim bir nar gibi o sırrı anar da
    Avunurum doğumundan gelen muştulu armağanlarla
    Melekler gökten geldi armağanlarla

Bir bahar günü doğdun sen
    Baharın ta kendisi oldun sen
    Şimdi her baharda doğan çocuklarla
    Sen en aşılmaz boya tenlerinde saçlarında
    Sen görünür görünmez ufuklarda
    Karlar erir erir kaçar kaçar da
    Gökler yağmur biçiminde güler ağlar ağlar da
    Güneş öğünerek yansır yansır da sularda
    Gelirsin her baharda
    Bir diriliş gibi ölü dünyaya
    Ölüler gölgenden ateş ala ala
    Ekilip biçilip yankı yapa yapa
    Yaz sıcaklığından arta arta
    Birer birer çıktılar gönlümüzün aynasına tarlasına
    Ki bir bahar günü doğdun sen

Güller dönüştüler yatak çarşaflarına
    Leylaklar yaklaştılar korka korka
    Nergisler benliğimizin ortasından baka
    Gelip fon oldular insanın
    Bir kere daha
    Sende yeniden yaratılışına
    Bir bahar hali yaratışına

Bir bahar günü doğdun sen
    Baharın ta kendisi oldun sen

II.

Sonbahar benim ölümüm kırmızı kırmızı yanışım karaağaçlarda
    Senin ak doğumunu daha çok ortaya koymak için
    Toplayıp gelişim güzü bütün sarılarımla loşluklarımla
    Çürüyen solan evrenin karşı koyuşu
    Senin baharda doğusunun anısına

Ah o ne sıtmadır güneşteki sıtma baharda
    Her an senin doğumun yaşamaktan gelen
    Ve güzün güneşte bir kuruyuş bir dağılma
    Benim ölümümden gelen haykırış ve ağlayışlarla
    Bir ömür boyu oldum salt ölüm kemiği
    Parlamak için senin doğumundan gelen fosforlarla
    Eve girmekte geç kalan çocuklar görecektir geceleri
    Aşk baharının sessiz direnişini
    yanıp duran ışıklarda

Yaz güneşi biriktirdi biriktirdi
    Sonbahar yapraklarda delirdi
    Kış derin çizgileriyle devrildi
    Bahar gül tanklarıyla çiçek çağlayanlarıyla belirdi

Sezai Karakoç

Akıllarımız sınırlı, fakat bu sınırlılığın şartları içersinde sonsuz olasılıklarla çevrilmişiz. İşte hayatın gayesi bu sonsuzluktan kavrayabildiğimiz kadar çok şey kavramak.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

"Metin“... vur külüngün şirin’im sinem ferhat dağıdır...”
    “Ferhat erimişti. Bisütun sanki daha kavi. Ter boşandı sırtından. alnından. şakaklarından...”Koca dağ...” diye soludu. “dağ seni!” Olanca gücüyle bir kez daha vurdu. Pıt! O kadar... “Koca dağ! Dağ seni...” “Oğul nakkaş değil misin.” demişti Behzat.”Ancak incecik nakışlar dökülür ellerinden. ah oğul...” Sessizce dinlemiş. içinden ‘aşk!’ demişti. O kadar... Aşk. he mi. aşk için... Aşk hû!Metin

Bir kez daha savurdu külüngü Ferhat. Körük gibi soludu: Aşk hû!

Bisütun. koca yürek. gözsüz ağlayan yürek bu solukla gümledi. gözyaşı oldu. koca bir parçayla düşüverdi oracığa: Aşk hû! ... ve Bisütun yalnız ‘aşk hû’ya ağlamıştı...”

ilk alıntılar, leyla ve mecnundan, diğerleri ferhat ile şirinden. sizce hangisi anlaşılr. Aynı dönemlerde yazılmış iki aşk öyküsüğ. Biri Türkçe, diğeri farsçaya daha yakın bir dil. Hangisi bize daha yakın? Oysa her ikisi de bizi anlatıyor

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Ragip Atay,
    Aslında Leyla ile Mecnun alıntınızı göremedim benim alıntılarım ise Üzerine yazılan Türkçe Romanlardı.Anlaşılmaya baktığında ise her ikisinde de duru bir halk dili var.Anlaşılması güç değil.Zaten aşk hangi dilde konuşulursa konuşulsun anlaması daha kolay.Ancak Ferhat ile Şirin'den verdiğiniz alıntılarda şunu gördüm.O günlerde kullanılan dilimiz zamanla ölmeye başlamış.Öz dilimizi anlamakta biraz zorlandım.

Leyla ile Mecnun'un Farsca yazıldığını biliyorum.Ferhat ile Şirin'in Türkçe yazıldığını yeni öğrendim.

Sayın Atay,
    İsterseniz dil sorunlarından ziyade bu forumda aşkı tartışalım ve günümüzün aşkı nasıl.Eskiden aşklar nasıldı.Aşkta saygı,Tahammül sınırları nedir.Geçmişimizi ve günümüzü tartışalım.Bu arada İclal Aydın'ı, Orhan Pamuk'u son dönem yazarları ve divan edebiyatını tartışalım.Fuzuli ve günümüzü, Ferhat'ı, Mecnun'u ve Caner ile Tülin'i tartışalım ne dersiniz?Bu konularda fikirlerinizi alabilir miyim.Çünkü bunlar birer olgudur.Dönemlerini yansıtan birer olgu...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: