+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Hitler Davası

Hitler Davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hitler Davası

Selam arkadaşlar,

ben akademisyenim fakat hukukçu değilim, doktora dersinde "Hitler davası" konulu bir araştırma verdi bu konuda hiçbir belge bulamadım. Bu konu için nerelere bakmalıyım, bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Hitler Davası konulu yargıtay kararı ara
    Hitler Davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    112
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hitler Davası

Alıntı trametes rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selam arkadaşlar,

ben akademisyenim fakat hukukçu değilim, doktora dersinde "Hitler davası" konulu bir araştırma verdi bu konuda hiçbir belge bulamadım. Bu konu için nerelere bakmalıyım, bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. saygılarımla
    Sanıyorum ki, Nünberg Mahkemeleri soruluyor. Konuyu veren Hocanıza; Nünberg Mehkemelerini mi istediğini sorarak sorunu çözebilirsiniz.

Bu mahkemeler hakkında kısa bilgi belki sorununuzu netleştirir...

Nürnberg Mahkemeleri (Nüremberg Mahkemesi)

II. Dünya Savaşı sonunda savaş suçlularının cezalandırılmasını sağlamak için Müttefik devletler tarafından kurulan mahkeme. Uluslararası Askeri Mahkeme bu davalara bakma yetkisini 8 Ağustos 1945'te ABD, İngiltere, SSCB ve Fransa geçici hükümeti temsilciliklerinin imzaladığı Londra Anlaşması'ndan alıyordu. Yetkisine giren konular ise barışa karşı suçlar, insanlığa karşı işlenen suçlar, savaş yasalarını ihlal eden suçlar ve ilk üç kategoride belirtilen suçları işlemek üzere ortak bir anlaşma içine girmeydi. Nürnberg'de kurulan bu mahkeme 20 Kasım 1945'te başlamış ve 1 Ekim 1946'da sona ermiştir. Mahkemenin aldığı kararlara sanıklardan ve dışardan eleştiriler gelmiştir. Bu eleştiriler: 1)Mahkemenin yetkili olup olmadığı, 2)Kanunsuz suç ve ceza olmaz prensibine aykırılık, 3)Mahkemede tarafsız ve yenik devletlerden yargıç bulunması, 4)Yalnızca yenik devletlerin yargılanmış olması.
    Özellikle Nazileri yargıladığını ve birçok hukuksuzluğun olduğunu belirteyim ayrıca...

Mesajınızı geç gördüm ve o yüzden bu kadar geç cevap verdim özür diliyorum...

Saygılar...

Nerede
    ANKARA
    İletiler
    373
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

turkish-media.com dan alıntıdır;

1945 Ekiminde savaşın Nazi Almanyasının mağlubiyetiyle sonuçlanmasının ardından. Almanya'nın Nurnberg şehrinde, Nazi Almanyasının yüksek rütbeli yöneticileri, komutanları, hukukçularının "insanlik sucu,savas suçları, dunya barışına karşı işlenen suçlar ve savaşa sebep olmak" iddialarıyla yargılandığı mahkemelerdir. Nurnberg Mahkemeleri.

Ancak bu mahkemelerin bir başka özelliği ise, yargılayanlarında yargılananlarla beraber yargılanıyor olmasıdır. Elbette yargılayanlar bu amaçla yapmasada bu mahkemeleri, netice böyle olmuştur.

öncelikle şunu belirtmeliyimki, Nazi adalet bakanı, ve yüksek dereceli hakimlerinin yargılandığı duruşmalar sırasında açığa çıkan bir gerçek. Amerikan Hükümetinin ancak beşinci sırada bulunan hakimi Nurnberg'e gitmeye ikna edebildiği. Zira Amerikanın soğuk savaşta, almanyayı kullanmak için yargılanan Nazilere yüksek ceza vermek istemediği için, Amerikalı hakimler bu ateşten gömleği giymekten kaçınmıştır.

dava sırasında, ortaya çıkan gerçekler. İnsanlık tarihine damga vuracak ve bir çok yalanın altında yatanı gösterecek cinstendir.

bazıları :

Naziler'in akıl hastalarının kısırlaştırılacağını öngören yasa hükümlerini. Amerikanın Virginia eyaletinin yasalarından birebir kopyaladıkları.

Adolf Hitler'İn Versailess barış antlaşmasını ihlal ederek Almanya'yı silahlandırma kararı almasından sonra. Amerikan batı çelik tröstü tarafından desteklendiği, ve silahlanma sürecinde, Batı Çelik Tröstünün birçok ihaleyi aldığı.

Normandiyaya çıkan Amerikan askerlerinin, ele geçirdikleri alman tank ve araçlarının kapaklarını açtıklarında. Motorların üstünde, "Ford ve General Motors" yazdığı. Amerikan yahudi sermayesinin en güçlü kaleleri olan Ford ve General Motors'un Amerika ve Nazi almanyası birbirine savaş ilan ettiği tarihten sonra bile, Nazi Almanyası'nın askeri araç ve tank motorlarını imal ettiği.

Hitlerin birinci silahlanma planını başlattıktan sonra. Versailess barış anlaşmasının tarafları olan İngiltere ve Fransız çelik ve silah şirketleri tarafından, ihalalerde imtiyaz gördüğü. Teyminatsız kredilerle, ödüllendirildiği.

İngilizlerin, Müttefikleri olan Rusyaya stalingrad savaşı sırasında yardım malzemesi götüren kendi gemilerini. Seraf adlı kendi denizaltılarıyla batırdıkları ve alman u-bot ları tarafından batırıldığını rapor ettikleri.

Pearl Harbor'a japon donanması komutanı Amiral Yamamato tarafından düzenlenen ünlü saldırının olduğu güne kadar. Amerikada, Amerikada bulunan alman asıllı amerikalıları, Nazi almanyasına destek vermek. ve nazi ordusuna katılmaya ikna etmek için örgütlenen resmi bir Amerikan Nazi Partisi'Nin bulunduğu. Bu partinin Amerikada, yasal dev salon toplantıları düzenlediği. Pearl Harbor saldırı gerçekleşir gerçekleşmez. Adol Hitler ABD'ye savaş ilan eden kadar. Amerikan Nazi Partisinin, Amerikan hükümeti tarafından hiçbir engellenmeyle karşılaşmadan, örgütlendiği.

Toplama kamplarının, sadece Nazi Almanyasında uygulanmayıp. Pearl Harbor dan sonra. Amerikada yaşıyan bütün japon asıllıların. Amerikan hükümeti tarafından Toplama kamplarına kapatıldığı.

Alman savaş esirleri kamplarında bulunan amerikan askerlerinin, zenci amerikan askerlerini, geceleri barakalardan dışarı atıp. alman subaylara firar var diyerek öldürttükleri

Winston Churchill'İn 1938 yılında London Post gazetesine verdiği demeçte "Tanrı'ya ülkemize Adolf Hitler gibi bir lider vermesi için yalvarıyorum" dediği.

Vatikan'ın 1938 den itibaren Hitleri ve nazileri açıkça desteklediği. Hitlerin iktidara geldiği seçimlerde. Vatikanın almanyadaki partileri olan Katolik Merkez partisini bizzat papanın emriyle kapatarak, bu partinin oylarınıda Hitlere kanalize ettiği.

Bunlar Nurnberg duruşmaları sırasında. ortaya çıkan gerçeklerden bazıları.

Şimdi birde Yargılanan Nazilerin Avukatının savunmasından bir pasaj aktarmak istiyorum sizlere.

"Siz sayın yargıçlar. Siz muzaffer ülkelerin yargıçları. Bu gün sanık sandalyesinde oturan bu adamları yargılıyorsunuz. Peki, Hitleri silahlandıran, ve maddi desteğini ondan esirgemeyen, Amerikalı , ingiliz ve fransız işadamlarını da yargılayacak mısınız.

İktidara geldiği günden beri Adolf Hitleri destekleyen, Aziz Papa hazretlerinide yargılayacak mısınız?

1938 yılında, tarihine dikkatinizi çekerim sayın heyet, 1938. London Posta ekteki demeci veren, Sir Winston Churchill'i de yargılayacak mısınız ?

Bu gün sanık sandalyesinde oturan bu adamlar. İsnat edilen suçlardan yargılanmıyor aslında. Onlar savaşı kaybettikleri için yargılanıyorlar. Adolf Hitler ve bu adamlar, sizle bolşevizm arasında bir tampon görevi gördüler. Hep desteklediniz onları, hep teşvik ettiniz. Çünkü korkunuz bir gün sizlerin sanık sandalyesinde oturup, sizin oturduğunuz sandalyede ise, bolşevik rus yargıçların oturmasıydı.

Saygıdeğer Amerikalı yargıçlarımız. Amerikan Ordusunun neden, 1944 te Alman ordusu Stalingrad kapılarında bozguna uğrayıp. Savaşı kaybettiğinin anlaşıldığı güne kadar beklediler, Normandiyaya çıkartma yapmak ve ikinci cepheyi açmak için.

Saygıdeğer, İngiliz yargıçlarımız cevap verebilirler mi ? Neden ingiltere, kendi adasının dışında Alman ordusuna saldırmak için, Kızılordu'nun Dinyeper nehrini aşıp. Almanya sınırlarına yaklaşmasını bekledi. ?

Sanık sandalyesinde oturan bu adamlar, savcılık makamının isnat ettiği suçlardan yargılanmıyor, sizin emrinizi yerine getiremeyip. Bolşevik ruslar karşısında yenilgiye uğradıkları için yargılanıyor sizin tarafınızdan.

vereceğiniz ceza ne olursa olsun. bu hukuki bir ceza olmayacaktır. Ancak emre gerektiği gibi itaat edemeyen veya eski kıta avrupası geleneklerince, zaferi kazanamayan komutana kralın vereceği ceza ile aynı içerikte bir ceza olacaktır"

Nazilerin avukatının alıntanan pasajında gösterildiği gibi. bu dava aynı zamanda yargıalyanlarıda yargılamaktadır. Yargılanan mahkumlara ağır ceza vermemesi konusunda Amerikan hükümeti tarafından yoğun baskı gören Amerikalı dava yargıcı, bir amerikalı senatör tarafından otelindeki odasında "ileride müttefikimiz olacak ve yeni savaşta yandaşımız olacak bir halkı, liderlerini cezalandırarakmı yanımıza çekeceğiz" diyerek ikna edilmeye çalışılmıştır.

Şimdi Amerikalı dava yargıcının kararı açıklarken ki konuşmasına bakalım:

"Bu mahkemenin üyeleri olarak bizler bir şeyden eminiz. Kararımızdan sonra ülkemize dönünce, büyük tepkilerle karşılacağımız. ve belkide meslek hayatımızın artık bittiğinden eminiz. Ancak inanıyoruzki, sanıkların isnat edilen suçlardan hakettiklerinden daha az ceza almalarına sebep olmamızın getireceği yükümlülük bundan daha ağır olacaktır.

Bu dava başka birşeyi daha göstermiştir hepimize. Dünya Finans kapital sistemi, kontrolsuz fizyokrasiyle, dizginsiz bir hale getirildiğinde yarattığı sonuç ortadadır. Dünyanın belkide bilime en düşkün, en yüksek eğitim seviyesine sahip Almanyada böylesine bir insanlık yıkımına yol açmıştır. Bir hukukçu olarak, bu gün sanık sandalyesinde oturan sayın adalet bakanı gibi, sanık sandalyesinde oturan ve dünya hukuk tarihine eşsiz katlıları olmuş saygın bilim adamlarını bile birer canavara dönüştürdüğü ortaya çıkmıştır.

sanıklar mahkememizin oybirliğiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmışlardır."

evet mahkeme bu kararı vermiştir. Ancak ne olmuştur. 1950 yılına geldiğinde, Nurnberg Mahkemelerinde ceza alan hiç bir tutuklu sanık kalmamıştır. Ünlü naziler, ya idam edilmiş yada intihar etmişlersede.

Nazi devletinin o büyük katliamlarına imza atan yöneticiler, liderler, hukukçular, generaller. serbest bırakıldıktan sonra, CIA, federal alman istihbaratından. ingiliz istihbaratında. polis teşkilatlarında, GLADIO da görevlendirilmişlerdir. Mit ajanı Hiram Abas ve arkadaşlarını eğiten eski Nazi generali Gehler gibi

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Ben de bir hukukçu-tarihçi değilim ama 2.Dünya Savaşı'na karşı özel bir ilgim ve az çok bilgim var. Hitler davası konulu bir ödev nasıl oluyor, en basta bunu tam olarak anlayamadım. Hitler, savaşı kaybedince karısı Eva ile intahar etmiş, birkaç kaynağa göre de intiharından önce bir teğmene yakılmalarını vasiyet etmiş. Nasıl duruşması olsun?

Eğer genel anlamda nazilerin savaş sonrası davaları ise orası ayrı.
    Dava sözcüğünden iki anlam çıkartıyorum. Açıkçası başlıkta Hitler Davası'nı okuyunca aklıma ilk Hitler'in amacı hedefleri ve dünya görüşü vs geldi, mahkeme gelmedi.

Her halukarda konu Hitler ile ilgili oldugu için o dönemi genel olarak tanımakta fayda var. Kitap olarak Hitler'in kendi yazdıgı Mein Kampf-Kavgam, Hitlerin psikopatolojisi gibi kitaplar, ya da "Der Untergang(Çöküş) ya da benzeri filmler eğer bu konuya yabancıysanız size genel bir izlenim verebilir. Ama özellikle davalar başlamadan önce yaşanan son dönemleri anlatan der untergang filmi, o dönemi size yaşatması açısından izlemekte fayda vardır diye düşünüyorum.

Gelişmeleri burada paylaşırsanız çok memnun olurum. Nitekim benim de son derece sevdiğim ve ilgi duydugum bir konu bu...

Kolay gelsin, saygılar...

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hitler Davasi acaba Hitlerin daha iktidara gelmeden evvel hapiste yattigi (1925 lere tekabul eder) ve mein Kampf i yani kavgami yazdigi donemler olmasin Hitler davasi Nuremberg davalari zannetmiyorum ondan bahsetsin Hocaniz ama olabilir de belki...Bu arada cok eski bir film var "Judgment of Nuremberg" Spencer Tracy oynar basrolde 1967 yapimi olmasi lazim ayrica "The Conspiracy" ve "Der Untertag" da faydali olabilir bir de Rus Bir yazarin yazdigi Hitlerin Hayati ve Olumu isimli bir kitap var ama sanirim o Turkiyede basilmamis olabilir , bu arada benim en merakli oldugum konudur tarihte bu SA,SS ler uzerine ozel arastirmalarim vardi birzamanlar.Belki faydali olabilirim.
    Konu C_Istanbul74 tarafından (21-04-2008 Saat 17:23:08 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yanlis olmus

Nerede
    Hannover-Almanya
    İletiler
    405
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı C_Istanbul74 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hitler Davasi acaba Hitlerin daha iktidara gelmeden evvel hapiste yattigi (1925 lere tekabul eder) ve mein Kampf i yani kavgami yazdigi donemler olmasin Hitler davasi Nuremberg davalari zannetmiyorum ondan bahsetsin Hocaniz ama olabilir de belki...Bu arada cok eski bir film var "Judgment of Nuremberg" Spencer Tracy oynar basrolde 1967 yapimi olmasi lazim ayrica "The Conspiracy" ve "Der Untertag" da faydali olabilir bir de Rus Bir yazarin yazdigi Hitlerin Hayati ve Olumu isimli bir kitap var ama sanirim o Turkiyede basilmamis olabilir , bu arada benim en merakli oldugum konudur tarihte bu SA,SS ler uzerine ozel arastirmalarim vardi birzamanlar.Belki faydali olabilirim.

Merhaba, benim de aklıma sizin dediğiniz gibi Hitlerin hapis yattıgı o ara dönem de geldi ama pek de detaylandırılacak birşey yok gibi. Ne kadar proje konusu olur pek emin değilim. Hitler devrim yapmaya kalkışınca devlete ihanetten yargılanıyor ama yargıclar bile hitlerden etkilenmeye basladıgı için cezası sanırım 1 yıl ertelenıyor ve çok rahat bir 5 yıllık hapis dönemi geçiriyor. O dönemle ilgili olsa olsa hitler sempatisinin almanyaya yayılması incelenebilir. Hatta çıkışında bile neredeyse devlet töreni yapılacak duruma geliyor.. (Bilmem günümüz türkiyesinde yaşanan bir olayla az da olsa benzeşir mi, tarih tekerrür mü etti...)

Siz çok güzel kaynaklar vermişsiniz, bir de yanılmıyorsam "rise of evil" diye bir belgesel vardı Hitlerin hayatını konu alan. Ama genel olarak Hitlerin yükseliş dönemini anlatıyor...

Aslında tüm bu olanlar günümüz insanı tarafından fazlasıyla ön yargılı değerlendiriliyor ya neyse, bu bambaşka bir tartışma konusu..

Saygılar.

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba, benim de aklıma sizin dediğiniz gibi Hitlerin hapis yattıgı o ara dönem de geldi ama pek de detaylandırılacak birşey yok gibi. Ne kadar proje konusu olur pek emin değilim. Hitler devrim yapmaya kalkışınca devlete ihanetten yargılanıyor ama yargıclar bile hitlerden etkilenmeye basladıgı için cezası sanırım 1 yıl ertelenıyor ve çok rahat bir 5 yıllık hapis dönemi geçiriyor. O dönemle ilgili olsa olsa hitler sempatisinin almanyaya yayılması incelenebilir. Hatta çıkışında bile neredeyse devlet töreni yapılacak duruma geliyor.. (Bilmem günümüz türkiyesinde yaşanan bir olayla az da olsa benzeşir mi, tarih tekerrür mü etti...)

Siz çok güzel kaynaklar vermişsiniz, bir de yanılmıyorsam "rise of evil" diye bir belgesel vardı Hitlerin hayatını konu alan. Ama genel olarak Hitlerin yükseliş dönemini anlatıyor...

Aslında tüm bu olanlar günümüz insanı tarafından fazlasıyla ön yargılı değerlendiriliyor ya neyse, bu bambaşka bir tartışma konusu..

Saygılar.
    Merhabalar Tekrar
    Bende onyargili olunduguna ve tarihin yanlis yansitildigina inaniyorum, cunku Nietzsche den bir alinti yapmak istiyorum birebir olmasada 'Basit insanlar biz erdemli insanlari bizleri utandirmak asagilamak adina bizi kendi silahlarimiz ile vurdular' diye buna yakin da olabilir ama tasidigini mana aynidir.Cok onemli bir periyottur ve Amerika da kariyer derslerinde (The Way To Success ) Hitler ve Goebbels okutulur.
    Saygilar
    Konu C_Istanbul74 tarafından (22-04-2008 Saat 00:14:31 ) de değiştirilmiştir. Sebep: HATA

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir de bahsetmis oldugum kitabi simdi kutuphanemden buldum kitabin adi "The Death Of Hitler" Yazarlar Ada Petrova ve Peter Watson.Kitap eski KGB arsivlerini ve Hitlerin Ruslar tarafindan ele gecirilen el yazmalarindan olusuyor.Turkiyede acaba bu kitabin cevirisi yapildimi?Sevinirim bilgi veren olursa..
    Konu C_Istanbul74 tarafından (22-04-2008 Saat 00:34:31 ) de değiştirilmiştir. Sebep: hata

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

www.adolf hitler ve davası.com

Forum