+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Terk Nedeniyle Boşanma

Terk Nedeniyle Boşanma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Terk Nedeniyle Boşanma

Merhabalar öncelikle sitenize üye olurken yapılan sınavı çok beğendiğimi ifade ediyorum.

Birşey danışmak ön fikir almak istiyorum.

benim kız kardeşim 6 yıldır evli ve 5 yaşında çocukları var eşinin artık seni istemiyorum sen daha gitmedin mi gibi sözlerinden dolayı evini terk etmiş ve 4 ay olmuştur.zaten çok sağlıklı koşullarda yaşamıyorlardı sürekli eşinin aile büyüklerinden etkilenerek tartışıyorlardı.

Şimdi eşi eve geri dön çağrısı yapmış ama bunu yapmasının nedeni kız kardeşimi istediğinden değil sadece böyle olması gerekiyor evden ayrıldıktan sonra kalan elbiselerini bile yakmış bir insanın yanına ve istemiyorum boşanmak istiyorum diyen insan bu çağrıyı sadece gerekli olduğu için yapmıştır.ve iyi niyetli bir çağrı değil sadece haksız çıksın diye yapılmış bir çağrıdır. ve biliyorki bu şartlarda kimse o eve dönmek istemeyeceğini

bu davete cevap vermediği zaman ne olur ve gönderilmiş bir cep telefonu mesajı var ''istemiyorum seni gelme '' diye ama bu mesajı mahkeme bu davete icap etmeme nedeni olarak haklı görebilir mi

düğünde takılan altınları alabilir miyiz düğün kaseti var elimizde kanıt olarak sunabilir miyiz? çeyiz seneti miz yok ama eşyalarımız vardı muhtemelen birşey vermediler diyecekler yada kaçırmışlardır bunun için ne yapabiliriz.

ayreten birşey daha sormak istiyorum davaları açıldığında mahkeme sonuçlanırsa kız kardeşimin hiçbir sosyal güvencesi yok sadece babamdan sağlık sigortası olabilir geliri yoktur mahkeme koca çalışıyor diye çocuğu babaya verme durumu olur mu çünkü kız kardeşim babamın yanında iyi bir şekilde çocuğuyla bakılıyor ve egerki mahkeme çocuğu bu şartlarda kız kardeşime verirse kız kardeşim için ve çocuk için tazminat ve her ikisi içinde nafaka talep edebilir miyiz bana bu konuda birazcık ön bilgi verirseniz sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Mali Müşavir İbrahim K.

Hukuki NET Güncel Haber

Terk Nedeniyle Boşanma konulu yargıtay kararı ara
    Terk Nedeniyle Boşanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    92
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ne Yapabiliriz

Sayın silas;
    Terk sebebiyle boşanma davası şekli bir dava olup şekil unsurları yönünden önkoşulları vardır.Bunların ilki; terk ihtarı çekilmesidir.Diğeri ise kanundaki (6 ay )sürelerdir, bunlar zorunlu önkoşullardır.Davanın esasına ilişkin koşullardan birisi de terk ihtarının samimi bir iradenin ürünü olmasıdır.
    Düğünde takılan altınlar kadına aittir,tanıkla ve diğer her türlü delille ispat yoluna gidebilirsiniz.
    Söylediğiniz nedenden dolayı anne bakımına muhtaç çocuğun velayeti anneden alınamaz.Çocuğun ihtiyaçları için baba nafakaya hükmedileceği gibi şartlarınız uygunsa kardeşinizinde nafaka alma olasılığı vardır.
    Daha ayrıntılı bilgiler forumda mevcuttur.
    Selamlar...

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ne Yapabiliriz

Evi terk eden kişi "eve dönmemekte haklı olduğunu" ispatlarsa evi terk etmiş sayılmaz. Önemli olan evi terk etmekte haklı olmak değil 6. ay sonunda eve dönmemekte haklı olmaktır.

Ayrıca kardeşiniz "eve dön" çağrısını aldıktan sonra 2 ay içinde eşinin boşanmaya neden olacak kusurunu ortaya koyan boşanma davası açabilir.
    Boşanma davası açmakla ayrı yaşama hakkına sahip olur, eve dönmesi gerekmez.

Dava süresince kendisi ve çocuğu için tedbir nafakası talep ederse alır.
    Boşanma kesinleşince velayet annede olursa çocuk için iştirak nafakası almaya devam eder.
    Kocanın boşanmaya neden olan kusuru ispatlanırsa boşanmadan sonra kendi için yoksulluk nafakası almaya devam eder.
    Kocanın kusuru daha fazlaysa maddi manevi tazminat talebi kabul edilir.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Terk Nedeniyle Boşanma

Alıntı silas rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    eve dön ihtarı geldi imzaladım ve aldım.iki aylık dönme süresi başlamış oldu. fakat terk ihtarının dört aylık süre dolmadan yapıldığını fark ettim. a)ne zamana kadar terk ihtarına itiraz edebilirim. b)nereye itiraz etmem gerekir.teşekkürler.
    Siz de mi kız kardeşinizle aynı dertten muzdaripsiniz? :o

Size yapılan tebligatta hangi mahkemeden "eve dön" çağrısı yapıldığı yazılıdır.
    "Eve dön" çağrısı samimi bir çağrı olmalıdır. Yol parası konutta ödemeli olarak gönderilmeli, geri dönülecek evin adresi belirtilmeli, evin anahtarının nereden temin edileceği yazılmalıdır. Bunun gibi teknik detaylardan biri atlanır veya 4 ay dolmadan çağrı yapılırsa, çağrı geçersiz olur.

Bu mahkemeye hitaben yazacağınız bir dilekçe ile çağrının neden geçersiz olduğunu ifade edip itiraz edebilirsiniz.

Veya Evi terk eden kişi "eve dönmemekte haklı olduğunu" ispatlarsa evi terk etmiş sayılmaz. Önemli olan evi terk etmekte haklı olmak değil 6. ay sonunda eve dönmemekte haklı olmaktır. Bunun ispatı 6. ayın sonunda yapılacak duruşmada olur.

Ayrıca kardeşiniz "eve dön" çağrısını aldıktan sonra 2 ay içinde eşinin boşanmaya neden olacak kusurunu ortaya koyan boşanma davası açabilir.
    Boşanma davası açmakla ayrı yaşama hakkına sahip olur, eve dönmesi gerekmez.

Dava süresince kendisi ve çocuğu için tedbir nafakası talep ederse alır.
    Boşanma kesinleşince velayet annede olursa çocuk için iştirak nafakası almaya devam eder.
    Kocanın boşanmaya neden olan kusuru ispatlanırsa boşanmadan sonra kendi için yoksulluk nafakası almaya devam eder.
    Kocanın kusuru daha fazlaysa maddi manevi tazminat talebi kabul edilir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarsanız çok sevinirim
    ben bundan yaklasık 20 ay önce evlendim ayrı evde oturuyorduk ama geçim sıkıntısı çekince ailemin yanına taşındık 5 ay önce ve esim 5 aylık hamile 20 gun önce bir not bırakıp(sana mutluluklar beni anlamadın vs)annesinin evine gitmiş ve oradan araya giren aracılara olmadık yalanlar söylemiş eşim hergün döverdi diye şimdi ben boşanma davası açmak istiyorum söylediklerini ispatlama imkanı yok çünkü hepsi yalan.birde haber gönderdi ben evleniyorum diye.düğündeki takılarla borçlarımızı ödedik bunları isteyebilirmi ve
    davayı şimdimi açmalıyım yoksa cocuk doğuncamı ve bendeki eşyalarını göndermelimiyim ,bir fabrikada 600 ytl maaşla çalışıyorum benden nafaka isteyebilirmi yada ne kadar isteyebilir

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: Tedbir önlemi

Alıntı Av.İlknur Sezgin Temel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Pardon 179 değil, 197 yazacakmışım
    düzeltme için çok teşekkürler

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ankaracuneyt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İyi güzel de sayın arkadaşım ben o altınları bilezikleri zaten evleniyorum yine bana ait diye aile olduk diye taktık.10 adetini ailem taktı.Şahsen yan,i sen diyorsun ki.ÇaLış ömür boyu evlenirken tüm servetini oryaya koy.Kadın boşansın alsın.ÇOk yanlış bunu ben ancak kan la temizlerim.Ben yıllarca aç susuz gezdim.Kürekle çalıştım.Bi hamallık yapmadığım kaldı .Nasıl kanun böyle olan 3 ay bu 3 ayda zaten dogru düzgün ne ilişki ne yaşam hep kavga gürültü.MAlımı benle kazanmadı ki.O asgari ücretle çalışan evleri bile kirada olan biri.MAntık mı alır bunu?.Ben böyle kanunu tanımam kusura bakmayın.Onlar 1 milyar masraf etmiş.ben 15 milyar.asla.
    Ayni dertten bende muzdaribim kardesim.7 sene yurtdisinda calistim mutlu olalim cocuklarimiz olsun diye evlilik yaptim nerde herseye itiraz herseye karsi olmak herseyin ben iyisini bilirim havalari.Yani herseyin iyisini biliyordun da neden bunu hayatina yansitamadin madem bu yasina kadar nerde hayatta basari nerde kariyer.Ben bu yaptigim masraflarla Rusya da neler yapardim...Ben 30 milyar harcadim karsi taraf en fazla 500 ytl harcadi yani artik yeter 6 ay gecti bende bosanicam simdi de kalkmis ev istiyor benden bosanmak icin Hanfendi 6 ay evli kalicak bir de ev yapicam ustune bir ev 200 milyar bugun zaten takilarin da yarisini istemiyorum en asagi 15 milyar tutuyor onlar.Yani akillari fikirleri para valla Allah aclikla terbiye etmesin hep ozenti...Tavsiye Slav Kadinlari diyorum baska da birsey demiyorum.Onlar varsa var yoksa yoktan anlarlar en azindan.
    Konu C_Istanbul74 tarafından (22-04-2008 Saat 02:18:17 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yanlis olmus

Nerede
    İstanbul, Türkiye
    İletiler
    777
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın C_istanbul74,
    Sırf yazmış olmak için yazı yazmışsınız. Kullandığınız çirkin dil ve tabirler, site kurallarımıza aykırılık teşkil etmektedir. Uslubunuza ve cümlelerinize dikkat etmenizi rica ediyorum.

Burası hukuki problemlerin paylaşıldığı bir sitedir. Amacınız, kininizi dışarı vurmak, sesinizi duyurmaksa, yanlış yerdesiniz. Lütfen, biraz daha dikkatli olalım.

Saygılarımla,

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kin falan kusmuyorum sadece hata yaptigimi soyluyorum baskalari da hata yapmasin diye basimdan gecenleri yazip yol gosteriyorum dikkat edersiniz karsi tarafa kufur yok, ben ne yazilar okudum hukuki.net te bayanlari erkeklerin ic camasirana kadar alicam surundurucem tabirlerine kadar devir boyleyse yok artik evlenmek Turk erkegi de evlenecekse dogu avrupa kadiyla evlenmelidir dedim bu benim dusuncemdir katilan katilir katilmayan katilmaz.Sunu soylemek istiyorum 10 senedir yurtdisindayim 16 ulke gordum 4 degisik ulkede yasadim dunya da en fedakar erkek turk erkegidir herseyi yapar parasini da harcar son kurusuna ama saygi gormek ister saygi gormezse delirir.Yabanci erkek umursamaz ama parasini da harcamaz hersey ortak yapilir herzaman da sade nikah yapilir asiriya kacilmaz.Taki bile takilmaz.Eger erkek bunlari yapacaksa saygi ister sevgi ister gormezse o zaman iste siddet de olur bosanma da olur..Ama sonucta ben her turk erkegini savunmuyorum benim calisan sorumluluk sahibi olan maddi durumu iyi olan beylere sozum.diger calismayan evde yatan gidip 20 yasinda evlenip ailesinin evinde oturan erkege degil.

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,

Bir akrabam var ve yirmi yıllık evlidir. Fakat son 5 yıldır huzursuzluk ortamı doğmuş son 2 yıldır ise evde hemen hemen hergün kavga yaşanır olmuştur. Aile büyüklerinin araya girmesi ile akrabam olan şahıs 2 defa boşanma davası açmanın eşiğinden dönmüştür. Çiftin biri 18 yaşını doldurmuş 4 adet çocuğu vardır. Size sormak istediğim konu şudur, kişi evlendikten sonra karısının tüm müsrif harcamalarına rağmen 1 ev, 1 araba ve dükkan sahibi olmuştur. Eşinin derdi şu anda bir boşanma olsa bu elindeki malların tamamına yada bir kısmına konmaktır. Aile Mal Paylaşımı ile ilgili kanun yürürlüğe girdikten sonra herhangi bir girişimde de bulunmamıştır. Bu kişi üzerinde olan malları bugün birine devretse dahi boşanma sonunda yine de bunlardan birinin yada birkaçının parasını diğer tarafa vermek zorunda mıdır? Ya da bu malları sattıktan ne kadar süre sonra dava açarsa problem kalmaz. Diğer bir sorum eşi boşanmak istemezse dava sürünceme de kalabilir mi? Belki yapılacak şey çok etik gözükmeyebilir ama bu yirmi yıl içinde akrabam olacak şahıs gece gündüz çalışmasına rağmen evde sürekli hırsızlık olduğu gerekçesi ile eşinden çok büyük meblağlarda ücretler almış ve onu çoğu kez zor durumda bırakmıştır. Konu ile ilgili yardımcı olabilecek misiniz?

Not: Dükkanı üzerinde aldığı krediye istinaden ipotek vardır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: