Edirne Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi ile Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı birbirine girdi. Adalet Bakanlığı konuya el koydu.

Edirne Adliyesi'nde 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi üyeleri arasında duruşma salonunda patlak veren tekmeli- yumruklu kavganın, savcı Müsebbih Ergin'in hakim Mehmet Tan Yıldız'ı ‘duruşmalarda uyuduğu’ ve ‘yemin sırasında ayağa kalkmadığı’ gerekçesiyle uyarmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Olaya Adalet Bakanlığı el koyarken, hakim Yıldız da 60 günlük rapor aldığını ve savcı Ergin'den şikayetçi olduğunu söyledi

Edirne 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki hafta önce meydana gelen olay Edirne Başsavcısı İbrahim Etem Dikmen tarafından Adalet Bakanlığı'na bildirilirken, savcı Ergin tarafından dövüldüğünü ileri süren hakim Yıldız da olayı internet sitelerinde anlattı.

OLAY TUTANAKLARDA

Hakim ve savcının kavgasından sonar hazırlanan ve tanıkların da imza koyduğu tutanaklara göre olay şöyle gelişti:

Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 Şubat günü duruşmaların sona ermesinin ardından üye hakim Mehmet Tan Yıldız odasına gitti ve arkasından gelen mahkeme heyetindeki savcı Müsebbih Ergin, “Ben senin ağabeyin sayılırım. Duruşma sırasında sürekli uyuyorsun. Tanıklara yaptırılan yemin sırasında ayağa kalkmıyorsun. Bazen yabancı sanık ve tanıklar oluyor. Böyle bir görüntü mahkeme heyetine karşı güvensizlik yaratır. Ayrıca kullandığın peçeteleri yerlere atıyormuşsun arkandan böyle konuşuluyor. Bir hakim için böyle konuşulması iyi değil” dedi. Savcı Ergin odadan çıkarken bu sözlere tepki gösteren hakim Yıldız, “Siz zaten benimle uğraşıyorsunuz” diye bağırarak arkasından gitmek istedi. Ancak ayağı masaya takılan hakim Mehmet Tan Yıldız yere düştü ve dizinden yaralandı.

Savcı Ergin, bilgisayarını almak için duruşma salonuna gidince peşinden giden hakim Yıldız, “enim ayağımı kırdın” diyerek onunla tartışmaya başladı. Tartışmanın ardından hakim ve savcı birbirine girince, gürültü üzerine zabıt katipleri ve adliye polisi duruşma salonuna koştu ve tarafları ayırmaya çalıştı. Bu sırada hakim Yıldız'ın ayağı kürsüdeki kablolara takılınca yere düştü. Hakim Yıldız, giriq kmatından üçüncü kattaki Başsavcı İbrahim Etem Dikmen'in odasına gidip olanları anlatırken, mahkeme kalemine götürülen savcı Ergin'i zabıt katipleri sakinleştirmeye çalıştı.

BAKANLIĞA BİLDİRİLDİ

Tanıkların ve tarafların anlattığı olay tutanak altına alınırken, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen de adliyedeki duruşma salonunda 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi üyesi hakim ve savcı arasında çıkan kavgayı Adalet Bakanlığı’na bildirildi.

Bu arada hakim Mehmet Tan Yıldız olaydan sonra hastaneye giderek rapor aldı. Trakya Ünriversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden 60 günlük rapor aldığını belirten hakim Yıldız, savcı Ergin’den şikayetçi olduğunu söyledi.

“BACAĞIMI KIRDI”

Adliyede duruşma salonunda savcı ve hakim arasındaki kavgayla ilgili gerekli işlemler başlatılırken, hakim Mehmet Tan Yıldız, bir internet sitesinde olayı şöyle anlattı:

“Son duruşma da bittikten sonra, yorgun bir şekilde odama gelmiştim. Evime gitmek üzere odamı toplarken Savcı Müsebbih Ergin odama gelerek konuşmak istediğini söyledi. Bana, ‘Sen duruşma salonuna, koridorlara peçete atıp kirletiyormuşsun’ dedi. Ben de bunun doğru olmadığını, en fazla cebimden düşmüş olabileceğimi söyledim. Bunun üzerine savcı, ‘Hayır, atıyormuşsun üstelik tuvalette sifonu da çekmiyormuşsun’ dedi. Konuşmanın seyri hoşuma gitmediği için kendisine odamdan çıkmasını söyledim. Fakat kendisi ‘Ben savcıyım, beni odadan çıkartamazsın’ diyerek üzerime yürüdü. Savcı beni iki bileğimden birden kavrayarak iteklemeye başladı, o an için karşı koyamadım. Daha sonra beni kuvvetlice itekledi ve makam koltuğumun üzerinden yere düşmeme sebep oldu. Bacağımın o an da kırıldığını hissettim. Ben düşünce savcı odayı terk etti. Yerden zorlukla kalkarak odasına gittim ve ‘Sen ne yaptın? Bacağımı kırdın’ dedim. O da tekrar üzerime gelerek beni itmeye başladı. O sırada Adliye personeli ile polis geldi ve bizi ayırdı.”

Milliyet