+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Yöneticinin meşruiyeti

Yöneticinin meşruiyeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yöneticinin meşruiyeti

tşkler bizleri aydınlattığınız için

Hukuki NET Güncel Haber

Yöneticinin meşruiyeti konulu yargıtay kararı ara
    Yöneticinin meşruiyeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın nmkkml,
    İlk mesajınızdaki beyanlardan şunu anladım:
    1. Siz yeniden yönetici seçimi yapılmadığına dayanarak aidatı ödemeye itiraz etmişsiniz.
    2. Kat malikleri kurulu da toplanarak itirazınızın yerinde olmadığına karar vermiş.

Sizin itiraz ettiğiniz aidat mı, yönetici mi? Neye itiraz ettiğinizi açıklığa kavuşturmamakta ısrar ediyorsunuz.
    Bir şeye itiraz ettiğinizi ve bunun oylandığını ifade ediyorsunuz.

Yöneticiye itiraz ediyorsanız buna dayanarak aidatı ödememeye hakkınız yok.
    Aidata itiraz ediyorsanız size tebligat geldikten sonra 7 gün süreniz vardı. Muhtemelen kat malikleri genel kurulunun yaptığı da bu itirazınızı değerlendirmek oldu.

Sonuçta,
    1. Yeniden yönetici seçilmediği iddiasıyla aidat ödememe hakkınız yok.
    İşletme planına 7 gün içinde itiraz edebilirsiniz, kat malikleri genel kurulu toplanıp itirazınızın yerinde olmadığı ve belirlenen aidatı ödemeniz gerektiğine karar vermiş.
    Bundan sonra sulh hukuk mahkemesine başvurup hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz. Ama hangi haklı nedene dayanarak bunu isteyeceksiniz, merak ediyorum.
    2. Eski yönetici yenisi seçilene kadar devam eder. Apartman kurulu sizin itirazınızı oylarken zımnen yöneticinin göreve devamını da kabul etmiştir.
    YÖNETİMİN NOTU: Sayın Üyemiz, iletinizdeki hakaret niteliği taşıyan ifadeler tarafımızca silinmiştir. Bu tavrınızın yinelenmesi halinde üyeliğinize son verileceğini üzülerek bildiririz.

Kat Mülkiyeti Kanununda toplantı şekli, aidat olarak alınacak paraların anayasası sayılan işletme projesi, denetçi görevleri, yönetici görevleri açıkça belirtilmişken ve bu hikayedeki yönetici bunların hiç birini yerine getirmezken, yani kanuna göre bir yönetim kurulu ve yönetcici oluştururlmamışken sayın Nmkkml ye geçmiş aidatlar için nasıl dava açılacağını bana izah edebilir misin? Yani ortada hukuken vucut bulmamış faraza! bir yönetim, biryönetici ve işletme projesine nasıl aidat ödenir. Arkadaşımız yöneticinin bu durumu üç yıl sürdürdüğünü söylüyor ya dikkat etmiyor musunuz? Üç yıl sonunda gelen hukuki varlık, kendisinden önceki döneme hangi sıfat yada kanuni dayanağı göstererek dava açacak.
    Ama burası dedim ya; sözde hukuk devleti..! Yakıt parasını kiranın bir parçasıdır, ödenmemesi kiranın ödenmemesi demektir diyerek kiracı tahliye ettiren de yargıtay, yakıt ve aidat giderlerini ödemiyor diyerek kiracıya faizle para ödettiren de yargıtay.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın meric42,
    Ben hukukçu değilim. Ama söylediklerimi hukuka dayanarak ifade ediyorum.
    Eğer bir haksızlık yapıldıysa, buna karşı hakkınızı belli kurallar çerçevesinde aramanız gerekir. Bu kurallara uyulmazsa hakkınız zayi olur.

Siz okuduğunuzu anlamadan bana hakaret etmeye başlamışsınız. Şimdi söyleyeceklerimi de anlayamayacağınız için daha fazla bir şey söylemem abes olur.

Bana ve hukukçulara yönelik hakaretleriniz konusunda site yönetimi gerekeni yapacaktır.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın meric42,
    Ben hukukçu değilim. Ama söylediklerimi hukuka dayanarak ifade ediyorum.
    Eğer bir haksızlık yapıldıysa, buna karşı hakkınızı belli kurallar çerçevesinde aramanız gerekir. Bu kurallara uyulmazsa hakkınız zayi olur.

Siz okuduğunuzu anlamadan bana hakaret etmeye başlamışsınız. Şimdi söyleyeceklerimi de anlayamayacağınız için daha fazla bir şey söylemem abes olur.

Bana ve hukukçulara yönelik hakaretleriniz konusunda site yönetimi gerekeni yapacaktır.
    Tamam siz hukukçu değilmişiniz ancak aslında ülkede mevcut yaşananlara göre yaptığınız açıklamalar doğru ama biz yanlışın değil doğrunun savunucusu olmak zorundayız. Anayasa da dahil çıkan kanunlarımız gayet açık ve tam. Ama uygulamasını yapanlara bakın akıl almaz uygulamalar yapıyorlar. Yahu bir dava açıyorsun, mahkeme kanunun falan cümlesindeki virgülün cümleye kattığı manaya dava içeriği uygun değil diyerek reddediyor ama aynı mahkeme göreve gelmeleri ve çalışma şekilleri KMK da açıkça belirtilen ve bunların hiç birisini yapmayan -Apartman Yönetim Planı, Kat Malikleri Kurulu toplantı ve oylama tutanakları, İşletme Projesi, harcamalara ait Gelir ve Gider defteri olmayan- sözüm ona yönetici kılıklı adamların davalarını kabul edip hukuksuz aidat toplamalarına yardım ediyorlar. Deyim yerindeyse hırsıza kapı açıveriyorlar. Sizde kanunu değil yargıtay veya mahkeme kararlarını okuyup millete yol gösteriyorsunuz. Onlar ne karar verirlerse versinler biz ısrarla kanunlarda yazanı savunmak zorundayız burada. Aynı ceza dairesinin aynı olayla ilgili 5 değişik kararı olabilir mi yahu? Bu ancak Muz Cumhuriyetinde olur. Ben Sosyal Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetinde yaşamak istiyorum.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yönetici genel kurulu toplamak ve yapmak zorundadır genel kurul yönetimin mükellefiyetindedir.
    olağan genel kurulu oluşturmak yöneticinin sorumluluğunda değilse kimin sorumluluğundadır.
    denetçide mesuldur.
    olağan genel kurula gitmemek yöneticinin yeniden seçildiği manasına gelmez.
    olsa olsa sabit giderler .site zarar görmesin diye ödenebilir.ama amaç olağan genel kurula giderek yapılan masrafları ibra edilmesini sağlamak ve gelecek seneler için yapılacak ödemelerin muvaffakatını almaktır.
    yapılması gereken denetçiyi devreye sokarak diğer kat malıklerinin de onayını alarak genel kurul kararı aldırmak olmalıdır.

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Aidat miktarı hakkında

Yeni yönetim, işletme projesini kurulda onaylattırmadan aidat toplayabilir mi? Bu miktarı neye göre belirler?

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: aidat miktarı hakkında

Burada verilen cevaplardan tatmin olmayıp yeni konu açmışsınız.
    https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=33332
    Yeni yönetim işletme projesini kurulda ONAYLATMAZ.

Madde 37 - Kat malikleri kurulunca kabul edilmiş işletme projesi yoksa, yönetici gecikmeksizin bir işletme projesi yapar. Bu projede özellikle:
    a) Anagayrimenkulün bir yıllık yönetiminde tahmini olarak gelir ve gider tutarları;
    b) Tüm giderlerden her kat malikine, bu Kanunun 20 nci maddesindeki esaslara göre düşecek tahmini miktar;
    c) Tahmini giderlerle diğer muhtemel giderleri karşılamak üzere her kat malikinin 20 nci maddedeki esaslara göre vermesi gereken avans tutarı; Gösterilir.

Bu proje,kat maliklerine veya bağımsız bölümden fiilen yararlananlara, imzaları karşılığında veya taahhütlü mektupla bildirilir. Bildirimden başlayarak yedi gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje hakkında, karar verilir, gerekirse yeni bir proje hazırlanır.

Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin 1 inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

İletiler
    196
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Aidat miktarı hakkında

Alıntı nmkkml rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yeni yönetim, işletme projesini kurulda onaylattırmadan aidat toplayabilir mi? Bu miktarı neye göre belirler?
    Sayın nmkkml
    Forumun bütününü okuyunca ,sizin neye karşı 'savaş' verdiğiniz konusunda insanın aklı karışıyor.Önce , 3 yıl boyunca , genel kurulu toplantıya çağırmadan yöneticilik yapan kişiye karşı mücadele vererek , kat malikler kurulunu toplantıya çağırdınız. Yeni bir yönetici seçtirmeyi başardınız.(Sizi takdir ettik.)

Eski yöneticiyi diskalifiye edip, yeni yönetici seçtirmiş olmanıza rağmen ,yıldızınızın yeni yöneticiyle de barışmamış olduğu ve sorunlarınız bitmediği gözüküyor.Siz tüm bunları başarabildiğinize göre,apartman yönetiminde de harikalar yaratabilirsiniz diye düşünüyorum.Yöneticilik görevine niye talip olmuyorsunuz? Siz bu göreve talip olmasanız bile,amacınız "üzüm yemekse" en azından Sayın sdt23 adlı üyenin açıklamalarını , yeni seçilen yöneticiye anlatıp onun da yanlış yapmasını önleyebilirsiniz.Böyle davranırsanız ,kanunun aradığı 'İYİNİYETİ' göstermiş olursunuz.Aksi takdirde ,sizi dinleyen insanların kafasında ,amacınızın "bağcı döğmek ' olduğu gibi ,ters düşünceler oluşabilir.

Sayın Meric 42 gene kızacak biliyorum ama ,aşağıdaki ,
    USULSUZ İŞLETME PROJESİ OLSA DAHİ ,ORTAK GİDER SORUMLULUĞUNDAN KAÇINILAMAYACAĞINA DAİR BİR YARGITAY KARARI ,bilgilerinize sunulur:

18. Hukuk Dairesi 1998/12211 E., 1998/13520 K.

İŞLETME PROJESİ
    KAT MÜLKİYETİ

"İçtihat Metni"

T.C

Y A R G I T A Y

18.HUKUK DAİRESİ

ESAS KARAR

1998/12211 1998/13520

Y A R G I T A Y İ L A M I

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün
    kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

Kat Mülkiyeti Kanununun 20.maddesi hükmüne göre, tüm kat malikleri
    anagayrimenkulün ortak giderlerine ve bu giderler için toplanacak avansa
    katılmak zorundadırlar. Aynı Kanunun 22.maddesine göre ise, kat maliki olmasa
    bile bağımsız bölümden devamlı bir şekilde oturup yararlanan kimseler de kat
    maliki gibi ve tevessül esasına göre bu giderlerden sorumludurlar.

Kat Mülkiyeti Kanununun 37.maddesinde her ne kadar anagayrimenkulün bir
    işletme projesinin yapılması ve bu projenin bütan kat maliklerine tebliği
    öngörülmüş ise de böyle bir projenin yapılmamış olması, projenin kat
    maliklerine usulüne göre tebliğ edilmemiş olması, bu konuda kat malikleri
    kurulu kararının bulunmaması veya onun dahi tebliğ edilmemiş olması, bağımsız
    bölüm malikini ya da bağımsız bölümde devamlı oturan kişinin ortak giderler
    ile ilgili sorumluluğunu bertaraf etmez.

Mahkemece giderler konusunda bir proje yapılmadığı ya da kat malikler kurulu
    kararının bulunmadığı davacıya verilecek mehil sonunda saptandığı takdirde
    anagayrimenkulün sarf evrakı ile diğer belgeler bilirkişi marifetiyle
    incelenerek davalının belirtilen tarihler arasında sorumlu olduğu ortak gider
    tesbit edilmeli davalının yaptığı ve belgelendirdiği ödemeler varsa bu
    miktarlar düşülmeli ve daha önce davalının yapılan giderler konusunda
    kendisine herhangi bir ihbar yapılmamış ve bilgilendirmede bulunulmamış
    olduğu tesbit edildiği takdirde davalının bu borca engeç ödeme emrinin tebliğ
    edildiği tarihte muttali olduğu kabul edilerek talep gözetilmek suretiyle bu
    tarihten geçerli olmak üzere aylık 10 (yeni yasada %5)gecikme tazminatı ile asıl alacak
    üzerinden icra tazminatına hükmedilmelidir.

Yukarıdaki hususlar dikkate alınmadan eksik inceleme ile davanın reddi doğru
    görülmemiştir.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde
    hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan
    kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin
    harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 1.12.1998 gününde oybirliğiyle
    karar verildi.

İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Halit Hayri Eriş rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Eski yöneticiyi diskalifiye edip, yeni yönetici seçtirmiş olmanıza rağmen ,yıldızınızın yeni yöneticiyle de barışmamış olduğu ve sorunlarınız bitmediği gözüküyor.Siz tüm bunları başarabildiğinize göre,apartman yönetiminde de harikalar yaratabilirsiniz diye düşünüyorum.Yöneticilik görevine niye talip olmuyorsunuz? Siz bu göreve talip olmasanız bile,amacınız "üzüm yemekse" en azından Sayın sdt23 adlı üyenin açıklamalarını , yeni seçilen yöneticiye anlatıp onun da yanlış yapmasını önleyebilirsiniz.Böyle davranırsanız ,kanunun aradığı 'İYİNİYETİ' göstermiş olursunuz.Aksi takdirde ,sizi dinleyen insanların kafasında ,amacınızın "bağcı döğmek ' olduğu gibi ,ters düşünceler oluşabilir.
    Luzumsuz fala bakma hevesinizi burada sergileyerek boşa enerji harcamışsınız. Burada psikanaliz veya terapi için bulunmuyoruz. Sorulanların illaki bizim yaşadıklarımız olması ya da bir önceki soruyla böylesi organik bağları olması da beklenmemelidir. Hukuki olarak faydalandığımız bölümler için katkısı olan herkese sevgi ve saygılarımla..

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Sayın nmkkml, sayın Halit Hayri Eriş yanlış anlaşılabileceğiniz konusunda bir bilgi vermiş buna alınmamanız gerekir. Hukukta psikoloji de vardır, matematik de... Hukuki nette terapi de vardır...
    Diğer taraftan, işletme projesi kesin olsun olmasın, uygulamada HİZMET BEDELİ şeklinde kabul edilip tahsilat yoluna gidilmektedir.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: