+ Konuyu Yanıtla
40 / 45 Sayfa İlkİlk ... 102030313233343536373839404142434445 SonSon
391 den 400´e kadar toplam 447 ileti bulundu.

Konu: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Alıntı Fischer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Sn Salpyılmaz,
    Öncelikle yazım hakkında düşünceleriniz için teşekkür ederim. Karar verdikten sonra gerisi bir anda olup gidiveriyor, endişeniz olmasın. Şimdiden sizler için de hayırlı olmasını dilerim...

Sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vermeye calısacagım.

Mesleki bilgi için şerh koyulup koyulmadıgıyla ilgili bilgi sahibi değilim. Eğer pasaportunuzda daha önceki vizeler var ise bu sizin için artı puan olabilir ve vize almanızı kolaylaştırabilir. Ancak yine de pasaportu yeniletmeniz sorun değilse bence şerh koydurmak yerine yeniletseniz daha iyi olur. Sadece Türkiye'de değil, Almanya'da da yabancılar polisine gittiğinizde meslek kısmında veteriner hekim yazıyor olması "tahmin ediyorum" işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Bunu vize başvurusu sırasında çok kolay farkettim. Memure Hanım mühendis oldugumu farkeder farketmez anında görüşmeyi bitirdi. Üstelik diplomanızı götürseniz de kaza bu olur ya, Almanya'ya gönderilecek evraklar arasında kayboldu ya da sahte mi değil mi diye araştırmaya kalktılar... Oysa diplomayı pasaport bölümündeki polis memuruna gösterdiğinizde bir göz atıp hemn yazıyor pasaportunuza..
    Ben de pek çok şeyi yaşayarak öğrendim, şerh koyulan yerin yanına x. sayfada açıklaması vardır şeklinde ibare ekleniyormuş, benim pasaportumda bekar yazan kısmın yanına bunu eklememişler, sadece 13. sayfaya ekleme yapmışlar. Bu durumu yeminli tercüman bir arkadasımdan tesadüfen ögrenerek vize basvurusuna gittim ve oradaki memura 13. sayfaya bakmasını rica ettim. O da achso gibi birşeyler söyleyerek not aldı. Özetle bence pasaportu yeniletseniz daha iyi olur.
    Diplomayı benden istemediler, sanırım pasaportta yazmasını yeterli buldular. Eğer pasaportta yazmasaydı sanrım diplomanın almanca tercümesini de isterler ve iş uzayabilirdi.

Adaptasyona gerekli olmadığı durumlarda dil bilgisi zorunluluğu aranmaz ibaresiyle tam olarak ne kastediliyor? Benim bildiğim kadarıyla A1 belgesinin aranmadıgı tek koşul, başvuru sahibinin yeterli derecede almanca konusabiliyor olması ve vize bölümündeki memumura bunu ispatlayabilmesi. Sizin almanca bilginiz ne düzeydedir, ya da Almanca eğitim veren bir lise-universiteden mi mezunsunuz?

Türkiye'den nikah günü alabilmeniz için nişanlınızın da mutlaka yanınızda olması gerekmektedir. Çünkü nikah tarihi almadan önce sağlık kontrolünden geçeceksiniz, eşiniz ve sizin adınıza belediyede halledeceğiniz bazı ufak tefek işler var. Ama öncesinde eşinizin almanyadan getireceği evlilik müsaadesi formu var. Bunu almak için önce nişanlınızın oturdgu yerdeki ilgili makamlardan bilgi almasında fayda var. Çünkü eyalatten eyalete bu evraklarda ufak tefek değişiklikler olabilir.
    Ama çok büyük olasılıkla şu belgeleri isteyeceklerdir:

1. İkametgah
    2. Uluslararası dogum kayıt örneği (Formula A) (Nufus Müdürlüğü'nden)
    3. Vukuatlı nufüs kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü'nden)
    4. Pasaportun yazılı yerlerinin noter onaylı fotokopisi (Pasaport, pasaport büro amirliğinden alınacak)

Ama sizin evleneceğiniz tarih çok fazla yogun olmayan bir sezonda oldugu için sanırım gün almakta hiç zorluk çekmezsiniz. Zaten gün almaya gittiğinizde ertesi güne bile hemen yer buluyorsunuz... Son güne kalması sorun olmaz diye tahmin ediyorum...

Benim eşim Düsseldorf'ta ve ondan istenen belgeler yukarıda saydıgım belgelerin Almanca tercümeleriydi. Yukarıda da yazmıstım, bu belgelere apostili mühürü vurdurmayı aman unutmayın. Ayrıca Düsseldorf'taki memur, tercümelerin Almanya'da yapılması gerektiğini söylemişti ve ben buradan Türkçe olarak göndermiştim. Ama Essen'daki(biliyorsunuz aynı eyalet??) nişanlısının yanına giden arkadasımdan Almanca tercümesinin Türkiye'de olması gerektiğini söylemişler. Bence en iyisi bizzat Almanya'ya ve Türkiye'de evlenilecek evlendirme dairesine sorarak bu belgeleri toplamak.

Zamanlar konusuna gelirsek;

A1 sınavı için randevu talep ettiğinizde telefonla gün seçiyorsunuz.. Sınav sadece cuma günleri oldugu için biraz yogunluk var. Ben 21 subatta telefon ettiğimde en yakın boş gün 11 nisandı.
    A1 sınavının açıklanması 3-4 iş günü.
    A1 belgesini aldıktan sonra konsoloslugu aradıgımızda en yakın randevu tarihi 1 gün sonrasına.
    Vize basvurusu yaptıktan sonra vizenin sonuçlanması hakkında yasadıgım bir deneyim yok Bir arkadasım 26. günde vizeyi almıştı... Bildiğim kadarıyla konsolosluga verilen belgelerden sonra bir takım arastırmalar yapılıyor ve ortalama 20gün sonra bu belgeler Almanya'ya gönderiliyor. Eğer eşinizin iş ve yasayacagınız ev ile ilgili sıkıntı yoksa, belgeler Almanya'ya ulaştıktan sonraki 5-6 gün içerisinde Almanya onay verip Türkiyedeki konsolosluğa veriyor ve vizemizi alıp uçağa atlıyoruz. Yani basvurudan sonra bekleyeceğimiz minimum süre 20-25 gün civarında. Başka forumlara baktıysanız 6-7 ay beklettikten sonra red cevabı alan, tekrar basvurarak yine 6-7 ay bekleyen ve hala cevap gelmeyen basvurular var... Aslında iş biraz da eşinizde bitiyor. Ayrıca hala daha anlaşmalı evlilikler ve akraba evlilikler çok yaygın oldugu için, bu tip ekstremum bekletmelerin ve red'lerin bu gibi durumlardan kaynaklandıgını tahmin ediyorum..

Bu arada, asıl kararı veren makam Alman Konsoloslugu değil, Almanya'daki yabancılar polisi... Yani dananın kuyrugu orada kopuyor... Şu anda ben de beklemedeyım. 18 nisanda başvurumu yapmıştım, eşim yabancılar polisiyle geçen hafta konusmus ve bu hafta tekrar aramasını söylemişler. Bir ihtimal benim belgeler önümüzdeki hafta Almanya'ya ulaşabilir ve bir hafta da eşimle ilgili araştırma yapsalar mayısın ortasına dogru, yani başvurudan sonraki 3. hafta vizemi alabilirim...

Gerçekten zor ve sıkıntılı bir dönem. Belgeler, beklemeler, başvurular,telefonlar...Bir de bu zamanlarda başınıza gelmeyen iş kalmıyor.. Ben bir kafede bu belgelerden birkaçını özenle dosyalarken üzerlerine kahve dökmüştüm. A1 sonuçlarının geleceği gün oturdugum sitede elektrik bakımı yapıldıgı için elektrikler kesikti ve kargocu zile basamayacagı için bütün gün balkonda beklemiştim. Şimdi ise İstanbul'daki belgelerim Düsseldorf'a gidecek ama sanırım haftaya oradaki postanede grev varmış...Sadece olumlu düşünmek istiyorum Sayın kader arkadaşım

Umarım sorularınıza az da olsa cevap verebildim... Sizinle ilgili gelecek olumlu haberleri buradan bizlere yazarsanız en az sizin kadar sevineceğim..

En içten selamlar,saygılar...

Merhabalar öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
    Benim öğrenmek istediğim tek şey , Sadece nikah işlemleri:
    Yani şimdi benden istenen evraklar ,

1. İkametgah
    2. Uluslararası dogum kayıt örneği (Formula A) (Nufus Müdürlüğü'nden)
    3. Vukuatlı nufüs kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü'nden)
    4. Pasaportun yazılı yerlerinin noter onaylı fotokopisi (Pasaport, pasaport büro amirliğinden alınacak)

kopyadım.

Ben bunları hazırlayıp gönderdikten sonrada , Nişanlımdanda mı aynı evrakları istiyecekler ?
    Nişanlımın aldığı form dan sonra buraya gelince ,
    Elimizde sadece nişanlımın getirdiği evrakla mı nikah başvurusu yapacağız ?
    Yoksa benimde yeniden bişeyler hazırlamam gerekir mi ?
    Kan verme falan bu gibi durumlar , Belediye içinde mi oluyor , yoksa sağlık ocağında falan mı ?
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
    Saygımlarımla

Hukuki NET Güncel Haber

Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu yargıtay kararı ara
    Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim) konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    muğla
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Alman Vatandaşıyla Evlenmek (Deneyimlerim)

Sayın arkadaşlar,
    değerli yazılarınız için çok teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım.
    Ben de Alman vatandaşı eşimle Türkiye de evlendik ve Almanya da yaşamak istiyoruz.Ekim ayında konsolosluğu aradık fakat randevu için bize en yakın Şubat 2013 tarihine randevu verdiler.Yeni evli olduğumuzdan ve uzun süre birbirimizi görmeden beklemek istemediğimiz için,turist vizesi ne başvurdum ve 10 ocak 2013 tarihine kadar geçerli vizem var.(Şu an Almanya dayım)Acaba Aile birleşimi vizesini veya başka bir deyimle çalışma ve oturma iznini Almanya da iken alabilir miyim? Yabancılar şubeye gidip başvurduk ancak olumsuz cevap aldık.Sanırım evrak prosedürü ile uğraşmak istemedikleri için bizi başlarından savdılar.Türkiye ye geri dönüp anca Türkiye de ki bir Alman konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yaparak Aile birleşimi vizesi alabileceğimi söylediler.Teorik olarak ben bunu saçma buldum..Çünkü eşimin işi ve oturduğu ev uygun.Benim Almanca dil bilgisi sorunum yok.Ortağı olduğum bir iş yerimiz var abim ile Türkiye'de.Tahsil durumum üniversite terk.Elimde Almancaya tercüme edilmiş sabıka kaydı ve gerek duyabileceğimiz bütün evraklarımız var.Türkiye ye geri dönüp stresli vize başvurusu süreci ve bekleme süreci ile yıpranmak istemiyoruz.Bu durum beni ve eşimi üzmektedir.
    Bu konuda hukukçu arkadaşlarımızın değerli yorumlarını sabırsızlıkla beklemekteyiz..
    iyi çalışmalar diler ve saygılarımı sunarım!

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salpyilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ayni seyleri temciz pilavi misali tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Bu basligin ilk sayfasini okuyun, Fischer herseyi zaten en ince detayina kadar anlatmis.
    İyi günler,
    Söylediğinizde haklısınız ve ben 40 sayfanın hepsini okudum, ancak hala birkaç sorum bulunmakta. Almanya aile birleşimi ile ilgili yazıları bulunup ve hala aktif olan kişi olarak yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.
    Öncelikli sorum;
    Nişanlım Alman vatandaşı ve Almanya'da evlenmek için başvuracağız. Sorun şu ki nişanlımın çalıştığı şirket yeni bir şirket ve şu an şirketin maddi sıkıntıları var ve kendisi devlet yardımı alıyor. Ben eczacıyım ve yüksek lisans mezunuyum. Bu şartlarda gelir beyan edilmesi ile ilgili ne gibi sorunlar yaşarız ya da sorun yaşar mıyız? Güncel uygulamalar hakkında varsa bilgilerinizi paylaşmanız beni çok mutlu edecektir.
    Teşekkürler.

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba @volvox_13,

Durumunuzla ilgili birsey söylemek zor, zira her kisi ve basvuru, ilgilenen memurun inisiyatifine bagli olarak degerlendirilir. Sözgelimi ben veteriner hekim olarak basvuruda bulundugumda esimden herhangi bir gelir belgesi istenmedi. Basvurumun arasina istenmemesine ragmen diplomami da ekledim ve basvurumu müteakip 28. günde vizeli pasaportumu teslim aldim. Siz eczacisiniz ve mesleginizi Almanya'da tanitma, ailenizin ekonomik durumunu en cabuk sekilde üstlenme potansiyeline sahipsiniz. Zannediyorum bende durum böyle görülmüstü ki Münih yabancilar dairesi ilgilenmisti benim islemlerimle.

Lakin aradaki ufak nüans, esinizin devlet yardimi aliyor olmasi. Benim esim tam zamanli calisiyordu ve yardim almiyordu. Ancak yukarida da belirttigim gibi, bize esimin gelir durumuyla ilgili birsey sorulmadi, yahur esim yabancilar dairesine görüsmeye cagirilmadi.

Esinizin durumu bugünden yarina degismeyeceginden ben basvuruda bulunma konusunda cok gecikmeyin derim. Almancayi belli bir düzeye kadar ögrenmis ve bunu en cabuk sekilde mesleginizi icra edebilecek asamaya getirebileceginize de ikna ederseniz görüsmeye gittiginizde sizinle ilgilenecek memuru, vize konusunda esinizin gelir durumunu sorun edeceklerini zannetmiyorum.

Bu söylediklerim yalnizca kisisel görüsüm. Umarim siz de benim gibi sorunsuzca atlatirsiniz bu stresli dönemi.

Simdiden basarilar dilerim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevabınız için teşekkürler ederim.
    Evet sizin ve diğer deneyimlerini paylaşanların yazılarını okudum. Umarım benzer bir süreci yaşarız . Şu an randevu tarihi için bekliyoruz. Almanca konusunda pek yol alamadım maalesef. Sertifikayı da 2 haftalık çalışmayla aldığım için öğrendiğimi de unutmaya başladım. Ama bunun yanında ileri derecede İngilizce biliyorum ve nişanlımla İngilizce konuşuyoruz. Bunun bir avantaj sağlamasını umut ediyorum. Diplomamı ve cevirisini yanımda kesinlikle götüreceğim. Nişanlımı çağırırlarsa, o dönemde muhtemelen Almanya'da olacağım için beraber gitmeyi düşünüyoruz. Bakalım herkes gibi yaşayıp göreceğiz.
    Tekrarda teşekkürler, iyi akşamlar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    359
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu Bölümümüz İthal Damatlar Bölü Olmuş )) Ne Güzel Hakkınızda Hayırlısı Olsun Bakalım

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı volvox_13 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nişanlımı çağırırlarsa, o dönemde muhtemelen Almanya'da olacağım için beraber gitmeyi düşünüyoruz. Bakalım herkes gibi yaşayıp göreceğiz.
    Tekrarda teşekkürler, iyi akşamlar.
    Sayet turistik ya da ticari vizeniz yoksa, nisanlinizi yabancilar dairesine cagiracaklari dönem aile birlesimi vizesinin onayindan öncesine tekabül edeceginden yaninda olma sansiniz yok. Zira esinizin yabancilar dairesine cagirilmasindaki amac, size vizenin verilip verilmeyecegi konusunda verilecek karar dogrultusunda bilgi toplamaktir. O yüzden, anlasmali evlilikten süphelenmeleri durumuna karsi herhangi bir capraz sorgulama durumunda ayni cevaplari vermeniz adina hazirlik yapmaniz size fayda saglayacaktir.

Esinizle Ingilizce iletisim kurdugunuzu söylediniz, ben Türk asillidir diye düsünmüstüm. Bu durumda kendisinin Alman oldugunu varsayiyorum ve bu durumda yabancilar dairesinin anlasmali evlilikten süphelenebilecegini tekrar hatirlatmak istiyorum.

Basarilar.

Nerede
    Bremerhaven
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba. Benim icin cok önemli bi durum var ve bu siteyi buldum. Lütfen bana yardimci olun.
    Ben Almanyada dogdum, ilkokul disinda egitimimi ve meslegimi Almanyada tamamladim, ama Türk vatandasiyim. Türkiyede yasayan biriyle nisanlandim ve Türkiyede yasayacagim fakat pasaportum yanmasin diye her 6 ayda bir Almanyaya giris yapmam gerekiyor haklarim ölmesin diye. Evlenince 6 ayda bir giris yapamayabilirim ömür boyu. Bu yuzden Alman vatandasi olmaya karar verdim. Yani Türkiyede yasayip 6 ayda bir Almanyaya girmeme gerek kalmadan haklarim ölmesin diye. Sonra bircok sayfada okudum ki Alman vatandasi olup Türkiyede evlenmek de sorun. Ben cok kararsiz kaldim. Türkiyede yasayacaksam ve gelecegimi Almanyada düsünmüyorsam, alman vatandasi olup bu kadar ugrasmama deger mi, yoksa Türkiyde Alman vatandasi olmanin faydalari da var mi? Ben zamanla ne olacagi bilinmez belki Almanyaya dönerim diye böyle bir sansim varken degerlendireyim almanyada bi ayagim kalsin diye düsündüm ama evlenmek icin bu kadar ugrastiriyor ve hem Türkiyede yasayacagim icin cok da gerekli mi suan kararsiz kaldim. Lütfen bana yardimci olun.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı salpyilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayet turistik ya da ticari vizeniz yoksa, nisanlinizi yabancilar dairesine cagiracaklari dönem aile birlesimi vizesinin onayindan öncesine tekabül edeceginden yaninda olma sansiniz yok. Zira esinizin yabancilar dairesine cagirilmasindaki amac, size vizenin verilip verilmeyecegi konusunda verilecek karar dogrultusunda bilgi toplamaktir. O yüzden, anlasmali evlilikten süphelenmeleri durumuna karsi herhangi bir capraz sorgulama durumunda ayni cevaplari vermeniz adina hazirlik yapmaniz size fayda saglayacaktir.

Esinizle Ingilizce iletisim kurdugunuzu söylediniz, ben Türk asillidir diye düsünmüstüm. Bu durumda kendisinin Alman oldugunu varsayiyorum ve bu durumda yabancilar dairesinin anlasmali evlilikten süphelenebilecegini tekrar hatirlatmak istiyorum.

Basarilar.
    Merhaba @salpyilmaz,

Yesil pasaportum bulundugu icin Almanya' ya gelebildim. Roman olur cinsten bir sürec yasadim ve yasamaktayim. Bilseydim bastan hic yola cikmazdim noktasindayim.

Daha önce belirttigim gibi konsolosluktaki ve yabancilar subesinde görüsmeye esimle beraber gittik ( buna ragmen anlasmali evlilikten suphelendilerse diyecek bir seyim yok). Onlardan cok ben sordum .

Basvurumu Mart'ta yaptim ve 5,5 ay sonra konsolosluk beni yeniden cagirdi. Numarama ulasamayinca konsolosluktan birisi adresime kadar gitmis ( telefonda görüstügüm konsolosluk görevlisi bile inanmadi bu dedigime ama gercek ). Görüsme konusuna dair hic bir bilgi yok cok gerginim ve beklemekteyim. Daha önce bir kac yerde tekrar cagirip almanca sorular sorduklarini okumustum ve benim almancamda basvuru görüsmesi esnasinda cok kötü oldugu icin belki ayni sey olabilir diyorum ama bunun icin bes ay sonra cagirilir mi ayri bir konu. Önerebileceginiz herhani birsey var mi ya da görüsmenin konusunun ne olabilcegine dair bir fikriniz var mi sormak istedim.

Tesekkürler.
    Konu volvox_13 tarafından (14-08-2014 Saat 08:39:11 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    München
    İletiler
    793
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Acikcasi yok @volvox_13. Zira ben daha önce de belirttigim gibi basvurumu müteakip 28. günde vizemi almistim. Görüsmenin ne ile ilgili olabilecegine dair fikrim olmasa da merak etmedim desem yalan olur.

Paylasirsaniz sevinirim.

+ Konuyu Yanıtla
40 / 45 Sayfa İlkİlk ... 102030313233343536373839404142434445 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanya evlilik vizesi

almanyada evlilik

almanya evlilik

alman vatandaşı ile evlenmek

almanla evlenmek

alman vatandaşı ile evlilik

almanyada evlenmek

alman biriyle evlenmek

http:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerim

almanyadan biriyle evlenmek istiyorum

alman vatandaşıyla evlenmek

almanyada evlilik nasil yapiliralmanyadan evlenmekalman ile evlenmekeşim alman vatandaşı ben nasıl giderimalman vatandasiyla evlenmek icin gerekli belgelerhttps:www.hukuki.netshowthread.php32894-Alman-Vatandasiyla-Evlenmek-Deneyimlerimalmanyada evlilik için gerekli belgeleralmanya konsolosluğu evlilik işlemlerialmanyada nikah icin gerekli belgelerevlenerek alman vatandaşı olmakalmanya vatandaşı ile evlenmekalmanya biriyle evlenmekalman vatandaşı türk vatandaşı ile evlilikalman biri ile evlenmek
Forum